Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Windows vista home premium greek .iso

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή Windows vista home premium greek .iso

    Καλησπέρα σε όλους!

    Πριν από μερικά χρόνια είχα αγοράσει ένα laptop acer aspire 5920G, το οποίο είχε προεγκατεστημένα τα ελληνικά windows vista home premium. Συνεπώς έχω στην κατοχή μου τον κωδικό.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω το CD και θέλω να κάνω format. Επικοινώνησα αρχικά με την Microsoft η οποία με περέπεμψε στην acer.

    Μίλησα και με αυτούς, οι οποίοι μου είπαν να χρησιμοποιήσω μια εφαρμογή της acer, την acer e-recovery, για να φτιάξω τα recovery disks. Οι άνθρωποι μάλλον δεν κατάλαβαν ότι θέλω να κάνω format(η εφαρμογή αυτή μπορεί να επαναφέρει το σύστημα στην εργοστασιακή του κατάσταση, δηλαδή με vista και οποιαδήποτε εφαρμογή έχει εγκαταστήσει η acer) οπότε τους το τόνισαν.

    Η απάντησή τους είναι ότι αν θέλω το CD, πρέπει να πληρώσω 60€ για να μου το στείλουν! Αν είναι δυνατόν! Να πληρώσω για κάτι που το έχω ήδη πληρώσει!

    Γι'αυτό ανοίγω αυτό το thread, για να ρωτήσω αν έχει κανείς στην κατοχή του το εν λόγω λειτουργικό σύστημα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Tην άλλη εβδομάδα απο τρίτη στειλε μου πμ μενω κοντα σου πατησια.....εδω απαγορευεται (στο φορουμ) να μιλάμε για μη αγοραστα προγραμματα. Πάντως όντως συμβαίνει αυτό είναι κοινή πολιτική των εταιρειών και απλά την αποδέχεσαι με την αγορά μηχανηματος με προοεγκατεστημενο λειτουργικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Νομίζω ο χρήστης έχει νόμιμα το λειτουργικό. Μόνο με τον κωδικό λογικά είναι ΟΚ αν βρει το image.
    Recovery partition δεν έχει αυτός ο υπολογιστής?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Έχεις τον κωδικό;

    ΜΗΝ ασχοληθείς με recovery images και προσπάθησε να κατεβάσεις αν κάνεις "καθαρή" εγκατάσταση drivers απο τα sites των κατασκευαστών κατ'ευθείαν και ΟΧΙ απο το site της Acer για το laptop σου. Π.χ. κάρτα γραφικών -> nvidia.com, chipset drivers -> intel.com κλπ κλπ.

    Αν έχεις τον κωδικό βρίσκουμε iso αλλιώς σου είναι άχρηστο. Μιλώντας για νόμιμη χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Τον κωδικό τον έχω.
    Απλά θέλω το .iso ώστε να κάνω το format και φυσικά θα χρησιμοποιήσω τον δικό μου, ήδη αγορασμένο κωδικό.

    Γιατί να μην κατεβάσω τους drivers από την acer?
    Τι διαφορά θα έχει αν τις κατεβάσω από το site του κατασκευαστή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Συνήθως είναι πιο ενημερωμένοι οι των κατασκευαστών....

    Θα κοιτάξω για το iso. x86 ή x86-64;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AAEIV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μην κατεβάσω τους drivers από την acer?
    Τι διαφορά θα έχει αν τις κατεβάσω από το site του κατασκευαστή?
    Eπειδη μπορει στο site της acer να εχει τις παλαιοτερες εκδοσεις των drivers.Εγω παντως στην θεση σου θα εβρισκα ευκαιρια να ξεφορτωθω τα svista και να βαλω ενα λειτουργικο της προκοπης (win7 /xp)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως είναι πιο ενημερωμένοι οι των κατασκευαστών....

    Θα κοιτάξω για το iso. x86 ή x86-64;
    Κοίτα τώρα τρέχω τα x86.
    Αν υπάρχει δυνατότητα να βρεθούν και τα 32bitα και τα 64bitα θα ήταν το ιδανικό!
    Έτσι κι αλλιώς ο κωδικός είναι ο ίδιος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδη μπορει στο site της acer να εχει τις παλαιοτερες εκδοσεις των drivers.Εγω παντως στην θεση σου θα εβρισκα ευκαιρια να ξεφορτωθω τα svista και να βαλω ενα λειτουργικο της προκοπης (win7 /xp)
    Κοίτα, με τα vista δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
    Και δεν είμαι απλός οικιακός χρήστης.
    Μπορώ να πω ότι με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο!
    Απλά θέλουν κι αυτά το setaρισμά τους, το οποίο αν γίνει σωστά, τρέχουν πολύ smooth!

    Πάντως αν πρέπει να μιλήσουμε για λειτουργικό της προκοπής, νομίζω πως πρέπει να πάμε σε εντελώς διαφορετικό κόσμο!
    Βλ. Linux
    Επειδή δουλεύω και τα δύο λειτουργικά, η διαφορά είναι εμφανής, από το πρώτο λεπτό που θα χρησιμοποιήσει κανείς linux!

    Απλά δεν θέλω να πάω σε άλλη έκδοση windows επειδή έχω ήδη σγορασμένη μια άδεια, μην πάω σε κάτι σπασμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Οι εταιρίες ΔΕΝ σου δίνουν απαραίτητα το original dvd του λειτουργικού συστήματος αλλά πλασάρουν τη λύση του ΟΕΜ recovery μαζί με τους οδηγούς κτλ πιθανότατα για να υποστηρίξουν καλύτερα τους χρήστες στο πρακτικό κομμάτι της συλλογής των κατάλληλων οδηγών αλλά και για να περιορίσουν το θέμα της πειρατείας του λογισμικού από τα original Dvd. Πχ φαντάσου πως δεν μπορείς να διανέμεις το συγκεκριμένο recovery solution σε κάποιον που έχει κάποιο διαφορετικό Η/Υ. Οταν αγόρασες το Laptop έπρεπε να ΜΗΝ αποδεχτείς τους όρους χρήσης και να ζητήσεις το κανονικό dvd/cd του λειτ.συστήματος πληρώνοντας το αντίστοιχο τίμημα στην τιμή πιθανότατα ή να προσανατολιστείς καλύτερα σε κάποιο μοντέλο που διαθέτει και τη λύση του recovery ή/και του original λειτουργικού. Οπότε ορθά η MS σε παρέπεμψε στον μεταπωλητή τους. Φυσικά εσύ δε φταις για αυτό και όλη την ταλαιπωρία σου αλλά ο πωλητής που δεν ξεκαθάρισε από την αρχή το τι αγοράζεις και το τι περιέχεται στο πακέτο !


    Προσοχή επίσης στο θέμα της άδειας! Αν έχεις OEM Windows Vista license τότε αυτή είναι ας πούμε συνδεδεμένη με το Laptop που έχεις κάνει την πρώτη εγκατάσταση. Κοινώς δεν μπορείς να μεταφέρεις την άδεια χρήσης ή κοινώς τον κωδικό σε άλλο Η/Υ. Μόνο οι retail εκδόσεις των Windows Vista μπορούν να μεταφερθούν όσο αφορά τους κωδικούς σε άλλα Pc.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 21-08-13 στις 23:57

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Τα windows 7 είναι κατα πολύ ελαφρυτερα και αψογοτερα απο τα vista με μκαλύτερη διαχείρηση μνήμης και θα με θυμηθεις μόλις τα βάλεις....Σε μηχανημα του 2004 απο XP εβαλα 7 και πετάει (τουλάχιστον πάει πολύ πιο καλά γιατί δεν εχει και πολύ μνήμη)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 20:27
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 17:01
  3. Windows Vista
    By ALAMAN in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 13:11
  4. windows vista
    By hlektrologos000 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-06, 13:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας