Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: κινητήρας παλμού (pulse motor)

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη cyberlord_64
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    25

    Question κινητήρας παλμού (pulse motor)

    Παιδια θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικα με την κατασκευή ενός πολύ απλού παλμοκινητήρα. Πίο συγκεκριμένα έχω έναν δίσκο στον οποίο θέλω να προσθεσω μαγνήτες και ο οποίος θα περιστρέφεται με την χρήση ενός ηλεκτρομαγνήτη. Όλα καλά ως εδώ, έλα που όμως για κάποιον λόγο οπουδήποτε ψάχνω για pulse motor βρίσκω κάτι περίπλοκα κυκλώματα για αέναη κίνηση κτλ! Κάτι απλό δεν υπάρχει βρε παιδιά?
    Παραθέτω ένα σχεδιάκι που συνέθεσα από δύο άλλες εικόνες.

    pulsemot.jpg

    Θα μπορούσε να δουλέψει? Ξέρει κανείς να μου προτείνει εξαρτήματα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω? Το πηνίο που λειτουργεί ως αισθητήρας με ανησυχεί λίγο αφού η έξοδος του εξαρτάται από την ταχύτητα περιστροφής. Υπάρχει κάποιου άλλου είδους αισθητήρας μαγνητικού πεδίου χωρίς αυτόν τον περιορισμό?
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη cyberlord_64
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Πέτρο αυτό που μου έστειλες καλό είναι αλλά για το δικό μου project θα ήθελα να μην κλείνει το κύκλωμα μηχανικά αλλά ηλεκτρονικά. Τελικά κατέληξα στο ότι ο διακόπτης θα κλείνει με φωτοδίοδο. Οπότε με μια απλή ενίσχυση νομίζω είμαι εντάξει. Καμιά πρόταση για transistor? ο ηλεκτρομαγνήτης είναι μικρός 3V, 300mA.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    μπορω να σου δειξω μερικα σχεδια και κατασκευες με κινητηρες παλμων που εχω κανει.
    ενδιαφερεσαι να φτιαξεις και εσυ; εισαι σιγουρος οτι θελεις;

    τι θα το κανεις εαν το φτιαξεις; ειναι για χομπι ή για καποια λειτουργια;

    να ξερεις πως για να φτιαξεις κινητηρα παλμων πρεπει να τυλιξεις μονος σου καρουλι με πηνιοσυρμα γιατι δεν βρισκεις στην αγορα ετοιμο οπως πρεπει να ειναι.

    οι κινητηρες παλμων μπορουν να περιστρεφουν τον μαγνητικο ροτορα με πολλες στροφες αναλογα τα υλικα ομως δεν εχουν καθολου ροπη. δηλαδη δεν ξεκινουν μονοι τους την περιστροφη και δεν εχουν καμια δυναμη, οταν βρεθει μικρο εμποδιο οπως μια επαφη με το χερι τοτε σταματουν αμεσως.

    διαφερουν οι κινητηρες ECS brushless motors που εχουν μεγαλη καταναλωση ρευματος και απαιτουν κυκλωμα οδηγησης τριφασικου παλμου. αυτους τους κινητηρες παλμων χρησιμοποιουν σε μοντελισμο, αεροπλανακια, ελικοπτερακια κλπ.

    εαν επιμενεις και θελεις να φτιαξεις να σου δειξω το σχεδιο απο το δικο μου μοτερ με τροφοδοσια 12 και 24V.
    αυτο γυριζει με περισσοτερες απο 2000 στροφες το λεπτο. διχως ηλεκτρικο φορτιο ξεπερνα τις 3000 σαλ.
    το ηλεκτρικο φορτιο μπορει να ειναι λαμπες led ή μπαταρια για φορτιση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη cyberlord_64
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    To project μου είναι ένα υποτυπώδες Control moment gyroscope (δεν είμαι σίγουρος για την ελληνική ορολογία). Το ότι μπορούν να φτάσουν υψηλές στροφές αλλά με λίγη ροπή είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. ένας Arduino uno υπολογίζει και αλλάζει την κλίση του δίσκου και όλα καλά ως εδώ. το πρόβλημα μου είναι οτι στον δίσκο που έχω δεν μπορώ να προσαρτήσω έναν τυπικό ηλεκτροκινητήρα. Ο σφόνδυλος περιστρέφεται ελεύθερα πάνω σε ρουλεμάν αλλά είναι αρκετά βαρύς (1,22 kg). Οι μαγνήτες που έχω είναι μαγνήτες νεοδυμίου. Προσέθεσα 6 ανα 3.1cm . Τον ηλεκτρομαγνήτη τον τύλιξα ήδη αλλά δεν είναι πρόβλημα να αλλάξω τα τυλίγματα η και τον ίδιο τελείως. 3000 rpm είναι πολύ καλά αλλά αν γίνεται να πάει στα 4000 η και 5000 θα ήταν τέλεια.
    Τι εννοείς όμως "με φορτίο"? Αν εννοείς για ανάκτηση ισχύος όπως είπα δεν με απασχολεί γιατί το ζητούμενο για εμένα είναι να περιστρέφεται ο σφόνδυλος με υψηλή ταχύτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    μπορεις να δεις την κατασκευη με οδηγιες σε βηματα http://www.instructables.com/id/Bedi...illator/#step1

    για αυτο τον κινητηρα καταλληλο ειναι το τρανσιστορ TIP3055 σε θηκη ΤΟ-220 πιο ευχρηστο απο το 2Ν3055

    προσοχη
    κινητηρες παλμου αυτου του τυπου δεν ξεκινουν μονοι τους, χρειαζονται αρχικη ωθηση

    οι μαγνητες πρεπει να ειναι τοποθετημενοι εναλαξ και σε κοντινη αποσταση για μεγαλη ταχυτητα περιστροφης.
    δηλαδη οσο μεγαλυτερη η αποσταση απο τον ενα μαγνητη στον αλλο τοσο μικροτερη και η ταχυτητα παλμου-περιστροφης.
    στο δικο μου μοτερ εχω 8 μαγνητες με αποσταση 1.5εκ ο ενας απο τον αλλο.
    για την κατασκευη κινητηρα στο παραπανω λινκ τα δυο πηνια ειναι τυλιγμενα μαζι τα δυο συρματα
    (bifilar coil) σε καρουλι με συρμα 0.3 ή 0.4 χιλ

    δες και αυτο το σχεδιο του πιο απλου κινητηρα με μαγνητικο ροτορα
    http://www.youtube.com/watch?v=9zcrhe85dUU

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Magneto για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cyberlord_64 (05-09-13)

  8. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη cyberlord_64
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Οκ παιδιά χίλια ευχαριστώ!!! Magneto το σχεδιάκι που μου έστειλες είναι βασικά μια επιβεβαίωση αυτού που postαρα εγώ οπότε όλα οκ. Τώρα να βρω έναν τρόπο να σταθεροποιήσω τους μαγνήτες γιατί η κόλλα δεν αντέχει και καμιά φορά φεύγουν και οποίον πάρει ο χάρος :Ρ
    Να 'στε καλά. Και πάλι ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να δεις την κατασκευη με οδηγιες σε βηματα http://www.instructables.com/id/Bedi...illator/#step1

    για αυτο τον κινητηρα καταλληλο ειναι το τρανσιστορ TIP3055 σε θηκη ΤΟ-220 πιο ευχρηστο απο το 2Ν3055

    προσοχη
    κινητηρες παλμου αυτου του τυπου δεν ξεκινουν μονοι τους, χρειαζονται αρχικη ωθηση

    οι μαγνητες πρεπει να ειναι τοποθετημενοι εναλαξ και σε κοντινη αποσταση για μεγαλη ταχυτητα περιστροφης.
    δηλαδη οσο μεγαλυτερη η αποσταση απο τον ενα μαγνητη στον αλλο τοσο μικροτερη και η ταχυτητα παλμου-περιστροφης.
    στο δικο μου μοτερ εχω 8 μαγνητες με αποσταση 1.5εκ ο ενας απο τον αλλο.
    για την κατασκευη κινητηρα στο παραπανω λινκ τα δυο πηνια ειναι τυλιγμενα μαζι τα δυο συρματα
    (bifilar coil) σε καρουλι με συρμα 0.3 ή 0.4 χιλ


    δες και αυτο το σχεδιο του πιο απλου κινητηρα με μαγνητικο ροτορα
    http://www.youtube.com/watch?v=9zcrhe85dUU
    Καλησπέρα, ωραίο το θέμα ...παλμικό μοτέρ
    Να συμπληρώσω ότι τα 2 πηνία τυλίγονται μαζί κατά μήκος όσο πιο όμορφα και στρωτά γίνονται, είναι σημαντικό αυτό! Το ένα από τα 2 πηνία να είναι μικρότερης διατομής σύρματος, το γνωστό trigger που ανοίγει την βάση του τρανζίστορ.

    Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου cyberlord_64

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  10. #9
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    παυλο εαν οι μαγνητες σου δεν ειναι βιδωμενοι τοτε μια καλη λυση ειναι ενας πλαστικος-ναυλον ιμαντας γυρω απο τον ροτορα να κρατα τους μαγνητες. τον ιμαντα μπορεις να κολλησεις με δυνατη κολλα στιγμης.

    εαν το δοκιμασεις και γυριζει μπορεις να ρυθμισεις την ταχυτητα περιστροφης με το καρουλι-bifilar πηνιο.
    δηλαδη οσο πιο κοντα βρισκεται αυτο στον ροτορα τοσο μεγαλυτερη η ταχυτητα περιστροφης. εχει σημασια και η θεση του σε σχεση με τον μαγνητικο ροτορα γι αυτο καλυτερα να μην βιδωσεις το καρουλι-πηνιο αλλα να το εχεις ελευθερο να το δοκιμαζεις λιγο πιο αριστερα, λιγο πιο δεξια, ωστε να πετυχεις τις περισσοτερες στροφες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos318
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Δες αυτο να παιρνεις ηδεες
    http://www.tallos.gr/products.asp?id...=69&newquery=1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos318 : 06-09-13 στις 10:41

Παρόμοια Θέματα

  1. PULSE MOTOR BUILD OFF 2016
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 11:42
  2. δημιουργία παλμού
    By gladop in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 19:13
  3. Pulse Generator
    By Chris K. in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-10, 15:17
  4. Αντιστροφή τάση παλμού
    By Stergios_[.gr] in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 18:06
  5. AVR Pulse
    By george_m in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-06, 11:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας