Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Άσκηση Ταλαντωτή Με Τελεστικό, Θετική Ανάδραση, Μη Αναστρέφουσα Συνδεσμολογία

  1. #1
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή Άσκηση Ταλαντωτή Με Τελεστικό, Θετική Ανάδραση, Μη Αναστρέφουσα Συνδεσμολογία

    Σε αυτό το κύκλωμα ζητείται να βρεθεί το κέρδος βρόχου L(jω), η συχνότητα για μηδενική φάση βρόχου και ο λόγος R2/R1 για να προκύψουν ταλαντώσεις. Προσπαθώ να λύσω την άσκηση αλλά δεν μπορώ, έχω μπερδευτεί και με τη φορά του ρεύματος. Σύμφωνα με κανόνες Kirchoff βρήκα την Vin, ξεκινόντας από την Vout αλλά δεν μου βγαίνουν λογικά αυτά που βγάζω. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, να μου πεί τι πρέπει να κάνω, από που πρέπει να ξεκινήσω και πώς πρέπει να συνεχίσω για να βγάλω τα σωστά αποτελέσματα. Η άσκηση μου φαίνεται δύσκολη, οπότε όποιος μπορεί να μου εξηγήσει και δύο πράγματα για την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω η βοήθεια του θα είναι ανεκτίμητη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Edit: Επίσης η άσκηση όποιος θέλει να την δεί είναι η άσκηση 13.13 στο βιβλίο Μικροηλεκτρονικά Κυκλώματα των Sedra Smith, Έκδοση 5η Τόμος 2ος.

    Edit 2: Την Vin την έχω πάρει πάνω από τον κόμβο του πυκνωτή στα αριστερά (εφοσόν ο ταλαντωτής υποτίθεται ότι δεν έχει πηγή εισόδου)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RulerL0rd : 21-08-13 στις 13:40

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    IMG_2690.jpg

    Ι1=(Vo-V1)sC
    I2=V1/R
    I3=sC(V+)
    I3=(V1-V+)/R-> V1=sRC(V+)+V+

    πρέπει να βγάλεις απο τα παραπάνω μια σχεση για την ταση στον μη αναστρέφοντα ακροδεκτη και την ταση εξοδου. Αν εκανα σωστα την αλγεβρα τοτε
    I1=I2+I3

    και συνεχιζεις

    παραπανω ειχα λαθος και το σβησα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arkoudiaris : 21-08-13 στις 15:19

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #3
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ωραία, θα το συνεχίσω έτσι μέχρι να βρώ την Vin=V+ φαντάζομαι. Και μετά πρέπει να βρώ και την Vout για να βρώ το κέρδος βρόχου L(s)=Vo/Vi. Το Vo μήπως βγαίνει: Vo-0=(R1+R2)*If (όπου 0 είναι η τάση της γείωσης αριστερά πάνω και If είναι το ρεύμα που ρέει διαμέσου των αντιστάσεων R1 και R2. Και μήπως το If=I1 ; (σύμφωνα με το δικό σου σχέδιο) Έχω δίκιο σ'αυτά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    οχι δεν ειναι ετσι οσον αφορα τα ρευματα που λες διοτι ο τελεστικος μπορει να δωσει είτε να παρει ρευμα....

    λοιπον το πανω δικτυωμα των αντιστασεων R1 R2 δινει κερδος ανοιχτου βρογχου 1+R2/R1

    τωρα πρεπει να βρεις το κερδος του βρογχου αναδρασης, για να το βρεις πρεπει να βρεις την σχεση που συνδεει την ταση Vo με την Vin που εγω την λεω V+

    οποτε εχουμε

    I1=I2+I3
    (Vo-V1)sC=V1/R+sCVin
    (Vo-sRCVin-Vin)sC=(sRCVin+Vin)/R+sCVin
    ............



    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  7. #5
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    @arkoudiaris. Σ'ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες να καταλάβω την άσκηση. Έχω όμως δύο παρατηρήσεις να κάνω. Στις λύσεις του βιβλίου αυτό που έχει κάνει ο συγγραφέας είναι ότι παίρνει στον βρόχο ανάδρασης την αντίθετη φορά του ρεύματος από αυτή που πήραμε εμείς και αυτό είναι ουσιαστικά που με είχε μπερδέψει αρκετά. Δηλαδή παίρνει την φορά του ρεύματος από το V+ στο Vo. Εγώ έλυσα την άσκηση. Η μεθοδολογία ήταν σωστή και όλα. Αλλά εκεί που εγώ έχω Vin εκείνος έχει το Vout και ανάποδα και αυτό οφείλεται στην διαφορετική φορά του ρεύματος που έχει πάρει και έτσι βρίσκει λίγο διαφορετικό αποτέλεσμα. Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί παίρνει αυτή την φορά. Και μετά είδα εσένα που λές: "οσον αφορα τα ρευματα που λες ο τελεστικος μπορει να δωσει είτε να παρει ρευμα...." αυτό τι σημαίνει ακριβώς; Δεν το κατάλαβα. Εγώ ξέρω ότι στον Τ.Ε. δεν μπαίνει ρεύμα στην είσοδο του (ιδανικά). Και κάτι τελευταίο την I3 την πήρες I3=SC(V+) Γιατί έτσι, αφού το ίδιο ρεύμα I3 κυλάει και στην αντίσταση R (ανάμεσα της V+ και της V1), δηλαδή γιατί να μην είναι I3=SC(V+)/R ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RulerL0rd : 22-08-13 στις 14:42

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    λοιπον ενα ενα

    1) δεν ειπα οτι στον τελεστικο εισρεει ρευμα στην εισοδο του, αλλα οτι ο τελεστικος στην εξοδο του στο τριτο ποδαρακι του σχηματος δλδ μπορει ειτε να δωσει είτε παρει ρευμα

    2)απο οτι βλεπεις πιο πανω τo I3 το χω γραψει μια δυο τροπους εφοσον δεν εισρεει ρευμα στον τελεστικο... οι δυο μορφες του ρευματος Ι3 μας επιτρεπει εντελει να αποσυμπλεξουμε τις τασεις Vo kai V+ απο οποιαδηποτε ενδιαμεση ταση ή ρευμα.

    3)αν εχεις ολοκληρωσει την λυση και χεις βρει την συναρτηση μεταφορας κλειστου βρογχου... δειξε μου την διαδικασια και ανεβασε και την λυση του συγγραφεα να δουμε τι γινεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    1) Α μάλιστα κατάλαβα, δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση ο τελεστικός "δίνει" ρεύμα.

    2) Ναί σωστά, σόρυ με είχε μπερδέψει. Δεν το πρόσεξα καλά. Αλλά ναι υποπτεύθηκα και εγώ ότι έχει δύο μορφές το ρεύμα I3.

    3) Πέντε λεπτά να το καθαρογράψω και το ανεβάζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Η λύση του συγγραφέα και η δικιά μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 12.jpg (130,0 KB, 10 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2691.jpg (149,9 KB, 9 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    το κερδος της αναδρασης σου ειναι Vin/Vo δλδ το αναστροφο αυτο που χεις υπολογισει... και καταληγεις στην λυση του συγγραφεα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ναί το είδα ότι γινόταν έτσι εύκολα. Αλλά γιατί είναι Vin/Vout; Το κέρδος πάντα δεν είναι έξοδος πρός την είσοδο Vout/Vin;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αρνητική/θετική ενέργεια
    By Spark in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 410
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-18, 23:28
  2. Άσκηση με τελεστικό
    By hhatzi in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 13:12
  3. Βοήθεια με ταλαντωτή!
    By Prithan in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 12:14
  4. Μέτρηση κρυσταλλικού ταλαντωτή
    By georgz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 20:41
  5. Πρόβλημα με τελεστικό
    By Lykos1986 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-06, 21:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας