Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Πολύ αργή φόρτιση Tablet και πρόβλημα στο άνοιγμα (Power On)

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Για να βρεις σχηματικό θα πρέπει να το κομματιάσεις και να δεις τι γράφει και στη μητρική. Ποιος το κατασκεύασε κλπ.
    Αν το υλικό σου είναι χαλασμένο με το λογισμικό σου δεν θα κάνεις τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Να το ανοίξω δε με συμφέρει όπως είπα λόγω εγγύησης.
    Αν το πρόβλημα είναι στο Hardware, προφανώς θα πάει για αλλαγή.
    Απλά μου φαίνεται περίεργο να χάλασε έτσι ξαφνικά, ενώ την πρώτη μέρα ήταν σε όλα του ΟΚ!
    Και σκέφτομαι μήπως το γεγονός ότι το άφησα να πέσει στο 2% την πρώτη φορά, το αποσυντόνισε.
    Αλλά ρε γαμώτο, μία φορά έγινε. Τι διάλο; Τόσο πολύ ευαίσθητες είναι ποια αυτές οι λιθίου; (ή το όποιο κύκλωμα τις διαχειρίζεται)
    Προσπαθώ λοιπόν να το συνεφέρω σε επίπεδο Software ή με όποιον άλλο πρακτικό τρόπο μπορεί να στρώσει,
    (π.χ. συνεχείς φορτίσεις αποφορτίσεις) κι αν δε φτιάξει... πάει για αλλαγή!

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο όμως που με ενδιαφέρει.
    Από ότι είδα στην επίσημη σελίδα της ταμπλέτας, χρειάζεται τροφοδοτικό 5V 2.5A
    Το μαγαζάκι μου έστειλε ένα που βγάζει 5V 2.0A
    Πολλοί έχουν λάβει την ταμπλέτα με τέτοιο.
    Μιας και η συσκευασία είναι πολύ λεπτή και δεν χωράει ουσιαστικά τίποτα πέρα από την ταμπλέτα, σου δίνουν ότι έχουν... (ανάλογα το μαγαζί και το τι έχουν σε Stock)
    Μια χαρά βέβαια λένε τα παιδιά ότι φορτίζει και με 2A. Αλλά κάποιοι έχουν αγοράσει από μόνοι τους τροφοδοτικό με 3A.
    Από τη στιγμή που η συσκευή τραβάει όσο θέλει/χρειάζεται, υπάρχει πρόβλημα να πάρω κι εγώ ένα τέτοιο;
    Υποθέτω πως ένα με 3A θα ζεστένεται-ζωρίζεται λιγότερο.
    Υπενθυμίζω ότι ένας χρήστης από το myphone μου είπε πως όταν το σύνδεσε σε τροφοδοτικό, είδε να τραβάει 1.8A.
    Το δικό μου, που το βάλαμε επίσης σε τροφοδοτικό, έδειχνε ότι τραβάει 1.5A
    Σε κάθε περίπτωση πολύ κάτω από τα 3A.
    Φαντάζομαι δε θα υπάρχει πρόβλημα αν πάρω ένα με 3A, σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα είτε με 3 είτε με μεγαλύτερο, ίσα ίσα θα ζορίζεται λιγότερο. Οι καταναλώσεις που έχεις είναι μικρές όμως. Δεν έχει σημασία βέβαια και 3 να βάλεις θα παίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    φιλε μαλον δεν καταλαβες τι εγραψα,ή εγω μπορει να μην το εγραψα καλα,το tablet archos70 250gb δουλευει μια χαρα,αυτο που σου εγραψα μου τα κανει,και μου σπαει τα νευρα,οσεσ φορεσ αγνοησω ,οταν μου βγαλει μηνυμα για χαμηλη μπαταρια,και δεν συνδεσω φορτιστη,ειτε βαριεμαι και δεν το κανω,τοτε κλεινει και μου βγαινει η ψυχη να ξαναζωντανεψει.......κοινος μου βγαζει το λαδι,κανα 2 φορες νομισα οτι ηταν νεκρο,οτι χαλασε και οτι επρεπε να το πεταξω,αφου με τα 1000 ζορια αναστηθηκε ,απο τοτε δουλευει ρολοι και προσεχω να μην μου ξανακλεισει απο μπαταρια.
    αυτο ενουσα,για να το παλεψεις οπως προειπεσ και αμα το κανεις και λειτουργηισει να μην το ξαναφησεις με τιποτα να σου σβησει απο χαμηλη μπαταρια.Ειναι μεγαλη πικρα να το ξαναζωντανευεις οταν κλεινει απο μπαταρια.Και να σκεφτεις εχω ακομα εγγυηση με service στην ελλαδα,αλλα παρολα αυτα δεν το εστειλα.
    Παιζει ομως να ναι και ο σκληρος δισκοσ,οταν το πρωτοπηρα δεν εβλεπε το σκληρο 250gb,το παλεψα,πηρα το σερβισ,μου ειπαν και εκανα φιλμ γουερ απ ντειτ,αλλα τιποτα ,το εστειλα πισω και μου εστειλαν αλλο καινουριο,σφραγισμενο στο κουτι του,που δουλευει ρολοι,αρκει να μην μου κλεισει απο μπαταρια.
    Αυτα απο μενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη blero
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Σου προτείνω σαν πιο εφικτο, να ελέγξεις το φορτιστή σου αν ανταποκρίνεται στα καθήκοντα του (δοκιμασε ταση και ταση υπο φορτιο).
    Οσο για τις ταμπλετες θεωρω οτι ειναι λιγο πιο χρησιμες απο τους δισκους σερβιρισματος

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου προτείνω σαν πιο εφικτο, να ελέγξεις το φορτιστή σου αν ανταποκρίνεται στα καθήκοντα του (δοκιμασε ταση και ταση υπο φορτιο).
    Τέτοια θέλω... Εφικτά πράγματα
    Αυτό που λες πάντως το έχω κάνει και έχει ενδιαφέρον. Παρέλειψα όμως να το αναφέρω εδώ.
    Λοιπόν η τάση του φορτιστή χωρίς φορτίο είναι 5.03V Όταν όμως φορτίζει την ταμπλέτα πέφτει στα 4 κάτι Volt!
    Θα μπορούσε λέτε να φταίει αυτό για την αργή φόρτιση; Είναι λογικό να πέφτει η τάση τόσο όταν φορτίζει;

    Μήπως τελικά έχει δίκιο ένα παιδί σε ξένο φόρουμ που γράφει για παραπάνω τάση; (σχόλιο #480)
    ο οποίος μάλιστα γράφει πως έχει αγοράσει ταμπλέτα και τροφοδοτικό απ' ευθείας απ' την εταιρία παραγωγής τους.
    http://www.slatedroid.com/topic/6394...st__p__1007449

    "Chuwi V88 requires 5.4V charging voltage and 2A charging current, otherwise it won't charge or charge very very slowly"
    Ίσως η λογική του παιδιού είναι ότι αν το τροφοδοτικό δίνει κάτι παραπάνω από 5V, τότε με φορτίο θα δίνει όσο πρέπει, δηλαδή 5V (καθαρά)
    Βέβαια επίσημα στα χαρακτηριστικά του Tablet (στα Specifications) μιλάνε για 5V
    http://www.chuwi.com/index.php?m=Pro...how&id=30&l=en

    Εν τέλη τι ειναι προτιμότερο; Ένα τροφοδοτικό 5V 3A ή ένα 5.4V 2A? Γιατί έχω βρει ένα τέτοιο.
    Εσείς τι λέτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Με τέτοια πτώση τάσης λογικό να μη φορτίζει.
    Η ο φορτιστής είναι προβληματικός η έχεις βραχυκύκλωμα μέσα κάπου και έχεις τρελή πτώση τάσης.
    Όσο πιο πολλά Α τόσο πιο καλά.
    Στην περίπτωση που έχεις γερό τροφοδοτικό όμως και δίνει πολλά Α ενώ έχεις βραχυκύκλωμα θα πάρει φωτιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Να ενημερώσω ότι χθες το βράδυ έκανα μία πλήρη φόρτιση (από αποφόρτιση) στα πλαίσια μιας εφαρμογής Battery Calibration.
    Βέβαια λόγω του προβλήματος που έχω και η ταμπλέτα θεωρεί ότι είναι συνεχώς στην πρίζα, δε μπορώ να ξέρω αν έχει κάνει τίποτα.
    Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι αυτή τη φορά μειώθηκε ο χρόνος φόρτισης από 11,6 ώρες που χρειάστηκαν την προηγούμενη φορά που το παρακολούθησα, σε 9 ώρες περίπου.
    Επίσης να πω ότι από αυτονομία η μπαταρία τα πάει πολύ καλά. Άμα λύσω το πρόβλημα των data χρήσης της, θα επανέλθω αλλά νομίζω 6 ώρες τις έχει... (όχι βέβαια για παιχνίδια)
    Ελπίζω με τις συνεχείς φορτίσεις εκφορτίσεις που κάνω να μειωθεί κι άλλο ο χρόνος, αφού απέχω ακόμα πολύ από τις 3 ώρες περίπου που λογικά χρειάζονται για να φορτίσει.
    Είναι βέβαια και το θέμα της τάσης του τροφοδοτικού που μάλλον πέφτει αρκετά την ώρα της φόρτισης και ίσως εκεί να οφείλεται η μεγάλη αργοπορία.

    Χρειάζομαι λοιπόν κάποιες διευκρινήσεις ώστε να επιλέξω έναν καλύτερο φορτιστή.

    1ον Είναι λογικό να πέφτει η τάση του φορτιστή όταν φορτίζει;
    Όπως λέει ο Κωνσταντίνος, εμένα μάλλον πέφτει πολύ αλλά γενικότερα, αν χάνει π.χ. 300-400mV είναι ΟΚ ή δεν πρέπει να πέφτει καθόλου;

    2ον Εν τέλη, (και αυτό έχει κάποια σχέση με το παραπάνω ερώτημα), είναι προτιμότερο ένα τροφοδοτικό 5V 3A ή ένα 5.4V 2A στην δική μου περίπτωση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...η έχεις βραχυκύκλωμα μέσα κάπου και έχεις τρελή πτώση τάσης
    Χμμμ... Το βραχυκύκλωμα που λες υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να επιβεβαιώσω ότι υπάρχει;
    π.χ. αν αφήσω την ταμπλέτα ανοιχτή στην αναμονή και δω ότι πέφτει η μπαταρία 10% σε 1-2 ώρες, σημαίνει αυτό που λες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corduroy27 : 28-08-13 στις 14:40

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    έχω φτιάξει ένα φορτιστή μπαταρίας λιθίου, με ένα ολοκληρομένο της maxim, τι έφτιαξα δηλαδή , όλα τα κάνει το ολοκληρωμένο, απλά η κάθε μπαταρία διαφέρει στη τάση φόρτισης, πχ αντί να ειναι 5.3 5.4, αυτό το ρύθμιζες,
    επίσης ρύθμιζες τη φόρτιση, αν θες να είναι 100mA ή 500mA,
    γενικά δεν μπορείς να επέμβεις στη φόρτιση της μπαταρίας, γιατί οι μπαταρίες λιθίου σκάνε πολύ εύκολα, ακόμα και αν πέσει η τάση κάτω απο κάποιο όριο. Ετσι όλες οι προστασίες είναι στο ολοκληρωμένο φόρτισης.
    Το ολοκληρωμένο μπορεί να παίρνει 5volt και να μετατρέπει τη τάση σε 5.4 που χρειάζεται για τη μπαταρία.
    Κάνε το κόπο να ανοίξεις το τάμπλετ και να το εντοπίσεις , ,δεν νομίζω να δυσκολευτείς θα είναι δίπλα στα πιν της μπαταρίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 29-08-13 στις 03:30

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καλά και χρήσιμα αυτά που λες αλλά όπως είπα δεν πρόκειται να ανοίξω τη συσκευή λόγω εγγύησης.
    Επειδή λιγοστεύουν οι μέρες που μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση, θα παρακαλούσα αν γίνεται να απαντήσει κάποιος σ' αυτά που έθεσα στο προηγούμενο μήνυμα.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 17:37
  2. Ομαλό άνοιγμα και κλείσιμο Λεντοταινίας
    By imarkou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 13:53
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 01:27
  4. Πρόβλημα με άνοιγμα ιστοσελίδων
    By asterixx25 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 18:11
  5. Αργή εξομοίωση στο EW Multisim
    By electrifier in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 13:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας