Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Τρίγωνο γείωσης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, για να μην πολυλογούμε από την στιγμή που κτίριο έχει μεταλλικό σκελετό, σε θεωρητικό επίπεδο περνάμε σε πολύ εξειδικευμένες καταστάσεις! Πολλά διάβασα πάνω σε αυτό το θέμα, λίγα κατάλαβα, ελάχιστα κατανόησα. Το τι γίνεται στην πράξη από τον κάθε Κυρ-Μάστορα, ούτε με ενδιαφέρει ούτε με απασχολεί. Για εμένα το θέμα των γειώσεων είναι "ιερό" και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα πολύ περιορισμένες!

    Εάν θεωρείς ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις, καλύτερα να συνεργαστείς με κάποια εξειδικευμένη εταιρία ή να τους αναθέσεις το θέμα των γειώσεων! Τώρα τελευταία πάλι διάβαζα για ένα θάνατο εργαζομένου σε ελαιοτριβείο... Και πάλι τονίζω ότι αυτά τα κτίρια απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στο θέμα των γειώσεων...

    Εάν δεν υπάρχει ηλεκτρόδιο γείωσης στους μετρητές ρεύμα δεν παίρνεις, 99.9% σίγουρος! Μετρητής = Δ.Ε.Η, από εκεί και πέρα η Δ.Ε.Η χέστηκε. Δεν νοιάζεται ούτε για θεμελιακές γειώσεις, ούτε για τίποτα, από την στιγμή που εσύ υπογράφεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Φίλε joun αναφέρεσαι σε επανέλεγχο η νέα εγκατάσταση;; Γιατί σε νέα εγκατάσταση μου άκουγετε κάπως να μη μπορείς να μετρήσεις τη γείωση που o ίδιος εγκατέστησεΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εάν δεν υπάρχει ηλεκτρόδιο γείωσης στους μετρητές ρεύμα δεν παίρνεις, 99.9% σίγουρος! Μετρητής = Δ.Ε.Η, από εκεί και πέρα η Δ.Ε.Η χέστηκε. Δεν νοιάζεται ούτε για θεμελιακές γειώσεις, ούτε για τίποτα, από την στιγμή που εσύ υπογράφεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Χρηστο λεω οτι σε καινουρια εγκατασταση με θεμελειακη γειωση που εγω ο ιδιος εγκατεστησα και μετρησα με τιμη λιγοτερο απο 1 ωμ επιτηδες εβαλα στις παρατηρησεις "αδυναμια μετρησης κλπ κλπ" και δεν ειχα κανενα προβλημα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Πέρυσι είχαμε ένα θάνατο στην Χαλκιδική απο τις φορητές αντλίες... Δυστυχώς κανείς δεν βάζει ΔΔΕ γιατί "πέφτουν" ακόμα και σε νέα κτήρια...

    Οπότε, ακόμα και εγώ να μην βάλω υπογραφή και να βάλει άλλος, προσπαθώ να εξασφαλίσω κάτι παραπάνω απο μόνος μου... είναι κακό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Φυσικά και δεν έχεις πρόβλημα ακόμα και να γράψεις 'με λένε χρήστο και είμαι καλά' στην τιμή γείωσης αφού υπεύθυνος είναι o υπογραφών ιδιώτης και όχι η δεη.αν χτυπά ξύλο όμως 'ανοίξει' o φάκελος λόγω της 'κακίας στιγμής 'δεν ξέρω ποσό καλά μπορεί να είναι o χρήστος που αδυνατούσε να ανακαλύψει το ηλεκτρόδιο/θεμελιακή/παλούκι που έθαψε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Με αφορμή το μήνυμα #16 να πω ότι εδώ έρχεται η ευθύνη του Κράτους! Εγώ κλήθηκα σε κτίριο που έχει κτισθεί. Θεμελιακή δεν γίνεται, εκτός και εάν το γκρεμίσουμε και το ξαναχτίσουμε. Τώρα ο ηλεκτρολόγος φέρει την ευθύνη των όσων θα δηλώσει στην Υ.Δ.Ε.. Εγώ γράφω τρίγωνο γείωσης ή περιμετρική ταινία ή οτιδήποτε άλλο, και τιμή αντίστασης γείωσης τόσα Ωμ. Το Κράτος θα πρέπει να μου πει ότι δεν πρόκειται να ηλεκτροδοτηθείς ποτέ, επειδή υπάρχει Φ.Ε.Κ που αναφέρει την θεμελιακή γείωση ως υποχρεωτική! Ας το κάνει!!! Εγώ δηλώνω υπεύθυνα αντίσταση γείωσης τόσα Ωμ και τάδε μέθοδο γείωσης.

    Κάποιοι θα θυμάστε και τα μηνύματά μου, πριν 2-3 χρόνια, στο Michanikos.gr πάνω στο θέμα! Τότε είχαν έρθει και πολιτικοί μηχανικοί και δήλωναν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα για θεμελιακές γειώσεις και το συγκεκριμένο Φ.Ε.Κ. Είχα αναρτήσει και σχετικό μήνυμα στο Βιβλίο Επισκεπτών στο site του κυρίου Σαρρή! Αλλά τότε όλοι ήλπιζαν στην πολυπόθητη ΑΛΛΑΓΗ προς το καλύτερο και εγώ ήμουν ο "κακός" και ο "παράξενος"! Η Ελπίδα μπορεί να πεθαίνει τελευταία, αλλά πεθαίνει...

    Βέβαια το ερώτημα που τέθηκε είναι άλλο και εμείς πηγαίνουμε σε θεωρητικές συζητήσεις!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 22-08-13 στις 18:53
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς κανείς δεν βάζει ΔΔΕ γιατί "πέφτουν" ακόμα και σε νέα κτήρια...
    Αν πέφτει ο ΔΔΕ, κάποιος λόγος υπάρχει. Υπάρχει βλάβη ή κακοτεχνία και πρέπει να επισκευαστεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε, ακόμα και εγώ να μην βάλω υπογραφή και να βάλει άλλος, προσπαθώ να εξασφαλίσω κάτι παραπάνω απο μόνος μου... είναι κακό;
    Τα τεχνικά επαγγέλματα στην Ελλάδα είναι ποινικοποιημένα. Δηλαδή για ότι κακό συμβεί έχεις ποινική και αστική ευθύνη. Η ποινική ευθύνη σημαίνει σύλληψη, προφυλάκιση και δίκη για ανθρωποκτονία εξ αμελείας ή εκ προθέσεως. Η αστική ευθύνη σημαίνει αγωγή για τρελλά ποσά. Ότι στραβό (αντίθετο με τους κανονισμούς) υπάρχει στην εγκατάσταση που συνέβει ατύχημα οι δικηγόροι του αντιδίκου θα το αξιοποιήσουν καταλλήλως. Απο εκεί και πέρα, μεγάλο παιδί είσαι, πάρε τις αποφάσεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Το αμεσως καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι περιμετρικη γειωση αν δεν εχουν κλεισει ακομα τις πλακες στο εδαφος.Τοποθετηση τριγωνων στην περιμετρικη γειωση.Κατοπιν αν οι μετρησεις δεν αρεσουν συμπληρωνεις και τριγωνα ή ακομα καλυτερα Ε . Νομιζω οτι η δεη την δεχεται κιολας.
    Επισης να συμπληρωσω οτι και με τα τριγωνα καταφερνεις πολυ χαμηλη αντισταση με προσεκτικη τοποθετηση -ειδικα χημικα κλπ.Τωρα αν καποιος βαριεται και με τρεις σφυριες τα κοβει ,για να εχει για τον επομενο λογικο ειναι να εχει μεγαλη αντισταση.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Κι ομως αυτη ειναι η δικαιολογία, πεφτει λογω των 3Φ κινητηρων... και πως να δουλεψει μια επιχείρηση οταν βασιζεται σε αυτους τους κινητήρες ;


    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρίγωνο... κατασκόπων στη Βάρκιζα
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-14, 16:51
  2. Πρόβλημα σε σύνδεση αστέρα-τρίγωνο
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 20:36
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 10:17
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 21:02
  5. Project Logo Αστέρας-Τρίγωνο
    By Samios60 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-12, 08:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας