Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Τρίγωνο γείωσης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή Τρίγωνο γείωσης

    Καλησπέρα,

    σε κατασκευή-κτίριο που γίνεται τώρα, δυστυχώς ΔΕΝ τοποθετήθηκε θεμελιακή γείωση (λόγω άγνοιας αλλά και φαντάζομαι λόγω χρημάτων αν γινόταν ενημέρωση περι αυτού).

    Για την ώρα υπάρχει στο οικόπεδο εργοταξιακή παροχή ρεύματος που λειτουργεί με το απλό κλασσικό ηλεκτρόδιο γειώσεως και υποτίθεται θα χρησιμοποιηθεί το ίδιο για την κύρια γείωση του κτιρίου. Αυτό το κτίριο είναι ακόμα στα μπετά, όμως πρόκειται να γίνει διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου (ίσως και ασφαλτόστρωση) οπότε σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ απο τώρα ένα τρίγωνο γειώσεως, όσο ακόμα μπορώ να κάνω ο,τι θέλω έυκολα και απλά.

    Η απόσταση του μετρητή της ΔΕΗ με το σημείο που θα φιλοξενηθεί ο πίνακας έιναι 45 καλωδιακά μέτρα και έχει ήδη πέσει το παροχικό καλώδιο μέσα στο χώμα.

    Είναι καλή η σκέψη μου; Το τρίγωνο να μπεί κοντά στον πίνακα ή κοντά στο μετρητή της ΔΕΗ; Τι θα χρειαστώ; Πόσο κοστίζουν περίπου (αν και θα πάρω τιμές - ρωτάω και εδώ).

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση πως για να σου δωσει η ΔΕΗ κανονικη παροχη θα πρεπει να κατατεθει ενας φακελος με ολη τη μελετη της εγκαταστασης , σχεδια κλπ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ απο ΑΔΕΙΟΥΧΟ ηλεκτρολογο . Ο φακελος αυτος ειναι η ελαχιστη εξασφαλιση για αυτους που θα μεινουν εκει πως η εγκατασταση δεν ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για τη ζωη η την περιουσια τους.
    Πριν ξοδεψεις λοιπον χρηματα θα ειχα να σου προτεινω σαν πρωτο βημα να βρεις τον ανθρωπο αυτο που θα υπογραψει , και στη συνεχεια να ακολουθησεις τις υποδειξεις του.
    Αυτα για να μην μπεις σε περιτα εξοδα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Η θεμελιακή γείωση είναι υποχρεωτική βάσει του ΦΕΚ Β'470/2004. Αν δεν υπάρχει, ο ΔΕΔΔΗΕ έχει δικαίωμα να αρνηθεί να συνδέσει το κτίριο στο δίκτυο, ιδίως αν αυτό είναι σε περιοχή με άμεση γείωση (Αθήνα-Πειραιάς). Δεν μπορείς να επικαλεσθείς άγνοια των σχετικών διατάξεων.

    Σε περιοχή με ουδετέρωση ίσως ο ΔΕΔΔΗΕ να είναι πιο ελαστικός, αν παρουσιάσεις μια τεχνικά άρτια γείωση.

    Ρώτησε έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό (όχι μάστορα) που δραστηριοποιείται στην περιοχή σου και ξέρει τις τοπικές ιδιαιτερότητες να σε καθοδηγήσει σχετικά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το νέο κανονισμό η θεμελιακή είναι υποχρεωτική
    Τώρα που είσαι ακόμα στα μπετά βρες ένα ηλεκτρολόγο να σου κάνει μια μη βρεθείς εξ απρόοπτου μεθαυριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση πως για να σου δωσει η ΔΕΗ κανονικη παροχη θα πρεπει να κατατεθει ενας φακελος με ολη τη μελετη της εγκαταστασης , σχεδια κλπ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ απο ΑΔΕΙΟΥΧΟ ηλεκτρολογο . Ο φακελος αυτος ειναι η ελαχιστη εξασφαλιση για αυτους που θα μεινουν εκει πως η εγκατασταση δεν ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για τη ζωη η την περιουσια τους.
    Πριν ξοδεψεις λοιπον χρηματα θα ειχα να σου προτεινω σαν πρωτο βημα να βρεις τον ανθρωπο αυτο που θα υπογραψει , και στη συνεχεια να ακολουθησεις τις υποδειξεις του.
    Αυτα για να μην μπεις σε περιτα εξοδα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θεμελιακή γείωση είναι υποχρεωτική βάσει του ΦΕΚ Β'470/2004. Αν δεν υπάρχει, ο ΔΕΔΔΗΕ έχει δικαίωμα να αρνηθεί να συνδέσει το κτίριο στο δίκτυο, ιδίως αν αυτό είναι σε περιοχή με άμεση γείωση (Αθήνα-Πειραιάς). Δεν μπορείς να επικαλεσθείς άγνοια των σχετικών διατάξεων.

    Σε περιοχή με ουδετέρωση ίσως ο ΔΕΔΔΗΕ να είναι πιο ελαστικός, αν παρουσιάσεις μια τεχνικά άρτια γείωση.

    Ρώτησε έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό (όχι μάστορα) που δραστηριοποιείται στην περιοχή σου και ξέρει τις τοπικές ιδιαιτερότητες να σε καθοδηγήσει σχετικά.
    Ας μην ασχοληθούμε με άλλους, γιατί όπως όλοι στο χωριό εδώ θα μείνουμε με το ηλεκτρόδιο όπως όλοι οι ηλεκτρολόγοι εδώ προτείνουν (και ναι παίρνουν ρεύμα κανονικά).. Μπορεί μέχρι να πάρει κανονική παροχή το κτίριο να είμαι σε θέση να υπογράψω εγώ ο ίδιος την μελέτη-σχέδια-τεχνική περιγραφή.

    Για αυτό θέλω να "προλάβω" τώρα που μπορώ και έχω πρόσβαση στο χωμα ώστε να κάνω κάτι καλό για εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το νέο κανονισμό η θεμελιακή είναι υποχρεωτική
    Τώρα που είσαι ακόμα στα μπετά βρες ένα ηλεκτρολόγο να σου κάνει μια μη βρεθείς εξ απρόοπτου μεθαυριο
    Το γνωρίζω. Αλλά τώρα είναι αργά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Εφόσον είσαι σε θέση να υπογράψεις, τι τιμή γείωσης πιστεύεις πως θα βγάλεις με ένα τριγωνακι ώστε να αναλάβεις και την ευθύνη της εγκατάστασης;;;;;;; Εννοείτε σε έδαφος καλής αγωγιμότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είσαι σε θέση να υπογράψεις, τι τιμή γείωσης πιστεύεις πως θα βγάλεις με ένα τριγωνακι ώστε να αναλάβεις και την ευθύνη της εγκατάστασης;;;;;;; Εννοείτε σε έδαφος καλής αγωγιμότητας.
    Δεν έχω ιδέα. Ούτε κάν όργανο να πάω μια βόλτα να δώ πόσο περίπου παίζουν τα ηλεκτρόδια εδώ...

    Για αυτό ρώτησα εδώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Ρεύμα θα πάρεις σίγουρα, με τον τον έναν (επειδή δεν υπάρχει κανένας έλεγχος των εγκαταστάσεων) ή τον άλλο τρόπο (λάδωμα)! Το θέμα είναι να μην σε "κυνηγήσει" δικαστικά ο ιδιοκτήτης, επειδή δεν τον ενημέρωσες σχετικά με τον "Νόμο" (λέμε τώρα) περί θεμελιακής γείωσης...

    Από την στιγμή που κλήθηκες τελευταίος, μετά από αρχιτέκτονες, χτίστες και λοιπούς, δεν ενδιαφέρεσαι για το παρελθόν και το μόνο που σε νοιάζει είναι να εξασφαλίσεις την καλύτερη δυνατή τιμή αντίστασης γείωσης! Σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί ηλεκτρόδιο γείωσης στους μετρητές, διαφορετικά δεν νομίζω να σε συνδέσει η Δ.Ε.Η.. Αφού αναφέρεσαι σε διαμόρφωση εξωτερικού χώρου θα πρέπει να φροντίσεις να μείνει χώρος για το ηλεκτρόδιο γείωσης (τρίγωνο, τετράγωνο, κ.λπ.), να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης και ελέγχου, δυνατότητα μελλοντικών μετρήσεων και αντικατάστασης. Με λίγα λόγια να μείνει ελεύθερος χώρος! Καλό θα ήταν να κάνεις και μια μέτρηση για δεις σε τι επίπεδα κυμαίνεται η αντίσταση γείωσης.

    Για γείωση κοντά στο κτίριο, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω σε σχετικό θέμα που συζητήσαμε για αυτό το ενδεχόμενο! Ψάξε στο forum και θα το βρεις. Και πάλι θα τονίσω ότι η τοποθέτηση ηλεκτροδίων όπου μας "καπνίσει" δεν κάνει ασφαλέστερη μια εγκατάσταση!! Και πάλι φροντίζεις να μείνει ελεύθερος χώρος, σε περίπτωση που αποφασίσεις να τοποθετήσεις ηλεκτρόδια γείωσης κοντά στους ηλεκτρικούς πίνακες.

    Σε τι κτίριο αναφέρεσαι; (Πόσους ορόφους, χρήση, κ.τ.λ.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρεύμα θα πάρεις σίγουρα, με τον τον έναν (επειδή δεν υπάρχει κανένας έλεγχος των εγκαταστάσεων) ή τον άλλο τρόπο (λάδωμα)! Το θέμα είναι να μην σε "κυνηγήσει" δικαστικά ο ιδιοκτήτης, επειδή δεν τον ενημέρωσες σχετικά με τον "Νόμο" (λέμε τώρα) περί θεμελιακής γείωσης...

    Από την στιγμή που κλήθηκες τελευταίος, μετά από αρχιτέκτονες, χτίστες και λοιπούς, δεν ενδιαφέρεσαι για το παρελθόν και το μόνο που σε νοιάζει είναι να εξασφαλίσεις την καλύτερη δυνατή τιμή αντίστασης γείωσης! Σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί ηλεκτρόδιο γείωσης στους μετρητές, διαφορετικά δεν νομίζω να σε συνδέσει η Δ.Ε.Η.. Αφού αναφέρεσαι σε διαμόρφωση εξωτερικού χώρου θα πρέπει να φροντίσεις να μείνει χώρος για το ηλεκτρόδιο γείωσης (τρίγωνο, τετράγωνο, κ.λπ.), να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης και ελέγχου, δυνατότητα μελλοντικών μετρήσεων και αντικατάστασης. Με λίγα λόγια να μείνει ελεύθερος χώρος! Καλό θα ήταν να κάνεις και μια μέτρηση για δεις σε τι επίπεδα κυμαίνεται η αντίσταση γείωσης.

    Για γείωση κοντά στο κτίριο, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω σε σχετικό θέμα που συζητήσαμε για αυτό το ενδεχόμενο! Ψάξε στο forum και θα το βρεις. Και πάλι θα τονίσω ότι η τοποθέτηση ηλεκτροδίων όπου μας "καπνίσει" δεν κάνει ασφαλέστερη μια εγκατάσταση!! Και πάλι φροντίζεις να μείνει ελεύθερος χώρος, σε περίπτωση που αποφασίσεις να τοποθετήσεις ηλεκτρόδια γείωσης κοντά στους ηλεκτρικούς πίνακες.

    Σε τι κτίριο αναφέρεσαι; (Πόσους ορόφους, χρήση, κ.τ.λ.)
    Αν έρθει εκείνη η ώρα, και είμαι σε θέση να υπογράψω, θα έχω και τα κατάλληλα μηχανήματα φυσικά, ώστε να παρουσιάσω και τις αντίστοιχες μετρήσεις μόνωσης κλπ. Αλλιώς δεν το κάνω.

    Το κτίριο είναι ουσιαστικά βιομηχανικο, σιδηροκατασκευή με πάνελς, επεξεργασίας τροφίμων (ελιές), που δυστυχώς παίζουν πολλά νέρα & αντλίες φορητές... (θα ήθελα να μιλήσουμε πάλι κάποια στιγμή εδώ στο forum για τους ΔΔΕ σε αυτά τα κτίρια που πέφτουν για πλάκα)


    Τώρα όπως προείπα το ηλεκτρόδιο είναι στο μετρητή και οδηγείται εκεί, απλά λέω το τρίγωνο που θα πρέπει να μπεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είσαι σε θέση να υπογράψεις, τι τιμή γείωσης πιστεύεις πως θα βγάλεις με ένα τριγωνακι ώστε να αναλάβεις και την ευθύνη της εγκατάστασης;;;;;;; Εννοείτε σε έδαφος καλής αγωγιμότητας.
    Oτι τιμη γειωσης και να βρει δεν εχει σημασια(ενταξει μην βρει και 100 ωμ και το αφησει ).Η ΔΕΗ δεχεται ΥΔΕ χωρις μετρηση γειωσης γιατι στην περιοχη υπαρχει ουδετερωση.Στις παρατηρησεις συμπληρωνεις "αδυναμια μετρησης λογω δικτυου ΤΝ" και περναει.Εννοειται οτι οι υπολοιπες μετρησεις θα γινουν κανονικα.
    Δεν λεω αν ειναι σωστο η λαθος απλα την εμπειρια μου με τις νεες ΥΔΕ..

    Ειμαι σχεδον σιγουρος παντως οτι σε περιοχη με ουδετερωση ο HD384 δεν απαιτει μετρηση γειωσης..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρίγωνο... κατασκόπων στη Βάρκιζα
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-14, 16:51
  2. Πρόβλημα σε σύνδεση αστέρα-τρίγωνο
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 20:36
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 10:17
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 21:02
  5. Project Logo Αστέρας-Τρίγωνο
    By Samios60 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-12, 08:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας