Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Αλλαγή παροχής καλοριφέρ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή Αλλαγή παροχής καλοριφέρ

    Καλημέρα.

    Σε πολυκατοικία 3 διαμερισμάτων με κεντρική θέρμανση, θελουμε να αποσυνδέσουμε τον καυστήρα από το κοινόχρηστο ρολόι και να το συνδέσουμε στο ένα από τα τρία διαμερίσματα. Στην πραγματικότητα θέλει ο ένας από τους 3 ιδοκτήτες - αυτός που είναι στο ισόγειο - να βγεί εκτός, γιατί δεν έχει καθόλου εγκατάσταση καλοριφέρ, δηλαδή το καλοριφέρ να τραβάει ρεύμα μόνο από τα δύο διαμερίσματα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό, γι αυτό προτάθηκε να συνδεθεί στο ένα απο τα άλλα δύο διαμερίσματα και κάπως να τα βρίσκουν οι δύο μεταξύ τους. Λόγω οικονομικής δυσχέρειας μάλλον θα αναλάβω εγώ να κάνω την δουλειά, αν βέβαια ξεκαθαρίσω ακριβώς το τι πρέπει να γίνει. Ερωτήσεις:

    - να υποθέσω (προκειται για το σπιτι της πεθεράς και δεν έχω κανει ακόμα αυτοψία) ότι απο το κοινόχρηστο ρολόι θα υπάρχει πινακάκι που θα κάνει διανομή σε κοινόχρηστο φωτισμό και καλοριφέρ. Αποσυνδέω το καλοριφέρ από το πικανάκι και τραβάω γραμμή από τον πίνακα του διαμερίσματος? Γιατί μου φαίνεται μανίκι να τραβήξω καλώδιο από το διαμέρισμα. Από την άλλη αν τραβήξω από το ρολόι του διαμερίσματος, είναι πιο σύντομη η διαδρομή αλλά πώς θα τραβήξω γραμμή ενώ είναι υπό τάση? Εχω γάντια υψηλής αλλά θα προτιμούσα να το αποφύγω.

    - Τι πάχος καλωδίου απαιτείται? 2.5αρι,4αρι?

    - Καμιά άλλη λύση που δεν σκεφτήκαμε?

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Για να τραβηξεις απο το ρολοι ειναι πιο μεγαλο μανικι (ασφαλειες,υποπινακες κλπκλπ)
    Θα παρεις αναγκαστικα απο τον πινακα του διαμερισματος.
    Θα δεις σε τι ασφαλεια καταληγει τωρα ο λεβητας (στο κοινοχρηστο) και θα βαλεις μια ιδια στο πινακα του διαμερισματος
    Θα δεις τι καλωδιο εχει τωρα ο λεβητας και παρεις ιδιο για να το πας στην ασφαλεια .

    Β.λυση
    Βαζεις ενα δευτερο μετρητη στο καλωδιο του λεβητα ,και καθε φορα που ερχετε ο λογαριασμος αφαιρεις τις μοναδες του λεβητα απο το λογαριασμο του ενοικου που δεν ειναι στο λεβητα.
    Να ξερεις παντως οτι ειναι πολυ λιγες μοναδες ,οποτε παμε στη

    Γ λυση
    Δεν κανεις τιποτα και καθε φορα που ερχετε λογαριασμος αφαιρεις ΟΛΕΣ τις μοναδες απο το ρευμα για τον εν λογω ενοικο και τον βαζεις να πληρωνει μονο μεριδιο απο τα παγια τελη. (με την προηποθεση οτι δεν εχετε ανελκυστηρα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dalai για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jomor (06-09-13)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για την απάντηση

    η β΄και γ΄λύση δεν παίζουν γιατί η συγκεκριμένη ιδιοκτήτρια είναι τρελλή περίπτωση και δεν μπορείς να συννοηθείς.. ως τώρα την Γ λύση εφαρμόζανε αφαιρώντας ένα μέρος του ποσού στο περίπου.. μιλάμε ότι όλη φασαρία γίνεται για 3-4 ευρώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε (αν μπορούμε) να κάνουμε μόνοι μας συντήρηση στον καυστήρα; Πχ να τον ανοίξουμε, να καθαρίσουμε το χώρο καύσεως, να αντικαταστήσουμε μπεκ και που μπορούμε να βρούμε καινούριο μπεκ να δούμε αν είναι βουλωμένο το φίλτρο αέρα αν υπάρχει (δεν γνωρίζω αν έχει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    λιγες οδηγιες να σου δωσω αφου στο παρελθον οταν εβαζα πετρελαιο εκανα και την συντηρηση του καυστηρα. τωρα δεν ενδιαφερομαι γιατι και εφετος θα καψω ξυλα.

    αφου βγαλεις το μηχανημα του καυστηρα επανω απο τον λεβητα (συνηθως ειναι 4 βιδες ή περισσοτερες) θα πρεπει να κανεις την βρομοδουλεια δηλαδη να βαλεις το χερι σου μεσα στον λεβητα και να τον τριψεις με συρματοβουρτσα, οτι μπορεις, τα τοιχωματα, τις σωληνοσεις. αυτα ειναι γεματα καρβουνο (καμμενο πετρελαιο) το οποιο θα πεφτει κατω οταν τα τριβεις.
    πριν ξεκινησεις καλο ειναι να βαλεις στον πατο μια εφημεριδα ωστε να πεφτουν εκει ολες οι μαυρες σταχτες και να φορας μασκα στο προσωπο για να μην τα αναπνεεις. εννοειται πως θα φορεσεις μπλουζα εργασιας για πεταμα (θα γινει μαυρο το μανικι).

    αφου τριψεις και αφαιρεσεις οσες μαυρες σταχτες μπορεις, καθαριζεις και τα υπολοιπα με ηλεκτρικη αποροφητικη σκουπα.
    ομως η σακουλα της θα πρεπει να παει για πεταμα μετα και να πλυνεις τον σωληνα και το φιλτρο της.

    στον καυστηρα υπαρχει το μπεκ βιδωμενο σε σωληνωση στην ακρη που μπαινει μεσα στον λεβητα. αυτο μπορεις να το αντικαταστησεις με αλλο νεο του ιδιου μεγεθους (εχουν αριθμους) ή εαν θελεις οικονομια και μικροτερη αποδοση-καταναλωση με ενα νουμερο πιο μικρο.
    στον καυστηρα βρισκεται και "το ματι" που ειναι τρυπα που περιεχει φωτοαντισταση που ελεγχει την καυση. και αυτο θελει καθαρισμα με ενα πανι γιατι μαυριζει και το ματι μετα δεν βλεπει..

    αυτα ειναι τα βασικα συντηρησης καυστηρα. περισσοτερα μπορουν να σου πουν αλλοι.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες οδηγίες, η αλήθεια είναι οτι στην περιοχή μου οι τεχνικοί δεν έχουν τα κατάλληλα μέσα (βλ. αναλυτή καυσαερίων καυστήρα) παρά μόνο κάνουν τη ρύθμιση με το μάτι και το αυτί. Για παράδειγμα σε παλιότερη συντήρηση είδα να ρυθμίζει το διασκορπισμό του μπεκ βλέποντας τη φλόγα απο το τζαμάκι του καυστήρα σε λειτουργία.
    Δηλαδή τα μπέκ έχουν ονομαστική παροχή σε λιτρα το λεπτό; πολύ ενδιαφέρον δεν το γνώριζα. Αλήθεια μπέκ που προμηθευόμαστε; σε κατάστημα με υδραυλικά; και μιας και βρήκα το παλιό μπέκ στο συρτάρι μου είδα ότι λέει επάνω τα εξής: 1,50 Steinen 60° S μάλλον αφορά τη γωνία διασκόρπισης του μπέκ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες οδηγίες, η αλήθεια είναι οτι στην περιοχή μου οι τεχνικοί δεν έχουν τα κατάλληλα μέσα (βλ. αναλυτή καυσαερίων καυστήρα) παρά μόνο κάνουν τη ρύθμιση με το μάτι και το αυτί. Για παράδειγμα σε παλιότερη συντήρηση είδα να ρυθμίζει το διασκορπισμό του μπεκ βλέποντας τη φλόγα απο το τζαμάκι του καυστήρα σε λειτουργία.
    Δηλαδή τα μπέκ έχουν ονομαστική παροχή σε λιτρα το λεπτό; πολύ ενδιαφέρον δεν το γνώριζα. Αλήθεια μπέκ που προμηθευόμαστε; σε κατάστημα με υδραυλικά; και μιας και βρήκα το παλιό μπέκ στο συρτάρι μου είδα ότι λέει επάνω τα εξής: 1,50 Steinen 60° S μάλλον αφορά τη γωνία διασκόρπισης του μπέκ
    Mπεκ θα βαλεις μονο αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης,σημαντικο εινια και να εχει τις ιδιες μοιρες,επισης θελει καθαρισμο φιλτρου,φιλτρου αντλιας(που δεν το κανει και κανεις)Ελεγχος δοχειο διαστολης,ρυθμιστη πιεσης(κολανε)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Ποια είναι αυτά τα δύο φίλτρα, εγώ ξέρω μόνο το ένα φίλτρο πετρελαίου στην σωλήνωση παροχής πετρελαίου κοντά στο δοχείο διαστολής. το δοχείο διαστολής το έχουμε φουσκώσει παλιότερα με κομπρεσσέρ, θα το τσεκάρω και αυτό.
    Για μπεκ είπα να ψάξω στις ίδιες μοίρες (60) αλλά διαφορετικό γράμμα από το S να πάω σε H για να κάνει ένα χωνάκι στο κέντρο του ο ψεκασμός με τα όποια οφέλη οικονομίας, σύμφωνα με το πίνακα αυτό:


    πηγή


    μπέκ Danfoss

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι αυτά τα δύο φίλτρα, εγώ ξέρω μόνο το ένα φίλτρο πετρελαίου στην σωλήνωση παροχής πετρελαίου κοντά στο δοχείο διαστολής. το δοχείο διαστολής το έχουμε φουσκώσει παλιότερα με κομπρεσσέρ, θα το τσεκάρω και αυτό.
    Για μπεκ είπα να ψάξω στις ίδιες μοίρες (60) αλλά διαφορετικό γράμμα από το S να πάω σε H για να κάνει ένα χωνάκι στο κέντρο του ο ψεκασμός με τα όποια οφέλη οικονομίας, σύμφωνα με το πίνακα αυτό:


    πηγή


    μπέκ Danfoss

    Oικονομια αν θα κανει ειναι κατι σχετικο,δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα.Το δευτερο φιλτρο βρισκεται μεσα στο κουτι του καυστηρα.Ειναι στην αντλια μια σιτα (το 90% το εχουν) .Συνηθως με 4 βιδακια το λυνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Σαν οικονομια δεν οριζουμε την μικροτερη καταναλωση ΑΛΛΑ την οσο το δυνατο καλυτερη καυση (μετατροπη της θερμογονου ικανοτητας του καυσιμου σε θερμοτητα). Αυτο που προσπαθουμε ειναι να βελτιωσουμε το AFR (air - fuel ratio) ετσι ωστε η καυση του πετρελαιου που ψεκαζουμε να πλησιαζει την τελεια.
    Πολυ σωστα ο Βασιλης προτεινει να χρησιμοποιεις μπεκ με τα χαρακτηριστικα του κατασκευαστη, μιας και εξ οσων γνωριζω στους καυστηρες αυτους δεν μπορεις να ρυθμισεις τον αερα αλλα μονον την ποσοτητα του καυσιμου μεσω της πιεσης της αντλιας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos987 : 08-09-13 στις 13:17
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ήχοι από Καλοριφέρ....
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 13:43
  2. καλοριφέρ λαδιού
    By spyart in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 01:02
  3. Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 09:19
  4. Θερμοστάτης καλοριφέρ.
    By georgemailo in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 18:02
  5. Μελάνια εκτυπωτή - καλοριφέρ
    By robotakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-07, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας