Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Απορίες για Απλοποίηση, Υλοποίηση Λογικών Κυκλωμάτων

  1. #21
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Έχω πρόβλημα σε αυτή την άσκηση με Flip-Flop. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (αναλυτικά) τι συμβαίνει;

    d flip flop.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    τα Z και Υ ποιοι ενδιαμεσοι κομβοι ειναι ??? μηπως εχετε συγκεκριμενο κυκλωμα στις διαλεξεις σας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω καθόλου γι'αυτό που λές. Τώρα τα διαβάζω και προσπαθώ να δώ τι γίνεται με αυτό. Αυτό το πήρα από ένα παλιό θέμα του καθηγητή που έχει βγάλει στην ιστοσελίδα του. Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι περαιτέρω για να λυθεί (αφού δεν το περιλαμβάνει). Πάντως έχω και τη λύση του αν τη θές (στην οποία ο καθηγητής δεν εξηγεί τίποτα..).

    Edit: Ορίστε το βάζω εδώ μήπως το χρειαστείς
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RulerL0rd : 12-09-13 στις 01:17

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Untitled.jpgUntitled1.jpg

    λοιπον αυτο που γινετε ειναι το εξής θελουμε θετικα ακμοπυροδοτητο φλιπ-φλοπ αρα η εξοδος του να αλλαζει με την θετικη ακμη του ρολογιου. Το παραπάνω μπλοκ κανει αυτο που θελουμε.

    Τώρα αυτο που συμβαίνει είναι το εξής όταν το ρολόι πηγαίνει απο 1 σε 0 τότε ο μανδαλωτής master ενεργοποιείται και οδηγεί την εισοδο D στην εξοδο του Υ. Ταυτοχρονα ο μανδαλωτης slave δεν περναει την τιμή Υ στην εξοδο του Q διότι ειναι off αφου βλέπει οτι το ρολοι του ειναι 0.

    Οταν το ρολόι πηγαινει απο 0 σε 1 τότε ο μανδαλωτής μαστερ απενεργοποιείται δλδ η εισοδος D δεν περανει στην εξοδο του Y αλλα η τελευταια Υ διατηρεί την τιμή που ειχε προηγουμενως. Ταυτοχρονα ο μανδαλωτης slave ενεργοποιειται και περναει την Υ στην εξοδο Q. Αξιοσημειωτο ειναι οτι η εξοδος δεν αλλαζει οσο το ρολοι ειναι 1 ανεξαρτητα τι συμβαινει στην εισοδο D.

    Αυτα πιστευω το πινακα το συμπληρωσα σωστα... κοιτα οτι εγραψα και επιβεβαιωσε τον .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  6. #25
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ναί, η έξοδος του σκλάβου δεν αλλάζει όταν το clock είναι 1 επειδή είπαμε έχουμε FLIP-FLOP που ενεργοποιείται ΜΟΝΟ στην ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΗ ακμή του clock και εκείνη τη στιγμή η έξοδος παίρνει την τιμή που έχει η είσοδος του αφέντη και την συγκρατεί, μέχρις ότου το clock ξαναδώσει μία ανερχόμενη ακμή κ.ο.κ.

    Νομίζω τα έχω καταλάβει. Μία παρατήρηση όμως. Κοίτα τη λύση του δασκάλου πιο πάνω. Κοίτα που βάζει εκείνος τον ενδιάμεσο βρόχο Z. Γιατί το κάνει αυτό; Τώρα προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με το Z γιατί δεν το εξήγησες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    εεε καλα το Ζ το δεν εχω ιδεα που το βαζει ο καθενας.... αλλα κοιτα το ρολοι σου εκει που το χει ο καθηγητης σου ειναι το αντιστροφο του ρολογιου εκει που το χω γω ειναι το ιδιο με το ρολοι....

    και κατι ακομη η λυση η δικια μου ειναι χειροτερη απο του καθηγητη σου χρησιμοποιω επιπλεον αντιστροφεα που δεν χρειαζεται ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  9. #27
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Α δηλαδή το Z ως ενδιάμεσος κομβος μπορούμε να το βάλουμε όπου θέλουμε και να δούμε σε εκείνο το σημείο τον εκάστωτε παλμό.

    Και ναί, το κατάλαβα αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    κοιτα να δεις ... εσυ δεν μπορεις να ξερεις που ειναι αυτος ο ενδιαμεσος κομβος που σου ζηταει η ασκηση... εγω τον θεωρησα σε διαφορετικο σημειο τον κομβο Ζ... ο μονος τροπος να το ξερεις ειναι να σου δινει το κυκλωμα ή να εχετε κανει κατι συγκεκριμενο στο μαθημα...

    γενικοτερα σε καθε σημειο του κυκλωματος μπορεις να θεωρησεις ενα κομβο οπου και βρισκεις τι παλμοι ή τι τιμες ερχονται

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  12. #29
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Ωραίος. Έχω άλλη μία άσκηση. Θα την λύσω και αν είσαι εδώ θα την ανεβάσω για έλεγχο (σ'αυτή δεν έχω λύση). Αν είσαι εδώ καλώς. Αν όχι δεν πειράζει. Πάντως έχω καταλάβει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    RulerL0rd
    Guest

    Προεπιλογή

    Αυτό το Flip Flop δίνονται και οι είσοδοι και οι έξοδοι και το clock και απλά ζητείται να βρεθεί τι είδους flip flop είναι και να εξηγηθεί η λειτουργία του θεωρητικά. (τα Α και OUT απ'ότι βλέπω έχουν συνεχώς την τιμή 1)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (32,8 KB, 4 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικροεργαλεία για υλοποίηση κατασκευών με SMD
    By misterno in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 00:35
  2. Πρόγραμμα σχεδιασμού λογικών κυκλωμάτων
    By Fire Doger in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 20:11
  3. Ερωτηση για CAN Bus υλοποίηση!
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 16:10
  4. Απορίες σχετικά με υλοποίηση κατασκευών με λάμπες.
    By grg_e46 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 01:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας