Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Εγκατάσταση συναγερμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Εγκατάσταση συναγερμού

    Καλησπέρα σας

    διαβαζω το φόρουμ τις τελευταίες μέρες για να καταλάβω τι παίζει με τους συναγερμους μιας και θα ήθελα να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου στο σπίτι των γονιών μου.
    Ειμαι ηλεκτρονικός και πιάνουν τα χέρια μου, από ότι έχω διαβάσει έχω πιθανότητες να τα καταφέρω (φυσικά θα χρειαστώ βοήθεια την οποία ευελπιστώ να βρω εδώ).
    Στο σπίτι έχει περαστεί καλωδιοση από τους ηλεκτρολόγος όταν το φτιάξαμε, από ότι είδα σε καθε μπαλκονοπορτα έχει καλώδια τετρακλωνα (για τα μαγνητικά) και σε κάποιες από αυτές έχουν βάλει και καλώδια δίπλα και πιο ψιλά (για ραντάρ). Στα μπαλκόνια όμως δεν είδα τίποτα.

    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1. χρειαζεται και στα μπαλκόνια να βάλουμε ραντάρ για να έχουμε μια ζώνη για όταν κοιμούνται.
    2. Τα ραντάρ στο εσωτερικό του σπιτιού που πρέπει να κοιτάνε? προς τις μπαλκονοπορτες ή το αντίθετο.
    3. Εκτός από μια εσωτερική και μια εξωτερική σειρήνα και μια πυρασφάλεια για την κουζίνα τι άλλο θα ήταν καλό να βάλω


    Το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 1000 ευρώ και φυσικά όταν γίνεται κάτι θελουμε να μας ειδοποιεί τηλεφωνικά

    Ελπιζω να είμουν κατανοητός

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλα τα παιδιά στο φόρουμ γιατί έχουν κάνει πολύ κόπο για να μπορούμε να έχουμε βοήθεια εμείς οι άσχετοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    1. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να βάλεις ραντάρ στο μπαλκόνι αλλά αν το κάνεις θα επιλέξεις την μικρή ευαισθησία του αισθητηρίου (έχει κάτι dip switches μέσα...) αλλιώς με το παραμικρό πουλί που θα περνά θα σου χτυπάει
    2.Πιστεύω ότι πάλι τα ραντάρ (αν τώρα επιλέξεις την μεγάλη ευαισθησία...) αν κοιτάν σε όλο το φάσμα του δωματίου όποιος κ αν περάσει από κει θα τον "πιάσει"...εκτός κ αν ζείς σε κάνα μέγαρο....
    3. Μαγνητικές επαφές στέ όλες τις εισόδους του σπιτιού...μπαλκονόπορτες...κύριες εισόδους!

    Δεν νομίζω να τα ξεπεράσει τα 1000...πάλι εξαρτάται από τα δωμάτια που έχεις κ τι συναγερμό θα πάρεις...ένας απο τον Μιμίκο εγώ που πήρα έκανε 400 με όλα τα αισθητήρια μέσα...(Της Sigma Security)

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Οπως είπα είμαι άσχετος, λέγοντας ραντάρ εννοούσα τα σύστηματα με υπερυθρες ή ότι άλλο εσείς προτείνεται.

    Εκτος απο αυτά που είπα θα προσθέσω και ασύρματα σύστηματα για την πόρτα του υπόγειου και την πόρτα στην ταράτσα και ένα δεύτερο πληκτρολόγιο για την πόρτα στο εισόγειο.

    Το σπίτι είναι μονοκατοικία, έχει υπόγειο και το διαμέρισμα βρίσκεται πάνω από πυλωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spakas : 13-09-13 στις 20:45

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spakas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας

    διαβαζω το φόρουμ τις τελευταίες μέρες για να καταλάβω τι παίζει με τους συναγερμους μιας και θα ήθελα να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου στο σπίτι των γονιών μου.
    Ειμαι ηλεκτρονικός και πιάνουν τα χέρια μου, από ότι έχω διαβάσει έχω πιθανότητες να τα καταφέρω (φυσικά θα χρειαστώ βοήθεια την οποία ευελπιστώ να βρω εδώ).
    Στο σπίτι έχει περαστεί καλωδιοση από τους ηλεκτρολόγος όταν το φτιάξαμε, από ότι είδα σε καθε μπαλκονοπορτα έχει καλώδια τετρακλωνα (για τα μαγνητικά) και σε κάποιες από αυτές έχουν βάλει και καλώδια δίπλα και πιο ψιλά (για ραντάρ). Στα μπαλκόνια όμως δεν είδα τίποτα.

    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1. χρειαζεται και στα μπαλκόνια να βάλουμε ραντάρ για να έχουμε μια ζώνη για όταν κοιμούνται.
    2. Τα ραντάρ στο εσωτερικό του σπιτιού που πρέπει να κοιτάνε? προς τις μπαλκονοπορτες ή το αντίθετο.
    3. Εκτός από μια εσωτερική και μια εξωτερική σειρήνα και μια πυρασφάλεια για την κουζίνα τι άλλο θα ήταν καλό να βάλω


    Το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 1000 ευρώ και φυσικά όταν γίνεται κάτι θελουμε να μας ειδοποιεί τηλεφωνικά

    Ελπιζω να είμουν κατανοητός

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλα τα παιδιά στο φόρουμ γιατί έχουν κάνει πολύ κόπο για να μπορούμε να έχουμε βοήθεια εμείς οι άσχετοι.
    πρεπει πριν αγορασεις συναγερμο να ξερεις τι ζητας και τι απαιτησεις εχει η εγκατασταση που θα κανεις...
    π.χ ποσες ζωνες χρειαζεται η εγκατασταση σου..(ρανταρ-μαγνητικες επαφες κτλ)
    ποσα και τι περιφεριακα θα χρησιμοποιησεις..
    θα βαλεις εξωτερικες δεσμες στα μπαλκονια ??
    θελεις και ειδοποιηση σε κινητα και σταθερα???
    ποσα πληκτρολογια θα βαλεις?
    βαζεις λοιπον ολα αυτα κατω και μετα ψαχνεις για το κεντρο του συναγερμου που θα χρειαστεις..
    να εχεις υπο οψην οτι τα ρανταρ τα εσωτερικα θα βγαινουν εκτος οταν θα κοιμασαι μεσα στο σπιτι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spakas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας

    διαβαζω το φόρουμ τις τελευταίες μέρες για να καταλάβω τι παίζει με τους συναγερμους μιας και θα ήθελα να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου στο σπίτι των γονιών μου.
    Ειμαι ηλεκτρονικός και πιάνουν τα χέρια μου, από ότι έχω διαβάσει έχω πιθανότητες να τα καταφέρω (φυσικά θα χρειαστώ βοήθεια την οποία ευελπιστώ να βρω εδώ).
    Στο σπίτι έχει περαστεί καλωδιοση από τους ηλεκτρολόγος όταν το φτιάξαμε, από ότι είδα σε καθε μπαλκονοπορτα έχει καλώδια τετρακλωνα (για τα μαγνητικά) και σε κάποιες από αυτές έχουν βάλει και καλώδια δίπλα και πιο ψιλά (για ραντάρ). Στα μπαλκόνια όμως δεν είδα τίποτα.

    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1. χρειαζεται και στα μπαλκόνια να βάλουμε ραντάρ για να έχουμε μια ζώνη για όταν κοιμούνται.
    2. Τα ραντάρ στο εσωτερικό του σπιτιού που πρέπει να κοιτάνε? προς τις μπαλκονοπορτες ή το αντίθετο.
    3. Εκτός από μια εσωτερική και μια εξωτερική σειρήνα και μια πυρασφάλεια για την κουζίνα τι άλλο θα ήταν καλό να βάλω


    Το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 1000 ευρώ και φυσικά όταν γίνεται κάτι θελουμε να μας ειδοποιεί τηλεφωνικά

    Ελπιζω να είμουν κατανοητός

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλα τα παιδιά στο φόρουμ γιατί έχουν κάνει πολύ κόπο για να μπορούμε να έχουμε βοήθεια εμείς οι άσχετοι.
    1. Το αν χρειαζεται θα το κρινεις εσυ . Αλλα δεν κανουν τα ρανταρ εσωτερικου χωρου για εξω. Για εξω βαζουμε beams laser (αντικριστα ματια που εχουν δεσμες) .Υπολογιζε 100 το ζευγαρι συν την διπλη καλωδιωση
    Εναλακτικα υπαρχουν και οι λεγομενες "κουρτινες".Μπαινουν πανω απο τη μπαλκονοπορτα στο κεντρο και διμιουργουν μια κουρτινα 15 ποντους παραλληλα με το τζαμι.Οποτε αν καποιος βαλει χερι ή κολλησει το κεφαλι του στο τζαμι ,χτυπαει ο συναγερμος.Δεν το εχω δοκιμασει ,δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι
    Οταν κοιμομαστε κλεινουμε τις πορτες και ενεργοποιουμε το προγραμα STAY. Εκει αγνοουνται ολα τα ρανταρ ,αλλα επιβλεπονται ολες οι μαγνιτικες.οποτε αν ανοιξει μια πορτα χτυπαει ο συναγερμος
    2. τα ρανταρ ΔΕΝ πρεπει να κοιτανε τις μπαλκονοπορτες γιατι το δυνατο ηλιακο φως ενεργοποιει το ματακι και θα εχει ψευδοσυναγερμους καθημερινα.Το ιδανινο ειναι να ειναι στην γωνια που ειναι και τα παραθυρα οποτε να τα εχει πλατη
    3.εσωτερικη δεν θα εβαζα μεσα στο σπιτι. Θα παθετε καρδια αν βαρεσει βραδιατικα. Στη χειροτερη θα την εβαζα στο διαδρομο της πολυκατικιας

    Προσεχε τις καλωδιωσεις που σου περασαν .π.χ. τις περισσοτερες φορες η γραμμη για 2 κοντινα παραθυρα ειναι κοινη.Καποιοι τσιγουνιδες μπορει να περνανε ολοκληρα δωματια με ενα καλωδιο.Ταυτοποιησε τα πριν ξεκινησεις
    Ολες οι μαγνητικες θελουν 2 καλωδια οποτε αν εχεις για καθε παραθυρο ενα τετρακλωνο θα χρησιμοποιησεις μονο ενα ζευγος (συνηθως κιτρινο-ασπρο)

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει πριν αγορασεις συναγερμο να ξερεις τι ζητας και τι απαιτησεις εχει η εγκατασταση που θα κανεις...
    π.χ ποσες ζωνες χρειαζεται η εγκατασταση σου..(ρανταρ-μαγνητικες επαφες κτλ)
    ποσα και τι περιφεριακα θα χρησιμοποιησεις..
    θα βαλεις εξωτερικες δεσμες στα μπαλκονια ??
    θελεις και ειδοποιηση σε κινητα και σταθερα???
    ποσα πληκτρολογια θα βαλεις?
    βαζεις λοιπον ολα αυτα κατω και μετα ψαχνεις για το κεντρο του συναγερμου που θα χρειαστεις..
    να εχεις υπο οψην οτι τα ρανταρ τα εσωτερικα θα βγαινουν εκτος οταν θα κοιμασαι μεσα στο σπιτι..
    Σωστά....

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παντως αξιζει περισσοτερο να επιλεξεις εναν καλο εξωτερικο ανιχνευτη για περιμετρικη προστασια, αντι να αρκεστεις μονο στις μαγνητικες επαφες. Σε αυτη την περιπτωση εχεις το πλεονεκτημα οτι ενεργοποιηται ο συναγερμος μολις ο εισβολεας πλησιασει τον χωρο σου, ενω μονο με τις επαφες θα πρεπει να κανει παραβιαση στην πορτα / παραθυρο, οποτε η ζημια θα εχει γινει ηδη...

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    3.εσωτερικη δεν θα εβαζα μεσα στο σπιτι. Θα παθετε καρδια αν βαρεσει βραδιατικα. Στη χειροτερη θα την εβαζα στο διαδρομο της πολυκατικιας
    Κανονικα απαγορεύεται στον διάδρομο της πολυκατοικίας και γενικά στους κλειστούς κοινόχρηστους χόρους μέχρι κάποια db τουλάχιστον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    νικαια
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    καλησπέρα φίλε
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    1.μην βάλεις αισθητήρα υπερύθρων στα μπαλκόνια γιατί εγώ είχα περιστέρια που
    πετάριζαν μπροστά από τον αισθητήρα και μου χαλάγανε την ψυχολογία και ας τα είχα
    σετάρει στο low low τα ντιπάκια .μόνο μαγνητικές επαφές
    2.βαλε οπου το beam πιανει περισσοτερα τετραγωνικα γιατι η ευαισθησια τους ειναι
    7-8μετρα και ας λενε τα datasheet 12-15μετρα
    3.καλό είναι να βάλεις αισθητήρα για θράυση υαλών σε περίπτωση που σου σπάσουν κανένα τζάμι
    ο καυκάς έχει κάτι συμπαθητικά ασύρματα κιτάκια τις univel που δεν θα ξεπεράσει το χιλιάρικο σίγουρα


    ελπίζω να βοήθησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kkontidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα φίλε
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    1.μην βάλεις αισθητήρα υπερύθρων στα μπαλκόνια γιατί εγώ είχα περιστέρια που
    πετάριζαν μπροστά από τον αισθητήρα και μου χαλάγανε την ψυχολογία και ας τα είχα
    σετάρει στο low low τα ντιπάκια .μόνο μαγνητικές επαφές
    2.βαλε οπου το beam πιανει περισσοτερα τετραγωνικα γιατι η ευαισθησια τους ειναι
    7-8μετρα και ας λενε τα datasheet 12-15μετρα
    3.καλό είναι να βάλεις αισθητήρα για θράυση υαλών σε περίπτωση που σου σπάσουν κανένα τζάμι
    ο καυκάς έχει κάτι συμπαθητικά ασύρματα κιτάκια τις univel που δεν θα ξεπεράσει το χιλιάρικο σίγουρα


    ελπίζω να βοήθησα
    το ραντάρ ήταν και ντόπλερ μαζί? ή μόνο υπερύθρων ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 11:03
  2. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 16:44
  3. Εγκατάσταση συναγερμού
    By georgegr77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 16:33
  4. εγκατάσταση καλωδιώσεις συναγερμού
    By thend in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 23:56
  5. Εγκατάσταση συναγερμού ADT
    By antxor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας