Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: «Έξυπνα» φανάρια κυκλοφορίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή «Έξυπνα» φανάρια κυκλοφορίας

    Διαβάζω διάφορα άρθρα όπως αναφέρει και ο τίτλος του θέματος ..π.χ.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=168831

    όπου στο παραπάνω το θεωρούν "έξυπνο" να σου σβήνουν την μηχανή για 1 - 2 λεπτά και να σου την ξαναβάζουν μπροστά? Αυτό το θεωρείται "έξυπνο"? τις γνώμες σας (τα παραπάνω σχεδιάζονται στο εξωτερικό) (έσκασα στα γέλια !!) (και που πάει η φθορά του αυτοκινήτου στο άναψε σβήσε / καπούτ μπαταρίας /μίζας?) και θέλουν να το κάνουν και συνδρομητικό !

    Τα παρακάτω είναι όντως "έξυπνα" φανάρια και σχεδιάζονται στην Ελλάδα
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=377656

    Μακάρι σε όλην την Ελλάδα να είχαμε αυτά τα φανάρια να γίνεται η ζωή μας καλύτερη .... οι ιδέες είναι ποικίλες και διάφορες π.χ. την ένδειξη χρόνου (εφαρμόζετε σε κάποιες πόλεις) στο πότε θα ανάψει πράσινο ή κόκκινο (που προσωπικά δεν το θεωρώ ωφέλιμο και χρήσιμο)

    Στο τελευταίο link που παρέθεσα όμως έχει όντως ένα ουσιαστικό όφελος και νόημα .
    1) Δεν θα υπάρχουν τόσο συχνά μποτιλιαρίσματα όσο πριν . (και επομένως πιθανά ατυχήματα )
    2) Σε ποιο γρήγορο χρόνο θα φτάνουν στον προορισμό τους όλοι οι συμπολίτες μας
    3) Με την καλύτερη σχέση κατανάλωσης καυσίμου για τα ίδια χιλιόμετρα / φθορές μηχανικές / φρεναρίσματα
    4) Εθνικό κυρίως όφελος , αν το δούμε σε μεγάλη κλίμακα (κυρίως εθνικό οικονομικό όφελος)

    Έστω και μέσα από αυτήν την ιστοσελίδα θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε αυτούς τους συντελεστές του πολύ σπουδαίου έργου που συντελείται με αυτά τα φανάρια των δρόμων . που δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλάβει την σημασία τους στο πως πρέπει να λειτουργούν και τα τεράστια οφέλη τους.
    Αυτό τουλάχιστον εγώ το καταλαβαίνω π.χ. σε κάποια φανάρια που δεν είναι σε πολυσύχναστα με κίνηση δρόμους .... όπως σε μια διασταύρωση που σταματώ με κόκκινο + κάποια άλλα αυτοκίνητα πίσω μου .... για να περάσει από την άλλη κάθετη διασταύρωση που έχει την προτεραιότητα (με πράσινο) .... ένας σκύλος !!! .
    Οι δικές σας γνώμες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Η πρώτη περίπτωση μου θυμίζει την Apple που αναπτύσσει πρόγραμμα και συσκευές ώστε να απενεργοποιεί την καταγραφή video από τα iphone αν το θελήσει ένας αστυνομικός. (ώστε να μην καταγράφονται οι περιπτώσεις κατάχρησης εξουσίας από τους αστυνομικούς οι οποίοι τρίβουν τα χέρια τους για να αποκτήσουν τέτοιο σύστημα) Ελεύθερη χώρα σου λέει μετά.
    1) Δεν αγοράζεις προϊόντα της Apple.
    2) Καταγράφεις κατάχρηση εξουσίας.
    Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούν να απενεργοποιούν οποιοδήποτε αυτοκίνητο γουστάρουν.

    Η δεύτερη ΟΚ είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    http://en.wikipedia.org/wiki/Start-stop_system
    τωρα απο την μυγα ξυγκι ψαχνουν να βρουν.Ενεργοποιειται οταν αρχιζει το αυτοκινητο συχνες στασεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    αναψε σβήσε αναψε σβήσε.......μου γαμησε τη μπαταρία το συστημα....οφελος απο καυσιμα ~0,10 ευρώ σε κάθε φανάρι ζημία: ~ 70 ευρώ μπαταρία ~180 ευρώ μίζα........χαλαρά

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναψε σβήσε αναψε σβήσε.......μου γαμησε τη μπαταρία το συστημα....οφελος απο καυσιμα ~0,10 ευρώ σε κάθε φανάρι ζημία: ~ 70 ευρώ μπαταρία ~180 ευρώ μίζα........χαλαρά
    Ειναι αλλου τυπου μπαταριες (μαλλον πιο χοντρες πλακες) ,πιθανων και διαφορετικη κατασκευη μιζας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    αυτο το κόλπο της ibm δεν χρειάζεται αφού υπάρχουν αυτοκίνητα start stop,
    τώρα έχω ακούσει και εγώ προβλήματα σε αυτοκίνητα fiat, τα bmw δεν νομίζω να έχουν,
    αφού η bmw είναι πρωτοπόρος στο σύστημα και το έχει προχωρήσει αρκετά

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Φανάρι κυκλοφορίας (σηματοδότης)
    By maniac_hlektro in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:55
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 23:23
  3. Έξυπνα σπίτια.
    By chris315 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 12:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας