Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 86

Θέμα: Βραχυκυκλωμα τροφοδοσιας AUX σε Roiscok, τον καθιστα εντελως αναξιοπιστο??!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή Βραχυκυκλωμα τροφοδοσιας AUX σε Roiscok, τον καθιστα εντελως αναξιοπιστο??!

    Καλημερα.
    Ηταν να μην πω πως ολα καλα με τον Roiscok 208 σε αλλο τοπικ χθες..
    Ξυπνησα αποψε το βραδυ κατα τις 4 απο ενα ψευδοσυναγερμο και με ειδοποιησε κανονικα στο τηλεφωνο.
    Ακουσα τη σειρηνα να χτυπαει για κανα 2 λεπτα και μετα σταματησε. Πηγα να ελεγξω το χωρο και διαπιστωσα πως σε ενα ζευγος απ' τα alean beams, ειχε μπει ενα φύλλο απο κισσό ακριβως ενδιαμεσα στο οπτικο πεδιο τους και το μισοεκοβε, αλλα σε συνδιασμο με μια ακριδα που εκοβε βολτες πανω στον πομπο, εδωσε το συναγερμο.
    Ομως μου εκανε εντυπωση που δε συνεχισε να χτυπα ο συναγερμος και με το που μπηκα στο χωρο, ανακαλυψα πως το πληκτρολογιο ηταν νεκρο, ουτε λαμπακια, ουτε ενδειξεις.
    Τσεκαρα την τροφοδοσια και ολα ηταν οκ. Τσεκαρω τις ασφαλειες, καμμενη η AUX. Η αληθεια ειναι πως την εχω φτασει στα ορια της την AUX, αφου εχω συνδεμενα 4 ζευγη beams πανω, 2 ρανταρ, τηλεχειρισμο και ενα χρονοδιακοπτη, που ομως τα ειχα υπολογισει γυρω στα 450mA (Tεσπα, ισως στην πραξη να ειναι διαφορετικα, αλλα θα το τσεκαρω και με πολυμετρο σημερα).
    Δεν ειχε τυχει ομως να δοκιμασω το συναγερμο για παραπανω απο μισο λεπτο στις δοκιμες, οποτε δε μου την ειχε καψει. Φαινεται πως χτυπωντας πανω απο 2 λεπτα, ζεσταθηκε η ασφαλεια και καηκε, οποτε οπως φαινεται, αν δωσω τροφοδοσια στα beams κατευθειαν απ' την μπαταρια, θα λυθει λογικα το προβλημα αυτο. Να σημειωσω εδω πως αλλαζοντας ασφαλεια, δουλεψε το συστημα, αλλα εχασε τα συμβαντα λογω της διακοπης ρευματος και δεν εχω εικονα απο εκει.

    Ομως...

    Σκεπτομενος την κατασταση αυτη, διαπιστωνω μετα λυπης, πως βασει λογικης, αν καποιος κοψει ενα καλωδιο απ τα beams και τα βραχυκυκλωσει ολα μαζι ή κοβοντας τα ακουμπησουν μεταξυ τους με το κοφτακι και καει η ασφαλεια της AUX, τοτε ο συναγερμος θα παψει να δουλευει, αρα και η σειρηνα δεν προκειται να συνεχισει να βαραει, οπως εγινε και αποψε.
    Οποτε τι κανουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση? Απλα παρακαλαμε να μη γινει κατι τετοιο?
    Συναγερμοι πιο ακριβοι, πχ Apollo, θα παθουν το ιδιο αν βραχυκυκλωσεις την AUX?

    Χμμ, γραφοντας ομως μολις τωρα, μου ηρθε μια ιδεα που μαλλον ειναι και η λυση στο συγκεκριμενο προβλημα.. Αν συνδεθουν τα beams κατευθειαν με τη μπαταρια για την τροφοδοσια τους και μπει εκει ξεχωριστη ασφαλεια, οταν γινει το βραχυκυκλωμα, θα καει απλα η συγκεκριμενη ασφαλεια, οποτε λογικα ο συναγερμος θα συνεχισει να λειτουργει και η σειρηνα θα χτυπαει κανονικα, λογω του temper αλλα και της δεσμης που κοπηκε.

    Σωστα?

    Αν ειναι ετσι παντως τα πραγματα, μου φαινεται πως δεν πρεπει να τροφοδοτεις τιποτα με την aux τελικα, γιατι οτιδηποτε χαλασει και προκαλεσει καψιμο της ασφαλειας, θα βγαλει το συναγερμο εκτος λειτουργιας..
    Τι γινεται ρε φιλε με αυτους τους κινεζους πια.. Μια aux να σου βγαζει ολοκληρο το συστημα εκτος? Ελεος δηλ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις.
    Μην πάρεις ρεύμα από τη μπαταρία. Αυτό που χρειάζεσαι είναι κάτι τέτοιο.

    Ότι τροφοδοσία φεύγει εκτός κλειστού χώρου καλά είναι να ασφαλίζεται χωριστά για τους λόγους που προανέφερες. Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι μόνο πρόβλημα του ROISCOK προφανώς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    καλημέρα,κάνε αυτό που είπε ο νέστορας.Βάλε τροφοδοτικό για όλες τις συσκευές εκτός από σειρήνα πληκτρολόγιο.Ασφάλισε τις εξωτερικές συσκευές σου με 24ωρες και δε θα έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Οσο αφορα το apollo εχει ξεχωριστη ασφαλεια για AUX,ξεχωριστη για μπαταρια, ξεχωριστη για σειρηνα και τελος εχει μια resetable για το πληκτρολογιο.
    Για αλλους επωνυμους συναγερμους λογικα ισχυει το ιδιο επισης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Τα beams απ' οτι ελεγαν στο manual νομιζω δεν ξεπερνουν (θεωρητικα) τα 80mA καταναλωση το ζευγος, οποτε νομιζω ενα εξωτερικο τροφοδοτικο των 5Α μονο γι' αυτο το σκοπο ισως ειναι περιττο. Αλλωστε αυτα δεν εχουν προβλημα με την ταση που ειναι παραπανω λογω φορτισης στη μπαταρια, μιας και δουλευουν 12 εως 24v
    Τα beams ειναι αυτα εδω
    Για πιο λογο μου προτεινεις το τροφοδοτικο αυτο? Μαζι με το GSM, ολα τα αξεσουαρ πιστευω τραβανε περιπου 1.5Α, οποτε τι προβλημα μπορει να προκυψει στη μπαταρια αν ειναι συνδεμενη με αυτο το εξτρα φορτιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο αφορα το apollo εχει ξεχωριστη ασφαλεια για AUX,ξεχωριστη για μπαταρια, ξεχωριστη για σειρηνα και τελος εχει μια resetable για το πληκτρολογιο.
    Για αλλους επωνυμους συναγερμους ισχυει το ιδιο επισης .
    Και ο Roiscok εχει ξεχωριστη για bell, για AUX και για μπαταρια, αλλα μολις καηκε η AUX, παπαλα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Μηπως μαζι με αυτη καηκε και καποια αλλη? Αλλιως πως να σταματησει η σειρηνα? Μηπως επαιρνε ταση απο την aux? πως ειναι η συνδεσμολογια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Οχι δεν καηκε αλλη. Αλλαξα την ΑUX και δουλεψαν ολα οπως πριν.
    Η σειρηνα σταματησε γιατι δεν ειδε παραβιαση στην τροφοδοσια της οταν τα παιξε ο συναγερμος, μιας και την τροφοδοτω απ' την μπαταρια κατευθειαν, οποτε μολις ο συναγερμος βγηκε εκτος λειτουργιας, απλα σταματησε να ηχει. Εχω κανει τη συνδεσμολογια χωρις ρελε, γι' αυτο την εχω ετσι συνδεμενη, αλλα οπως και να 'χει, ο συναγερμος δε μπορει να βγαινει εκτος ετσι για πλακα. Εχω και προβολια επανω με ρελε, που παιρνει σημα απ τη bell, αλλα με εξωτερικη τροφοδοσια, οποτε δε θα θελα να μη μπορουν να δουλεψουν αυτα σε τετοια περιπτωση..

    Υγ. Η συνδεσμολογια της σειρηνας http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post614588

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yz8826 : 05-10-13 στις 10:43

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yz8826 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα beams απ' οτι ελεγαν στο manual νομιζω δεν ξεπερνουν (θεωρητικα) τα 80mA καταναλωση το ζευγος, οποτε νομιζω ενα εξωτερικο τροφοδοτικο των 5Α μονο γι' αυτο το σκοπο ισως ειναι περιττο. Αλλωστε αυτα δεν εχουν προβλημα με την ταση που ειναι παραπανω λογω φορτισης στη μπαταρια, μιας και δουλευουν 12 εως 24v
    Τα beams ειναι αυτα εδω
    Για πιο λογο μου προτεινεις το τροφοδοτικο αυτο? Μαζι με το GSM, ολα τα αξεσουαρ πιστευω τραβανε περιπου 1.5Α, οποτε τι προβλημα μπορει να προκυψει στη μπαταρια αν ειναι συνδεμενη με αυτο το εξτρα φορτιο?
    Εφόσον έχεις και GSM τότε νομίζω πως το εξωτερικό τροφοδοτικό είναι μονόδρομος. Το αν θα είναι 5 ή 3 αμπέρ θα το κρίνεις εσύ.
    Με το εξωτερικό τροφοδοτικό θα αυξήσεις την αυτονομία του συστήματος σου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος για το διπλάσιο χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Τι αυτονομια εχει αραγε ο συγκεκριμενος, χωρις εξτρα φορτια στη μπαταρια?
    Αν εχει πχ 12 ωρες δε θα με πειραζε αν κοπει στο μισο, αν ομως εχει 1 ωρα, τοτε εκει θα ηταν οντως προβλημα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βραχυκυκλωμα σε τρανσιστορ
    By Panοs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:22
  2. βραχυκυκλωμα UPS
    By ronis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 17:10
  3. Βραχυκυκλωμα Μ/Σ ?
    By hlektonik in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 20:00
  4. Βραχυκυκλωμα τριφασικου!!!!!!!
    By michaelcom in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 02:40
  5. Βραχυκυκλωμα γκαραζοπορτας.
    By ΤΟΛΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας