Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Προσπάθεια μετατροπής σε ηλεκτροσυγκόλληση

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή Προσπάθεια μετατροπής σε ηλεκτροσυγκόλληση

    Καλησπέρα,

    πριν απο ένα χρόνο αγόρασα μία ηλεκτροκόλληση ανορθωτή.Κάποια στιγμή την άνοιξα και είδα οτι έχει ένα τριφασικό πηνίο στην μία πλευρά στο οποίο πηγαίνει η τάση απο το δίκτυο της δεη και στην άλλη πλευρά έχει ένα τριφασικό πηνίο το οποίο είναι και η έξοδος.Ανάμεσα τους είναι το κινητό σίδηρο που αλλάζει τα αμπέρ.Μετά το πηνίο εξόδου έχει ένα τριφασικό ανορθωτικό που απ' οτι φαίνεται αποτελείται απο διόδους.Το μόνο επιπλέον που είδα να έχει είναι ένα μικρό αντικείμενο σαν φακή(μάλλον TMC).
    Αποφάσισα να μετατρέψω μια άλλη παλιά ηλεκτροκόλληση που έχω.Η συγκεκριμένη χρησιμοποιεί τις δύο φάσεις απο το δίκτυο της δεή και έχει ένα πηνίο για έξοδο.Η έξοδος της είναι εναλλασόμενη με τιμή γύρω στα 70Volt χωρίς φορτίο.Έβαλα λοιπόν πολλές γέφυρες ανόρθωσης παράλληλα στην έξοδο και πήρα συνεχή τάση.Όταν όμως βάζω να κολλήσω με βασικό ηλεκτρόδιο τότε ξεκινάει να κολλάει αλλά αμέσως κρεμάει και το ηλεκτρόδιο σβήνει.Τι μπορεί να φταίει;Χρειάζονται πυκνωτές;

    Υσ:Να πώ οτι η μετατροπή γίνεται για να μπορεί η ηλεκτροκόλληση αυτή να κολλάει βασικά ηλεκτρόδια και απ'οσο ξέρω αυτά κολλάνε μόνο με συνεχή τάση

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Τιμολέοντα καλημέρα... αν θες μου λες τι γέφυρες ανόρθωσης έβαλες (τον κωδικό τους) και πόσες, με τι διατομή αγωγών έχουν συνδεθεί και που έχουν συνδεθεί...

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
    rectifier for welder.jpg
    Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
    rectifier for welder.jpg
    Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.
    1) το κρεμασμα στο κανει γιατι το καλωδιο ειναι μικρης διατομης (4αρι) δεν παιζει με τιποτα.
    αν δεν ζεσταινουν οι γεφυρες τοτε ζεσταινει το καλωδιο το (4αρι)
    2) οι γεφυρες δεν κανουν ειναι μικρες (χωρια οτι δεν θα τραβανε ολες το ιδιο ...κουπι.)
    3) η εξομαλυνση ειναι αμεληταια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    καλημέρα Τιμολεοντα...
    ειναι πολυ δυσκολο να πετύχεις να μην εχεις απώλειες μ' αυτο το τρόπο που περιγράφεις... αν πρόσεξες το ανορθωτικό μόντουλ της τριφασικής έχει μεν πολλές διόδους παράλληλες σε κάθε σκέλος της τριφασικής γέφυρας που σχηματίζουν, αλλά οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι πολύ περιορισμένες σε σχέση με τη δική σου κατασκευή, οπως επίσης και τα αγώγιμα στοιχεία δεν είνα καλώδια αλλά πλάκες αλουμινίου που παίζουν και το ρόλο της ψήκτρας...
    σε κάθε περίπτωση παίζει επίσης μεγάλο ρόλο και που έχεις συνδέσει όλο αυτό το μπλόκ γεφύρων που έχεις δημιουργήσει... δλδ από ποιό σημείο της υπάρχουσας συνδεσμολογίας της μηχανής παίρνει το AC...

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    πριν απο ένα χρόνο αγόρασα μία ηλεκτροκόλληση ανορθωτή.Κάποια στιγμή την άνοιξα και είδα οτι έχει ένα τριφασικό πηνίο στην μία πλευρά στο οποίο πηγαίνει η τάση απο το δίκτυο της δεη και στην άλλη πλευρά έχει ένα τριφασικό πηνίο το οποίο είναι και η έξοδος.Ανάμεσα τους είναι το κινητό σίδηρο που αλλάζει τα αμπέρ.Μετά το πηνίο εξόδου έχει ένα τριφασικό ανορθωτικό που απ' οτι φαίνεται αποτελείται απο διόδους.Το μόνο επιπλέον που είδα να έχει είναι ένα μικρό αντικείμενο σαν φακή(μάλλον TMC).
    Αποφάσισα να μετατρέψω μια άλλη παλιά ηλεκτροκόλληση που έχω.Η συγκεκριμένη χρησιμοποιεί τις δύο φάσεις απο το δίκτυο της δεή και έχει ένα πηνίο για έξοδο.Η έξοδος της είναι εναλλασόμενη με τιμή γύρω στα 70Volt χωρίς φορτίο.Έβαλα λοιπόν πολλές γέφυρες ανόρθωσης παράλληλα στην έξοδο και πήρα συνεχή τάση.Όταν όμως βάζω να κολλήσω με βασικό ηλεκτρόδιο τότε ξεκινάει να κολλάει αλλά αμέσως κρεμάει και το ηλεκτρόδιο σβήνει.Τι μπορεί να φταίει;Χρειάζονται πυκνωτές;

    Υσ:Να πώ οτι η μετατροπή γίνεται για να μπορεί η ηλεκτροκόλληση αυτή να κολλάει βασικά ηλεκτρόδια και απ'οσο ξέρω αυτά κολλάνε μόνο με συνεχή τάση
    Αυτό που μοιάζει με φακή είναι varistor. Μην ταλαιπωρείσαι και ξοδεύεσαι χρησιμοποιώντας αυτές τις μικρές τεράγωνες γέφυρες, βάλε τον τριφασικό ανορθωτή συνδέοντας μόνο τις δύο από τις τρεις φάσεις,με αυτόν τον τρόπο ξεκαθαρίζεις το θέμα της ανόρθωσης.Τώρα όσον αφορά το αμπεράζ της ανόρθωσης της τριφασικής που εσύ θα χρησιμοποιήσεις τα δύο /τρίτα της θα μετρήσεις πόσα διόδια έχει πάνω η κάθε μία φέτα και θα υπολογίσεις στο περίπου 10Α το κάθε διόδιο. Κάνε αυτά και καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 27-09-13 στις 08:55 Αιτία: ορθογραφικό

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Τα 50 της γέφυρας που έχεις βάλει σε τι θερμοκρασία της επαφής αναφέρονται;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Τα 50 amper δεν ξέρω σε ποια θερμοκρασία αναφέρονται.Έτσι χαρακτηριζόνται οι γέφυρες αυτές.50 amper και 1000 volt.
    Έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε που άνοιξα την τριφασική ηλεκτροκόλληση και μου ήρθε η ιδέα να μετατρέψω την μονοφασική.Αν θυμαμαι καλά δεν είχε πολλές διόδους.Γύρω στις 10 είχε πάνω σε αλουμίνια.
    Εγώ χρησιμοποίησα 12 γέφυρες και σε κάθε μια έβαλα καλώδια 4mm.Οπότε δεν νομίζω οτι είναι μικρά σε διατομή τα καλώδια.Αν θεωρήσουμε οτι δουλεύει με 300 amper(τέρμα) η ηλεκτροκόλληση τότε απο κάθε μια γέφυρα και κατ'επέκταση σε κάθε καλώδιο θα λιγότερο απο 30 amper που το καλώδιο αυτό τα αντέχει.Όλες τις γέφυρες τις έβαλα πάνω σε μία πλάκα αλουμίνιο με 2cm απόσταση μεταξύ τους.Η εξομάλυνση που έχω βάλει είναι της πλάκας και πιστεύω οτι εκεί είναι το πρόβλημα.Το ac το πήρα κατευθείαν απο την έξοδο της ηλεκτροκόλλησης.Δεν έκανα καμία αλλαγή.Πήρα δηλαδή τα άκρα που βγάζει η ηλεκτροκόλληση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
    rectifier for welder.jpg
    Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.
    το ανορθωτικο που εχεις κανει δεν θα βγαζει παραπανω απο 200Α.
    αυτες οι γεφυρες γραφουν οτι αντεχουν 50Α αλλα μπορουν να βγαλουν λιγοτερο απο 20Α η μια.
    το καλωδιο το 4αρι αντεχει τα 20Α της καθε γεφυρας γιατι παραπανω δεν θα ειναι.

    η προσωπικη μου εμπειρια απο αυτες τις γεφυρες ειναι πως οταν τραβηξα 15Α απο 2 γεφυρες 5010 συνδεδεμενες παραλληλα, οι γεφυρες ζεσταθηκαν πολυ σε 5 λεπτα παροτι ηταν επανω σε ψυκτρα με ανεμιστηρα...

    πιστευω πως αυτες οι γεφυρες ειναι ακαταλληλες για τοσα πολλα αμπερ.

    να κανεις αυτο για να λυθει η απορια ποσα αμπερ βγαζει το ανορθωτικο σου.
    βαλε αμπεροτσιμπιδα στη θεση εναλασσωμενο ως 300Α στο καλωδιο μεταξυ μ/τ - γεφυρων και δες την ενδειξη οταν προσπαθεις να κολλησεις. στοιχημα πως δεν θα δειχνει περισσοτερο απο 200Α

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Δεν διαφωνώ με τις απαντήσεις σας.Έκανα την παραπάνω μετατροπή μιας και είδα να κάνουν κάτι το αντίστοιχο στα εξής site:
    http://www.boatdesign.net/forums/ele...der-39748.html
    http://www.blinkenbyte.org/welder_co...onversion.html
    Δεν ξέρω τι διαφορετικό έκαναν αυτοί.
    Γενικότερα όμως υπάρχει κάποιος φθηνός τρόπος ώστε να γίνει αυτή η μετατροπή που θέλω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή Ηλεκτροσυγκόλληση AC σε DC
    By JIM_6146B in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-17, 00:12
  2. Ερώτηση μετατροπής ac/dc
    By sakishlek in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-15, 22:15
  3. Ηλεκρονική ηλεκτροσυγκόλληση
    By karion in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 02:16
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21
  5. Προγραμμα Μετατροπής Μονάδων
    By robotakias in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 19:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας