Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 35 από 35

Θέμα: "Σκυλόκουτο" ΤΕΛΟΣ !!!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανθρώπους οχι ?. Είσαι σίγουρος ?.
    Απλά ο σκύλος είναι πιο φθηνός.

    Τα ζωα είναι αναλώσιμα?. Μάλιστα ...

    Δημήτρη πες στα παιδιά οτι είσαι
    μέλος του κυνηγετικού συλλόγου Ορ......,
    και το θεματάκι που άνοιξα δεν σου αρέσει, γιατί δεν σε βολεύει. Είσαι απο
    τους κυνηγούς που σκοτώνουν τον σκύλο τους αν δεν τους βγεί καλός ?,
    γι'αυτό και είναι και αναλώσιμα. Σωστά ?

    Καλά λένε "κυνηγός και φιλόζωος", είναι κάτι σαν, "διάολος με αγιασμό".
    Σαφώς και δεν ισχύει για όλους ...
    ΑΣ ΦΑΝΕΡΩΘΩ. Λοιπον ΕΙΜΑΙ μελος, ΔΕΝ ειμαι κυνηγός και ΔΕΝ εχω σκοτωσει ποτε σκυλί. Ουτε εγω ουτε ΚΑΝΕΙΣ της οικογένειας ουτε ΚΑΝΕΙΣ φιλος.


    Οταν μου λες να σκοτωσω ενα σκύλο, δεν ξέρω αν το εχετε καθημερινά εκεί αλλα εμεις δεν το εχουμε ποτε. Τοσα χρονια δεν εχω ακουσει (ποσο μαλλον να δω) καποιος να σκοτωσε σκύλο. Εκει με πιανει και εμενα το φιλοζωικο μου και δαιμονιζομαι. Το οτι λεω οτι ειναι αναλωσιμο δεν το εννοω με το τρόπο που εφηυρες εσυ που εισαι πολυ πολυ φιλοζωος. Δεν προκειται να το σκοτωσω, για αυτο ειπα οτι εχω χαρισει/πουλησει. Με αναλογια χαρίσματα/πωλησεις 1/10. Εσυ τι εχεις κανει; Το να αγορασεις ενα σκυλι απο πετ σοπ σε κανει θεο νομιζεις; Επειδη το ταιζεις με ρουαγιαλ κανιν και το χτενιζεις μια φορα τη βδομαδα; Ωραια εισαι δεν λεω αλλα μην μου το παίζεις ιστορια επειδή θελεις να διασφαλίσεις το προϊόν σου. Θα επρεπε να ντρέπεσαι που μου το λες αυτο.


    Το θέματακι που άνοιξες δεν εχει να κανει καθολου με εμενα, οχι μονο επειδη δεν παω τα σκυλια μου στο κυνηγι, αλλα και οσοι (μελη της οικογένειας ή οχι) τα πανε, τα φορτώνουν στην καροτσα του φορτηγου (βλεπε hilux, navara) και κανουν αντε βαρια 5 λεπτα διαδρομή μεχρι να τα αφήσουν παλι ελεύθερα. Αλλοι που ερχονται με κούρσες απο αλλού εχουν θεμα και ΝΑΙ ΔΙΑΦΩΝΏ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ.

    Εμενα με πειραξε συνολικά αυτο το τραγικο που ακουω τον τελευταίο καιρο για τα σκυλια απο εσας που αγορασατε ενα σκυλο τωρα και νομίζετε τα ξερετε ολα.

    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!


  2. #32
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Εσυ τι εχεις κανει;
    β) Το να αγορασεις ενα σκυλι απο πετ σοπ σε κανει θεο νομιζεις;
    γ) Επειδη το ταιζεις με ρουαγιαλ κανιν και το χτενιζεις μια φορα τη βδομαδα;
    ε) Ωραια εισαι δεν λεω αλλα μην μου το παίζεις ιστορια επειδή θελεις να διασφαλίσεις το προϊόν σου.
    ζ) Θα επρεπε να ντρέπεσαι που μου το λες αυτο.
    α) Έχω "σώσει" πολλά σκυλιά απο ταλαιπωρία, ίσως και απο βέβαιο θάνατο. Ακόμα και στις διακοπές μου
    φροντίζω γιαυτό. Πρόσφατα βρέθηκα στην Μεθώνη (παω πολύ συχνά), και με μερικά mail, τηλέφωνα, συν
    μερικές φωτό, δυο παρατημένα, και σε κακή κατάσταση σκυλιά (German Shepherd και Ημίαιμο Husky), βρήκαν
    τον δρόμο τους. Αιτία: Μερικοί γαμω-τουρίστες που ενώ τα φέρνουν, τα παρατάνε ...
    Αυτή είναι η απλή πλευρά. Η άλλη και πιο πολύπλοκη, είναι οι καταγγελίες, που πραγματικά δεν σου το εύχομαι
    να μπλέξεις με φιλοζωικές οργανώσεις. Καλύτερα να σε πιάσουν με ανασφάλιστο όχημα.

    β) Δεν "Θεοποιώ" ποτέ τα απλά πράγματα. Αν διάβασες παραπάνω, θα έβλεπες, πως γράφω οτι δεν έχω σκύλο,
    και ούτε έχω αγοράσει ποτέ.

    γ) Κροκέτες και ξηρή τροφή είναι "ξεπερασμένη". Συστήνω (οχι σαν ειδικός, καθότι ηλεκτρονικός) BARF.
    Αν ξέρεις τι είναι ...

    ε) Ωραία είμαι ?. Δεν ξέρω, αυτό θα το κρίνουν οι άλλες. Πέρα απο την πλάκα, δεν το παίζω ποτέ "ιστορία",
    και δεν κατάλαβα για πιο προϊόν μιλάς. Δεν πουλάω τίποτα που να έχει σχέση με σκυλιά/ζωα.

    ζ) Ποτέ δεν ντρέπομαι όταν υπάρχει λόγος ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    "εμεις" "εσεις"και "οι αλλοι"... απο τη στιγμη που μονος σου διαχωριζεις το εαυτο σου θα πρεπει να βλεπεις λογικοτατο το να στη οποτε προς τι η αντιδραση?
    Το θεικο ειναι πως νομιζεις πως μας ξερεις ολους, η μαλλον εχεις δυο κατηγοριες ανθρωπων: τον εαυτο σου, και τους υπολοιπους...

    ετσι για να σου σπασει λιγο ο τσαμπουκας ακου αυτο: ΔΕΝ εχω σκυλο! ουτε θα εχα ποτε σε διαμερισμα! (μου αρκουν τα ψαρακια μου και τα ενυδρεια μου -τα οποια ειναι στημενα βιοτοπικα με βαση τις αναγγες των ψαριων- κι απ αυτα δυο ειναι μονο καθαροαιμα, κι αυτα απλα για τη διατηρηση του ειδους λογο καταστροφης του βιοτοπου τους απο τον ανθρωπο).
    Φυσικα και αν εχω περισευμα φαγητου -ειδικα κρεας γιατι ειμαι ευαισθητος σε αυτο το θεμα... αν ενα ζωο σκοτωθηκε για να φαγωθει ειναι εγκλημα να πεταχτει εστω και ενα μικρο μερος του στα σκουπιδια- παει στους "μη καθαροαιμους" της γειτονιας τους οποιους αγαπω και με αγαπανε, αλλα δε θα φυλακιζα ενα σκυλακι σε διαμερισμα ακομα κι αν ηταν 500 τετραγωνικα (εμεις οκ, μπορουμε να ζησουμε σε περιορισμους λογο εκφυλιστικης καταντιας αλλα τα υπολοιπα ειδη δε μας φταινε σε τιποτα να τα συμπαρασυρουμε). Επισεις οταν εμενα καπου στη Ν.Α. Ασια ειχα μια γατουλα η οποια δεν ειχε κανενα περορισμο, και οποτε ηθελε ερχοταν σπιτι και οποτε ηθελε πηγαινε οπου γουσταρε, κι ενα φιδακι το οποιο γλυτωσα -σε καπως κακη κατασταση- απο τα νυχια της, και το οποιο μπηκε σε σχετικο περιορισμο (ολοκληρο δωματιο δικο του βεβαια) απλα για να μπορεσει να αναρρωσει.
    Τελος, μεχρι τωρα εχω μαθει να γινομαι φιλος με αρκετα "αγρια" ζωα (εμαθα και να ποιανω κομπρες, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια, μια και τα ερπετα δεν εχουν λογικη αλλα ενστικτο)...Λοιπον, εν ολοιγις ασε το υφακι του "εγω και εσεις" γιατι 1. δε γνωριζεις ποιος ειναι και τι ειναι αυτος με τον οποιο συνομιλεις, και 2. με το να προσπαθεις να δειξεις οτι γνωριζεις απλα γινεσαι ρομπα.
    Το οτι ο ανθρωπος δεν εχει αυτη την εποχη καποιο φυσικο εχθρο (θηρευτη) ειναι μαλλον και ο λογος του εκφυλισμου του, αλλα κατα τ αλλα ειναι εξισου αναλωσιμος απο τους ομοιους του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ψιλοασχετο με σκυλους αλλα σχετικο με ζωα και Μεθωνη που ανεφερε ο μουτουλος!
    Τωρα στις διακοπες καναμε μια διασωση απο την Μεθωνη. Ενα νεοσος (σπουργιτης) μαθαινε να πεταει και εσπασε τα μουτρα του σε ενα τοιχειο οποτε η δεξια πλευρα του την ακουσε με αποτελεσμα να μην μπορει να πεταξει, (ουτε να σταθει καλα-καλα!). Ευτυχως την (ηταν κοριτσακι!) προλαβαμε απο τις γατες και την φιλοξενησαμε στο ξενοδοχειο για τις λιγες μερες που περασαμε εκει (με φυσικα επακολουθα, να ψαχνω κουτα για σπιτακι, βραστα αυγα και συριγγες για να μπορεσουμε να την ταιζουμε!
    Φευγοντας την στειλαμε στην ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθεα (Κεντρο περιθαλψης, κ.τ.λ.) με το ΚΤΕΛ Καλαματας που το αναφερω προς τιμη τους, δεν δεχτηκαν να πληρωθουν μολις μαθανε γιατι ειναι ευαισθητο το κουτι με τις τρυπες (!)
    Και για το χαπι εντ, η μικρη μας, ειχε μονο μια θλαση, πεταει πλεον και σε λιγες μερες θα απελευθερωθει (δυστυχως μακρια απο τους δικους της στην Μεθωνη).
    Ψιλοασχετο αλλα το θεμα ειχε αρχισει να ξυνιζει.... Θα κλεισω με τα λογια του αμφιλεγομενου Λομπσαν Ραμπα περι των ζωων:
    "Τα ζωα δεν ειναι κατωτερα απο τους ανθρωπους. Ειναι απλα διαφορετικα"
    Προσωπικα δεν πιστευω οτι το κριτηριο εαν αγαπας το σκυλο σου, ειναι αν τον βαζεις στο σκυλοκουτο ή οχι. Είναι ΠΟΛΥ περισοτερο απο αυτο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (09-09-13), moutoulos (09-09-13), Sted (09-09-13)

  6. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παλικάρια ηρεμία.
    Δεν πρέπει να φτάνουμε ούτε στο ένα άκρο ούτε στο άλλο.
    Δεν μου αρέσουν οι φιλόζωοι που έχουν κάνει τα σκυλιά να ταλαιπωρούνται γιατί αυτοί θέλουν αν δείξουν την αγάπη τους καταπιέζοντας το ζωντανό(αλλά δεν το καταλαβαίνουν) κλεισμένο μέσα στο σπίτι και μια βόλτα στο παρακάτω δεντράκι να χέσει και κατουρήσει.
    Ούτε αυτούς που έχουν έναν σκύλο και το έχουν δεμένο με 1 μέτρο σχοινί και εκεί τρώει, κοιμάται, χέζει και από την μια τον έχουν (υποτίθεται ) για φύλακα και από την άλλη τον δέρνουν γιατί γάβγισε.

    Εχω σκύλο Γερμανό τσομπάνη καθαρόαιμο με χαρτιά και ΟΧΙ δεν τον αγόρασα αλλά μου τον χάρισε φίλος που έκανε γέννα. ΔΕΝ τον εχω τσιπαρει ΔΕΝ έχω σκοπό να τον παρατήσω και τον πείρα για το παιδί για λόγους που δεν μπορούν να καταλάβουν πολλοί. Μου έχουν ρίξει φόλα στους 2 προηγούμενους (ο ένας ήτανε φίλου που είχε πρόβλημα και τον κράτησα και τον δεύτερο τον βρήκα κουτάβι στο βουνό) από γείτονες που αγοράσανε ένα γ@μο διαμέρισμα και νομίζουν ότι μετακομίσανε στην Εκάλη και τους ανήκει ο κόσμος.
    Έτσι αναγκαστικά να είναι μέσα στο σπίτι και όχι στην αυλή. φυσικά βγαίνει πρωί βράδυ βόλτα και τρέχει και γυμνάζετε ώστε να αποβάλει την ενέργεια που έχει μέσα του.

    Κατάγομαι από οικογενεια κυνηγών αλλά δεν είμαι. Έχω παραδεχτεί κυνηγούς αλλά έχω μισήσει και πολλούς.

    Έχω τσακωθεί (και τσακώνομαι ακομα) με ξεφτέρια που έχουν σκυλιά και ή είναι η προέκταση της μαγκιάς τους (πχ πιτμπουλ, ροτβαιλερ κλπ) και από την μια τους θέλουν φονιάδες άλλα καταλήγουν να κυκλοφορούν με δεμένα μόνιμα τα ζώα γιατί δεν μπορούν να τα κουμαντάρουν, ή κάποιους που όποιος σκύλος πάει να πλησιάσει τον δικό τους κανουν λες και τους βιάζουν την γυναίκα το παιδί και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο.

    Ο σκύλος μπορεί να δεχτεί το αφεντικό του με ότι και να του κάνει αλλά αν δεν γίνεις αρχηγός του ( βλέπε αρχηγός αγέλης)
    να το σέβεσαι αλλά και να προσπαθείς να το κοινωνικοποιήσεις με άλλους σκύλους να του μάθεις να είναι ήρεμος και καλός(αν χρειαστεί ξέρει αυτός πότε και που θα αγριέψει) αλλά όχι τρομοκρατημένος τότε καλύτερα να τα κοιτάς στο ίντερνετ.

    Είναι μεγάλη η συζητήσει και δεν αναλύετε μέσα σε όσες γραμμές και να γράψεις μέσα σε ένα φόρουμ.
    Δεν πρέπει να κρίνουμε κανέναν γιατί παραφράσαμε τα γραφόμενά του ή δεν καταλάβαμε το ύφος του. Δυστυχώς έτσι είναι το ίντερνετ.
    Και είμαι σίγουρος ότι σε έναν καφέ η διαφωνία(όποια και να είναι αυτή) δεν θα διαρκούσε πάνω από 5 λεπτά διοτι δίνονται οι εξηγήσεις σε κάθε απορία με καλύτερο τόνο και ύφος χωρίς περιθώρια παρανόησης.

    Αυτά από μένα( αν και θα ήθελα να γράψω καμιά έκθεση αλλά βαριέμαι την διόρθωση μετά ως ανορθόγραφος)
    και ας προσπαθούμε να δούμε πάντα τα πράγματα και από του άλλου την πλευρά αν θέλουμε να είμαστε (το δυνατόν περισσότερο) αμερόληπτοι και με κατανόηση.

    καλημέρα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sted (09-09-13)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας