Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Sigma MC-08 και sigma SSP-4L

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Sigma MC-08 και sigma SSP-4L

    Εχω ένα συναγερμό mc-08 με σειρήνα ssp-4l της sigma
    Eπειδή είμαι σε φάση δοκιμών θέλω η σειρήνα να μην χτυπάει ώστε να μην σηκωνουμε την γειτονια...Μονο να ακουγεται ο βομβητής
    Η σειρήνα θέλω να ειναι συνδεδεμένη κανονικά αλλά πως γινεται να μην χτυπάει ?

    Απ οτι είδα στο manual εβαλα τον χρόνο διαρκειας συναγερμου στα 0 λεπτά και χρόνο διαρκειας 24ωρων ζωνων στα 0 δευτερολεπτα

    Επισης οι οδηγίες της σειρήνας αναφέρουν στα jumpers :
    J1=Οταν η γεφυρα της σειρηνας υπαρχει λειτουργει το μικρόφωνο.Οταν η γεφυρα κοπεί τοτε απομονωνεται το μικρόφωνο
    Εχει κάποια σχέση ?

    Ξεχνάω κάτι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυνδεσεις το καλωδιο που ερχεται απο την σειρηνα στην κλεμμα SSP του κεντρου και να το συνδεσεις σε μονιμη ταση 12V. Ετσι η σειρηνα θα εχει μονιμα 12 V στην εισοδο της και δεν θα χτυπαει οταν το κεντρο θα δινει συναγερμο.(οταν εχουμε συναγερμο το κεντρο κοβει τα 12 V στην κλεμμα ssp ετσι διεγειρεται η σειρηνα).Οταν ολοκληρωσεις τις δοκιμες σου μην ξεχασεις να ξανασυνδεσεις το καλωδιο στο SSP.
    Αυτο που διαβασες στις οδηγιες αναφερεται στο μικροφωνο που εχει η σειρηνα , το οποιο ανιχνευει κραδασμους οταν γινει αποπειρα παραβιασης της.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυνδεσεις το καλωδιο που ερχεται απο την σειρηνα στην κλεμμα SSP του κεντρου και να το συνδεσεις σε μονιμη ταση 12V. Ετσι η σειρηνα θα εχει μονιμα 12 V στην εισοδο της και δεν θα χτυπαει οταν το κεντρο θα δινει συναγερμο.(οταν εχουμε συναγερμο το κεντρο κοβει τα 12 V στην κλεμμα ssp ετσι διεγειρεται η σειρηνα).Οταν ολοκληρωσεις τις δοκιμες σου μην ξεχασεις να ξανασυνδεσεις το καλωδιο στο SSP.
    Αυτο που διαβασες στις οδηγιες αναφερεται στο μικροφωνο που εχει η σειρηνα , το οποιο ανιχνευει κραδασμους οταν γινει αποπειρα παραβιασης της.
    οκ σ ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με τα καινούργια κέντρα (οπως το δικό σου) αλλά εγώ που έχω ένα παλιό Ζ-5Ε,
    δεν χρειάζετε να πειράξω καθόλου τους χρόνους συναγερμού και εισόδου.
    ανοίγω το κουτί του κέντρου και μέσα υπάρχει jumper-άκι (Spk-test ) το οποίο στέλνει το σήμα εξόδου
    στην σηρήνα η στον βομβητή για δοκιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teresos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με τα καινούργια κέντρα (οπως το δικό σου) αλλά εγώ που έχω ένα παλιό Ζ-5Ε,
    δεν χρειάζετε να πειράξω καθόλου τους χρόνους συναγερμού και εισόδου.
    ανοίγω το κουτί του κέντρου και μέσα υπάρχει jumper-άκι (Spk-test ) το οποίο στέλνει το σήμα εξόδου
    στην σηρήνα η στον βομβητή για δοκιμές.
    Δεν νομιζω ότι εχει κατι τετοιο αλλα θα το κοιταξω ξανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Kαπου χαθηκα.........

    Στο δικό μου συστημα φεύγει ένα πράσινο καλωδιο απο την σειρηνα (με ενδειξη SSP) και καταλήγει στον πινακα παλι σε κλέμμα SSP
    Φευγει όμως κι ενα ασπρο καλωδιο απο την σειρηνα (κλέμμα TC) αλλα στον πινακα καταληγει σε κλέμμα SR

    Συμφωνα με τις παρακατω οδηγίες για να ανοιξεις την σειρηνα (αλλαγη μπαταριας κτλ) βάζεις το καλωδιο ΤC απο την σειρήνα σε μονιμη παροχή 12V

    http://sigmasec.gr/site/index.php?op...mid=103&id=279

    Εννοεί αυτο που καταλήγει σε SR στον πίνακα? Καλά το κατάλαβα?
    Αρα καθε φορά που θέλω να ανοιξω την σειρήνα βαζω το SR σε 12v και ανοιγω σειρήνα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Το TC (tamper control) ειναι για να απομονωνει το ταμπερ στο καπακι της σειρηνας , οταν την ανοιγουμε για να αλλαξουμε μπαταρια. Συνηθως ερχεται μεσα στον πινακα χωρις να συνδεεται πουθενα , κι οταν ειναι να ανοιξουμε το καπακι της σειρηνας, τοτε το βαζουμε στα 12 V για να μην ενεργοποιηθει το ταμπερ. Καποιοι πινακες βεβαια εχουν κλεμμα ΤC, στην οποια οταν ειναι αφοπλισμενος εχει 12 v, εται ωστε να μπορουμε να ανοιξουμε το καπακι, ενω οταν ειναι οπλισμενος κοβονται τα 12 V, ετσι ωστε να μπαινει σε λειτουργια το ταμπερ της σειρηνας.
    Τωρα στον δικο σου συναγερμο προφανως εχει συνδεθει λαθος το SR. H εξοδος SR ειναι για συνδεση εσωτερικης σειρηνας και λειτουργει αντιστροφα απο την ssp.
    Σε ηρεμια SSP 12V, SR 0V , Σε συναγερμο SSP 0V, SR 12V

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dvamv (21-09-13)

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το TC (tamper control) ειναι για να απομονωνει το ταμπερ στο καπακι της σειρηνας , οταν την ανοιγουμε για να αλλαξουμε μπαταρια. Συνηθως ερχεται μεσα στον πινακα χωρις να συνδεεται πουθενα , κι οταν ειναι να ανοιξουμε το καπακι της σειρηνας, τοτε το βαζουμε στα 12 V για να μην ενεργοποιηθει το ταμπερ. Καποιοι πινακες βεβαια εχουν κλεμμα ΤC, στην οποια οταν ειναι αφοπλισμενος εχει 12 v, εται ωστε να μπορουμε να ανοιξουμε το καπακι, ενω οταν ειναι οπλισμενος κοβονται τα 12 V, ετσι ωστε να μπαινει σε λειτουργια το ταμπερ της σειρηνας.
    Τωρα στον δικο σου συναγερμο προφανως εχει συνδεθει λαθος το SR. H εξοδος SR ειναι για συνδεση εσωτερικης σειρηνας και λειτουργει αντιστροφα απο την ssp.
    Σε ηρεμια SSP 12V, SR 0V , Σε συναγερμο SSP 0V, SR 12V
    Γιώργο σε ευχαριστω για την κατατοπιστικη απάντηση
    Αρα αποσυνδεω - αφηνω στον αέρα το άσπρο καλώδιο απο το SR κι αν χρειασθει να ανοιξω σειρηνα το βαζω σε 12v

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο σε ευχαριστω για την κατατοπιστικη απάντηση
    Αρα αποσυνδεω - αφηνω στον αέρα το άσπρο καλώδιο απο το SR κι αν χρειασθει να ανοιξω σειρηνα το βαζω σε 12v
    Ακριβως ετσι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dvamv (21-09-13)

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Xιλια ευχαριστώ
    Μια τελευταία ερωτηση.........
    Απο την σειρήνα φεύγει ενα κιτρινο (SIG) κι ενα κόκκινο (ΑL) αλλά δεν καταλήγουν κάπου στο κέντρο.Ειναι στον αέρα
    Σωστά ? η μου εχουν κάνει μ@λ@......?
    Ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με apollo sigma και orion mini
    By tmaik in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-17, 17:12
  2. Sigma apollo plus και συνδεσεις επεκτασεων
    By γιαν12 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 08:50
  3. προβλημα συνεργασιας GSM και Sigma RTM-01
    By fan1s in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 13:03
  4. Sigma apollo και gsm σύνδεση
    By apogonos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 22:11
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 19:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας