Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    χανια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ
    ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΗ Η ΥΔΡΑΒΛΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
    ΕΧΩ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΟΝΩ ΤΑ ΝΕΡΑ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΜΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΟΤΙ ΑΛΛΟ?
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΡΕΛΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.
    ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolisrx8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ
    ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΗ Η ΥΔΡΑΒΛΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
    ΕΧΩ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΟΝΩ ΤΑ ΝΕΡΑ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΜΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΟΤΙ ΑΛΛΟ?
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΡΕΛΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.
    ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?
    καλοριζικο.
    μην γραφεις με κεφαλαια.
    Ετσι οπως ρωτας ειναι αδυνατον να απαντησει καποιος.Αρχικα πρεπει να δωσεις καποιο σχεδιο με το πως δουλευει τωρα ο κυκλοφορητης.Κατοπιν πρεπει να κανεις μηχανολογικο σχεδιο(υδραυλικα) για το πως θα συνδεθει(ηλεκτροβανες κλπ υδροστατες. ΖΝΧ και οτι αλλο βαλεις).Μετα θα μπορεσει να σου πει καποιος που θα μπει το ρελεδακι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    χανια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    IMG.jpgσας σελνω ενα σχεδιακι για το πως το σκεφτομε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    σπανια λεω "παρε ενα επαγκελματια του ειδους" (μπορεις να το συμπερανεις αν διαβαζεις τα μυνηματα μου)
    Αλλα στη περιπτωση σου δεν μπορω να σε συμβουλεψω διαφορετικα.
    Το τζακι με ζεστα νερα ειναι εν δυναμη μια βομβα μεσα στο σπιτι αν κατι δεν παει καλα. Και ΟΛΑ μπορουν να πανε στραβα με πηγη θερμοτητας που ΔΕΝ εχει ελενχο .
    Βασικη αρχη για οικονομια και ασφαλεια ειναι το buffer .Για τζακι προτεινετε πανω απο 250 λιτρα buffer.
    O κυκλοφοριτηςς πρεπει να ειναι μονο για το τζακι,να εχει οποσδηποτε UPS ,να υπαρχουν βαλβιδες ασφαλειας ,και αμεση παροχη κρυου νερου πανω στο τζακι και οχι μακρυα του .Αυτα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και οχι προτεινομενα.
    Ελπιζω να προτημισες ανοιχτου δοχειου κυκλωμα και να εχεις κανει διαστασιολογιση στα σωματα σου.Διαφορετικα θα διμιουργησεις προβληματα που δεν μπορω να αναλυσω αυτη τη στιγμη.
    Το τζακι καιει φτηνο υλικο αλλα ειναι πολυ ακριβοτερο ενος λεβητα πετρελαιου γιατι δεν υπαρχει γρηγορη αναδραση στο συστημα .Αν ζεσταθει το σπιτι και κατοπιν ζεσταθει το νερο στο τζακι μεχρι ατμοποιησης κυνδυνευει ακομη και η ζωη σου αν κατι δεν εχεις κανει σωστα. Συνηθως για να καταλαβεις τον κυκλοφορητη του τζακιου δεν τον κλεινουμε ΠΟΤΕ εφοσον τα νερα στο λεβητα του ανεβουν πανω απο τους 70 βαθμους.
    Να μην μιλησω για τριοδες βανες οσον αφορα την υγροποιηση και την διακρεια ζωης του τζακιου

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    χανια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    τωρα δουλευει απο τον καυστηρα και χωρισ τισ βανες κατευθιαν στο κολεκτερ και ο κυκλοφοριτης συνδεμενος στην επανο μερια του καυστηρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    χανια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    νικο συμφωνω με τα λογια σου και σιγουρα υδραβλικος θα κανει την δουλεια απλα δεν μου αναλαμβανει την συνδεση στο ηλεκτικο κοματη του κυκλοφοριτη
    και να εισαι συγουρος οτι ολεσ οι ασφαλειες που ανεφερες θα γινουν οπως τα ειπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    θα εχεις τριοδη στο κυκλωμα σου ? το κρυο νερο θα ειναι στο τζακι? ειναι ανοιχτου κυκλωματος?
    Ενας απλος θερμοστατης κανει 10 ευρω δεν ειναι τιποτα. Επισης ο δευτερος κυκλοφοριτης ειναι απαραιτητος για μενα με ενα UPS για αυτονομια μιας ωρας

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    το θερμοστατη στο τζακι τον συνδεουμε αναποδα .Δηλ πανω απο 70 C στα νερα μεσα στο τζακι , ανοιγει το κυκλωμα και τον κυκλοφοριτη εως οπου πεσουν και παλι οι θερμοκρασιες

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    χανια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    νικο θα εχω τριοδη στο κυκλωμα και στο τζακι θα κατεβενει κατευθειαν νερο κρυο απο το δοχειο ανοικτου κυκλωματος
    απλα ελεγα να μην αγορασω και δευτερο κυκλοφορητη και να γινει ολο το συστημα με εναν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    θα το προτειμουσα dedicated (psss πως τα λεω!)
    Και δεν θα μπλεχτουν τα ρευματα και δεν οι θερμοστατες. μη γινει τιποτα και στειλει εντολη να κλεισει ο κυκλοφοριτης τη στιγμη που καιει το τζακι. Για 150 ευρω ουτε θα το σκεφτομουνα
    Και κατι ακομη για να δυναμοσω τον ισχυρισμο μου . Στο σχεδιο που εστηλες αν καταλαθως ξεχνουσες τις βανες ανοιχτες και απο το τζακι και απο το λ.πετρ. τοτε το ο κυκλοφοριτης θα τραβουσε νερο και απο τα δυο.Αν για καποιο λογο συναντουσε μεγαλητερη αντισταση να τραβηξει απο το τζακι (γιατι ενα τετοιο κυκλωμα που σχεδιασες ειναι απροβλεπο στην λειτουργεια του σε τετοια κατασταση που περιεγραψα) τοτε μπορει να συναντουσες προβλημα υπερθερμανσης.
    Παρεπιπτοντως θα προτειμουσα ξεχωριστη βανα για καθε κυκλωμα ,παρα μεταγωγικη βανα απο το ενα κυκλωμα στο αλλο

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καυστηρας Καλοριφερ.
    By kostas-21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-16, 12:51
  2. Σύνδεση θερμοστατη καλοριφερ
    By Crane in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-15, 21:40
  3. Συνδεση Ηλεκτροβανας καλοριφερ
    By wolverine in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 12:57
  4. Θερμοστατης καλοριφερ
    By palmer1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 17:27
  5. συνδεση θερμοστατη καλοριφερ για τηλεχειρισμο μεσω internet
    By geoal in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 16:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας