Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Διαίρεση Πολυωνύμων

  1. #1
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή Διαίρεση Πολυωνύμων

    Στο συνημμένο έχω μία συνάρτηση μεταφοράς. Σε μία υπόδειξη ο καθηγητής μου την υπολογίζει γιατί θέλει να τη φέρει σε μία μορφή βαθυπερατού φίλτρου 2ης τάξης. Αυτό φαντάζομαι πώς το κάνει με διαίρεση πολυωνύμων. Ορίστε και αυτά ακριβώς που λέει (τα οποία με μπερδεύουν εκεί που μιλάει για τη διαίρεση):

    "Για να γίνει η συνάρτηση αυτή μεταφοράς ΒΠ 2ης τάξης, ο αριθμητής της δεν πρέπει να εξαρτάται από το s και ο παρονομαστής θα πρέπει να είναι πολυώνυμο 2ης τάξης. Οι δύο αυτές συνθήκες μπορούν μόνον να ικανοποιηθούν αν ο αριθμητής διαιρεί ακριβώς τον παρονομαστή, το υπόλοιπο δηλ. της διαίρεσης του παρονομαστή δια του αριθμητή, είναι μηδέν. Κάνουμε την διαίρεση και βρίσκουμε πηλίκο s^2LC+sR1C+2 και υπόλοιπο R1-R2."

    Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς βρίσκει αυτό το πηλίκο και το υπόλοιπο. Και θέλω να ξέρω και την διαδικασία. Αν μπορούσε να ανεβάσει κάποιος και ένα αρχείο που να δείχνει πώς το κάνει θα'ταν τέλεια. Ευχαριστώ πολύ!

    IMG_2736.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RulerL0rd : 01-09-13 στις 20:40

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    τα αποτελεσμα που εχεις δωσει ειναι για την συγκεκριμενη συναρτηση μεταφορας? γιατι νομιζω οτι ειναι λαθος εκτος αν οταν γραφεις s2lc ennoeis LCs^2 στο πηλίκο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #3
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ναί, γι'αυτή είναι. Είναι του καθηγητή. Ναί έχεις δίκιο. Το s2lc είναι LCs^2. Το'χε γράψει λάθος, γιατί copy-paste το έκανα.

    Edit: Το διόρθωσα και στο αρχικό post.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    IMG_0161[1].jpg αν δεν φαινεται τι γραφω πες μου να ανεβασω αλλη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    και παμε τωρα για την ολη διαδικασια αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι στο πηλικο να σχηματισουμε καθε φορα το μονωνυμο που χρειαζεται για μηδενισουμε με την σειρα τον καθε ορο του πολυωνυμου μεχρι το υπολοιπο να ναι μικροτερο απο τον διαιρετη.

    1) βλεπουμε οτι εχουμε να μηδενισουμε τον ορο s^3L^2C και εχουμε τον ορο sL, τον οποιο πρεπει να πολλαπλασιασουμε με s^2LC αρα το βαζουμε στο πηλικο

    2)ο πολλαπλασιασμος του πηλικου με το υπολοιπο αν εχει θετικο προσημι αφαιρειται απο τον διαιρεταιο και αντιστροφα.

    3)ο ορος R2*s^2LC αφαιρειται απο τον δευτερο ορο του πολυωνυμου

    4)ακολουθουμε την ιδια διαδικασια ετσι ωστε να μηδενισουμε τον ορο s^2LCR1 που προκυπτει

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  9. #6
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Καλά φίλε είσαι καταπληκτικός.. Εντάξει φαίνεται. Και εγώ το έκανα αλλά δεν μου έβγαινε.. Τι να πώ.. Μία ερώτηση μόνο ο διαιρετέος είναι ο αριθμητής σε μία διαίρεση και ο διαιρέτης ο παρανομαστής. Εδώ εμείς κάνουμε το αντίθετο επειδή (λόγω του ορισμού της διαίρεσης πολυωνύμων) ο αριθμητής δεν είναι μεγαλύτερης τάξης απ'τον παρανομαστή και γι'αυτό κάνουμε το αντίθετο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    βασικα κανεις το εξης εστω Δ:διαιρετεος, δ:διαιρετης, π:πηλικο, υ:υπολοιπο με τον διαιρεταιο να ναι μεγαλυτερης ταξης απο τον διαιρετη

    πρεπει να ισχυει η ταυτοτητα

    Δ= δ*π+υ-> Δ/δ= π + υ/δ

    εδω ομως θελεις το δ/Δ οποτε αντιστρεφοντας εχουμε

    δ/Δ=1/(π + υ/δ)= δ/(π*δ+υ)

    να σου πω την αληθεια δεν ξερω γιατι το χρησιμοποιειται το ολο θεμα

    αν μπορεις ανεβασε ολη την ασκηση να την δουμε,

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  12. #8
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Γιατί θέλουμε το δ/Δ; Γιατί να θέλαμε κάτι τέτοιο; (Επειδή το λέει ο δάσκαλος; ) Αυτό που λές πάντως έχει νόημα. Ανεβάζω και όλη την άσκηση. Είναι η δική μου λύση. Είναι σωστή. Αλλά δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε κάτι άλλο αυτή. : )
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    αχααααα... τωρα μου ρθε φλασια .... οπως γραφεις στο πρωτο σου ποστ πρεπει για να ναι βαθυπερατη 2 ταξης ο αριθμητητης να διαιρει ακριβως τον αριθμητη, εσυ οταν κανεις την διαιρεση βρισκεις καποιο υπολοιπο, πρεπει αυτο να το αναγκασεις να γινει μηδεν στην συγκεκριμενη περιπτωση R1=R2 μονο ετσι εχει νοημα η ολη διαδικασια γιατι διαφορετικα δεν θα βγαλεις 2ης ταξης συναρτηση μεταφορας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  15. #10
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ναί, άρα μόνο αν διαιρέσουμε τον παρανομαστή με τον αριθμητή θα γίνει αυτό. Ωραία. Απλά μου φαινόταν περίεργο το ότι επιτρέπεται μαθηματικά να γίνει κάτι τέτοιο. Οκ. : )

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαίρεση τάσης
    By docnektarios in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-12, 15:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας