Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Demo εγκατασταση PLC

  1. #21
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Θυμαμαι σε προγραμμα μεγαλης πολυεθνικης που το ειχε εγκαταστηση τοτε στο εργοστασιο (1993) σε ανυποοτο χρονο to cycle time επεφτε απο τα 120 ms σε 1200 ms με αποτελεσμα να σερνεται το συμπαν (μιλαμε για πολλες αντιλες 300 βαλβιδες ολες με feedback ζυγιστικα αναδευτηρες κτλ ) μετα παλι επανερχωνταν τι ηταν ?καντε μια προβλεψη

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως δεν θα θεληση να μαθει PLC γιατι ?? γιατι οι διαφορες απο τους ρελεδες απεχουν παρασαγκας .....πολλες φορες στο παρελθον οταν ημουν στην εταιρεια ξεκινησαμε με ηλεκτρολογους αυτοματιστες να μαθουν plc αλλα...στο τριto bit του τεταρτου byte της δευτερης word ...την εκανα με ελφρα πηδηματακια
    Ε ντάξει...όχι παρασάγκας...αλλά είναι αυτό που είπες ακριβώς....αν μπλεχτούν με ψηφιακά σήματα περαν του 0 κ 1...τετέλεσται...γιαυτό κ συμφώνω με ένα παραπάνω ποστ...γιατι πρέπει ένας αυτοματιστής να ξέρει προγραμματισμό (για το plc) ηλεκτρονικά (για τα αισθητήρια...) κ ηλεκτρολογικά (για ρεύματα..τάσεις κλπ).....

    1 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  3. #23
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannistsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ντάξει...όχι παρασάγκας...αλλά είναι αυτό που είπες ακριβώς....αν μπλεχτούν με ψηφιακά σήματα περαν του 0 κ 1...τετέλεσται...γιαυτό κ συμφώνω με ένα παραπάνω ποστ...γιατι πρέπει ένας αυτοματιστής να ξέρει προγραμματισμό (για το plc) ηλεκτρονικά (για τα αισθητήρια...) κ ηλεκτρολογικά (για ρεύματα..τάσεις κλπ).....
    Δυσκολα θα βρεις τετοιον

    -1 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν την λες
    θα βγουμε εκτος θεματος βεβαια, αλλα τα ομορφα θεματα ομορφα διαμελιζονται, και απο την αλλη καλο ειναι να ακουνε και οι νεοτεροι μπας και αλλαξουν πορεια και σκεφτουν σοβαρα το να ανοιξουν σουβλατζιδικο
    Εκει δε θα ερθει κανενας ηλιθιος να σου πει "το σουβλακι το θελω με κολοκυθακια και γαριδες γιατι ετσι μου το μαθαν" κι αν στο πουν θα τους πεταξεις εξω με τις κλωτσιες και δεν τρεχει καστανο
    Τι να πω κι απο που να αρχισω και που να τελειωσω... Ειπαμε, ο αυτοματιστης να ξερει ηλεκτρολογια, οχι ομως α τραβηξει και μερικες χιλιαδες καλωδια μονος του, ουτε να επεμβαινει ο καθε παρακμιακος συνταξιουχος μηχανικος (της κακιας ωρας) στη δυλεια του και να του λεει "ετσι θα το κανεις γιατι το λεω εγω" ...εχεις δει scada που να εχει ξεκινησει σαν ολοκληρωμενος ελεγχος μηχανοστασιου και να καταληγει κοκκινα και πρασσινα κουτακια που να δειχνουν αλαρμ? εχεις δει να τσακωνεσαι -κυριολεκτικα- για να φυγει απο τη μεση το "αχρηστο" πληκτρολογιο και το "αχρηστο" ποντικι γιατι μπορει καποιος "ασχετος" να χαλασει το συστημα? (και πως θα ξεκιναει ρε στουρναρι ο υπολογιστης? με μαγικα?) σου χει συμβει να σου πουν να βγαλεις τους αναλογικους sensors (pressure transmiters, pt100, ni-cr κτλ) και να βαλεις θερμοστατες και πρεσσοστατες για να μη μπερδευονται οι μηχανικοι επειδη θα βλεπουν πραγματικες θερμοκρασιες και πιεσεις? να χωενεις το project σου σε ενα πινακα με 20000000 καλωδια και 10000 κλεμες... να σου τη λενε γιατι "πειραξες" ενα feedback επειδη ενας γερμανος τους ειπε οτι "αυτο δεν το πειραζουμε" (για σενα το επε ρε γιδοβοσκε, οχι για μενα), και το κερασακι, να εχεις φτιαξει ετσι τα συστηματα σου ωστε οτι σκ... και να συμβει να μπορεις να το ελενξεις μεσα απο team viewer αλλα να σου πετσοκοψουν το μισο project και να κρατησουν 4 πινακες -πολυ σημαντικους και ζημιαρικους- στην παλαιολιθικη τους μορφη με ρελεδες και timers και να σου πουν απλα να τους ψιλοφτιαξεις (που σημαινει πως μπορει να γλυτωσες απο τα υπολοιπα αλλα θα τρεχεις γι αυτους)... και και και... πολυ συντομα και περιληπτικα η ιστορια των τελευταιων 3 μηνων (σημερα παρεδωσα, και παρεδωσα πνευμα μαζι)

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Να μην το προσπαθήσω λες λοιπόν....θα χάσω το χρόνο μου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμαμαι σε προγραμμα μεγαλης πολυεθνικης που το ειχε εγκαταστηση τοτε στο εργοστασιο (1993) σε ανυποοτο χρονο to cycle time επεφτε απο τα 120 ms σε 1200 ms με αποτελεσμα να σερνεται το συμπαν (μιλαμε για πολλες αντιλες 300 βαλβιδες ολες με feedback ζυγιστικα αναδευτηρες κτλ ) μετα παλι επανερχωνταν τι ηταν ?καντε μια προβλεψη
    βλαμενη επαφη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Φιλε Νικο εχω και εγω πολλα σε αυτο το τομεα αλλα αστα τωρα θα τα πουμε ολα σιγα σιγα ...πραγματι το μεγολο προβλημε σε ενα εργοστασιο δουλευοντας σαν αυτοματιστης η ηλεκτρονικος ειναι πρωτα οι ασχετοι καφροι με τις γραβατες και τις ηλιθιες αποφασεις τους χωριςνα ρωτανε και αφου γινει η ζημια τοτε εσυ φταις ...τα ξερω ενας μαλιστα μεγαλοδιεθυντης ηρθε σε ενα ερμαριο ου δουλευα και εγκαθιστουσαμε νεο plc (με ολα ηλεκτρολογικα σηματα κ.τλ) με τσακωσε λοιπον την στιγμη που ειχα ριξει πανω στους ωμους μου πολλα ματσα καλωδια για να ειμαι ποιο ανετος ο πινακας ειχε μεσα περιπου 500 κλεμες σε καθετη μορφη ε3μεις βαζαμε ακροδεκτες τα αριθμουσαμε βαση σχεδιου και τα σφιγκαμε !!!!!! με ρωτα λοιπον φανερα ενοχλημενος '''τωρα εσυ ξερεις που τα βαζεις τα καλωδια η στην τυχη τα χωνεις μεσα !!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ρωτα λοιπον φανερα ενοχλημενος '''τωρα εσυ ξερεις που τα βαζεις τα καλωδια η στην τυχη τα χωνεις μεσα !!!!!!!!!

    χαχαχαχαα το χω ακουσει κι εγω κανα δυο φορες αυτο... βεβαια μεταξυ σοβαρου και αστειου...
    Κι εγω απο το 95 ειμαι στο επαγγελμα, αλλα αυτα που εχω τραβηξει τελευταια δε μου εχουν τυχει σε ολη μου την καριερα... εμπλεξα με μπουζονοκεφαλους που το μυαλο τους αποτελειται απο μια βοηθητικη επαφη κι αυτη αρπαγμενη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλαμενη επαφη...
    Λοιπον ηταν λαθος του προγραματστη και σε μια subroutine ενα σημα οταν γινοντα 1 τοτε επεφτε σε loop .......συγκεκριμενα ηταν ενα level (high ,,medium,,low ) οταν εχανε το medium αλλα ειχε το low και to high τοτε LOOP τελικα το φτιαξαμε με μια αλλη ρουτινα .....το PLC ηταν DIGITAL το προγραμμα alfa laval σε Zenix

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ΝΑ Προσπαθησεις

    -1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC
    By malindaar in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 19:01
  2. 4m autofine demo
    By giannisd87 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 12:26
  3. Microchip AAAA lcd clock demo board...
    By gsmaster in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 01:04
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 13:37
  5. tina pro 6 demo GR( που ειναι οι πυκνωτες με πολικοτητα ?)
    By hlektrologos000 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 23:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας