Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Πολύ αργή φόρτιση Tablet και πρόβλημα στο άνοιγμα (Power On)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Πολύ αργή φόρτιση Tablet και πρόβλημα στο άνοιγμα (Power On)

    Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που έχω με καινούργιο (κινέζικο) Tablet.
    Συγκεκριμένα έχω αυτό.

    Με λίγα λόγια τη μέρα που το παρέλαβα το χρησιμοποίησα συνολικά 6 ώρες περίπου (ήταν πλήρως φορτισμένο), και όταν έφτασε στο 2% το έκλεισα (Power OFF) και το έβαλα να φορτίζει.
    Μία ώρα μετά είχε πάει μόλις στο 3%
    Από τότε το να ξεκινήσει (Power On) έγινε ένας γολγοθάς! Ανοίγει κάποια στιγμή, μετά από πολλές απόπειρες και με τον φορτιστή στην πρίζα.
    Ο φορτιστής τις πρώτες μέρες δε φαινόταν να φορτίζει (αν και έδειχνε το σχετικό γράφημα) αφού παρέμενε κρύος ώρες μετά την τοποθέτησή του.
    Δοκίμασα με άλλους φορτιστές σε καταστήματα ηλεκτρονικών.
    Με το φορτιστή πάνω η συσκευή άνοιγε αλλά δε φαινόταν να ανεβαίνει (ως ποσοστό) η φόρτιση της μπαταρίας.
    Όταν μάλιστα βγάζαμε το φορτιστή, η συσκευή δεν μπορούσε να ανοίξει ή αν ήταν ανοιχτή έκλεινε απότομα.
    Με τα πολλά, κατάφερα και την φόρτισα με τον δικό της φορτιστή (5V, 2000mA) αφήνοντάς την πολλές ώρες στην πρίζα και υπολόγισα ότι φορτίζει 1% ανά 7 λεπτά!!!
    Δηλαδή χρειάζεται περίπου 11,5 ώρες για να φορτιστεί πλήρως... (αν υποθέσουμε ότι είναι εντελώς άδεια)
    Μου έκανε όμως κάτι τρελά... Ενώ έβγαζα τον φορτιστή, στο εικονίδιο που έχει για την μπαταρία, έδειχνε ότι φορτίζει, (σύμβολο αστραπή).

    Από χθες παρατηρώ και κάτι ακόμα. Ότι τα δεδομένα χρήσης της μπαταρίας δεν ενημερώνονται σωστά.
    Το ποσοστό δηλαδή πέφτει αλλά η ώρα χρήσης με μπαταρία παραμένει στα 0 δευτερόλεπτα, όση χρήση κι αν κάνω!!!
    (το σύμβολο της αστραπής που λέγαμε... προφανώς θεωρεί ότι δεν το έχει αποσυνδεθεί ο φορτιστής, αν και όπως είπα το ποσοστό πέφτει κανονικά)

    Να πω εδώ ότι όλα αυτά τα "ωραία" δε συνέβαιναν ούτε κατά διάνοια την πρώτη μέρα που το παρέλαβα.
    Όλα λειτουργούσαν κανονικά. Άνοιγμα/κλείσιμο της συσκευής (Power On/Power OFF).
    Σωστή ένδειξη μπαταρίας και των δεδομένων (ιστορικού) χρήσης της και φυσικά δεν υπήρχε το σήμα της αστραπής στο εικονίδιο της μπαταρίας στην πάνω μπάρα.


    Πιο αναλυτικά η περίπτωσή μου και όλα όσα έχω κάνει, εδώ (για όποιον έχει χρόνο και όρεξη για διάβασμα...)

    Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
    http://techblog.gr/mobile/4-myths-ab...teries-425222/

    Στο μύθο Νο 4 λέει:
    Η πλήρης εκφόρτιση έχει καταστροφικές συνέπειες για τα ιόντα της μπαταρίας, και πρέπει να αποφεύγεται. Συγκεκριμένα, πρέπει πάντα να υπάρχει κάποια ποσότητα φόρτισης, γιατί διαφορετικά μπορεί να γίνει ζημιά στο σύστημα προστασίας που έχουν αυτές οι μπαταρίες ( προστασία από “υπερφόρτιση” κ.α.).
    Οι συχνές και πλήρεις εκφορτίσεις μπορεί να θέσουν την μπαταρία σε κατάσταση “βαθιάς εκφόρτισης” (deep discharge)
    και να επηρεάσουν τους χρόνους φόρτισης και την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

    Γενικά λοιπόν δεν αφήνουμε την συσκευή να «κλείσει» από μπαταρία πριν την φορτίσουμε, διότι έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που υποστηρίζει ο μύθος. Οι μερικές φορτίσεις είναι προτιμότερες για μια μπαταρία Ι.Λ. και βοηθούν στο να διατηρεί υψηλούς ρυθμούς φόρτισης και αποδοτικότητας.

    Αν και το παραπάνω (ως αποτέλεσμα) εξηγεί μια χαρά τι συμβαίνει στην δική μου περίπτωση,
    (τουλάχιστον ως προς το θέμα της πολύ αργής φόρτισης),
    είναι υπερβολικό νομίζω να συμβαίνει αυτό με μια μόνο φορά πλήρους αποφόρτισης!!!

    Στο άρθρο, (και η λογική αυτό λέει), μιλάει για συχνές πλήρεις εκφορτίσεις...

    Επίσης, εδώ (μια απ' τις πηγές του άρθρου)
    http://www.shop-e.gr/pals/index.php?...106&Itemid=114
    γράφει:
    Οι κατασκευαστές προτείνουν να κάνουμε βυθίσεις εκφόρτισης που και που
    Ναι, το προτείνουν γιατί είναι σωστό. Η χημεία ιόντων λιθίου και πολυμερούς λιθίου, δεν έχει φαινόμενο μνήμης, έχει όμως… το κύκλωμα που τις ελέγχει! Το κύκλωμα που αναφέραμε παραπάνω, διαθέτει μια «βάση δεδομένων» οπου συλλέγει στατιστικά και μετρήσεις συνεχώς. Παρακολουθεί δηλαδή την απόδοση της μπαταρίας και υπολογίζει με μαθηματικούς τύπους το «πόση χωρητικότητα» έχουν τα κελιά που ελέγχει. Εαν λοιπόν χρησιμοποιούμε πάντα τη μπαταρία όπως πρέπει, δηλαδή με μικρές φορτίσεις, μη επιτρέποντας της να αδειάσει τελείως, το κύκλωμα αρχίζει να βγάζει σφάλματα στις στατιστικές του και να θεωρεί πως οι μπαταρίες διατηρούν μικρότερη ενέργεια απο όση πραγματικά μπορούν να χωρέσουν.
    Εκεί ερχόμαστε εμείς για να βελτιώσουμε αυτές τις στατιστικές. Που και που, δηλαδή περίπου κάθε 30 κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης, πρέπει να αφήσουμε την μπαταρία να βυθιστεί στο 3% της χωρητικότητας της. Με αυτό τον τρόπο, το κύκλωμα καταγράφει στα δεδομένα του τις πραγματικές τιμές χωρητικότητας και έτσι η μπαταρία μας θα έχει μεγαλύτερο χρόνο ζωής.


    Εγώ λοιπόν το έκανα αυτό μία μόνο φορά, στην πρώτη φόρτιση.
    Καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να... "ξυπνήσω" την μπαταρία να φορτίζει σωστά;
    Ίσως αυτό λύσει και το πρόβλημα που έχω με το άνοιγμα της συσκευής όταν αυτή είναι εντελώς κλειστή.


    Υ.Γ.: Πριν από λίγο βρήκα κι ένα άλλο θέμα εδώ στο φόρουμ που με ανησυχεί πολύ.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67334

    Και μπορεί να αφορά άλλο προιόν αλλά μιλάμε πάντα για μπαταρίες Li-ion.
    Τα φώτα σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Οπως και να έχει και για οποιοδήποτε λόγο, Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ...
    Οπότε, είτε στείλε το στην αντιπροσωπεία (!!!!) για φτιάξιμο / αντικατάσταση. ή αγόρασε μπαταρία και άλαξέ την.

    Το να πλακώνεις τις θεωρείες και τις αναλύσεις ΔΕΝ προκειτε να σου φτιάξει το πρόβλημα....
    Τόσο απλά !!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Με αυτό που μου είπες μου θύμησες μια ιστορία που είχα λίγους μήνες πριν με μπαταρίες UPS.
    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65344
    Ένα παιδί λοιπόν (σχόλιο #2) μου είπε κάτι αντίστοιχο μ' αυτό που λες.
    Οι μπαταρίες είναι για πέταμα κλπ. κλπ.
    Όταν έχω λίγο χρόνο και όρεξη, θα κοιτάξω να ενημερώσω το θέμα, (και με φώτο).
    Λοιπόν οι μπαταρίες αυτές που τις είχα ξεγράψει κι εγώ, λίγο καιρό αργότερα που κόπηκε το ρεύμα, παρατήρησα ότι δουλεύουν μια χαρά! (κάνα τεταρτάκι περίπου)
    Έτσι ξαφνικά. Δεν ξέρω πως και τι. Εγώ απλά είχα αναμμένο συνέχεια το UPS όπως πάντα. Δεν έκανα κάτι άλλο, πέρα από αυτά που είχα γράψει στο θέμα.
    Αν τελικά τις πέταγα, απλά θα έχανα 45 ευρώ περίπου...

    Επανέρχομαι στην ταμπλέτα όμως.
    Το θέμα είναι ότι η αγορά είναι από Κίνα, με ότι αυτό συνεπάγεται... (χρήμα, χρόνος, εγγύηση για το επόμενο ότι θα είναι καινούργιο, ΟΚ κλπ.)
    Είναι πολλές οι παράμετροι λοιπόν και δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Δε λέω... Στην περίπτωση που η μπαταρία είναι όντως ΠΕ, ότι κι αν κάνω ή πω δεν αλλάζει κάτι.
    Τι γίνεται όμως αν δεν είναι έτσι; Αυτές τις πιθανότητες θέλω να εξαντλήσω. Και εξήγησα νομίζω τους λόγους που με κάνουν να ελπίζω.

    Ήδη βλέπω μια βελτίωση!!!
    Ενώ μέχρι τώρα, (από όταν ξεκίνησαν τα προβλήματα), η μόνη περίπτωση να ανοίξει η ταμπλέτα ήταν με το φορτιστή συνδεδεμένο στην πρίζα,
    (ανεξάρτητα αν η μπαταρία είναι φορτισμένη ή όχι), τώρα βλέπω, (όσες φορές το δοκίμασα), κλείνει και ανοίγει μόνο του, χωρίς την ανάγκη φορτιστή.

    Τώρα ψάχνω να δω πως θα το κάνω Root, γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω μια εφαρμογή που λένε ότι είναι καλή και καλιμπράρει την μπαταρία από την αρχή.
    Ίσως... λέω ίσως... αυτό διορθώσει τις λάθος ενδείξεις για την χρήση της και την συνεχή σήμανση ότι φορτίζει ενώ στην πραγματικότητα δε φορτίζει.

    Όσο για το "ξύπνημα" που λέγαμε, εδώ θα ήθελα γνώμες από εσάς. Αν υπάρχει τρόπος να στρώσω την μπαταρία... (ώστε να μη φορτίζει τόσο αργά)
    Δε μπορώ να πιστέψω έτσι απλά ότι με ένα ξελίγωμα μπορεί να έχει αχρηστευθεί τελείως.
    Πάντως, πέρα από την φόρτιση, (που είναι αργή) η συμπεριφορά της στην εκφόρτιση φαίνεται ΟΚ.
    Δε δείχνει δηλαδή να έχει πέσει η αυτονομία της. Αυτό ελπίζω να λέει κάτι.


    Υ.Γ.: Αυτό που είπες για αλλαγή μπαταρίας είναι κάτι που το έχω υπ' όψιν μου και αν μπορούσα με κάποιον τρόπο να σιγουρευτώ ότι είναι 100% εκεί το πρόβλημα και όχι π.χ. στο το κύκλωμα που τις ελέγχει,
    θα προτιμούσα να επέμβω ο ίδιος και να την αλλάξω, παρά να το στείλω Κίνα. Αλλά να είμαι σίγουρος, γιατί αλλιώς χάνω την όποια εγγύηση έχω...
    Αλήθεια αυτό είναι μια απορία που έχω. Από το βύσμα την ταμπλέτας μέχρι τους ακροδέκτες της μπαταρίας υπάρχει περίπτωση να μεσολαβεί κάποιο άλλο κύκλωμα; ή όλα αυτά βρίσκωνται εντός μέσα της και με μια αλλαγή όλα καλά; Γιατί σε κατάστημα ηλεκτρονικών που έκανα αυτή την ερώτηση μου είπαν ότι το ρεύμα δεν πάει κατευθείαν από τον φορτιστή στην μπαταρία και ότι μεσολαβεί κάποιο άλλο κύκλωμα μέσα στην ταμπλέτα πριν πάει σ' αυτήν.
    Τελικά τι ισχύει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά έκανες και το έβαλες εδώ http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65902
    ΓΙΑΤΙ όμως το έβαλες και εδώ?
    Τέλος πάντων αυτά που λέει στο e-shop χοντρικά είναι ΜΛΚΙΕΣ.
    Παρακάτω:
    Χωρίς σχηματικό διάγραμμα της συσκευής πέτα την από τώρα στα σκουπίδια. Πρέπει να βρεις το κύκλωμα φόρτισης και να δεις αν αποδίδει σωστά και επίσης ΑΝ η μπαταρία σου είναι τύπου laptop με εσωτερικό μικροελεγκτή (που όντως καλιμπράρεται αλλά θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω από το σανίδι κοπής, εκτός αν έχει χάσει τελείως την ισχύ με αποτέλεσμα να θέλει επαναπρογραμματισμό).

    btw στο techblog κουβαλάνε τεχνολογία μιλάμε.... 3000 κύκλους φόρτισης σε λιθίου!!! Από που τις παίρνουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμενο Ταμπλετ δεν το ξερω,αλλα θα σου πω την εμπειρια μου απο το δικο μου,ενα Archos70.Καταρχην το δικο μου οταν φτασει η μπαταρια στο 10 τοις 100 της χωρητικοτητας της, βγαζει ενα μηνυμα οτι πρεπει να το κλεισω για λογους ασφαλειας δεδομενων οσο και μπαταριας,αν δεν το κλεισω ειτε αν δεν συνδεσω τον φορτιστη,τοτε μετα απο λιγο κλεινει απο μονο του.Το θεμα ειναι τι κανει μετα!!!!!Μου σπαει τα νευρα ενα πραγμα!!!!δεν ανοιγει με τιποτα!!!!Το αφηνω ωρες για φορτιση,μπορει να παει να ξεκινησει!!!και κανει επανεκιννηση συνεχεια.Αλλες φορες ειναι νεκρο,δεν ανοιγει τιποτα,δεν δειχνει τιποτα,δεν ακουγεται ο παραμικρος θορυβος!!!Του κανω ρη-σετ,αλλα τιποτα.Κανα 2 φορες νομισα οτι αυτο ειναι!!!!Τα εφτυσε!!!!αλλα παρολα αυτα μετα απο πολλες και επιμονες προσπαθειες ανοιγει.
    Ξεχασα να σου πω,οτι οταν κλεισει λογω πληρης εκφορτισης παρολο που δειχνει οτι φορτιζει,το σημα της αστραπης,δειχνει οτι δεν φορτιζει και οτι δεν ανεβαινει το ποσοστο φορτισης με τιποτα.Μετα απο ωρα αρχιζει να δειχνει το ποσοστο φορτισης να ανεβαινει.
    Γνωμη μου ειναι να το αφησεις να φορτισει οσες ωρεσ χρειαστει μεχρι το 100 τοις 100,χωρις να το ανοιξεις καθολου και εννοειται να το εχεισ κλειστο κατα την φορτιση,μπας και παρει τα ισα του!!!
    Πρεπει να εχουν ενα θεμα με την πληρη εκφορτιση της μπαταριας αυτα τα tablet.......
    Ελπιζω να το ξανα ζωντανεψεις 100 τοις 100.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά έκανες και το έβαλες εδώ http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65902
    ΓΙΑΤΙ όμως το έβαλες και εδώ?
    Νόμιζω ότι μιλάμε για ξεχωριστά site.
    Που έχουν μεν μια συγγένεια αλλά διαφορετικό λογαριασμό.
    Αν κάνω λάθος, συγνώμη. Βασικά δεν ήξερα που είναι καλύτερα, εκεί ή εδώ;
    Γενικά δε βλέπω πολύ πράγμα σχετικό με ταμπλέτες... Σιγά σιγά πιστεύω να δούμε περισσότερα θέματα σχετικά με αυτές...
    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι θέλω να βλέπω τέτοιες καταστάσεις.
    Απλά όταν συμβαίνει κάτι, ας γράφουμε θέματα όπου μπορούμε μπας και βρούμε κάποια λύση και εκτός από τον εαυτό μας βοηθήσουμε και κάποιους άλλους στο μέλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς σχηματικό διάγραμμα της συσκευής πέτα την από τώρα στα σκουπίδια. Πρέπει να βρεις το κύκλωμα φόρτισης και να δεις αν αποδίδει σωστά και επίσης ΑΝ η μπαταρία σου είναι τύπου laptop με εσωτερικό μικροελεγκτή (που όντως καλιμπράρεται αλλά θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω από το σανίδι κοπής, εκτός αν έχει χάσει τελείως την ισχύ με αποτέλεσμα να θέλει επαναπρογραμματισμό).
    Ε όχι και στα σκουπίδια ρε συ! Πολύ εύκολα το βλέπω αυτό να λέγεται. Το πολύ πολύ να το γυρίσω πίσω. Απλά την παλεύω να το αποφύγω αν γίνεται.
    Τώρα για τα άλλα που λες, δυστυχώς δεν μπορώ να εμβαθύνω τόσο! Έχω επέμβει αρκετές φορές σε συσκευές αλλά για πιο απλά πράγματα.
    Δεν έχω και τα κατάλληλα όργανα δυστυχώς. Πάντως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσω ούτε να το φτιάξω, ούτε να το αντικαταστήσω,
    θα δοκιμάσω την τύχη μου κάπου που να ασχολούνται με επισκευές Tablet. Είναι το τελευταίο που θα ήθελα πάντως αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw στο techblog κουβαλάνε τεχνολογία μιλάμε.... 3000 κύκλους φόρτισης σε λιθίου!!! Από που τις παίρνουν?
    Όντως, είναι υπερβολή αυτό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην το δικο μου οταν φτασει η μπαταρια στο 10 τοις 100 της χωρητικοτητας της, βγαζει ενα μηνυμα οτι πρεπει να το κλεισω για λογους ασφαλειας δεδομενων οσο και μπαταριας,αν δεν το κλεισω ειτε αν δεν συνδεσω τον φορτιστη,τοτε μετα απο λιγο κλεινει απο μονο του.Το θεμα ειναι τι κανει μετα!!!!!Μου σπαει τα νευρα ενα πραγμα!!!!δεν ανοιγει με τιποτα!!!!Το αφηνω ωρες για φορτιση,μπορει να παει να ξεκινησει!!!και κανει επανεκιννηση συνεχεια.Αλλες φορες ειναι νεκρο,δεν ανοιγει τιποτα,δεν δειχνει τιποτα,δεν ακουγεται ο παραμικρος θορυβος!!!Του κανω ρη-σετ,αλλα τιποτα.Κανα 2 φορες νομισα οτι αυτο ειναι!!!!Τα εφτυσε!!!!αλλα παρολα αυτα μετα απο πολλες και επιμονες προσπαθειες ανοιγει.
    Ξεχασα να σου πω,οτι οταν κλεισει λογω πληρης εκφορτισης παρολο που δειχνει οτι φορτιζει,το σημα της αστραπης,δειχνει οτι δεν φορτιζει και οτι δεν ανεβαινει το ποσοστο φορτισης με τιποτα.Μετα απο ωρα αρχιζει να δειχνει το ποσοστο φορτισης να ανεβαινει.
    Γνωμη μου ειναι να το αφησεις να φορτισει οσες ωρεσ χρειαστει μεχρι το 100 τοις 100,χωρις να το ανοιξεις καθολου και εννοειται να το εχεισ κλειστο κατα την φορτιση,μπας και παρει τα ισα του!!!
    Πρεπει να εχουν ενα θεμα με την πληρη εκφορτιση της μπαταριας αυτα τα tablet...
    Δηλαδή έχεις παρόμοιο θέμα με μένα, με τη διαφορά ότι εσένα έχει αντίστροφη συμπεριφορά στις ενδείξεις για την μπαταρία.
    Εσένα πότε σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα; Από την αρχή ή μετά από κάποιο διάστημα;
    Επίσης, λες ότι το πρόβλημα το έχεις αν αγνωήσεις την ειδοποίηση για φόρτιση και το αφήσεις να πέσει κάτω από 10%
    Αν το φορτίσεις όμως πάνω από 10% είναι ΟΚ; Κανένα πρόβλημα τότε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corduroy27 : 26-08-13 στις 22:45

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Καλά, μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα.
    Δεν θα βγάλεις άκρη Αποστόλη πέτα το στα σκουπίδια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου αλλά τυχαίνει να είσαι εκείνος που μου είχε προτείνει να πετάξω της μπαταρίες του UPS μου. (45 ευρώ στα σκουπίδια)
    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65344
    Δε λέω ότι και τώρα έχεις άδικο. Αλλά μη θεωρείτε μερικοί τόσο περίεργο που κάποιοι από μας, (έστω κι αν γνωρίζουμε λιγότερα πράγματα),
    προσπαθούμε να βρούμε λύση στο όποιο πρόβλημα και επιμένουμε όσο μπορούμε. Δεν είναι θέμα ξεροκεφαλιάς.
    Απλά αν δε σιγουρευτούμε οι ίδιοι ότι δεν αξίζει το κόπο, δεν τα παρατάμε.
    Αν δεις ποιο πάνω αναφέρω για την περίπτωση του UPS που σου λέω... (σχόλιο #2)
    Στο συγκεκριμένο η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το είχα παρατήσει το θέμα (για άλλους λόγους) αλλά εν τέλη αυτό δε σημαίνει ότι οι μπαταρίες ήταν για πέταμα!
    Αν ήταν έτσι, τώρα δε θα λειτουργούσαν κανονικά! (τεσταρισμένα δύο φορές με διακοπή ρεύματος και φορτίο κάπου 35-40% αντέχουν κάνα τέταρτο)

    Σε σχέση με το Tablet τώρα, ακόμα και 100% δίκιο να έχεις για το πρόβλημα, δεν τίθεται θέμα να το πετάξω!!!
    Δες ξέρω εσύ τι θα έκανες στη θέση μου αλλά αν διαβάσεις όλο το θέμα, η ταμπλέτα είναι ολοκαίνουργια και το πολύ πολύ να την αλλάξω ή να ζητήσω refund...
    Αυτά. Φιλικά πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corduroy27 : 26-08-13 στις 23:17

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ναι βρε Αποστόλη αλλά δεν διάβασες τι είπα πιο πάνω.
    Δεν έχεις σχέδιο.
    Δεν έχεις εργαλεία.
    Δεν έχεις γνώσεις.

    Πάρε ένα σφυρί και βάρα το μπας και φτιάξει.

    Πρέπει οπωσδήποτε να βρεις κάποιο service manual που αν είναι καλοφτιαγμένο θα έχει μέσα και οδηγίες για καλιμπράρισμα και σχέδια ώστε να μπορέσεις να έχεις κάποια βάση για να αρχίσεις να μετράς η να κάνεις δοκιμές. Είναι πολύ βασικό έστω κάποιο σχέδιο.
    Για να ελέγξεις τη μπαταρία χρειάζεσαι κάποιο αναλυτή (π.χ. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68722 ) και μόνο τότε θα μπορείς να σιγουρευτείς ότι η απόδοση της μπαταρίας σου είναι ΟΚ. Αν είναι καλή προχωράς στη συσκευή με το σχέδιο μετρώντας κλπ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Προφανώς και ισχύουν αυτά που λες. (όχι το πρώτο κομμάτι βέβαια, με το σφυρί!!!)
    Βέβαια το να μιλάμε για Service Manual σε κινέζικο προιόν, είναι πολύ καλό για να 'ναι αληθινό!
    Εδώ σε αντίστοιχα επώνυμα προιόντα και δεν παίζει να βρεις, πόσο μάλλον σε αυτά.
    Κάποτε θυμάμαι ότι σε πολύ καλά προιόντα δίνανε Service Manual στον τελικό χρήστη, (στη συσκευασία τους δηλαδή).
    Πιο συγκεκριμένα σε μια ITT στερεοφωνική τηλεόραση που είχε πάρει ο πατέρας μου, στα τέλη της δεκαετίας του 80!
    Μακάρι να υπήρχαν αυτά αλλά δυστυχώς...

    Το άρθρο που έχεις γράψει το είχα δει πιο παλιά, όταν έψαχνα για μπαταρίες λιθίου για φακό LED.
    Είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο και χρήσιμο, ειδικά για όσους έχουν τη δυνατότητα τέτοιων μετρήσεων.
    Στην περίπτωσή μου βέβαια δε θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο, γιατί δε σκοπεύω να ανοίξω τη συσκευή, λόγω εγγύησης.

    Οι λύσεις που ψάχνω είναι πιο απλές και πρακτικές.
    Όπως για παράδειγμα το αν η αλλαγή Kernal (που διαχειρίζεται το Hardware της συσκευής), Firmware/Rom κλπ. θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Επίσης χθες κατάφερα να κάνω Root την ταμπλέτα και ψάχνομαι για ειδικά Software που ισχυρίζονται ότι κάνουν Battery Calibration.
    Ελπίζω κάποιο από αυτά να κάνει δουλειά...
    https://play.google.com/store/search...n&c=apps&hl=el

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 18:37
  2. Ομαλό άνοιγμα και κλείσιμο Λεντοταινίας
    By imarkou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 14:53
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 02:27
  4. Πρόβλημα με άνοιγμα ιστοσελίδων
    By asterixx25 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 19:11
  5. Αργή εξομοίωση στο EW Multisim
    By electrifier in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 14:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας