Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: "Σκυλόκουτο" ΤΕΛΟΣ !!!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Θα γίνω κακός, αλλά δεν το έχουμε παραξηλωσει με τα 'δικαιώματα των ζώων';

    Πριν αρχισουμε, ενημερώνω οτι καμια ρυθμιση δεν (θα) με ενοχλει και οτι στα 22 μου χρονια εχουν περασει δεκάδες σκυλια απο το σπιτι.

    Εχω κουραστεί να ακούω τους πάντες για σκυλια κλπ κλπ κλπ και εχουν αναγκες κλπ κλπ κλπ επειδη πηραν ενα σκυλο και νομιζουν οτι βρηκαν το κελεπουρι και τους αναθεωρεί την ζωή. Οι γνωστοί οικολόγοι και φιλόζωοι του καναπέ. Χαλαρωστε λιγο.



    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!


  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Το οποίο σημαίνει τι?.

    Είσαι 22 και έχουν περάσει 10 άδες σκυλιά απο το σπίτι σου ?. Τι εννοείς ?. Απ'έξω ?.
    Γιατί με βάση αυτό που λες, τώρα πόσα έχεις?. Αν υπολογίσουμε οτι ένας σκύλος ζεί
    κατα μέσο όρο 12 με 15 χρόνια, θα έχεις πάρα πολλά στο σπίτι σου ...

    Ή μήπως τα κάνεις εμπόριο, και αυτή την στιγμή δεν έχεις ούτε κουτάβι ?. Πως γίνεται
    να είχες τόσα πολλά σκυλιά ?. Γιατί αν ισχύει το τελευταίο, είσαι και ο τελευταίος που
    θα έπρεπε να μιλήσει για
    ζωοφιλία. Ελάχιστοι έμποροι ... είναι και ζωόφιλοι.
    __________________________________________________ _______________
    Προσωπικά στο θέμα "ζωοφιλίας" είμαι και εγώ πολύ "κακός", και χαλαρώνω πολύ λίγο
    (σχεδόν καθόλου). Σκέψου έχω κάνει πολλές καταγγελίες, που σε ποσοστό (περίπου)
    90% τα ζωντανά δικαιώθηκαν, και είχε σαν αποτέλεσμα, να "κάψω" πολλούς ιδιοκτήτες
    σκύλων ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Εχω, είχα, και θα εχω πολλα σκυλια. Συγκεκριμενα τωρα εχω 5.

    Εχω μεγαλωσει, ταισει, χαρισει, αγορασει και αντιστοιχα μου εχουν κλεψει και θανατώσει οπως και εχω πουλησει.

    Ζωα ειναι, δεν θα τρελαθω κιολας. Δεν ειπα πως ειμαι ζωοφιλος στο επιπεδο που νομιζεις οτι ειναι καποιος, αυτο δεν σημαίνει οτι δεν τα προσεχω/φροντιζω.

    Για πες μας μερικες περιπτώσεις που 'εσωσες τα ζωα'...

    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!


  4. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Εμποράκος δηλαδή ?.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζωα ειναι, δεν θα τρελαθω κιολας.
    Για πες μας μερικες περιπτώσεις που 'εσωσες τα ζωα'...
    Σαφώς και είναι ζωα, αλλά κάποια τέτοια ζώα, έχουν μεγαλύτερη αξία απο κάποιους ...
    που θεωρούνται άνθρωποι, που τελικά είναι περισσότερο ζωα, και απο τα ίδια τα ζώα.

    Το ξέρω οτι την θεωρείς σημαντική δήλωση (με βάση το σκεπτικό σου), αλλά δυστυχώς
    αυτή είναι η αλήθεια. Υπάρχουν ζώα που κάνουν "έργο", και περιττοί άνθρωποι, που
    δεν θα έπρεπε να υπήρχαν καν.

    Πες μου που μένεις να έρθω να δω τα δικά σου, και θα σου πω μετά περιπτώσεις. Που
    ξέρεις, ... μπορεί να δείς "Live" τις "περιπτώσεις" που θες να μάθεις.

    _________________
    Καλημέρα σε όλους !!!.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Συγνωμη κιολας ΑΛΛΑ μηπως καπου χανουμε το μετρο ?
    Διαβαζω παραπανω μεχρι και για "μελος της οικογενειας" ?
    Συζητηστε με τους γονεις σας - παππουδες σας για την θεση των ζωντανων στο οικοσυστημα.
    ΚΑΙ συγκριση ζωων - ανθρωπων ?
    Για να τα βαλουμε σε μια σειρα δηλαδη, το κοτοπουλο η το γουρουνι η το μοσχαρι και το ψαρι στο μεσημεριανο τραπεζι τι και ποιος τα τοποθετει και τα ιεραρχει ποιο κατω απο τον σκυλο η τη γατα ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ?
    Και ποσο φιλοζωος ειναι αλληθεια αυτος που αναγκαζει ενα ζωο που απο τη φυση εχει φτιαχτει - διαμορφωθει για να κυνηγα - προστατευει πχ να ζει σε εναν καναπε η σαλονι ?
    Και πως μπορει να αυτοπροσδιωριζεται σαν φιλοζωος καποιος ο οποιος αυτος πρωτα απο ολους δεν σεβεται την φυση? Γιατι το να θεωρει καποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ενα ζωο συντροφια μηπως ειναι καπως παραφυση ?
    Τα ιδια τα ζωα απο ενστικτο διαμορφωνουν τη σχεση τους με τον ιδιοκτητη τους καταπως αντιλαμβανονται αυτον σε αγελεα ιεραρχια. Τελικα το προβλημα ειναι μαλον δικο μας που ο τροπος ζωης μας μας εχει αποξενωσει τοσο απο τη φυση που (οχι συνειδητα τις περισοτερες φορες) παραβαινουμε - εθελοτυφλουμε σε νομους της φυσης. Ετσι μας βολευει , νοιωθουμε καλυτερα, καλυπτουμε κενα που ο τροπος ζωης μας μας επιβαλει ? Μπορει να το ψαξει ο καθενας για τον εαυτο του.
    Και για να μιλησω προσωπικα στα ματια μου αυτος που χτυπα πχ καποιον σκυλο με αυτον που εχει κλεισμενο ενα σκυλο κλεισμενο σε ενα δυαρι στο παγκρατι ΔΕΝ διαφερουν σε τιποτα. Και οι δυο χρηζουν ψυχολογικης-ψυχιατρικης βοηθειας. DOT.
    Και επιτελους αρκετα με ολους τους ΔΗΘΕΝ πονοψυχους. Ας ριξουμε μια ματια γυρω μας. Τα ορφανα παιδια, οι πολυτεκνες οικογενειες ,οι αστεγοι , οι ηλικιωμενοι που πεινανε στη γειτονια μας ,με τα χρηματα απο την gourmet κονσερβα για την ψιψινα μας ισως να μας πουνε ενα ευχαριστω μεσα απο την ΨΥΧΗ τους. Κατι που η γατουλα μας δεν διαθετει.
    Μας ενδιαφερει ο εμβολιασμος του ΡΕΞ και οχι του Χρηστακη.
    Αν θελουμε ενα καλυτερο κοσμο γυρω μας ας ξεκινησουμε απο τους ανθρωπους που τον αποτελουν. Η γατουλα μας μπορει να κυνηγησει και κανενα ποντικακι - σπουργιτακι. Η φυση την εχει προικησει για αυτο και πιστεψτε με, θα το χαρει και η ιδια.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον tasos987 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gregpro (23-06-15), Sted (08-09-13), xsterg (08-09-13)

  7. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Τάσο η απάντησή σου είναι σε αντίθεση με την υπογραφή σου. Και ο Πυθαγόρας είχε πεί:
    ΜΗ ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΟΛΙΓΑ ΛΕΓΕ , ΑΛΛΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΠΟΛΛΑ

    Λοιπόν θα συμφωνήσω με τα περισσότερα απο τα παραπάνω, αλλά το να συζητήσω με
    τον παππού μου να μου πεί για το οικοσύστημα ?. Το οτι είχαν σκύλο για να φυλάει τα
    πρόβατά τους, το γνωρίζω. Η σχέση τους ήταν καθαρά επαγγελματική, και υπήρχε
    απόλυτη εμπιστοσύνη ανάμεσά τους. Μπορεί να μην ήταν μέλος της οικογένειας όπως
    το εννοείς εσύ, αλλά ήταν ο συνεργάτης του. Μήπως δοκίμασες ποτέ να πειράξεις κάποιο
    "ζωντανό" απο το κοπάδι των προβατων να δείς τι θα σου έκανε το τσοπανόσκυλο ?.

    Μπορεί ναι να μην το έβαζε μέσα στο σπίτι, αλλά μια φορά που αυτό (τσοπανόσκυλο)
    είχε σπάσει το πόδι του σε κάτι κατσάβραχα, ο παππούς μου το έφερε κάνα χιλιόμετρο
    στην αγκαλιά του, στο σπίτι. Και ξέρεις πόσα κιλά είναι τα τσοπανόσκυλα ?. Οπότε τι
    να συζητήσω για την "θέση των ζωντανών στο οικοσύστημα", όπως λές.

    Δεν θα σταθώ στο ψάρι και το χοιρινό που λες, γιατί είναι άσχετο, και το γνωρίζεις πολύ
    καλά. Εκτός αν ξέρεις εσύ κανένα ψάρι να είναι "οδηγός" σε τυφλό.

    Οπότε δυστυχώς θα ξαναεπισυνάψω αυτό που είπα παραπάνω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε μην υποτιμάμε πρώτα τους εαυτούς μας, και μετά τους άλλους ...
    Αν υπάρχει λοιπόν ένα ζώο με ανεπτυγμένο μυαλό, που να μπορεί να "συνεργαστεί" με
    τον άνθρωπο, αυτό είναι ο σκύλος.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι ξεχνούν πως το σκυλί
    τους, έχει μυαλό. Και μερικές φορές περισσότερο απο αυτούς ..., οπότε το παράδειγμά
    σου με τα "χρυσόψαρα" είναι άσχετο. Μιλάμε ΜΟΝΟ για σκύλο. Όπως λέει και το θέμα.

    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν σκύλο για να καλύψουν
    κάποιο κενό τους. Αυτοί όμως δεν είναι φιλόζωοι, είναι κατ'ανάγκη φιλόζωοι, και παροδικά
    περνάνε απο το στάδιο της ζωοφιλίας, μιας και είναι άνθρωποι με υπαρξιακά προβλήματα.
    Ένας που θέλει σκύλο, ξέρει γιατί τον θέλει, και για ποιό λόγο τον θέλει. Αυτοί οι άνθρωποι
    αργότερα αφού ανακαλύψουν οτι το πρόβλημά τους είναι άλλο, και οχι η κάλυψη "κενών",
    αφήνουν τον σκύλο τους να πάει να βρεί την τύχη του ... έξω.

    Εγώ που γράφω αυτά, επειδή δεν θέλω να καλύψω κάποιο κενό, και επειδή δεν έχω έλλειψη
    συντροφιάς, δεν έχω σκύλο, γιατί δεν έχω και το κατάλληλο σπίτι (διαμέρισμα), άσχετα αν
    είμαι υπερβολικά φιλόζωος/ζωόφιλος. Θα μπορούσα όμως να έχω μέσα στο διαμέρισμα.
    Δεν το κάνω για τον λόγο που λες και εσύ ..., αν και εξαρτάται τι σκύλο θα είχες στο
    διαμέρισμα. Άλλο YorkShire, και άλλο
    ... BullMastiff.

    Κλείνοντας θα ήθελα, αν θες να κάνεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο, για να διαπιστώσεις
    οτι οι άνθρωποι (παιδιά) που μεγαλώνουν με σκύλο (άσχετα αν είναι μέσα στο σπίτι),
    είναι περισσότερο ανθεκτικοί λόγω αντισωμάτων, και περισσότερο κοινωνικά ενταγμένοι,
    με ελάχιστα ψυχολογικά προβλήματα. Αυτό αν θες κοίταξέ το μόνος σου, και μην μου
    απαντήσεις, γιατί δεν θέλω να μπούμε σε αντιπαράθεση. Ρώτησε όποιον παιδοψυχολόγο
    θες να δείς τι θα σου πει. Αρκεί βέβαια να μην είναι κατ'ανάγκη, αλλά να το θες. Σε αυτό το
    στάδιο πλέον μιλάς για μέλος της οικογένειας (εννοείται σκυλάκι) και οχι
    BullMastiff, που
    βέβαια είναι σχετικό το μέγεθος ... και η ράτσα.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 08-09-13 στις 15:29
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tasos987 (08-09-13)

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    να δεις Γρηγορη οτι ο πονηρός ο Ελληνας θα βρει την λύση στην μπαγκαζιερα thule και μάλιστα χωρίς τρύπες !

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (08-09-13)

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνω κακός, αλλά δεν το έχουμε παραξηλωσει με τα 'δικαιώματα των ζώων';

    ...

    οτι στα 22 μου χρονια

    Αν εισαι 22 και σκεφτεσαι ετσι τοτε μονο ενα καλο τσουναμι μπορει να σωσει τον πλανητη απο τον παρασσιτικο καρκινο που λεγεται ανθρωπος.
    Το κακο ειναι πως αν γινει κατι τετοιο θα χαθουν και πολα πιο χρησιμα ειδη...

    ΚΑΙ συγκριση ζωων - ανθρωπων ?

    κανεις δεν κανει τετοια συγκριση γιατι δεν μπορει να υφισταται...
    Η λεξη ζωα περιλαμβανει μια μεγαλη ομαδα εμβιων οντων του πλανητη της οποιας ο ανθρωπος ειναι απλως υποειδος, οποτε το να συγκρινεις ζωα με ανθρωπους ειναι σα να συγκρινεις τα εντομα με τις μελισσες, τους σολωμους με τα ψαρια και τα φασολακια με τα οσπρια...
    Στα υπολοιπα που ειπες δειχνεις πως νομιζεις πως οι υπολοιποι εχουν χασει το μετρο επειδη εσυ εχεις χασει τις επαφες σου με τον πλανητη Γη ως τεραστιο κλειστο οικοσυστημα... Φυσικα και τρωω κρεας, αυτο οφειλεται στο οτι ανηκω στα παμφαγα ειδη οπως το γυρουνι που αναφερθηκε. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ως οντωτητα λιγοτερο πολυτιμο απο μενα, αλλα απλως οτι το πεπτικο μου συστημα εχει ενζυμα που μπορουν να αφομοιωσουν το κρεας του...
    Αν κρινεις την αξια ενος οντως με βαση το πεπτικο του συστημα λοιπον, τοτε τα ανωτερα οντα ειναι τα σαρκοφαγα που δεν μπορουν να αφομοιωσουν φυτικη τροφη...

    3 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελουμε ενα καλυτερο κοσμο γυρω μας ας ξεκινησουμε απο τους ανθρωπους που τον αποτελουν.
    μερικοι το κανουν, (πχ εκεινος στο Λονδινο που βγηκε με το καλασνικωφ και εριχνε σε οποιον κινιοταν) αλλα απαγορευεται

    Γενικα ο ανθρωπος εχει ξεφυγει... η υπεροψια του τον εχει καταντησει παρασσιτο του πλανητη

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν θα σταθώ στο ψάρι και το χοιρινό που λες, γιατί είναι άσχετο, και το γνωρίζεις πολύ
    καλά. Εκτός αν ξέρεις εσύ κανένα ψάρι να είναι "οδηγός" σε τυφλό.

    Οπότε δυστυχώς θα ξαναεπισυνάψω αυτό που είπα παραπάνω:


    Αν υπάρχει λοιπόν ένα ζώο με ανεπτυγμένο μυαλό, που να μπορεί να "συνεργαστεί" με
    τον άνθρωπο, αυτό είναι ο σκύλος.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι ξεχνούν πως το σκυλί
    τους, έχει μυαλό. Και μερικές φορές περισσότερο απο αυτούς ..., οπότε το παράδειγμά
    σου με τα "χρυσόψαρα" είναι άσχετο. Μιλάμε ΜΟΝΟ για σκύλο. Όπως λέει και το θέμα.



    στα υπολοιπα που εχεις γραψει στο θεμα συμφωνω απολυτα, αλλα στο συγκεκριμενο κομματι θα διαφωνισω οριζοντιως και καθετως.
    Ξεχωριζεις το σκυλο γιατι προφανως εχεις σκυλο, αυτο δε σημαινει οτι ειναι το μοναδικο πλασμα του πλανητη που αναπτυσει ιδιεταιρη σχεση με τον ανθρωπο

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας