Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΝΕΡΟΥ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΝΕΡΟΥ

    Καλησπέρα.
    Ξέρω ότι ξεφεύγω αρκετά από το αντικείμενο του φόρουμ αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και κάποιος έχει ασχοληθεί σχετικά.
    Εγκατέστησα ένα πιεστικό νερού με δεξαμενή 1 τόνου για να έχω αυτονομία νερού όταν κόβεται η παροχή του δικτύου. Επειδή με τον υδραυλικό μου δεν μπορώ να συνεννοηθώ και πολύ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

    1) το πιεστικό τραβάει νερό από τη δεξαμενή, φτάνει τις 3 ατμόσφαιρες και σταματαει. όμως η πίεσή του πέφτει σιγά σιγά χωρίς να έχω ανοιχτή βρύση και μετά από κάποια ώρα ξαναπαίρνει μπρος. δεν βλέπω κάπου να έχω διαρροή. Αυτό που παρατήρησα κάποια στιγμή είναι ότι η δεξαμενή γέμισε και υπερχείλισε ενώ το φλοτέρ είχε κλείσει την είσοδο νερού από το δίκτυο προς τη δεξαμενή. άρα από πού 'επαιρνε νερό η δεξαμενή; η μόνη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να στέλνει πίσω στη δεξαμενή νερό το πιεστικό. δηλαδη πρόβλημα στην ανεπίστροφη βαλβίδα γι αυτό και δεν κρατάει σταθερή πίεση το πιεστικό?

    2) έχει να κάνει μήπως με την ποσότητα αέρα που υπάρχει στο πιεστικό?

    3) αν θέλω να αλλάξω την ανεπίστροφη πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία συγκεκριμένη ή απλά κλεινω την παροχή νερού προς το πιεστικό και αδειάζω το νερό που έχει μέσα ανοίγοντας μια βρύση?

    Ευχαριστώ και ελπίζω να βρεθεί κάποιος σχετικός στο φόρουμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ποση ωρα ξαναπερνει?αν περνει καθε 2-3 ωρες ειναι φυσιολογικο.Εχει να κανει με την ανεπιστροφη οπως αναφερες.Κλεινεις ρευματα νερα και την αλαζεις.
    Για την υπερχειληση μηοως δεν σφραγγιζει το φλοτερ της και κανει υπερχειληση?το τσεκαρες οταν κλεινει οτι ειναι στεγανο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Βασίλη διέκοψα την τροφοδότηση της δεξαμενής με νερό απο το δίκτυο κλείνοντας τη βάνα που είναι πριν το φλοτέρ και υπερχείλισε πάλι η δεξαμενή.
    το μοτέρ παίρνει μπροστά ανά 20-30 λεπτά. Μάλλον θα φταίει η ανεπίστροφη. Θα δοκιμάσω αύριο να την αλλάξω.
    θα μετρήσω και τον αέρα στο πιεστικό αν και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πρόβλημά μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε δημητρη, και ωμος εχεις διαροη που? μα φυσικα στο ρολοι του νερου πρεπει οταν δεν εχεις νερο δυκτιου να κλεινεις το γενικο ,η ανεπιστροφες καμια φορα κωλανε,εγω εχω αλο διακοπτη μετα το γενικο γιατ με το ανοιξε κλεισε χεχε με βλεπο να κανο μπανιο μια φορα εσπασε και απο τοτε εχω αλο διακοπτη α και αν εχεις χαμηλη πιεση δυκτιου, και λειτουργει παραληλα ,το πιεστικο τοτε το νερο παει πισω -χανεται στο δυκτιο ,και γυρναει και το ρολογακι αναποδα χεχε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Όπως τα περιγράφεις έχει πρόβλημα η αντεπίστροφη, η οποία κανονικά πρέπει να είναι μετά την αντλία.
    << θα μετρήσω και τον αέρα στο πιεστικό αν και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πρόβλημά μου.>>
    Η μέτρηση γίνεται με κομμένο ρεύμα και ανοιχτή η έξοδος του νερού, η κανονική πίεση είναι: πίεση εκκίνησης Χ 1,2, τώρα πλέον δε βάζουν αέρα αλλά άζωτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Όπως τα περιγράφεις έχει πρόβλημα η αντεπίστροφη, η οποία κανονικά πρέπει να είναι μετά την αντλία.
    << θα μετρήσω και τον αέρα στο πιεστικό αν και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πρόβλημά μου.>>
    Η μέτρηση γίνεται με κομμένο ρεύμα και ανοιχτή η έξοδος του νερού, η κανονική πίεση είναι: πίεση εκκίνησης Χ 1,2, τώρα πλέον δε βάζουν αέρα αλλά άζωτο.
    Οχι μετα την αντλια.ειναι αδυνατον να δουλεψει.

    Στάλθηκε από το ST23i μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κανονική πίεση είναι: πίεση εκκίνησης Χ 1,2
    Σίγουρα? Σε άλλα φόρουμ λένε ότι η πίεση του αέρα πρέπει να είναι στο 80-90% της πίεσης εκκίνησης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα? Σε άλλα φόρουμ λένε ότι η πίεση του αέρα πρέπει να είναι στο 80-90% της πίεσης εκκίνησης.
    << Σίγουρα? Σε άλλα φόρουμ λένε ότι η πίεση του αέρα πρέπει να είναι στο 80-90% της πίεσης εκκίνησης.>>
    Θα το κοιτάζω και θα επανέλθω - πιθανόν το βράδι -, αιτιολογώντας το 1,2 .
    Ως το βράδι, ωστόσο αναρτάς το αέριο που πάει, δηλ στη σαμπρέλα ή μεταξύ σαμπρέλας και εξ περιβλήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μετα την αντλια.ειναι αδυνατον να δουλεψει.

    Στάλθηκε από το ST23i μου
    <<Οχι μετα την αντλια.ειναι αδυνατον να δουλεψει.>>
    Ρε Βασιλάκη γιατί δε θα δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    <<Οχι μετα την αντλια.ειναι αδυνατον να δουλεψει.>>
    Ρε Βασιλάκη γιατί δε θα δουλεύει.
    Γιατι ο πρεσοστατης ειναι στην αντλια.Αν αδειαζει απο την ανεπιστροφη και πισω (αρα και απο την αντλια και τον πρεσοστατη) τοτε συνεχεια θα ξεκινα-σταματα.επισης θα αδειαζει και το δοχειο διαστολης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροβανα νερου
    By Notis_xalandri in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 21:56
  2. Ενεργεια για πιεστικο νερου (απο δεξαμενη) για εξυπηρετηση εξοχικης κατοικιας.
    By ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 16:34
  3. πιεστικο καζανι
    By dobler in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 12:45
  4. αισθητηρας νερου
    By thomasskoy in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-10, 15:00
  5. Αντλια Νερου
    By NUKE in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-07, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας