Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Συνδεση πολλων μετρων ταινιας RGB,Πως??

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Συνδεση πολλων μετρων ταινιας RGB,Πως??

    Καλησπερα σε ολους.
    Θελω τα ''φωτα'' σας σε ενα προβλημα που εχω.
    Στο βεστηαριο εχω βαλει ledotainia στα 7.2w RGB περιπου 23μετρα.
    Εχω παρει
    1)τροφοδοτικο στα 180w http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...E:L:OC:US:3160
    2)ενα led controller στα 24Α http://www.ebay.com/itm/370853285053...84.m1497.l2649
    3)ενα led amplifier στα 24Α http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...E:L:OC:US:3160

    Συνδεω το τροφοδοτικο ----> led controller ---> αρχη της ταινιας και απο το led controller συνδεω τα 4 καλωδια στο Input του amplifier και το Output με το τελος της ταινιας.
    Στην αρχη και στο τελος η ταινια φωτιζει εντονα κανονικα και στο μεσο εξασθενει.Επισης δεν μπορω με το ''off'' του controller να την σβησω τελειως,ειναι αναμενη ελαχιστα.
    Τι κανω λαθως??
    Βοηθεια!!Παιδευομαι μερες.....
    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καταρχήν καλός ήρθες Θοδωρή.
    δεν χρειάζεται το led amplifier αλλά εφόσον το έχεις δεν πειράζει να δουλεύει ξεκούραστα το controller αλλά θα πρέπει να μην μπερδεύεις μεταξύ τους τα σήματα. εσύ παίρνεις σήμα από την είσοδο του controller και δίνεις έξοδο που την έξοδο την ξαναδίνεις στην είσοδο μέσο της ταινίας . αν έχεις ενώσει στην σειρά και τα 23 μέτρα κακός.
    οπότε
    Α) αν θέλεις το amplifier τροφοδότησε με αυτό την μισή ταινία και την άλλη μισή από το controller.
    Β) τροφοδότησε την ταινία το πολύ κάθε 5 μέτρα και μάλιστα και από την αρχη και από το τέλος του κάθε 5μετρου. αλλά επειδή προφανώς έχεις κάνει όλη την δουλειά δοκίμασε αρχικά να τροφοδοτήσεις το κάθε τμήμα (ένα που θα τροφοδοτήσεις από τον controller και ένα από τον ενισχυτή) 10 μέτρα περίπου και από τις 2 μεριές. αν έχεις πτώση τότε καν το ανά 5 μέτρα όπως σου είπα.
    Γ) αν έχεις απόσταση αρκετή από το τροφοδοτικό μέχρι τις ταινίες (πάνω από 1 μετρώ)τότε πρέπει να βάλεις χοντρότερα καλώδια που τροφοδοτείς τις ταινίες. όχι κάνα 1.5 αλλά 2.5 τουλάχιστον στα (+) για να αποφεύγεις την πτώση τάσης.
    Δ) παίρνουμε και λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό να μην δουλεύει στα όρια του.
    αν δεν κατάλαβες πες μου να σου κάνω ένα σχέδιο.
    αυτά είναι άποψή μου από την δικιά μου εμπειρία από τις ταινίες οπότε αν έχει καμιά άλλη άποψη κάνα από τα παιδιά που είναι ποιο γνώστες θα μας πει.

    τελικά έφτιαξα και ένα σχέδιο για να υπάρχει.
    syndesh ledotainion.JPG
    περιμένω νέα με το αποτέλεσμα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 30-08-13 στις 18:53
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γνωμη μου ειναι οτι τσαμπα περιεπλεξες τα πραγματα..Θα μορουσες να μην βαλεις καθολου τον ενισχυτη(νομιζω αυτος φταιει που δεν σβηνουν τελειως τα led)
    Θα πρεπει να βαλεις ενα καλωδιο να τρεχει παραλληλα με την λεντοταινια και να τροφοδοτησεις στην αρχη,στο τελος αλλα και στην μεση την ταινια..Στην μεση θα πρεπει να το κοψεις και να βαλεις συνδεσμους τους οποιους θα τροφοδοτησεις απο το καλωδιο που τρεχει παραλληλα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν καλός ήρθες Θοδωρή.
    δεν χρειάζεται το led amplifier αλλά εφόσον το έχεις δεν πειράζει να δουλεύει ξεκούραστα το controller αλλά θα πρέπει να μην μπερδεύεις μεταξύ τους τα σήματα. εσύ παίρνεις σήμα από την είσοδο του controller και δίνεις έξοδο που την έξοδο την ξαναδίνεις στην είσοδο μέσο της ταινίας . αν έχεις ενώσει στην σειρά και τα 23 μέτρα κακός.
    οπότε
    Α) αν θέλεις το amplifier τροφοδότησε με αυτό την μισή ταινία και την άλλη μισή από το controller.
    Β) τροφοδότησε την ταινία το πολύ κάθε 5 μέτρα και μάλιστα και από την αρχη και από το τέλος του κάθε 5μετρου. αλλά επειδή προφανώς έχεις κάνει όλη την δουλειά δοκίμασε αρχικά να τροφοδοτήσεις το κάθε τμήμα (ένα που θα τροφοδοτήσεις από τον controller και ένα από τον ενισχυτή) 10 μέτρα περίπου και από τις 2 μεριές. αν έχεις πτώση τότε καν το ανά 5 μέτρα όπως σου είπα.
    Γ) αν έχεις απόσταση αρκετή από το τροφοδοτικό μέχρι τις ταινίες (πάνω από 1 μετρώ)τότε πρέπει να βάλεις χοντρότερα καλώδια που τροφοδοτείς τις ταινίες. όχι κάνα 1.5 αλλά 2.5 τουλάχιστον στα (+) για να αποφεύγεις την πτώση τάσης.
    Δ) παίρνουμε και λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό να μην δουλεύει στα όρια του.
    αν δεν κατάλαβες πες μου να σου κάνω ένα σχέδιο.
    αυτά είναι άποψή μου από την δικιά μου εμπειρία από τις ταινίες οπότε αν έχει καμιά άλλη άποψη κάνα από τα παιδιά που είναι ποιο γνώστες θα μας πει.

    τελικά έφτιαξα και ένα σχέδιο για να υπάρχει.
    syndesh ledotainion.JPG
    περιμένω νέα με το αποτέλεσμα.
    α)Αν βαλω μονο το controller αρκει να την φωτισει ολη σωστα?Το κανω αλλα χωρις αποτελεσμα.
    Πως πρεπει να συνδεσω το amplifier στο τελος της ταινιας??Τι συνδεω στα input output?
    β)ανα 5 μετρα πως γινεται?
    γ)ειναι πολυ κοντα το τροφοδοτικο με την αρχη της ταινιας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου ειναι οτι τσαμπα περιεπλεξες τα πραγματα..Θα μορουσες να μην βαλεις καθολου τον ενισχυτη(νομιζω αυτος φταιει που δεν σβηνουν τελειως τα led)
    Θα πρεπει να βαλεις ενα καλωδιο να τρεχει παραλληλα με την λεντοταινια και να τροφοδοτησεις στην αρχη,στο τελος αλλα και στην μεση την ταινια..Στην μεση θα πρεπει να το κοψεις και να βαλεις συνδεσμους τους οποιους θα τροφοδοτησεις απο το καλωδιο που τρεχει παραλληλα.
    Ειναι δυσκολο να τρεξω καλωδιο παραλληλα χωροταξιακα.Πρεπει να χρησημοποιησω κατι τετοιο....http://www.ebay.com/itm/Mini-LED-Sig...item43b92fdfba

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από notis4866 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α)Αν βαλω μονο το controller αρκει να την φωτισει ολη σωστα?Το κανω αλλα χωρις αποτελεσμα.
    Πως πρεπει να συνδεσω το amplifier στο τελος της ταινιας??Τι συνδεω στα input output?
    β)ανα 5 μετρα πως γινεται?
    γ)ειναι πολυ κοντα το τροφοδοτικο με την αρχη της ταινιας
    A) ναι από τα χαρακτηριστικά του αντέχει μια χαρά γιατί είπαμε το πρόβλημα είναι αλλού.
    δεν πρέπει η ταινία να τροφοδοτείτε (αρχη και τέλος) ταυτόχρονα από 2 συσκευές από την στιγμή μάλιστα που η μια συσκευή θέλει σήμα από την δεύτερη συσκευή. αυτό την μπερδεύει(το amplifier). στο σχέδιο στο έχω αναλυτικά. δίνεις ρεύμα και σήμα(απο τον controller) στην είσοδο του amplifier και τροφοδοτεισ από την έξοδο την ταινία που ΔΕΝ τροφοδοτείτε από άλλη συσκευή.
    Β) η ταινία σου είναι μονοκόμματη? δεν είναι από καρούλια τον 5 μέτρων? αν είναι μονοκόμματη τότε πρέπει στα σημεία που έχει ψαλίδι(σημάδια για να κόβετε )έχει και σημεία για να κολλήσεις καλώδια.
    Γ) πολύ κοντά είναι στην αρχη της ταινίας αλλά η ταινία ΔΕΝ μπορεί να τροφοδοτήσει τόσα μέτρα με τους χαλκοδιαδρόμους που έχει. οπότε αν δεν την τροφοδοτήσεις και τουλάχιστον και από το κέντρο ΔΕΝ πρόκειται να δουλέψει σωστά.

    πρότασή μου.
    βγάλετο amplifier
    ρίξε χύμα ένα ή δυο καλώδια να τροφοδοτήσεις και από άλλα σημεία την ταινία και δες αν θα δουλέψει σωστά.
    αν σου δουλέψει σωστά τότε βρες τρόπο να τα περάσεις και αυτά γιατί εκεί είναι το πρόβλημα(και εκεί είναι ).
    διότι αν δεν το κατάλαβες η ταινία τραβάει 15+ αμπέρ . και εσύ τα έχεις σπάσει από 2 σημεία σε μήκος 23 μέτρα. για υπολόγισε πόση πτώση τάσης έχεις στο κέντρο της ταινίας? αν έχεις πολυμετρο μέτρα την αρχη και την μέση και θα καταλάβεις.
    και σκέψου ότι το μεγαλύτερο ζόρι το τράβα το + της ταινίας που επιστρέφουν τα (-) από τα άλλα 3 σήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από notis4866 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι δυσκολο να τρεξω καλωδιο παραλληλα χωροταξιακα.Πρεπει να χρησημοποιησω κατι τετοιο....http://www.ebay.com/itm/Mini-LED-Sig...item43b92fdfba

    Αυτο ομως χρειαζεται και ταση 12V για να ενισχυσει το σημα.Πως θα πας το καλωδιο μεχρι το ενισχυτη;

    @lepouras:Καπως ετσι του τα ειπα και εγω,το θεμα ειναι αν εγινε κατανοητος ο λογος που εχει αυτα τα προβληματα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από notis4866 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι δυσκολο να τρεξω καλωδιο παραλληλα χωροταξιακα.Πρεπει να χρησημοποιησω κατι τετοιο....http://www.ebay.com/itm/Mini-LED-Sig...item43b92fdfba



    συγνομη αλλα εχεισ τροφοδοτησει και το amplifier με τάση από το τροφοδοτικό?
    έχεις καταλάβει τη δουλειά κανουν αυτά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Γιώργο ελπίζω να κανό λάθος αλλά μάλλον δεν έχει καταλάβει την φιλοσοφία(θεωρία) των ταινιών με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει και το πρόβλημα. δεν τον κακολογώ διότι εχω συναντήσει πολλούς συναδέλφους που έχουν λάθος εντύπωση για το θέμα και παιδεύομαι να τους δώσω να καταλάβουν πως στήνετε σωστά και χωρίς προβλήματα. γιαυτό απάντησα και στο παλικάρι να μην τραβηχτεί άδικα να τα καταλάβει τώρα ώστε την επόμενη φορά να κάνει ποιο σωστά την μελέτη και την υποδομή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Την αρχικη συνδεση που εκανα μου την υπεδειξε ενας ''συναδελφος'' σας μιας και εγω οπως καταλαβατε ελαχιστα σκαμπαζω...Τωρα,οσο αφορα το προβλημα εχω ακομα αποριες και ελπιζω να μην με παρεξηγησετε....
    Eiδα το σχεδιο που εκανε ο lepouras αλλα στην πραξη δεν μπορεσα να το κανω....Αρχικα συνδεω την αρχη της ταινιας με το controller....μετα τι καλωδια ενωνω στο input του amplifier??Στο output του amplifier θα συνδεσω το τελος της ταινιας,σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΕΝΤΟΤΑΙΝΙΑΣ 20 ΜΕΤΡΩΝ - ΒΟΗΘΕΙΑ
    By paok1301 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 13:27
  2. συνδεση ταινιας led
    By giorgosmpak in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-14, 16:40
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ LED
    By marsele in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-14, 22:45
  4. Συνδεση πολλων HiFi σε 2 ηχεία
    By Gold_Nick in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-13, 01:07
  5. ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ
    By tsirman7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-11, 00:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας