Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που έχω με καινούργιο (κινέζικο) Tablet.
Συγκεκριμένα έχω αυτό.

Με λίγα λόγια τη μέρα που το παρέλαβα το χρησιμοποίησα συνολικά 6 ώρες περίπου (ήταν πλήρως φορτισμένο), και όταν έφτασε στο 2% το έκλεισα (Power OFF) και το έβαλα να φορτίζει.
Μία ώρα μετά είχε πάει μόλις στο 3%
Από τότε το να ξεκινήσει (Power On) έγινε ένας γολγοθάς! Ανοίγει κάποια στιγμή, μετά από πολλές απόπειρες και με τον φορτιστή στην πρίζα.
Ο φορτιστής τις πρώτες μέρες δε φαινόταν να φορτίζει (αν και έδειχνε το σχετικό γράφημα) αφού παρέμενε κρύος ώρες μετά την τοποθέτησή του.
Δοκίμασα με άλλους φορτιστές σε καταστήματα ηλεκτρονικών.
Με το φορτιστή πάνω η συσκευή άνοιγε αλλά δε φαινόταν να ανεβαίνει (ως ποσοστό) η φόρτιση της μπαταρίας.
Όταν μάλιστα βγάζαμε το φορτιστή, η συσκευή δεν μπορούσε να ανοίξει ή αν ήταν ανοιχτή έκλεινε απότομα.
Με τα πολλά, κατάφερα και την φόρτισα με τον δικό της φορτιστή (5V, 2000mA) αφήνοντάς την πολλές ώρες στην πρίζα και υπολόγισα ότι φορτίζει 1% ανά 7 λεπτά!!!
Δηλαδή χρειάζεται περίπου 11,5 ώρες για να φορτιστεί πλήρως... (αν υποθέσουμε ότι είναι εντελώς άδεια)
Μου έκανε όμως κάτι τρελά... Ενώ έβγαζα τον φορτιστή, στο εικονίδιο που έχει για την μπαταρία, έδειχνε ότι φορτίζει, (σύμβολο αστραπή).

Από χθες παρατηρώ και κάτι ακόμα. Ότι τα δεδομένα χρήσης της μπαταρίας δεν ενημερώνονται σωστά.
Το ποσοστό δηλαδή πέφτει αλλά η ώρα χρήσης με μπαταρία παραμένει στα 0 δευτερόλεπτα, όση χρήση κι αν κάνω!!!
(το σύμβολο της αστραπής που λέγαμε... προφανώς θεωρεί ότι δεν το έχει αποσυνδεθεί ο φορτιστής, αν και όπως είπα το ποσοστό πέφτει κανονικά)

Να πω εδώ ότι όλα αυτά τα "ωραία" δε συνέβαιναν ούτε κατά διάνοια την πρώτη μέρα που το παρέλαβα.
Όλα λειτουργούσαν κανονικά. Άνοιγμα/κλείσιμο της συσκευής (Power On/Power OFF).
Σωστή ένδειξη μπαταρίας και των δεδομένων (ιστορικού) χρήσης της και φυσικά δεν υπήρχε το σήμα της αστραπής στο εικονίδιο της μπαταρίας στην πάνω μπάρα.


Πιο αναλυτικά η περίπτωσή μου και όλα όσα έχω κάνει, εδώ (για όποιον έχει χρόνο και όρεξη για διάβασμα...)

Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
http://techblog.gr/mobile/4-myths-ab...teries-425222/

Στο μύθο Νο 4 λέει:
Η πλήρης εκφόρτιση έχει καταστροφικές συνέπειες για τα ιόντα της μπαταρίας, και πρέπει να αποφεύγεται. Συγκεκριμένα, πρέπει πάντα να υπάρχει κάποια ποσότητα φόρτισης, γιατί διαφορετικά μπορεί να γίνει ζημιά στο σύστημα προστασίας που έχουν αυτές οι μπαταρίες ( προστασία από “υπερφόρτιση” κ.α.).
Οι συχνές και πλήρεις εκφορτίσεις μπορεί να θέσουν την μπαταρία σε κατάσταση “βαθιάς εκφόρτισης” (deep discharge)
και να επηρεάσουν τους χρόνους φόρτισης και την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Γενικά λοιπόν δεν αφήνουμε την συσκευή να «κλείσει» από μπαταρία πριν την φορτίσουμε, διότι έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που υποστηρίζει ο μύθος. Οι μερικές φορτίσεις είναι προτιμότερες για μια μπαταρία Ι.Λ. και βοηθούν στο να διατηρεί υψηλούς ρυθμούς φόρτισης και αποδοτικότητας.

Αν και το παραπάνω (ως αποτέλεσμα) εξηγεί μια χαρά τι συμβαίνει στην δική μου περίπτωση,
(τουλάχιστον ως προς το θέμα της πολύ αργής φόρτισης),
είναι υπερβολικό νομίζω να συμβαίνει αυτό με μια μόνο φορά πλήρους αποφόρτισης!!!

Στο άρθρο, (και η λογική αυτό λέει), μιλάει για συχνές πλήρεις εκφορτίσεις...

Επίσης, εδώ (μια απ' τις πηγές του άρθρου)
http://www.shop-e.gr/pals/index.php?...106&Itemid=114
γράφει:
Οι κατασκευαστές προτείνουν να κάνουμε βυθίσεις εκφόρτισης που και που
Ναι, το προτείνουν γιατί είναι σωστό. Η χημεία ιόντων λιθίου και πολυμερούς λιθίου, δεν έχει φαινόμενο μνήμης, έχει όμως… το κύκλωμα που τις ελέγχει! Το κύκλωμα που αναφέραμε παραπάνω, διαθέτει μια «βάση δεδομένων» οπου συλλέγει στατιστικά και μετρήσεις συνεχώς. Παρακολουθεί δηλαδή την απόδοση της μπαταρίας και υπολογίζει με μαθηματικούς τύπους το «πόση χωρητικότητα» έχουν τα κελιά που ελέγχει. Εαν λοιπόν χρησιμοποιούμε πάντα τη μπαταρία όπως πρέπει, δηλαδή με μικρές φορτίσεις, μη επιτρέποντας της να αδειάσει τελείως, το κύκλωμα αρχίζει να βγάζει σφάλματα στις στατιστικές του και να θεωρεί πως οι μπαταρίες διατηρούν μικρότερη ενέργεια απο όση πραγματικά μπορούν να χωρέσουν.
Εκεί ερχόμαστε εμείς για να βελτιώσουμε αυτές τις στατιστικές. Που και που, δηλαδή περίπου κάθε 30 κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης, πρέπει να αφήσουμε την μπαταρία να βυθιστεί στο 3% της χωρητικότητας της. Με αυτό τον τρόπο, το κύκλωμα καταγράφει στα δεδομένα του τις πραγματικές τιμές χωρητικότητας και έτσι η μπαταρία μας θα έχει μεγαλύτερο χρόνο ζωής.


Εγώ λοιπόν το έκανα αυτό μία μόνο φορά, στην πρώτη φόρτιση.
Καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να... "ξυπνήσω" την μπαταρία να φορτίζει σωστά;
Ίσως αυτό λύσει και το πρόβλημα που έχω με το άνοιγμα της συσκευής όταν αυτή είναι εντελώς κλειστή.


Υ.Γ.: Πριν από λίγο βρήκα κι ένα άλλο θέμα εδώ στο φόρουμ που με ανησυχεί πολύ.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67334

Και μπορεί να αφορά άλλο προιόν αλλά μιλάμε πάντα για μπαταρίες Li-ion.
Τα φώτα σας...