Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Τι LED να χρησιμοποιησω;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή Τι LED να χρησιμοποιησω;

    Καλησπέρα.
    Θέλω να αντικαταστησω τα φωτάκια ενός στερεοφωνικου αυτοκινήτου (στο εσωτερικό της πρόσοψης).
    Τα καμμένα λαμπάκια ήταν με νήματα και θέλω να τα αντικαταστησω με LED.
    Βρήκα κόκκινα 3 χιλιοστα 9-12 volt.
    Η τάση που μέτρησα στα καμμενα λαμπάκια ειναι 8,20 με 8,30 μέγιστο.
    Θα κάνω δουλειά με τα 9-12 volt, η δεν θα ανάβουν καθόλου;
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giovanni22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα κόκκινα 3 χιλιοστα 9-12 volt.
    Η τάση που μέτρησα στα καμμενα λαμπάκια ειναι 8,20 με 8,30 μέγιστο.
    Θα κάνω δουλειά με τα 9-12 volt, η δεν θα ανάβουν καθόλου;
    Ευχαριστώ.
    ??? Μαλλον δεν αναφερεσαι σε led, ή κατι εχεις μπερδεψει!
    Τα λαμπακια στα στερεοφωνικα αυτοκινητων ειναι 6 ή 12 V.
    Για να βαλεις led πρεπει καταρχην να βρεις την πολικοτητα στις παροχες τους (τα 8V που μετρησες ειναι λιγο κουφα. Μετραγες DC?)

    Για απλα led και 12V θα βαλεις μια αντισταση 680Ω σε σειρα με το καθε led
    Για απλα led και 6V θα βαλεις μια αντισταση 220Ω σε σειρα με το καθε led

    Για led ισχυος και 12V θα βαλεις μια αντισταση 470Ω σε σειρα με το καθε led
    Για led ισχυος και 6V θα βαλεις μια αντισταση 150Ω σε σειρα με το καθε led

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Αλπινιστη και ευχαριστω για την βοηθεια.
    Δεν γνωριζω τι λαμπακια χρησιμοποιουσε το ραδιο.(ηταν με νημα παντως και γι αυτο ειναι ολα καμμενα). Δεν ωφελει να εμφανισω φωτογραφια μιας και δεν ειναι εκει το θεμα.
    Δεν υπαρχει επισης θεμα με την πολικοτητα.
    Βρηκα ενα παλιο λεντακι και το τοποθετησα στην θεση ενος καμενου και τοποθετοντας την [προσοψη στο ταμπλο αναψε αν και χαμηλα. Δεν γνωριζω τι λεντακι ηταν αλλα αναβε καλα στα 3 ωολτ μπαταριας και παρατηρησα οτι οταν το τοποθετησα στην προσοψη το φως του μοιοθηκε αρκετα υστερα απο λιγο μαλλον επειδη του "εριχνα περισσοτερη ταση".
    Οσον αφορα τα 8,20-8,30 βολτ ειναι η ταση που μετρησα αφαιρωντας ενα καμμενο λαμπακι και μετρωντας την ταση στα 2 ακρα του κυκλωματος.
    Η ερωτηση μου ειναι αν ενα led που το εχουν για 9-12 volt αναβει στα 8 volt!!
    To Led π.Χ. που βρηκα και χρησιμοποιηησα για την δοκιμη δεν αναβε καθολου στα 1,40 Volt, αλλα μονο στα 2,80 Volt.
    Κανω την ερωτηση γιατι δεν θελω να παραγγειλω led που τοποθετωντας τα δεν θα αναβουν καθολου επειδη ειναι 9-12 Volt και η ταση στα ακρα τους ειναι 8,20 Volt.
    Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
    Ευχαριστω και παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε γιαννη,
    απο οτι φαινεται εισαι αρχαριος με τα ηλεκτρονικα. μαθε πρωτα πως πολωνεται ενα led, την ταση του, και πως υπολογιζουμε και γιατι χρειαζεται η αντισταση σε σειρα με αυτο. αφου κατανοησεις τα βασικα μετα θα απαντησεις μονος σου στο ερωτημα του πως θα κανεις το led να αναβει στην επιθυμητη ταση!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παιδιά χαλαρά ....
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ LED (με ενσωματωμένη αντίσταση) για τα 12V.

    Γιάννη, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τα LED που βρήκες, να σου πούμε τι μπορείς να κάνεις.
    Τα ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ LED Ανάβουν με 3,2 - 3,6V τα λευκά και μπλέ ενώ τα κόκκινα και κίτρινα θέλουν 2,4V.
    Για να τα κάνεις να δουλεύουν σε μεγαλύτερη τάση βάζεις μία αντιστασούλα, βάση της τάσης που θέλεις.
    ΑΝ τα LED που έχεις βρεί είναι για 12V θα ανάβουν αρκετά πιο χαμηλά στα 8V.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    διόρθωση τα ΜΠΛΕ 4.5βολτ τα ΚΙΤΡΙΝΑ/ΥΠΕΡΛΑΜΠΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ 2.1 τα ΑΠΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ 1.7 το άσπρο το πέτυχες

    η ταση των 8 βολτ μαλλον οπως είπαν ειναι, μαλλον, λαθος μέτρηση λογικα σε αυτοκίνητο θα είναι 12 ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Επειδή υπάρχει η αμφιβολία, απλά να αναφέρω ότι υπάρχουν όντως κάποια car stereo (θυμάμαι ότι έχω δει σίγουρα σε Panasonic) που έχουν σταθεροποιημένη τάση 8V (όπως επίσης και κάποια με 10V) για τα λαμπάκια του φωτισμού της πρόσοψης.
    Προφανώς όμως δεν είναι η συνηθέστερη των περιπτώσεων.
    Τι μάρκα , μοντέλο είναι το car stereo ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από μένα. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μακραίνουμε πολύ το θέμα... Αφού ο φίλος μας μέτρησε 8,2 -8,3 V. Λάθος έχει το πολύμετρό του; Προφανώς εκεί το κύκλωμα δίνει αυτή την τάση για τα λαμπάκια. Φυσικά το μπερδεύει λίγο με το led που βάζει για δοκιμή, το οποίο φέγγει αμυδρά... Προφανώς θα είναι κάποιο led που δουλεύει σαν και αυτά που θέλει να αγοράσει από ότι κατάλαβα εγώ... Χρήστο, τα υπέρλαμπρα κίτρινα (ultra bright) leds δουλεύουν στα 2,1 volts;;; Εγώ νόμιζα ότι δουλεύουν όπως τα λευκά... Αγόρασα καμιά εικοσαριά - δεν τα πήρα ακόμα βέβαια... Το είδα λίγο στο datasheet αλλά νόμιζα ότι το είχαν λάθος, παρμένο από τα απλά κίτρινα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλημερα.
    Ευχαριστω και παλι οσους βοηθησαν.
    Οπως ειπε ο George74 δεν χρειαζεται να μακραινουμε το θεμα με το τι γνωσεις εχω και αν πραγματι ειναι 8volt η 12volt.
    Η απορια και ερωτηση μου αφορουσε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ. Αν βαλω led το οποιο στις προδιαγραφες το εχουν για 9-12volt και το τροφοδοτησω με 8,20-8,30 volt,
    1. Θα αναψει;
    2.Δεν θα αναψει;
    3. Θα αναψει ξεψυχισμενα; (που να μην αξιζει τον κοπο δηλαδη ;
    Μια αλλη απορια που γεννηθηκε παρατηροντας τα led 9-12volt που θελω να αγορασω ειναι οτι ειναι τοποθετημενα ηδη τα καλωδια τροφοδοσιας τα οποια κοντα στο Led ειναι καλυμενα με θερμοσυστελομενο μακαρονι.
    4,Γνωριζει κανεις αν προκειμενου να χρησημοποιηθουν σε ταση 9-12volt τοποθετουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ αντισταση, η αν η αντισταση βρισκεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο LEd;
    Το γραφω γιατι ο χωρος ειναι περιορισμενος και μονο θεση για LED εχω και οχι και για αντισταση.
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν μπορειτε να απαντησετε σε αυτα τα 4 ερωτηματα αν τα γνωριζετε ΚΑΙ ΟΧΙ για οτιδηποτε αλλο.
    Στο κατω κατω στη στηλη για αρχάριους εβαλα την ερωτηση.
    Ευχαριστώ.

    George74 To Led που χρεισημοποιησα για πειραματισμο ηταν ασχετο απο αυτα που σκοπευω να αγορασω. Το βρηκα πεταμενο στο κουτι που μαζευω διαφορα εξαρτηματα και το τοποθετησα για δοκιμη. Οπως ειπα αναβε στα 3volt και παροτι αναβε και στα 8 volt, παρατηρησα το φως του να χαμηλωνει και πιθανον αν το αφηνα για πολυ ωρα και να καιγοταν.
    ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣ και οχι επειδη ειναι το ζητουμενο στο θεμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanni22 : 18-09-13 στις 12:06

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giovanni22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα.
    Ευχαριστω και παλι οσους βοηθησαν.
    Οπως ειπε ο George74 δεν χρειαζεται να μακραινουμε το θεμα με το τι γνωσεις εχω και αν πραγματι ειναι 8volt η 12volt.
    Η απορια και ερωτηση μου αφορουσε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ. Αν βαλω led το οποιο στις προδιαγραφες το εχουν για 9-12volt και το τροφοδοτησω με 8,20-8,30 volt,
    1. Θα αναψει;
    2.Δεν θα αναψει;
    3. Θα αναψει ξεψυχισμενα; (που να μην αξιζει τον κοπο δηλαδη ;
    Μια αλλη απορια που γεννηθηκε παρατηροντας τα led 9-12volt που θελω να αγορασω ειναι οτι ειναι τοποθετημενα ηδη τα καλωδια τροφοδοσιας τα οποια κοντα στο Led ειναι καλυμενα με θερμοσυστελομενο μακαρονι.
    4,Γνωριζει κανεις αν προκειμενου να χρησημοποιηθουν σε ταση 9-12volt τοποθετουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ αντισταση, η αν η αντισταση βρισκεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο LEd;

    Το γραφω γιατι ο χωρος ειναι περιορισμενος και μονο θεση για LED εχω και οχι και για αντισταση.
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν μπορειτε να απαντησετε σε αυτα τα 4 ερωτηματα αν τα γνωριζετε ΚΑΙ ΟΧΙ για οτιδηποτε αλλο.
    Στο κατω κατω στη στηλη για αρχάριους εβαλα την ερωτηση.
    Ευχαριστώ.

    George74 To Led που χρεισημοποιησα για πειραματισμο ηταν ασχετο απο αυτα που σκοπευω να αγορασω. Το βρηκα πεταμενο στο κουτι που μαζευω διαφορα εξαρτηματα και το τοποθετησα για δοκιμη. Οπως ειπα αναβε στα 3volt και παροτι αναβε και στα 8 volt, παρατηρησα το φως του να χαμηλωνει και πιθανον αν το αφηνα για πολυ ωρα και να καιγοταν.
    ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣ και οχι επειδη ειναι το ζητουμενο στο θεμα μου.
    Γιάννη,
    1) Το LED των 12V στα 8 Volt θα ανάψει ξεψυχισμένα.
    2) Τα LED με το καλώδιο, έχουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ αντίσταση, μέσα στο θερμοσυστελόμενο που υπάρχει στο καλώδιο.
    3) Υπάρχουν LED στα 12V με ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αντίσταση, ΧΩΡΙΣ καλώδια. (αλλα στα 8V θα ανάβουν ξεψυχισμένα)
    5) Το LED που έβαλες για δοκιμή ΣΩΣΤΑ υπέθεσες οτι η φωτεινότητα του έπεσε λόγο υπερφόρτωση και τελικά κάηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 20:24
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 17:10
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-10, 12:36
  4. ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?
    By panagiotis_x in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-05, 09:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας