Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Ποιότητες σταθεροποιητών τάσεως

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Ποιότητες σταθεροποιητών τάσεως

    Παιδιά γεια σας,
    Θέλω να πάρω εναν αξιόπιστο σταθεροποιητή τάσης για να συνδέσω πάνω του το computer αλλά και άλλες συσκευές όπως οθόνη,router,σκληροί δίσκοι κλπ.Με μία έρευνα που έκανα είδα κάποιες εταιρίες με διάφορες τιμές όπως η amarad και η kebo.Διάβασα όμως ότι υπάρχουν διαφορές στις ποιότητες και ότι κάποιοι βάζουν κακής ποιότητας ηλεκτρονικά μέσα από κίνα..Τι ξέρετε για αυτό και ποιους σταθεροποιητές μου προτείνετε; (πάνω από 2000VA).
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Γιατι σταθεροποιητή τάσης και οχι UPS ??
    Εχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που θέλεις σταθεροποιητή ??
    Ως γνωστον, ο σταθεροποιξτής θα σε προστατέψει απο υπερταση / υπόταση, ΑΛΛΑ σε διακοπή τάσης είναι άχρηστος.
    Το UPS σε γλιτώνει και απο διακοπή τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Line interactive η καλύτερα Online UPS.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Αν θες να γλιτώσεις και το UPS σου από κεραυνό προτείνεται να βάλεις σταθεροποιητή πριν από UPS.
    Κάνε μια ερώτηση για συσκευές της APC. Είναι λίγο πιο ακριβές από τις άλλες αλλά κάνουν όσα υπόσχονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν 3 βασικα ειδη σταθεροποιητων: με ρελε, με μοτερ και οι ηλεκτρονικοι.
    Ο πρωτος δεν ειναι και το οτι καλυτερο και δε θα τον προτεινα για καμια απολυτως εφαρμογη. Ειναι βεβαια παμφθηνος αλλα αυτο ειναι το μοναδικο θετικο του.
    Ο δευτερος ειναι πολυ καλος αλλα κυριως αν εχουμε μεταβολες και επαγωγικα φοορτια και εχει τη μεγαλυτερη αντοχη καταπονησης απο τους υπολοιπους, ενω ο τριτος ειναι ιδανικος για ηλεκτρονικες συσκευες, και εχει την καλυτερη ακριβεια σταθεροποιησης απο τους υπολοιπους.
    Οσον αφορα τις τιμες, αυτος με τα ρελε ειναι παμφθηνος, ενω οικονομικος ειναι ο ηλεκτρονικος, και ακριβοτερος ειναι ο τυπου μοτερ.
    Η δικη μου προταση ειναι να παρεις ηλεκτρονικο φυσικα. Τους εχω χρησιμοποιησει σε απειρες εγκαταστασεις και ειναι πραγματικα πολυ καλοι.

    Οσο για ups τα line interactive δεν ειναι και το οτι καλυτερο, απλα ειναι φθηνα. Ενα καλο online ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια περιλαμβανει και σταθεροποιητη οποτε δε θες εξτρα (κατι που δε συμβαινει στα line interactive)

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (23-09-13)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Για APC συμφωνω απολυτα, τους χρησιμοποιω χρονια σε συσκευες εκατονταδων χιλιαδων και ειναι σουπερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Banned Το avatar του χρήστη thomasmi7
    Όνομα
    thomasmi7
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Post σταθεροποιητες και ups

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sparrow2a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά γεια σας,
    Θέλω να πάρω εναν αξιόπιστο σταθεροποιητή τάσης για να συνδέσω πάνω του το computer αλλά και άλλες συσκευές όπως οθόνη,router,σκληροί δίσκοι κλπ.Με μία έρευνα που έκανα είδα κάποιες εταιρίες με διάφορες τιμές όπως η amarad και η kebo.Διάβασα όμως ότι υπάρχουν διαφορές στις ποιότητες και ότι κάποιοι βάζουν κακής ποιότητας ηλεκτρονικά μέσα από κίνα..Τι ξέρετε για αυτό και ποιους σταθεροποιητές μου προτείνετε; (πάνω από 2000VA).
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Εχω παρει ενα τις AMARAD HELLAS 3000VΑ (τυπου ρελε/μοτερ/2400w) και εχω προσθεσει ενα πολυμπριζο (8 θεσεις-ασφαλειας)
    και συνδεσα TV, PS3, H/Y, PRINTER, ΗΧΕΙΑ, HI-FI, HOME THEATER. 2 χρονια κανενα προβλημα φιλε μου. Και το'χω πετυχει σε
    δραση απο πτωση/ανυψωση απο εργασιες του δημου, ολα πηγαν ρολοι.....! Εσυ ομως μηπως θεσ UPS ωστε να μεινει ανοιχτος
    ο υπολογιστης σου ενα διαστημα μετα την πτωση ρευματος....προτεινω τους ups (on-line ομως οχι interactive) με σταθεροποιητη τασης
    της trust. D
    Υπαρχουν και οι turbo-x (-plaisio)- αλλα δεν γνωριζω ποιοτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν 3 βασικα ειδη σταθεροποιητων: με ρελε, με μοτερ και οι ηλεκτρονικοι.
    Ο πρωτος δεν ειναι και το οτι καλυτερο και δε θα τον προτεινα για καμια απολυτως εφαρμογη. Ειναι βεβαια παμφθηνος αλλα αυτο ειναι το μοναδικο θετικο του.
    Ο δευτερος ειναι πολυ καλος αλλα κυριως αν εχουμε μεταβολες και επαγωγικα φοορτια και εχει τη μεγαλυτερη αντοχη καταπονησης απο τους υπολοιπους, ενω ο τριτος ειναι ιδανικος για ηλεκτρονικες συσκευες, και εχει την καλυτερη ακριβεια σταθεροποιησης απο τους υπολοιπους.
    Οσον αφορα τις τιμες, αυτος με τα ρελε ειναι παμφθηνος, ενω οικονομικος ειναι ο ηλεκτρονικος, και ακριβοτερος ειναι ο τυπου μοτερ.
    Η δικη μου προταση ειναι να παρεις ηλεκτρονικο φυσικα. Τους εχω χρησιμοποιησει σε απειρες εγκαταστασεις και ειναι πραγματικα πολυ καλοι.

    Οσο για ups τα line interactive δεν ειναι και το οτι καλυτερο, απλα ειναι φθηνα. Ενα καλο online ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια περιλαμβανει και σταθεροποιητη οποτε δε θες εξτρα (κατι που δε συμβαινει στα line interactive)
    Και τα Line interactive έχουν avr.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,τελικά θα πάρω ένα ups της apc όταν μπορέσω για να κρατιέται το μηχάνημα ανοιχτό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (ή αυτό http://www.plaisio.gr/periferiaka-ot...t-SMT1500I.htm ή αυτό http://www.msystems.gr/index.php?cat...&product=11133 κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο γιατί στο πρώτο είμαι οριακά στα 980W οπότε μάλλον δε το γλιτώνω το μπαούλο..)και παράλληλα θα έχω και σταθεροποίηση της τάσης με τον ενσωματομένο avr.Οστόσο θα σταθώ σε αυτό που είπε ο Παναγιώτης για την προστασία από κεραυνό.. Στην περιοχή έχω αλεξικέραυνα αλλά θα με ενδιέφερε η ιδέα καθαρά εγκυκλοπαδικά. Είναι αλήθεια ότι αν πέσει κεραυνός το ups δεν είναι αρκετό από μόνο του για να κρατήσει την τάση ώστε να μην πάθουν ζημιά τα μηχανήματα; Πως επιτυγχάνεται η προστασία μέσω δεύτερου σταθεροποιητή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Αν πέσει κεραυνός απ' ευθείας και 50 UPS να έχεις όλα θα πάρουν φωτιά. Ακόμα και αν έχεις αντικεραυνικά.
    Βέβαια και δίπλα να πέσει μάλλον θα πάθει ζημιά.
    Και φυσικά δεν είναι αρκετά γιατί αν είναι τόσο ισχυρό θα περάσει και UPS και σταθεροποιητές κλπ ώστε να προκαλέσει ζημιές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (24-09-13)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτηρητής τάσεως ;
    By AccountSaver in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 15:13
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 09:13
  3. Σταθεροποιητής Τάσεως σε βενζινογεννήτρια
    By giavra in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 20:23
  4. η νέα γενιά σταθεροποιητών είναι εδώ
    By KOKAR in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 11:30
  5. Σταθεροποίηση συνεχούς τάσεως
    By phoenix_2007 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-07, 19:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας