Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αλλαγή μπαταρίας σε GE ΝΧ-1208

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή Αλλαγή μπαταρίας σε GE ΝΧ-1208

    Φίλος έχει τον εν λόγω συναγερμό και του έχει ανάψει ένδειξη αλλαγής μπαταρίας, αναβοσβήνει το led Power. Ο συναγερμός εχει εγκατασταθεί πριν 3 χρόνια. Είναι φυσιολογικό διάστημα για να τα φτύσει η μπαταρία? Εχει τριμμεράκι για την τάση φόρτισης? Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα του έχουν συνδέσει tamper πίνακα και σειρήνας στην ζώνη 8, που προφανώς θα είναι 24ωρη. Για να κάνω bypass την ζώνη από ότι διάβασα στο manual θέλει

    ΒΥPASS [κωδικός] [Αριθμός ζώνης] BYPASS #

    πρέπει να προσέξω κάτι άλλο (πχ να μετρήσω και την μπαταρία της σειρήνας?) Η μπαταρία που φοράει ο πίνακας είναι 7AH?

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Καλησπερα. Στα 3 χρονια οπως και να ειναι καλο θα ηταν να αλλαζε την μπαταρια,τριμερ δεν εχουν οι πινακες,Η μπαταρία που φοράει ο πίνακας είναι συνηθως 7AH,μπωρει να παρει εως και 18ΑΗ.ο τροπος παρακαμψης ειναι ΒΥPASS [Αριθμός ζώνης]ΒΥPASS-ΒΥPASS,εκτος αν ο εγκαταστατης εχει ενεργοποιησει την επιλογη να θελει και κωδικο χρηστη για παρακαμψη,απο προεπιλογη ειναι off.Οποια ζωνη ειναι σε παρακαμψη ειναι σταθερα αναμμενη η ενδειξη της και η παρακαμψη ισχυει για ενα μονο κυκλο οπλισμου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nightkeeper : 16-08-13 στις 23:21

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    λοιπόν η μπαταρία ήταν τοποθετημένη όρθια, φουσκωμένη, γεμάτη άλατα (ή ίσως και με τρίμματα από σοβά) και ζεμάταγε. Η τάση στους ακροδέκτες του πίνακα εν κενώ ήταν 13.6V. Από την θερμοκρασία μάλιστα είχαν κολλήσει και κάποιοι αγωγοί πάνω της (ζώνες και τροφοδοσίες) που ξεκόλλησαν με δυσκολία. Είναι σωστό να είναι η μπαταρία όρθια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    γεια σου γιαννη...απο οτι εχω ρωτησει κι εγω για αυτο το θεμα δεν εχει σχεση αν ειναι ορθια η ξαπλωτη απο την στιγμη που ειναι ξηρου τυπου τα στοιχεια της...αυτο το θεμα με το φουσκωμα και ολα αυτα το παθαινει απο τον κορεσμο στον οποιο υποκειται η μπαταρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Γειά σου Σπύρο. Το ξηρού τύπου δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος.. μπορεί να είναι κλειστού τύπου, αλλά από τα λίγα που ξέρω υγρά έχουν κι αυτές μέσα, όπως και του αυτοκινήτου. Για gel δεν τις κόβω λόγω κόστους. Και στο πάνω μέρος υπάρχει κενός χώρος με αέρια τα οποία αλληλεπιδρούν με το υγρό. Η αλληλεπίδραση αυτή (από όσο θυμάμαι από την χημεία του λυκείου) εξαρτάται και από το εμβαδόν της επιφάνειας του υγρού. Συνεπώς ξαπλώνοντας την μπαταρία, σίγουρα αλλάζει αυτός ο παράγοντας. Το κατά πόσο επηρεάζει αυτό την μπαταρία δεν το ξέρω. Αλλά πέρα από αυτό, σε κάθε cell η μια πλάκα εφόσον είναι ξαπλωμένη δεν θα είναι κατά μεγάλο μέρος βουτηγμένη στον ηλεκτρολύτη και αυτό κάπως δεν μου κάθεται και τόσο καλά.. εγώ την τοποθέτησα οριζόντια για καλό και για κακό, απλά χρειάστηκε να μετακινήσω τον (μη βιδωμένο) μετασχηματιστή και να τον βάλω πάνω απο την μπαταρία (χρησιμοποιώντας αποστάτες για να μην την ζεσταίνει). Ψάχνοντας πολύ λίγο τώρα και στο δίκτυο για την αρχή λειτουργίας τους, όσο διαβάζω τόσο επιβεβαιώνω τις αρχικές μου υποψίες ότι καλό είναι να είναι οριζόντιες.

    δες κι εδώ, έχει ενδιαφέρον:

    http://www.youtube.com/watch?v=2JIzSxqWids

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dimelsec
    Όνομα
    λευτερης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    η μπαταρια η συγκεκριμενη δεν παθαινει τιποτα ακομα και αν την βαλεις ορθια γιατι ειναι gel απλα στα 3 χρονια θελει αλλαγη.επισης ενα λογος που πιθανον να μπηκε ορθια ειναι να εχεις το NX -4 ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ με το μικρο κουτι που περνει μπαταρια 4ah με του πολους απο επανω για να μπορει να χωρεσει στο κουτι σωστα και οχι 7ah γιατι το τροφοδοτικο που εχει ειναι μικροτερης κλιμακας απο οτι τα υπολοιπα μοντελα της εταιρειας που εχουν και αλλη διασταση κουτιου για να χωρανε μεγαλυτερες μπαταριες . το 1208 που αναφερεις πιο πανω ειναι ο τυπος του πληκτρολογιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ναι εχεις δικιο για το 1208. Η πλακετα έχει έχει 8 ζώνες στις κλέμες της πάντως. Η 7άρα μπαταρία χώραγε μια χαρά αν ο Μ/Σ ήταν βιδωμένος στο σασί. Ήταν χύμα στο κάτω μέρος αριστερά, δεξιά πλευρά κάθετη συρταρωτή η πλακέτα και ανάμεσά τους ήταν όρθια στριμωγμένη η μπαταρία. Οι μεντεσέδες για το πορτάκι είναι στο κάτω μέρος, το πορτάκι δηλαδή ανοίγει προς τα κάτω, έτσι μπαίνουν οι GE? Αν ο ΜΣ ήταν βιδωμένος στο πάνω μέρος, από κάτω έμενε άπλετος χώρος για την μπαταρία οριζόντια. Ετσι έβαλα την μπαταρία και πάνω της έβαλα τον ΜΣ (βιαζόταν ο φίλος) με αποστάτες για να μην της μεταφέρει θερμότητα εξ επαφής. Επίσης μου έκανε εντύπωση που το κουτί δεν είχε καθόλου γρίλιες εξαερισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή μπαταρίας σε τάμπλετ
    By thangr in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 01:16
  2. Αλλαγή μπαταρίας συναγερμού
    By dgrigoro in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 15:55
  3. Αλλαγή μπαταρίας UPS
    By Holy Driver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-12, 15:48
  4. αλλαγή μπαταρίας σε σειρήνα
    By kostascbr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-12, 20:17
  5. NAPCO XP-600 - Αλλαγή μπαταρίας
    By Jorgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-09, 16:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας