Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

    Τελευταία τα πολλά watt (βλέπε 2…) μου είχαν πέσει βαριά, και καθώς έψαχνα αποκλειστικά φθηνές ρώσικες λάμπες για δοκιμές έπεσα επάνω στις 6H16B. Είναι σούπερ μινιατούρες (περίπου 35mm ύψοςΧ Φ10mm) διπλοτρίοδες, με μέγιστη ανοδική απώλεια τα 0.9W ανά τρίοδο, και σχετικά αντίστοιχες των 6021. Οι 8 μαζί με τα μεταφορικά κόστισαν περίπου 25ευρώ και έτσι είχα ακόμη ένα παιχνίδι στα χέρια μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4918.jpg Εμφανίσεις:  390 Μέγεθος:  153,3 KB

    Μετά θυμήθηκα και την διαφήμιση της ZVEX amps πουλέει πως φτιάχνει τον μικρότερο ενισχυτή με λυχνίες στον κόσμο και είπα εεεε, αυτό παραπάει! Μάλιστα ούτε “all tube”είναι ο δικός τους, ούτε και έχει την τροφοδοσία στο ίδιο σασί, και σίγουρα δεν θα είναι γραμμική. Λέω καλά, από ήχο δεν ξέρω τι θα κάνω, αλλά από μέγεθος σίγουρα θα τους περάσω σαν ολοκληρωμένη κατασκευή. Και ούτε θα κλέψω εγώ σαν αυτούς που μου παίρνουν ένα κουτί από πετάλι έτοιμο και τα κοτσάρουν όλα επάνω και θέλουν και 7 εκατοντάδες δολάρια. Άντε ρε, πέρνα έξω! που έλεγε και κάποιος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4925.jpg Εμφανίσεις:  358 Μέγεθος:  154,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4929.jpg Εμφανίσεις:  395 Μέγεθος:  158,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4930.jpg Εμφανίσεις:  317 Μέγεθος:  149,4 KB

    Πάω στον Αντωνιάδη και παίρνω για 20 ευρώ τους 3 μετασχηματιστές (τον έχω πήξει στις ψείρες, να είναι καλά ο άνθρωπος) και τους βάζω κάτω να δω τι θα φτιάξω που θα έμπαινε στο δυνατόν μικρότερο κουτί. Βασικός στόχος ήταν το μέγεθος και όχι κανένα περίεργο σχέδιο.


    ...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  01.jpg Εμφανίσεις:  468 Μέγεθος:  150,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4798.jpg Εμφανίσεις:  405 Μέγεθος:  140,1 KB  

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 21-08-13 στις 07:28

  2. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (23-08-13), AKHS (21-08-13), alfadex (22-08-13), angel_grig (21-08-13), aris285 (27-08-13), billisj (21-08-13), manolena (21-08-13), Marc (09-09-13), moutoulos (21-08-13), sakisr (24-08-13), toliis69 (21-08-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Τι είναι αυτό που εκμεταλλεύεται καλύτερα τον “χώρο”? Ο κύβος, το παραλληλόγραμμο κτλ. Τα έβαλα όλα κάτω και μου βγήκε αυτό. (Ούτε εργολάβος της συμφοράς να ήμουν, έτσι γεμίσαμε και πολυκατοικίες-κουτιά…)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4795.jpg Εμφανίσεις:  428 Μέγεθος:  152,7 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4804.jpg Εμφανίσεις:  455 Μέγεθος:  143,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4802.jpg Εμφανίσεις:  433 Μέγεθος:  142,1 KB

    Το κύκλωμα δεν θα μπορούσε να είναι κάτι το πολύπλοκο, με ότι είχα έκανα κάτι που να παίζει. Και δεν παίζει και άσχημα μπορώ να πω. Ωστόσο η θέση των μετασχηματιστών και η θωράκιση (γαλβανιζέ λαμαρίνα 0.8mm x3 φορές) είναι προσεκτικά επιλεγμένες. Το κουτί πάλι, αν και δεν του φαίνεται, ήταν το πρώτο που με έκανε αρκετές φορές να είμαι έτοιμος να το παρατήσω. Ούτε εργαλεία σοβαρά, ούτε τίποτα και το ένα -δεν είναι υπερβολή- χιλιοστό μερικές φορές να παίζει ρόλο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2X6N16B.jpg Εμφανίσεις:  402 Μέγεθος:  90,1 KB

    Όλες οι πλευρές είναι από κόντρα πλακέ 4mm. Περιμετρικά το καρουδάκι είναι από τραπεζομάντιλο Praktiker, και ενώ εμπρός και πίσω αρχικά η σκέψη ήταν να βαφεί το ξύλο κρεμ αφού στοκαριστεί, τελικά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα (θέλω βελτίωση στο στοκάρισμα) και έτσι βρήκα ένα κομμάτι μαύρο ύφασμα (η φούστα της χήρας) και έντυσα τις δύο όψεις. Μπόρνες, φις κτλ είναι βυθισμένα και στερεωμένα στο αλουμίνιο εσωτερικά της πίσω πλευράς. Εμπρός έχει ανοξείδωτη μεταλλική σήτα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4909.jpg Εμφανίσεις:  321 Μέγεθος:  144,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4908.jpg Εμφανίσεις:  303 Μέγεθος:  145,0 KB
    ...

    6 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 21-08-13 στις 02:27

  4. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (23-08-13), AKHS (21-08-13), billisj (21-08-13), spirakos (21-08-13), toliis69 (21-08-13)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Όταν όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά με ανοιχτό το κουτί, τότε ήρθε η ώρα και για το τελικό τεστ. Φοβόμουν μην πάρει φωτιά στην κυριολεξία εκεί μέσα, με τις λαμπίτσες εντός, και τον μετασχηματιστή σχεδόν να ακουμπά στο“ταβάνι”. Μετά από μία ώρα το ποτενσιόμετρο (και όλα τα υπόλοιπα προφανώς) είχε ανεβάσει αρκετή θερμοκρασία.Όμως έπαιξε τελικά 9 συνεχόμενες ώρες με 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και τίποτα το άσχημο δεν συνέβη οπότε ηρέμησα.

    Διαστάσεις 135x85x75mm (ΜxΠxΥ) συν το κουμπί που προεξέχει. Βάρος 950gr.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4953.jpg Εμφανίσεις:  302 Μέγεθος:  154,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4896.jpg Εμφανίσεις:  261 Μέγεθος:  141,6 KB

    Προτεινόμενη χρήση:
    Αν θες να σε παίρνει ο ύπνος με τον ήχο της λάμπας χωρίς να κλαίς για τα ευρώ που χάνονται, μπορείς να τον έχεις πάνω από το κρεβάτι σου και να σε νανουρίζει γλυκά. Και τo πρωί που θα ξυπνήσεις θα σου πει μια “ζεστή”καλημέρα.

    Πάντως καλού-κακού εγώ έχω την πυροσβεστική κοντά…
    Α! να θυμηθώ να μηνύσω στους ZVEX να αλλάξουντην διαφήμισή τους.

    Άντε και εις λιγότερα (mW)

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 21-08-13 στις 02:28

  6. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (21-08-13), billisj (21-08-13), πετρος647 (29-08-13), toliis69 (21-08-13)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Εργο τεχνης!

    Άντε και εις λιγότερα (mW)

    Αντε και εις το...FemtoWatt

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σεραφειμ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Μπράβο για την όμορφη λιλιπούτεια κατασκευή σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    πολύ ωραίος ενισχυτής μπράβο σου...
    λοιπόν έχω κάποιες απορείες ... πόσο ακριβώς σου κόστισε ? είναι τόσο απλός όσο φαίνεται ?από που αγόρασες τις λάμπες.. ? και αυτός να καταλάβω είναι για να τροφοδοτήσει μόνο ακουστικά σωστά ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίος!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά.

    Νίκο ninola. Ευτηχώς έχω τον Αντωνιάδη κοντά και πάω και μου φτιάχνει ότι θέλω και οι μετασχηματιστές όπως είπα κόστισαν καμιά 20 ευρώ. Οι λάμπες 25ευρώ οι 8.
    Μόλις βρήκα και ακόμη ποιό φθηνά.
    http://www.ebay.com/itm/8-x-6N16B-V-...item2ec53aca32

    Τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω ακριβώς τι κόστος έχουν αλλά μπορείς να τα βρείς παντού και ανάλογα τι θα βάλεις. Το ποτενσιόμετρο αυτό είναι του 1.3ευρώ. Εσύ μπορείς να βάλεις και των 20. Το κύκλωμα είναι τόσο απλό. Δεν τον έφτιαξα για ακουστικά και μπορεί να παίξει μια χαρά σε ευαίσθητα desktop ηχεία. Φυσικά για background μουσική ή για αργά το βράδι. Πχ με τους τρελούς με τις εξατμήσεις και το μουσική στο τέρμα στα αυτοκίνητα κάτω από το μπαλκόνι δεν κάνει.

    Δεν το έφτιαξα για ακουστικά, σιγά μην κάθομαι άγαλμα να ακούω. Αλλά μόλις δοκίμασα κάτι ψείρες που δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά τους αλλά έχουν καμιά 17Ω ομική αντίσταση και παίζει οκ. Όμως επειδή τα ακουστικά είναι πολύ ευαίσθητα αν το ανήξεις τέρμα ακούς ένα βόμβο. Και καλύτερη τροφοδοσία θα θέλει και σωστότερες διαδρομές αν φτιάξεις ένα μεγαλύτερο κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Πολυ καλη δουλεια και αψογη παρουσιαση!Μπραβο Χρηστο!

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον angel_grig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (21-08-13)

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη billisj
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    102

    Προεπιλογή

    Μπράβο Χρηστο για την όμορφη κατασκευή σου !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής με λυχνίες 6Φ12Π SE, 2x2W
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 14:59
  2. Μίνι ενισχυτής με λυχνίες 2xECL82 SE
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 23:38
  3. Μίνι ενισχυτής κιθάρας 2W με λυχνίες.
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 16:00
  4. Ενισχυτής ήχου με λυχνίες- θόρυβος
    By απολλων85 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 22:07
  5. Ενισχυτής με λυχνίες 2Χ20W
    By lazarost in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 10:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας