Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 129

Θέμα: 99.9% η λυση του ενεργειακου!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή 99.9% η λυση του ενεργειακου!

    Καταρχην θελω να ζυτισω συγνωμη για την γραφη μου αλλα ειμαι δυςλεκτικος.
    θα μπω κατευθειαν στο θεμα δινοντας την πατεντα μου δωρεαν.
    Ευελπιστω σε μια ομαδικη συνεργασεια για μια πλανιτικη ελευθερια.

    1) κατασκευη ροτορα
    1.png

    α) στο πανω μερος του ροτορα τοποθετουμε ρουλεμαν η γραναζι
    β) στο κατο μερος του ροτορα ισα με την διαμετρο του φτιαχνουμε βιδομα
    γ) στην μεση ακριβος του ροτορα κανουμε ενα κοψιμο ισο σε υψος με την διαμετρο του ροτορα
    δ) και τοποθετουμε οριζοντια 4 σιδεροκατασκευς ισες με το υψος το ροτορα (ακριβος στην μεση της καθε σιδεροκατασκευης πρεπει να υπαρχει ενας μιχανισμος που μας επιτρεπει να διμιουργουμε γωνιες στις μοιρες που θελουμε και να σφιγκει γερα.

    2) κατασκευη βασης ροτορα

    2.png
    α) Φανταστιτε μια σβουρα στην μεση της βιδονη ο ροτορας και η μιτη της ειναι η μιση διαμετρο του.
    β) στην μυτη φτιαχνουμε μια σαν ποιατο φανταστιτε λιγο βαθη βαση οπου εκει θα γυριζει ο ροτορας


    3) εχουμε βιδοση τον ροτορα στην σβουρα και φτιαχνουμε μια κατασκευη που θα τον κραταει ορθιο.

    3.png


    4) Τοποθετουμε τους στατορες εννοιτε χωρις να στεκοντε στην σβουρα μας ειναι αλλη μια κατασκευη φαντασια βαλτε.


    ολη η f(x) αντισταση του ροτορα μετριετε σε βαρος πλεων και οχι σε τριβες
    τοποθετουμε τις σιδερογονιες μας στις 60 με 65 μοιρες με παραλιλη κλιση
    στην ακρη καθε σιδεροκατασκευης τοποθετομε εναν μαγνιτι νεοδιμιου 2 φορες ποιο δινατος απ το βαρος του ροτορα.
    δλδ βαρος ροτορα 10 κιλα μαγνιτικη ελξη αποθιση 20.

    και βαζουμε στην εξοτερικι πλευρα τον ιδιο πολο ας πουμε +
    και στο σωστο συμιο φτιαχνουμε αλλη μια κατασκευη με 6 ιδιους μαγνιτες σε γονιες ισες με τις σιδεροκατασκευες.

    μολις τους τοποθετισετε σωστα ριξτε απ το γραναζι μια σβουρια f(χ) ροτορα αντισταση = 10
    διναμη αποτθισης 200
    λογικα με μια σβουρια αν αφερεσουμε και την εντροπια θα σας φερει 190-210 στροφες.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΙΧΕΤΕ 1 ΣΒΟΥΡΙΑ ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ και γυνετε φανταστιτε εναν αν8ροπο με δυναμι να γυρισει 2 τετετοιες σβουρες οποτε πλισιαζει το σοστο σιμιο να δινει το σπροξιμο που θελουμε.

    μολις πετιχουμε 1 σβουρια ακριβος λυσαμε το ενεργειακο προβλημα γιατι ?
    γιατι το μονο που εχουμε πλεων να κανουμε ειναι να δοσουμε απ το γραναζι τισ σβουριες που θελουμε πχ. 2000 σβουριες και απ την στιγμη που εχουμε πετιχει τα σιμια που μας δινουν 1 σβουρια οταν θα τους δοσουμε 2000 σβουριες απ το γραναζι με το μοτερ , μετα κλινουμε το μοτερ ομως η γενιτρια μας θα γυριζει για παντα στις 2000 στροφες γτ θα υπαρχει το παιδι της γης μας ο μαγνιτης να παιζει με την σβουρα εις τους αιονες τον αιωνον αμην!
    απο το υπογειο μεχρι το διαστιμα.

    Παμε ρε παιδια να ελευθεροσουμε την Ελλαδα απ την κριση μεσα σε 20 - 30 μερες λυνοντας το ενεργειακο και κατοπιν θα σταματισουμε οποιον διποτε πολεμο στον πλανιτι + οτι αυτο το πραγμα μπενει παντου εχει να κανει με την αεροδιναμικη ωστε να μπορουμε να παιζουμε σε γενιτριες σε αμαξια σε ποδιλατα , κ απ την στιγμη που 1 φορα θελει την ενεργεια που χριαζομαστε εμεις για παντα συμενει 20.000 στροφες 1 φορα κλινουμε το μοτερ κ μετα πεταμε απ τησ αυλες μας οπου θελουμε !

    νιοστε το λιγο!
    γαμω τα λευφτα μου μεσα θα θελα αποιρα να μπορουσα να το φτιαξω τωρα και να το δοσω ΠΑΝΤΟΥ!
    Ενας φυσικος που τα εβαλε κατω , δεν βρικε λογο να μην δουλεψει.

    αναμενω τις γνωμες σας!

    (ΨΑΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 6984226566 ΔΙΝΩ ΔΩΡΕΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΙΣΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ)
    energy solved2.png

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_ps : 04-09-13 στις 00:18

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Κάτι μου λέει ότι πρέπει να παρακολουθήσω το θέμα γι αυτό απάντησα.
    Αναμένεται εκπαιδευτικό θέμα LOL.

    Εκτός από τις χιλιάδες ερωτήσεις που έχω λύσε μου μια απορία.
    ΠΩΣ σκέφτεσαι να πάρεις ενέργεια από αυτή τη μαγνητική σβούρα? (άντε και γυρίζει δηλαδή)

    Υ.Γ. Πες στο φυσικό σου ότι είναι Γκασμάς.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 04-09-13 στις 01:03

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ok, εχω γνωρισει κι απο κοντα θιασωτη του αεικινητου με μαγνητες καθως και στο youtube υπαρχουν χιλιαδες wanna be σωτηρες για τη λυση του ενεργειακου...
    Δε θελω να γινομαι μηδενιστης σε μια "πρωτοτυπη" ιδεα (εξ αλλου ολα απο καπου προεκυψαν, και φανταζομαι σε βαθος χρονου πως οντως θα προκυψει η λυση του ενεργειακου), ομως δε μπορω να δω με καλο ματι τις διαφορες ιδεες με τα μαγνητακια, αφου ΟΛΟΙ οσοι εχετε τετοιες "πρωτοποριακες ιδεες" κοιταζετε να λυσετε τις τριβες και δεν σκεφτεστε -απο αγνοια προφανως- οτι το μεγαλο μηχανικο φορτιο μιας γεννητριας δεν ειναι οι τριβες η το φυσικο βαρος της αλλα το ηλεκτρικο φορτιο (θα μας τα φτιαξει ολα η ΝΑΣΑ βρε φιλαρακι σε μηδενικη βαρυτητα, αυτο ηταν το προβλημα? να εχεις μια σβουρα να γυριζει αιωνια παραγοντας μηδενικο εργο?)

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Εκτός από τις χιλιάδες ερωτήσεις που έχω λύσε μου μια απορία.
    ΠΩΣ σκέφτεσαι να πάρεις ενέργεια από αυτή τη μαγνητική σβούρα? (άντε και γυρίζει δηλαδή)
    Και εγώ έχω μια σχεδόν παρόμοια πατέντα ... αλλά κολλάω σε αυτό ακριβώς = (άντε και γυρίζει δηλαδή)



    Πολύ απλό ... μένει μοναχούλα να καταφέρω να μεταφέρω την μπάλα των 100 κιλών στην θέση των 5 κιλών για να επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία από το ... "Υπόγειο μέχρι το διάστημα"






    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    ο ροτορας ειναι ο κορμος στην σβουρα και γυριζει στον στατορα μεσα ισως δεν καταλαβες καλα το εργο και πολυ πιθανων φτεω εγω.

    ειναι ας πουμε "καινουργιο ιδοσ γενιτριας"
    το θεμα ομως εχει να κανει καθαρα με το κεντρο βαρους οπου ολες οι αντιστασοις της γενιτριας μεταφραζοντε σε κιλα κ ετσι επιλεγεις και τους καταλιλους μαγνιτες.
    ενα μερος απ το στατορα το συνδεεις μεσα στο πινιο που θα γυνει ηλεκτρομαγνιτης ονταν θα δωσεισ τησ στροφες που χριαζετε την 1η φορα απ το μοτερ , με τους μαγνιτες θες να επιτιχεις την 1η σταθερη στροφη της σβουρας απ την στιγμη που το αποθιτικο μερος τον μαγνιτων ειναι μεγαλιτερο απ το βαρος της σβουρας δλδ των ροπων της μηχανης.

    οποιος το νιωσει λιγο το σεναριο και ασχολιθει θα με παρει τηλεφονω και εδω οτι αποριες εχετε θα προσπαθω να σας βοηθισω.


    Μην εχετε στο μιαλο σας τις γεννιτριες εως εχθες μιλαω για καινουργια κατασκευη

    Αεικινιτες μηχανες!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φυσικος που τα εβαλε κατω , δεν βρικε λογο να μην δουλεψει.
    Πες του να βάλει κάτω και το βιβλίο Φυσικής της Β' Λυκείου και ίσως να βρει κάποιο λόγο

    4 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φυσικος που τα εβαλε κατω , δεν βρικε λογο να μην δουλεψει.
    το μονο που μου καθεται ειναι να παιζες με καποιο φιλο σου καποιο rpg και να ειχε παρει το ρολο του φυσικου...
    Αν μιλας για κανονικο φυσικο ρωτα τον τι παιρνει... που ξερεις μπορει να πεσουμε σε καμια καταθλιψη και να μας χρειαστει

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    παιδια θελετε να το συζιτισουμε λιγο απ το να το ηρονευομαστε το θεμα παρεα σιγα σιγα?
    ο 2ος θερμοδιναμικος νομος μας λεει οτι ειναι αδινατον ενα μιχανικο συστιμα να παραγει την ενεργεια που χριαζετε για να λειτουργει αυτονομα και να μας επιστρεφει το εργο που κατασκευαστικε να προσφερει.

    εδω κανουμε κατι διαφορετικο πλεων

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ροτορας ειναι ο κορμος στην σβουρα και γυριζει στον στατορα μεσα ισως δεν καταλαβες καλα το εργο και πολυ πιθανων φτεω εγω.

    ειναι ας πουμε "καινουργιο ιδοσ γενιτριας"
    το θεμα ομως εχει να κανει καθαρα με το κεντρο βαρους οπου ολες οι αντιστασοις της γενιτριας μεταφραζοντε σε κιλα κ ετσι επιλεγεις και τους καταλιλους μαγνιτες.
    ενα μερος απ το στατορα το συνδεεις μεσα στο πινιο που θα γυνει ηλεκτρομαγνιτης ονταν θα δωσεισ τησ στροφες που χριαζετε την 1η φορα απ το μοτερ , με τους μαγνιτες θες να επιτιχεις την 1η σταθερη στροφη της σβουρας απ την στιγμη που το αποθιτικο μερος τον μαγνιτων ειναι μεγαλιτερο απ το βαρος της σβουρας δλδ των ροπων της μηχανης.

    βρε ασ τις τριβες λεμε, θα σου παρω εγω πυραυλο να το εκτοξευσεις στο Α του Κενταυρου (μεγααααλη η χαρη του)... χωρις βαρυτητες, χωρις τριβες χωρις τιποτα, το ΦΟΡΤΙΟ της γεννητριας πως θα το σηκωσει?

    οποιος το νιωσει λιγο το σεναριο και ασχολιθει θα με παρει τηλεφονω και εδω οτι αποριες εχετε θα προσπαθω να σας βοηθισω.


    Μην εχετε στο μιαλο σας τις γεννιτριες εως εχθες μιλαω για καινουργια κατασκευη

    Αεικινιτες μηχανες!
    βρε μπας και ειδες τιποτα τετοιο? http://www.youtube.com/watch?v=7PDeK...ature=youtu.be

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    συμφονουμε οτι αντε και πετιχαμε να γυρναει ο ρωτορας μεσα στον στατορα με τους μαγνιτες μονο 1 φορα το δευτερολεπτο?
    με συγγεκριμενες μοιρες σταθερα για παντα.

    ως εδω καταλαβαμε πως γινετε ?

    οταν πετιχουμε αυτο συμενει οτι το φορτιο το κρατανε πλεων τα μαγνιτικα πεδια,
    μετα ανεβαζουμε τις στροφες στον ροτορα, ο ροτορας αναλογος ποσο γρηγορα γυριζει και με τι αντοχες ειναι φτιαχμενος να δουλευει παραγει το αντιστιχο ρευμα

    οταν φτασουμε στις επιθιμιτεσ στροφες κλινουμε το μοτερ

    οπως γυριζε για παντα με 1 στροφη πριν θα γυριζει για παντα με 1000 στροφες μετα
    το φορτιο το μετατρεψαμε σε κιλα και το φορτοσαμε στους μαγνιτες

    φανταστιτετο για λιγο νιοστε το , θελει δουλεια και μελετη αλλα αυτη ειναι η λυση και 3 4 ατομα δεν θελουν πανω απο 20 -30 μερες να το κατασκευασουν

    αν η μυτη ειναι με μαγνιτες που σικονουν το βαρος τισ σβουρας και κατω βαλετε υπεραγογω η σβουρα θα γυριζει στον αερα μετα την 1η στροφη και θα αποφυγουμε και την θερμοκρασια του συστιματος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_ps : 04-09-13 στις 01:39

Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 00:03
  2. ελαχιστη συχνότητα prescaler mb506
    By maouna in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 19:51
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 20:08
  4. εναλακτικη λυση αντι για ρελε
    By αγγελαρης στρατος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας