Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 86

Θέμα: Βραχυκυκλωμα τροφοδοσιας AUX σε Roiscok, τον καθιστα εντελως αναξιοπιστο??!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    τα εχουμε πει πολλες φορες..ο συγκεκριμενος συναγερμος ειναι απαραδεκτος απο θεμα ρευματων και παρουσιαζει πολλες ασταθειες και δεν υπαρχει αξιοπιστια..οταν ολλοι οι συναγερμοι δουλευουν με 1Α aux στον roiscok με 400ma AUX δεν πας πουθενα..σιγουρα θα χρειαστει εξωτερικη τροφοδοσια για περιφεριακα οποτε αυτο σημαινει επιπλεον χρηματα...
    βαζεις απο αρχη εναν συναγερμο της προκοπης και κανεις την δουλεια σου χωρις ταλαιπωρια

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    διαβαζοντας το πρωτο ποστ ρωτας "πιθανο βραχυκυκλωμα στη αυχ βγαζει οφφ"? εγω βλεπω οτι εκαψε ασφαλεια να προστατευτει εδωσε συναγερμο και υποθετω δεν εχεις κεντρο ληψης αρα δεν πηρες και αναφορα απο το κεντρο για πιθανη δολιοφθορα. η σειρηνα δεν βαραει επαοριστου και σωστα , γιατι σε πιθανο σφαλμα η ψευδοσυναρμο θα τρελαινει τουσ γειτονες! σε ενα καλυτερο συναγερμο δεν θα χρειαζοταν να αλαξες ααφαλεια και θα συνεχιζε να λειτουργει χωρις σερβις ( πιθανον) αλλα ο συναγερμος σου στη προκειμενη εκανεαυτο που επρεπε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Αυτο που επρεπε το εκανε ( αν και δε θα πρεπε να βγαινει off εντελως..) αλλα το θεμα ειναι πως αν εχεις πανω beams ή εξωτερικο ρανταρ και κοβοντας καποιος το καλωδιο, προκαλεσει βραχυκυκλωμα στην aux, τοτε ο συναγερμος θα νεκρωσει και η σειρηνα δε θα χτυπησει καν. Αυτο βεβαια θα συμβει στην περιπτωση που δεν ειναι συνδεμενη η σειρηνα στην aux, αλλα παιρνει τροφοδοσια απο τη μπαταρια του συναγερμου ή απο εξωτερικο τροφοδοτικο.
    Σε αντιθετη περιπτωση που παιρνει τροφοδοσια απο την aux, τοτε θα αντιληφθει τη διακοπη τροφοδοσιας και θα ηχησει για ενα 3λεπτο, αλλα μετα ο συναγερμος θα ειναι νεκρος, οποτε αν δεν εχεις συνδρομη σε κεντρο σηματων (και ποιος εχει σπιτι του δηλαδη..) , τοτε ο χωρος σου θα μεινει απροστατευτος, σαν να μην ειχε συναγερμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αν κατάλαβα καλά, η κεντρική πλακέτα έχει το ίδιο regulator με την έξοδο aux???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Ετσι φαινεται!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    στο #71 του άλλου thread είχες γράψει ότι πήρες τροφοδοσία απο την μπαταρία ( που εχει ασφαλεια 2A) και με αυτήν την εντύπωση είχα μείνει).

    Στην σειρήνα δίνουμε από BATT, στα εσωτερικά ραντάρ δίνουμε από AUX και στα εξωτερικά beams από ξεχωριστή γραμμή με FAST BLOW, ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από τις υπόλοιπες του πίνακα, ασφάλεια. Πχ σε όλες τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει (σε ερασιτεχνικό επίπεδο, δεν ειμαι επαγγελματίας) για τα εξωτερικά περιφερειακά έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή με δική της ασφαλειοθήκη με ασφαλεια 200 ή 500mA ανάλογα με τι καταναλώσεις θα έχω. Ως τώρα χτύπα ξύλο δεν είχα πρόβλημα σχετικό με τις καταναλώσεις στον roiscok.

    Την παρανόηση την εχει προκαλέσει πιστεύω το PDF του εισαγωγέα που προτείνει την σύνδεση της σειρήνας με ρελέ από το AUX που εχει 400mA όριο ενώ υπάρχει στον πίνακα και γραμμή με 2A.

    Η ταπεινή μου γνωμη έιναι πως αν εχει συνδεθεί η σειρήνα στην ίδια τροφοδοσία με τα beams αυτό δεν είναι τρύπα ασφαλείας του συναγερμού, ειναι η κακή συνδεσμολογία που οδηγεί σε κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Δεν εχω συνδεσει τη σειρηνα με το aux, απ τη μπαταρια παιρνω ρευμα με ξεχωριστη ασφαλεια 2A.
    Στα προηγουμενα ποστ ομως καποια μελη ειπαν πως το σωστο ειναι απ την aux και μου εκανε εντυπωση, οποτε ημουν ετοιμος να το αλλαξω, λογω της καταστασης με την aux, ωστε να χτυπησει οταν διακοπει η τροφοδοσια της, σε περιπτωση που νεκρωσει η κεντρικη μοναδα.
    Καπου αναφερθηκε πως η μπαταρια της σειρηνας φορτιζει μεσω της ενσωματωμενης πλακετας που εχει και πως συνδεεται στην aux χωρις προβλημα, οποτε υπεθεσα πως την ειχα συνδεσει εγω λαθος και πως αφου λενε οτι δουλευει στην aux, θα τραβαει λιγοτερο ρευμα απ οτι υπολογιζα..
    Ευχαριστω για τη διευκρινιση σου φιλε jomor. Αρα σωστα την εχω συνδεσει λογικα..
    Πως γινεται ομως να δουλευει κανονικα στου djsadim και δεν καιει την ασφαλεια της aux?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yz8826 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου αναφερθηκε πως η μπαταρια της σειρηνας φορτιζει μεσω της ενσωματωμενης πλακετας που εχει και πως συνδεεται στην aux χωρις προβλημα, οποτε υπεθεσα πως την ειχα συνδεσει εγω λαθος και πως αφου λενε οτι δουλευει στην aux, θα τραβαει λιγοτερο ρευμα απ οτι υπολογιζα..
    σύμφωνοι. Η φόρτιση της μπαταρίας της σειρήνας ας πούμε ότι τραβαει καμιά 200ριά mA και όλα μια χαρά. Και επίσης όταν χτυπά η σειρήνα όλα τα ρεύματα τα τραβάει απο την δική της μπαταρία. Κι όταν τα φτύσει η μπαταρία της και δεν αλλαχτεί έγκαιρα από που θα τραβήξει τα ρεύματα που θελει? Η mars-250 σίγουρα δουλεύει και χτυπά χωρίς την μπαταρία της γιατι το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Αρα τουλάχιστον στην περίπτωση αυτή που η εσωτερική μπαταρία θα εχει πεθάνει, θα χρειαστεί να τραβήξει ικανό ρεύμα από τον πίνακα. γιατι λοιπόν να είναι πάνω σε γραμμή 400mA αντί για 2Α?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Σωστο κ αυτο, οποτε η συνδεση στη μπαταρια ειναι μονοδρομος.
    Πρεπει να δουμε παντως με καποιο τροπο ποσα mA τραβαει κατα τη φορτιση της μπαταριας, να δουμε μηπως θελει μικροτερη ή μεγαλυτερη ασφαλεια απο 2Α.
    Το χει μετρησει κανεις;
    Ή ισως θα ηταν καλυτερα να μαθουμε ποσα Αμπερ τραβαει οταν χτυπαει, ωστε να μην καψει την ασφαλεια οταν τελειωσει η μπαταρια, για συνεχισει να χτυπαει κανονικα και να μη βγει εκτος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yz8826 : 06-10-13 στις 19:56

  10. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Οι αυτοτροφοδοτούμενες σειρήνες τραβάνε πολύ λίγο ρεύμα (μέχρι 100mA) το οποίο χρειάζονται αποκλειστικά και μόνο για τη φόρτιση της μπαταριάς. Από τις καλές σειρήνες (SIGMA, texecom, paradox, bentel) δε γνωρίζω καμία που να τραβάει το ρεύμα που χρειάζεται για να χτυπήσει από την επαφή εντολοδότησης. Όλες τραβάνε από τη μπαταρία τους. Εξάλλου στις πιο πολλές συνήθως δίνουμε εντολή αρνητικής λογικής, δηλαδή αν χάσει τα 12V στη συγκεκριμένη κλέμα να χτυπήσει κι όχι αν τα πάρει. Αν για κάποιο λόγο η mars "τραβάει" ρεύμα κι από την εντολή της τότε θα πρέπει να προβλεφθεί σύνδεση με ρελέ κι εξωτερικό τροφοδοτικό. Επίσης δεν έχω δει σε κανένα manual συναγερμού να γράφει ότι επιτρέπεται να πέρνουμε ρεύμα από τους ακροδέκτες BAT+ και BAT- (πολλοί πίνακες δεν εχουν καν κλέμες αλλά απευθείας καλώδια για τη μπαταρία). Όπως ξαναανέφερα και σε προηγούμενο post το εξωτερικό τροφοδοτικό με μπαταρία είναι μονόδρομος σε περιπτώσεις που δεν μας καλύπτουν οι έξοδοι του πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βραχυκυκλωμα σε τρανσιστορ
    By Panοs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:22
  2. βραχυκυκλωμα UPS
    By ronis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 17:10
  3. Βραχυκυκλωμα Μ/Σ ?
    By hlektonik in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 20:00
  4. Βραχυκυκλωμα τριφασικου!!!!!!!
    By michaelcom in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 02:40
  5. Βραχυκυκλωμα γκαραζοπορτας.
    By ΤΟΛΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας