Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Περίεργος χρωματισμός μύτης από ατύχημα με πλαστικό

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη exelcior
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    A
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Περίεργος χρωματισμός μύτης από ατύχημα με πλαστικό

    Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω την κοινότητα του hlektronika.gr, καθώς διαβάζοντας χρήσιμες γνώμες, κατέληξα και πήρα το Antex XS25. Πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα για να αλλάξω το switch από το ποντίκι μου (η κόλληση πέτυχε αν και με παίδεψε λίγο μέχρι να βγάλω τον χαλασμένο) και κατά λάθος ακούμπησα λίγο το πλαστικό του ποντικιού. Όχι με την άκρη της μύτης, αλλά με το πλάι της. Είχε ένα μάυρο λεκέ εκείνη την στιγμή αλλά όσο πέρναγε η ώρα απλωνόταν σε όλο το μήκος της και εξαφανιζόταν. Τώρα όμως έχει αφήσει ένα περίεργο χρώμα μπλε-μωβ, σαν να κάνει το φώς διάθλαση. Έχει γίνει ζημιά ή μπορώ με κάποιο τρόπο να αφαιρέσω τον λεκέ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exelcior Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όμως έχει αφήσει ένα περίεργο χρώμα μπλε-μωβ, σαν να κάνει το φώς διάθλαση.
    Αυτό οφείλεται στη δημιουργία ένός στρώματος οξείδωσης επάνω στις μεταλλικές επιφάνειες που θερμαίνονται. Όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία, τόσο μεγαλύτερο το βάθος του και γι αυτό αλλάζει και το χρώμα.

    Δεν έχει να κάνει με το ότι ακούμπησες το πλαστικό. Μόλις ζεσταινόταν το κολλητήρι αυτός ο χρωματισμός θα γινόταν έτσι κι αλλιώς.



    Και επί τη ευκαιρία, καλώς ήρθες στο forum!

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 18-08-13 στις 00:45
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    exelcior (18-08-13)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exelcior Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Antex XS25. Πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα ...
    Γιώργο καλώς ήλθες στο forum!
    Επειδή είναι καινούργια η μύτη του κολλητηριού, κάνε μια επικασσιτέρωση όπως δείχνουν στο: http://www.youtube.com/watch?v=ZBiUjfUxXjU
    Το "ατύχημα" με το πλαστικό μάλλον είναι ασήμαντο, είναι χρήσιμη μια βάση κολλητηριού με σφουγγαράκι καθαρισμού που θα το έχεις βρέξει πριν ξεκινήσεις τη δουλειά σου. Σε κάθε χρήση του κολλητηριού, πριν κολλήσεις καθαρίζεις τη μύτη περνώντας την επάνω από το νωπό σφουγγάρι (ή νωπό χαρτί κουζίνας). Μετά την κόλληση ΔΕΝ καθαρίζεις τη μύτη ή αν την καθαρίσεις βάζεις επάνω της πάλι λίγο κόλληση όπως θα κάνεις και όταν τελειώσεις την εργασία σου. Η λίγη κόλληση που μένει στη μύτη την διατηρεί σε καλή κατάσταση μέχρι το επόμενο κόλλημα.
    Καλές κολλήσεις!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη exelcior
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    A
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά και όπως ακριβώς είπες είχα κάνει ήδη Γιώργο (ας είναι καλά το youtube με τα άπειρα βίντεο ). Απλά ήταν το πρώτο μου καινούριο κολλητήρι και ανησύχησα ελαφρά. Πάντως πραγματικά η διαδικασία είναι δύσκολη μόνο μέχρι να ξεκινήσεις! Οι μικροεπισκευές δεν νομίζω να με καλύπτουν και λέω να ξεκινήσω μικρά κυκλωματάκια για αρχή και να το συνδυάσω με προγραμματισμό αργότερα. Είναι "κόλλημα"!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    εγω πάλι έχω καταργήσει το σφουγγαράκι με το νερο και το εχω αντικαταστησει με το παρακάτω το οπιο κοστίζει 0,5€ και δεν ταλαιπωρεί της μύτες


    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουτιά από χυτό πλαστικό
    By elektronio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-16, 20:53
  2. Χρωματισμός Καλωδίων
    By kakomiris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 11:19
  3. Επεξήγηση περίεργου κυκλώματος
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 21:58
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 22:47
  5. Επισκευή ατύχημα LCD
    By jimnaf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 14:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας