Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Soldering Iron ή φθηνό Soldering Station?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Soldering Iron ή φθηνό Soldering Station?

    Στα πλαίσια αγοράς του αρχικού βασικού μου εξοπλισμού, ήρθε η ώρα για κολλητήρι. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω (από ελληνικό κατάστημα) αυτό:

    http://www.ebay.co.uk/itm/ANTEX-XS25...item589f73b6d8

    Εχθές που επισκέφθηκα άλλο κατάστημα μου πρότειναν αυτό ως μια λύση για φθηνό και επώνυμο σταθμό:

    http://www.ebay.co.uk/itm/Velleman-V...item35bf503c6f

    Εξακολουθώ να πηγαίνω προς το antex καθώς έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές, παρόλα αυτά ο σταθμός με έβαλε λίγο σε σκέψεις.

    Τι λέτε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Η antex εχει παραδοση στα κολλητηρια μιας και ειναι το αποκλειστικο της αντικειμενο. Η velleman αντιθετα εχει παραδοση στα kit, αν και τελευταια εχει εισχωρησει και σε αλλους τομεις. Δεν εχω δει τους σταθμους της οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Παντως θα σου προτεινα για αρχη να παρεις το antex, (οπως παρα πολλοι ηλεκτρονικοι στα πρωτα τους βηματα)και αργοτερα να κοιταξεις για καλο σταθμο (weller, ersa). Κι εγω χρησιμοποιω antex, τα εχω πανω απο 10 χρονια και μονο στο ενα εχω αλλαξει αντισταση μια φορα. Επισης βρισκεις ευκολα μυτες και ανταλλακτικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι και τι δουλειές θες να κάνεις, καλό το antex το έχω και εγώ πολλά χρόνια αλλά αν πάς να το δουλέψεις πάνω σε μεγάλα ground plane και με αμόλυβδες ούτε που θα τις κουνήσεις οπότε εκεί ο σταθμός είναι απαραίτητος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Αν θες τη γνώμη μου πάρε και τα δύο. Εχω και τα δύο και ο σταθμός (χωρίς να είναι κάτι φοβερό) προσφέρει τα βασικά. Σίγουρα το antex θα το εχεις για πολύ καιρό. Κσι τον σταθμό της Velleman επίσης (οι μυτες είναι σχετικά φθηνές)....Πάρε και τα δύο....άλλωστε δύο κολλητήρια πάντα θα τα χρειαστείς....εκτός αν δεν κανεις δικες σου πλακέτες....


    προσοχή ο σταθμός της Velleman απο ebay είναι για αγγλικές πρίζες (220 AC αλλά θα χρειαστείς αντάπτορα).....αν θες δες εδώ Αυτη η εταιρεία φέρνει τα Velleman στην Ελλάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Η εργασία που θα κάνω είναι ως αρχάριος, στα πρώτα μου βήματα σε κυκλώματα και κολλήσεις.

    agis68 σ' ευχαριστώ. Το σταθμό τον είδα στο κατάστημα που αναφέρεις, έβαλα το link από το bay ενδεικτικά.

    Για να καταλάβω καλύτερα, ο σταθμός, πέρα από το κολλητήρι σαν κολλητήρι, τι προσφέρει? Θέλω να πω, έχει τη βάση με διακόπτη, το σφουγγαράκι κλπ, είναι και κάτι παραπάνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Έχω το antex 30 χρόνια σχεδόν και έχω αλάξει μόνο 3 μύτες σε αυτό το διάστημα, όχι γιατί χάλαγαν αλλά γιατί πίεζα τα εξαρτήματα να τα βγάλω και στράβωνα τις μύτες και κάποια στιγμή τις έκοβα. Πιστεύω ότι θα γεράσω με αυτό. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι πρόκειται για το καλύτερο κολλητήρι.

    Ένας φίλος πήρε πρόσφατα από εδώ:
    http://www.ebay.co.uk/itm/25-Watt-so...item338567caa2

    Στέλνει κολλητήρια με τις νέες βελτιωμένες μύτες που δεν έχουν αυτό το κολάρο στην βάση τους (άσχετα αν στην φώτο δείχνει κολλητήρι με κολάρο). Γράφει:

    25 watt soldering iron manufactured by Antex. 230 VAC, and fitted with a EUROPEAN PLUG. The iron comes fitted with 2.3mm (No.50) bit.

    The tip supplied will differ slightly from the picture shown. Antex have now upgraded their tips to even longer life, and have changed the fixing method by replacing the external black spring collar with an internal metal shim. This shim gives better heat transfer and also makes the tip easier to change if a replacement is needed.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 14-09-13 στις 13:29

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω καλύτερα, ο σταθμός, πέρα από το κολλητήρι σαν κολλητήρι, τι προσφέρει? Θέλω να πω, έχει τη βάση με διακόπτη, το σφουγγαράκι κλπ, είναι και κάτι παραπάνω?
    Ρυθμίζει την θερμοκρασία που είναι πολύ βασικό όπως σου είπα παραπάνω για κόλληση ή αποκόλληση σε μεγάλα ground plane και για χρήση με αμόλυβδη κόλληση διότι η αμόλυβδη κόλληση θέλει καμιά 30αρια βαθμούς παραπάνω. Εγώ προτείνω σταθμό ανάμεσα από τα δύο.
    Manual διάβασε το 5.4

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι ότι ο σταθμός φτάνει σχεδόν στους 480 C, ενώ το antex XS25: +420°C. Το μάνιουαλ που έβαλες αναφέρει ότι στους 410 είναι στο μέγιστο εντάξει για τα ελεύθερα μολύβδου.
    Θα έλεγα ότι πιο πολύ για μικρές θερμοκρασίες σε ευαίσθητα εξαρτήματα έχει αξία αυτός ο σταθμός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 14-09-13 στις 14:02

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Εγω εχω αυτοΣυνημμένο Αρχείο 45984 εδω και μερικα χρονια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος και απο ποιοτητα κατασκευης και απο ευκολια.Παιρνει μυτες Weller οποτε με καλυπτει σε οτι και να χρειαστω και η τιμη περιπου 45-50 ευρω.Δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι θα σου δουλευει χρονια και μαλιστα σε ερασιτεχνικη χρηση αν το προσεξεις δε θα σου χαλασει ποτε.
    Το προτιμησα γιατι φιλος το ειχε χρονια και μαλιστα δουλευε πολλες ωρες καθε μερα, και μου το συστησε για καλο και δεν ειχε αδικο.
    Μοντελο Salomon SL-20 soldering iron station.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι ο σταθμός φτάνει σχεδόν στους 480 C, ενώ το antex XS25: +420°C. Το μάνιουαλ που έβαλες αναφέρει ότι στους 410 είναι στο μέγιστο εντάξει για τα ελεύθερα μολύβδου.
    Θα έλεγα ότι πιο πολύ για μικρές θερμοκρασίες σε ευαίσθητα εξαρτήματα έχει αξία αυτός ο σταθμός.
    Τι γίνεται με την μεταφορά θερμοκρασίας όμως και πόσο γρήγορα την αναπληρώνει το απλό κολλητήρι?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αrduino soldering iron
    By dimi124 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 20:35
  2. Ultrasonic Soldering Iron
    By SV1JRT in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 22:35
  3. Soldering Iron 25w ή 40w
    By alxdc in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 12:28
  4. Weller SPI 27 Soldering iron 25W
    By JIMKAF in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-09, 19:33
  5. Surface mount soldering iron...
    By Lykos1986 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 01:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας