Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Ενισχυτης εγκεφαλικων κυματων

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Lightbulb Ενισχυτης εγκεφαλικων κυματων

    Αυτη η κατασκευη ειναι ενας ενισχυτης εγκεφαλικων κυματων με προβολη της εντασης και των μεταβολων των ηλεκτρικων σηματων στο οργανο κινητης βελονας/πηνιου.

    Τα εγκεφαλικα κυματα πηγαζουν απο το αριστερο και το δεξιο ημισφαιριο του κρανιου και ονομαζονται κυματα Αλφα κ Βητα.
    http://www.ypnotherapy.gr/2013-01-18-17-08-27
    http://www.netclipping.gr/hm/de3i-hm...egkefaloy.html

    Με αυτο το οργανο που ειναι εντελως ακινδυνο και λειτουργει με μια μπαταρια 9V μπορει καποιος να μετρησει την δραστηριοτητα του εγκεφαλου του. δηλαδη σκεφτομενος εντονα πχ μια μαθηματικη πραξη βλεπει την βελονα του οργανου να κινειται.

    Στις φωτο βλεπετε ολα τα μερη της κατασκευης καθως και το σχηματικο που εχει τα στοιχεια των υλικων.

    Ακομα θα χρειαστειτε:
    .κουτι με θεση για μπαταρια 9V και κλιπ μπαταριας
    .αρσενικο στερεοφονικο καρφι και θηλυκο υποδοχεα του καρφιου για πλακετα
    .οργανο κινητου πηνιου μικρου μεγεθους καταλληλο για ενδειξη συχνοτητας ραδιοφωνου fm
    .ελαστικο ιμαντα για το κεφαλι
    .3 μεταλλικα ηλεκτροδια, καλωδιο 1μετρου για στερεφωνικο ηχο οπως των ακουστικων

    βλεπετε πως εχω συνδεσει τα 3 ηλεκτροδια επανω στον κιτρινο ελαστικο ιμαντα για το κεφαλι.
    αυτο τοποθετω στη θεση του μετωπου αφου πρωτα υγρανω το μετωπο για καλυτερη επαφη-αγωγιμοτητα.
    το αριστερο ηλεκτροδιο ειναι αυτο που δινει μεγαλυτερο ηλεκτρικο σημα, με γειωση το ηλεκτροδιο στη μεση του μετωπου.

    Η κατασκευη μου ειναι ενος καναλιου, δηλαδη δειχνει μονο το ενα απο τα δυο εγκεφαλικα κυματα. Για δυο καναλια η κατασκευη θα πρεπει να γινει δυο φορες.

    Η λειτουργια του κυκλωματος ειναι βασισμενη στο ολοκληρωμενο διπλο τελεστικο ενισχυτη TLC272. το κυκλωμα εχει υψηλο συντελεστη ενισχυσης και χρησιμοποιει τον ενα μερος για ενισχυση και το αλλο για ρυθμιση του οργανου με το τριμμερ R2 που μπορει να ειναι ποτενσιομετρο. δεν εβαλα ποτενσιομετρο διοτι μετα βιας εβαλα τα εξαρτηματα στο μικρο κουτι.
    οποιος θελει να το φτιαξει καλυτερα να βαλει ποτενσιομετρο για R2 4.7K ή 10K. Με την ρυθμιση του R2 μετακινουμε την βελονα του οργανου στην αρχικη θεση.

    Ισως παρατηρησετε πως στο κυκλωμα που εχω κανει επανω στην διατρητη πλακετα δεν φαινονται καποια υλικα. για πρακτικους λογους εχω βαλει μερικα απο την κατω μερια της πλακετας.

    \/\ \/\ \/\

    Τα οφελη απο την μετρηση της εγκεφαλικης λειτουργιας ειναι αρκετα. καταρχην μπορουμε να δουμε εαν καποιος ειναι χαμηλου πνευματικου επιπεδου και να συγκρινουμε με αλλες ενδειξεις.

    Απο προσωπικη εμπειρια αναφερω πως το αριστερο ηλεκτροδιο που αντιστοιχει στο αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου ειναι αυτο που δειχνει μεγαλυτερη κινηση-δραστηριοτητα με εντονη σκεψη οπως επιλυση μαθηματικου προβληματος.

    Υπαρχουν και καποιες κατασκευες/συσκευες που ανιχνευουν τα εγκεφαλικα κυματα και τα μεταφερουν σε η/υ για αναλυση.
    τετοιες συσκευες χρησιμοποιουνται για ελεγχο προγραμματος η/υ με χειριστηριο μονο τον εγκεφαλο, απο ατομα που εχουν αναπηρια ή για πειραματικους σκοπους. ειδα βιντεο απο συσκευη που ελεγχει ενα απλο παιχνιδι με αυτον τον τροπο.

    Ακομα πιστευω πως με αυτο μπορουμε να εκπαιδευσουμε τον εγκεφαλο μας να κινει το οργανο οταν σκεφτομαστε με ορισμενο τροπο.
    αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο οταν προσπαθουμε να χαλαρωσουμε, να διαλογιστουμε ή να εξασκησουμε πνευματικες δυναμεις.
    ισως αυτοι που κανουν τηλεκινηση να ειναι μεταλλαγμενοι οπως εγω και να εχουν εκπαιδευμενη εγκεφαλικη δραστηριοτητα.
    μετρησα καποιους φιλους/φιλες μου με αυτο. μερικοι δεν μπορουν να κινησουν καθολου την βελονα και ομως δεν ειναι χαζοι.
    καθε ατομο εχει διαφορετικη εγκεφαλικη δραστηριοτητα και ενδειξη στο οργανο.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 25-08-13 στις 10:49

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Magneto για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    TSAKALI (26-08-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ωραία συσκευούλα, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι by Elektor, όχι by Magneto...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία συσκευούλα, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι by Elektor, όχι by Magneto...
    να μεινεις με την εντυπωση. κοιτα στο προφιλ μου που εχω παρουσιασει αλλες δυο κατασκευες με το ολοκληρωμενο TLC272.

    και τι εχει δηλαδη το ελεκτορ; δεν ειναι καλο περιοδικο για μαθηση και κατασκευες;
    εαν το περιοδικο ελεκτορ εχει παρουσιασει κατασκευη με το TLC272 ειναι πιθανο.

    ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΛΕΚΤΟΡ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ/ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 24-08-13 στις 16:32

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων

    ή να εξασκησουμε πνευματικες δυναμεις. ισως αυτοι που κανουν τηλεκινηση να ειναι μεταλλαγμενοι οπως εγω

    Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!

    αφου ειναι ο magneto!

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!
    πριν μερικες μερες ειχα γραψει πολλες πληροφοριες σε αυτο το θεμα
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71722

    δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το μόνο που μπορεί να μετρήσει αυτό το κύκλωμα είναι κάποια αγωγιμότητα μέσω της εφίδρωσης.
    Τώρα για εγκεφαλικά κύματα Άλφα κ Βήτα, τι να πω... και συχνότητας 12 - 30 Hrz όπως αναφέρουν τα Links
    που μας δίνεις, τι να ξαναπώ... Μάλλον υπάρχουν πολλοί μεταλλαγμένοι και δεν το ξέρουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μεινεις με την εντυπωση. κοιτα στο προφιλ μου που εχω παρουσιασει αλλες δυο κατασκευες με το ολοκληρωμενο TLC272.

    και τι εχει δηλαδη το ελεκτορ; δεν ειναι καλο περιοδικο για μαθηση και κατασκευες;
    εαν το περιοδικο ελεκτορ εχει παρουσιασει κατασκευη με το TLC272 ειναι πιθανο.

    ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΛΕΚΤΟΡ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ/ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ
    Δεν κάνω καμμιά επίθεση εγώ, κατά πρώτον. Δεύτερον, συγνώμη, αλλά νομίζω οτι το σχέδιο που παρουσιάζεις και γράφει πάνω πάνω by Magneto, είναι του Ελέκτορ. Όλοι όσοι το διαβάζαμε, ξέρουμε και με κλειστά μάτια τις φιγούρες των εξαρτημάτων του θεωρητικού του Ελέκτορ. Δεν είναι κακό να παρουσιάζεται κάτι εδώ ως κατασκευή μοναδική, αλλά δεν είναι εξίσου κακό να μη λέμε και ποιανού είναι η πρωτότυπη; Εγώ θα έφτιαχνα το ίδιο σχέδιο με αυτό που βάζεις εδώ σε ένα Altium και θα το παρουσίαζα by Manos.

    6 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    http://www.neurosky.com/Products/MindWave.aspx

    μετράει συγκέντρωση εγκεφάλου και παίζεις παιχνιδια με την σκέψη και μονο.Συνδεεται με τον υπολογιστή μεσω bluetooth usb adapter,επισης εχουν στα <<σκαριά>> αμα διαβασεις στο σαιτ τους ελικόπτερο που ελέγχεται απο την σκέψη και μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    "καταρχην μπορουμε να δουμε εαν καποιος ειναι χαμηλου πνευματικου επιπεδου"

    Δηλαδή αμα κουνιέται η βελόνα είναι Einstein αν δεν κουνιέται μπουμπούνας?...νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις μερικά πράματα για την ανθρώπινη νοημοσύνη...πες μας και το σχεδιαστικό που το έκανες για να βρεις και το δίκιο σου....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ενισχυτης τάξησ Η ή αλλιως υβριδικοι ενισχυτες
    By makispatra in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 00:21
  2. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  3. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
    By dj_mike in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 14:52
  4. Ενισχυτης ηχου
    By leone in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 00:58
  5. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ R.F ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ 2x813
    By tzitzikas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 21:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας