Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 129

Θέμα: 99.9% η λυση του ενεργειακου!

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων
    στεφ 99.9% τιποτα.

    δεν επρεπε να βαλεις τετοιο θεμα εδω. δεν επρεπε να σκεφτεσαι πως μπορει να λειτουργει η ιδεα σου.
    ειναι περιεργες οι ιδεες που εχουν μερικοι σχετικα με την ενεργεια.

    ο καλυτερος τροπος να εχετε δωρεαν ενεργεια ειναι να μην καταναλωνετε ενεργεια. ακομα μπορειτε να καταναλωνετε αφοβα οση ενεργεια θελετε αρκει να μην χρεωνεστε γι αυτην.

    δηλαδη καποιος που δεν πληρωνει κανεναν λογαριασμο ειναι ενας ευτυχης ανθρωπος. αυτοι που τους ερχονται λογαριασμοι να πληρωσουν χαρατσια, φ.α.π, εφορια, τραπεζες, κλπ κερατα ειναι υποδουλοι.
    το ξερουν και οι ιδιοι οτι η ζωη τους ειναι κολαση και τους βραζουν στα καζανια αλλα συνεχιζουν.

    ειναι και μερικοι φωτισμενοι που αποφασισαν πως δεν πληρωνουν κανεναν ουστη και βρισκουν αλλους να τους παρεχουν οτι χρειαζονται.
    θελετε να λυσετε το ενεργειακο σας προβλημα; βρειτε ματσομενη γκομενα να την μαδατε και να την μαματε.
    ειναι μερικες που πληρωνουν και μπορουν να σας δωσουν ακομα και την ζωη τους. ειναι τεχνη πειθους για οσους με καταλαβαινουν...
    λυπαμε αδερφε μα ακομα ειμαι ανθροπως και οχι ρωμποτακι.
    συντομα θα μου δωθει η ευκερια και θα σας αποδιξω τι σας ελεγα ζωντανα.

    ειναι κριμα να προσπαθεις να βρεις ανθροπους καταρχην για να μοιραστεις κατι
    και να βλεπεις τετοιες συμπεριφορες.

    καταλαβετε τι σας λεω λιγο και ψαξτε το
    εκει ειναι η πραγματικη λυση καπου στοβαρος και στο απολιτο τιποτα.

    ο τεσλα ειπε
    Ασυρματες εποικινωνιες τρομερα ελευθερη ενεργεια.
    και δεν εννουσε τιπου wi-fi...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Ρε φιλαρακι, τη λεξη ΦΟΡΤΙΟ την καταλαβαινεις η εχεις μεινει στις τριβες και στην αποδοση?
    πως θα τα παραγουν αυτα που λες τα πηνια? με μαγικα?
    Αν θες να ασχοληθεις με το θεμα τοσο πολυ κατσε διαβασε πως δουλευει μια γεννητρια, μετα κανε πρακτικη και αφου κατανοησεις σε βαθος τοτε μπορεις να σκεφτεις για περεταιρω βελτιωσεις.
    το start που θες να δωσεις στη μηχανη πληροφοριακα εχει ανακαλυφθει εδω και πολλες δεκαετιες και λεγεται ΜΙΖΑ.
    Επι πλεον ειπα πως πιστευω φυσικα και οτι καποια στιγμη το ενεργειακο θα λυθει, αλλα αυτο δεν προκειται να γινει απο συζητησεις του καφενειου απο ανθρωπους που δεν εχουν παραμικρη ιδεα απο την ηδη υπαρχουσα τεχνολογια, και επι πλεον δεν πιστευω οτι θα γινει με μετατροπη κινητικης ενεργειας (ισως τη λυση τη δωσει η θερμικη η ισως το φως ή κατι αλλο... η κινητικη εχει αρκετους περιορισμους και απωλειες)

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων

    ειναι κριμα να προσπαθεις να βρεις ανθροπους καταρχην για να μοιραστεις κατι
    και να βλεπεις τετοιες συμπεριφορες.
    Στέφανε τι συμπεριφορές περίμενες να δεις όταν τόσα άτομα προσπαθούν να σου μάθουν φυσική λυκείου και 2-3 πράγματα στην παραγωγή ενέργειας και τους αγνοείς?
    Φυσικά και μοιραζόμαστε γνώμες ΑΛΛΑ πρέπει να στέκουν, πρέπει κάτι να υπάρχει. Εδώ μιλάμε για 99.9% τίποτα όπως λέει και ο Magneto.

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε τι συμπεριφορές περίμενες να δεις όταν τόσα άτομα προσπαθούν να σου μάθουν φυσική λυκείου και 2-3 πράγματα στην παραγωγή ενέργειας και τους αγνοείς?
    Φυσικά και μοιραζόμαστε γνώμες ΑΛΛΑ πρέπει να στέκουν, πρέπει κάτι να υπάρχει. Εδώ μιλάμε για 99.9% τίποτα όπως λέει και ο Magneto.
    θα ειθελα καποιος απο εσας , σας παρακαλω να μου δωση καποιο λινκ που να λεει ακριβος πως δουλευει η γενιτρια και το τι μιχανικες κινισης η γενικα πιεσεις χριαζοντε

    αν και αντισταση πιστευω οτι εννοιτε στον εσωτερικο ηλεκτρομαγνιτη που οσο περισοτερι καταναλοσει εχει τωσα ποιο πολλα αμπερ δινει
    ελπιζω να κανω εγω λαθος τωρα πραγματικα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σου θετω το εροτιμα

    ενας ροτορας εχει 11 πινια το καθε πινιο απο αυτα στις 1000 στροφες παραγει 1kw ομως θελει μια αντισταση ταυτοχρονα 100wat
    απ τα 11 πινια συνδεουμε το 1 στον ηλεκτρομαγνιτη.
    παμε 1000 στροφες
    το πινιο δινει 1 kw στον ηλεκτρομαγνιτι
    και τα αλλα 10 παραγουν 10κw

    το θεμα ειναι οτι αν πετιχουμε αυτο που σου λεω τις 1000 στροφες θα τις δοσουμε μονο την 1η φορα....
    και ειναι ευκολο να το παιτιχουμε.
    1) Πάρε ένα δυναμό ποδηλάτου και γύρνα το με τις επαφές του δυναμού ελεύθερες στις 1000 στροφές π.χ. με τρυπάνι (και αν είναι δυνατόν μέτρα τα αμπέρ που τραβάει το τρυπάνι για να γυρίζει με 1000 στροφές)

    2) Τώρα κάνε το ίδιο . αλλά αυτήν την φορά σύνδεσε ένα φορτίο (λάμπα) στο δυναμό και βάλε το τρυπάνι να γυρίζει πάλι με 1000 στροφές ... μέτρα αυτήν την φορά τα αμπέρ στο τρυπάνι. Την 2η φορά θα δεις ότι τα αμπέρ μεγάλωσαν γιατί άραγε? (δυνορεύματα στην παραγωγή της ενέργειας)

    Αυτό το "κατά" που ανάφερα στο 2) . θα το βρεις και στα 11 πηνία σου που αναφέρεις (απ τα 11 πινια συνδεουμε το 1 στον ηλεκτρομαγνιτη.
    παμε 1000 στροφες)

    4 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ειθελα καποιος απο εσας , σας παρακαλω να μου δωση καποιο λινκ που να λεει ακριβος πως δουλευει η γενιτρια και το τι μιχανικες κινισης η γενικα πιεσεις χριαζοντε

    αν και αντισταση πιστευω οτι εννοιτε στον εσωτερικο ηλεκτρομαγνιτη που οσο περισοτερι καταναλοσει εχει τωσα ποιο πολλα αμπερ δινει
    ελπιζω να κανω εγω λαθος τωρα πραγματικα...

    Α οχι φιλαρακι, εδω εβγαλες μελετες, ξερεις τον Τεσλα αυτοπροσωπως, σνομπαρεις την εντελως αγνωστη σε σενα υπαρχουσα τεχνολογια για να προτεινεις το δικο σου υεροπλο των Ε, και τωρα ζητας με 1-2 λινκς να μαθεις τομους ολοκληρους που για να τους κατανοησεις πρεπει επισεις να εχεις αρκετες βασεις ?
    ξεκινα καλυτερα βλεποντας real τη συμπεριφορα μιας γενητριας που φορτωνει (μπορεις να δουλεψεις αν θες αφιλοκερδως σε αρκετους), και μετα σιγα σιγα θα διαβαζεις και θα κατανοεις...
    εσυ θες μασσημενη τροφη την οποια δεν εχεις καν τα καταλληλα ενζυμα για να τη χωνεψεις? δεν παει ετσι...

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Ρε τρελέ εραστή Μαγκνέτο, δεν το καθάρισες.
    Η γκόμενα που θα κάνεις τα ζηγκολίκια σου, θα σου λήσει το ενεργειακό γιατί θα σου τα ακουμπάει, ή θα την βάζεις να κάνει ποδήλατο παράγοντας ενέργεια;
    Αν σου τα ακουμπάει, χρεώνεις με τον πόντο;

    7 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Προς ολους τους Παν - επιστημονες μια ερωτηση..

    Με ποιους νομους θα κρινετε μια σκεψη που θελει να παραγει κατι απο το 0 ( η εστω απο το <0 ) ...??
    Με τους νομους που μεχρι σημερα θεωρουν οτι ολα οσα ξερουμε ξεκίνησαν απο το απολυτο 0..?? ( ΜΠΙΓΚ - ΜΠΑΝΓΚ )

    Σας ρωταω γιατι και εγω διαφωνω με την παραγωγη εργου απο το τιποτα , αλλα απο την αλλη βλεπω οτι η επιστημη μας ( και ιδιαίτερα στον τομεα ενεργεια ) τραβαει μεγαλα ζορια...

    Δεν ειμαι της αποψης του οτι κανουμε μαγικα και τσουπ αναβει η λαμπα , αλλα στην εποχη της μοριακης τεχνολογίας , με τα μεγκα και τερα μπαιτ υπολογιστικής εφυηας , θα επρεπε να κλανουμε και απο το μεθανιο να ψήναμε τον καφε μας , αντι να σκοτώνουνε τοσους αθωους για μια βαρελια πετρελαιο ( που τελειώνει κιολας )..

    Οποτε το θεμα ΕΠΙΣΤΗΜΗ , ΦΥΣΙΚΗ , ΝΟΜΟΙ κ.τ.λ κουραφεξαλα αφηστε τα στην ακρη..
    Η μορφη της παγκοσμιας κοινωνιας μας , μας δείχνει πια ειναι η μορφωση και το μεγεθος των επιστημών και του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΜΑΣ..... .

    ΣΚΑΤΑ...!!!

    Στο θεμα...
    Στεφανε , απο εμενα εχεις ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ...
    Διαφωνώ με οσα λες , αλλα το οτι εγω διαφωνω δεν σημενει απαραίτητα οτι εσυ κανεις λαθος...
    Μπορει και να εχει δικιο ( εξ-ολοκληρου η εν μερη ) , και κατι τετοιο σαν και αυτο που περιγραφεις να δουλευει στο μελλον με αλλου ειδους υλικα ( καποιος πανεπιστημονας εγραψε για υπερ-αγωγους η υπερ-μαγνητες , λες και ξερει οτι σε 10 η σε 50 η και σε 100 χρονια τετοια υλικα δεν θα παραχθουν ποτε..)...τεσπα...
    Σου λεω μπραβο με εκανες να γραψω στο φορουμ που εχω να γραψω πολυ καιρο , μονο και μονο γιατι μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου , η ορεξη και η διαθεση να σκευτεις και να κανεις κατι , και να το μοιραστεις μαζι μας...

    Δεν εχει σημασια οτι μπορει να ειναι λανθασμενο , αλλα εμενα μου αρκει που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που την ψαχνουν...

    1000 μπραβο ακομα μια φορα...

    14 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Φιλε Στεφανε ολοι λιγο πολυ οταν αρχισαμε να καταλαβαινουμε γυρο μας ..θελαμε αλλοι να σωσουμε τον κοσμο ...και αλλοι να ανακαλυψουμε νεες μορφες ενεργειας ...μου αρεσει η σκεψη σου αλλα........για να πετυχουμε το αεικινητο που θες ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο γαιτι ? Αυτος ο πλανητης που κατοικουμε διακατεχεται απο νομους και κανονες ...αν προσπαθσεις να υπερβεις ενα νομο ερχεται αλλος και τον καλυπτει ομως αυτο που μετραει ειναι η σκεψη και η θεληση εγω ειμαι ..μαζι σου

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σου θετω το εροτιμα

    ενας ροτορας εχει 11 πινια το καθε πινιο απο αυτα στις 1000 στροφες παραγει 1kw ομως θελει μια αντισταση ταυτοχρονα 100wat
    απ τα 11 πινια συνδεουμε το 1 στον ηλεκτρομαγνιτη.
    παμε 1000 στροφες
    το πινιο δινει 1 kw στον ηλεκτρομαγνιτι
    και τα αλλα 10 παραγουν 10κw

    το θεμα ειναι οτι αν πετιχουμε αυτο που σου λεω τις 1000 στροφες θα τις δοσουμε μονο την 1η φορα....
    και ειναι ευκολο να το παιτιχουμε.
    ο ροτορας εχει παντα ζυγα πηνια.Τα πηνια ειναι αμεσα εξαρτωμενα απο τις στροφες που γυρναει (ονομαστικες) και την συχνοτητα που παραγει.Ετσι μια γεννητρια 2 πηνιων-2 πολων- δουλευει στις 3000 στρ.να αποδωσει ρευμα 50κυκλων.Με 4 πολους 1500 και ουτω καθεξεις.Επισης μιας και αναφερεις για 1kw αποδοση εχεις 100 w εργο,να σου πω οτι ισχυει το αντιθετο.δηλ. 1κw αποδοση= 1kw εργο(+ τις απωλειες ,λογω του οτι καμια μηχανη δεν ειναι τελεια) και τις τριβες φτανει να θες 1,5kw εργο.
    Για τα αλλα ολα αναμενω συνεχεια του εργου σου,φανταζομαι και αυτα που ανακαλυφθηκαν καποτε φανταζαν βλακειες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ολους τους Παν - επιστημονες μια ερωτηση..

    Με ποιους νομους θα κρινετε μια σκεψη που θελει να παραγει κατι απο το 0 ( η εστω απο το <0 ) ...??
    Με τους νομους που μεχρι σημερα θεωρουν οτι ολα οσα ξερουμε ξεκίνησαν απο το απολυτο 0..?? ( ΜΠΙΓΚ - ΜΠΑΝΓΚ )

    Σας ρωταω γιατι και εγω διαφωνω με την παραγωγη εργου απο το τιποτα , αλλα απο την αλλη βλεπω οτι η επιστημη μας ( και ιδιαίτερα στον τομεα ενεργεια ) τραβαει μεγαλα ζορια...

    Δεν ειμαι της αποψης του οτι κανουμε μαγικα και τσουπ αναβει η λαμπα , αλλα στην εποχη της μοριακης τεχνολογίας , με τα μεγκα και τερα μπαιτ υπολογιστικής εφυηας , θα επρεπε να κλανουμε και απο το μεθανιο να ψήναμε τον καφε μας , αντι να σκοτώνουνε τοσους αθωους για μια βαρελια πετρελαιο ( που τελειώνει κιολας )..

    Οποτε το θεμα ΕΠΙΣΤΗΜΗ , ΦΥΣΙΚΗ , ΝΟΜΟΙ κ.τ.λ κουραφεξαλα αφηστε τα στην ακρη..
    Η μορφη της παγκοσμιας κοινωνιας μας , μας δείχνει πια ειναι η μορφωση και το μεγεθος των επιστημών και του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΜΑΣ..... .

    ΣΚΑΤΑ...!!!

    Στο θεμα...
    Στεφανε , απο εμενα εχεις ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ...
    Διαφωνώ με οσα λες , αλλα το οτι εγω διαφωνω δεν σημενει απαραίτητα οτι εσυ κανεις λαθος...
    Μπορει και να εχει δικιο ( εξ-ολοκληρου η εν μερη ) , και κατι τετοιο σαν και αυτο που περιγραφεις να δουλευει στο μελλον με αλλου ειδους υλικα ( καποιος πανεπιστημονας εγραψε για υπερ-αγωγους η υπερ-μαγνητες , λες και ξερει οτι σε 10 η σε 50 η και σε 100 χρονια τετοια υλικα δεν θα παραχθουν ποτε..)...τεσπα...
    Σου λεω μπραβο με εκανες να γραψω στο φορουμ που εχω να γραψω πολυ καιρο , μονο και μονο γιατι μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου , η ορεξη και η διαθεση να σκευτεις και να κανεις κατι , και να το μοιραστεις μαζι μας...

    Δεν εχει σημασια οτι μπορει να ειναι λανθασμενο , αλλα εμενα μου αρκει που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που την ψαχνουν...

    1000 μπραβο ακομα μια φορα...
    Για το μεθανιο που αναφερεις ,στην ψυταλεια εχει αρχισει η εκμεταλευση του (αρχικα για τις αναγκες λειτουργιας της).Οποτε κλανουμε αφοβα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Στεφανε ολοι λιγο πολυ οταν αρχισαμε να καταλαβαινουμε γυρο μας ..θελαμε αλλοι να σωσουμε τον κοσμο ...και αλλοι να ανακαλυψουμε νεες μορφες ενεργειας ...μου αρεσει η σκεψη σου αλλα........για να πετυχουμε το αεικινητο που θες ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο γαιτι ? Αυτος ο πλανητης που κατοικουμε διακατεχεται απο νομους και κανονες ...αν προσπαθσεις να υπερβεις ενα νομο ερχεται αλλος και τον καλυπτει ομως αυτο που μετραει ειναι η σκεψη και η θεληση εγω ειμαι ..μαζι σου
    +1 φιλε Πλουταρχε.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 00:03
  2. ελαχιστη συχνότητα prescaler mb506
    By maouna in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 19:51
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 20:08
  4. εναλακτικη λυση αντι για ρελε
    By αγγελαρης στρατος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας