Καλησπερα
Εχω ενα Cagiva Raptor 650
Φοραει μοτερ και ηλεκτρολογικα suzuki sv.
Το πηρα περσι και μολις του πηρα του αλλαξα μπαταρια.
Του ειχα και απο τοτε που το πηρα ενα συναγερμο hawk(αγγλικος) που μου τον εδωσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης
Ολα καλα,αλλα μεχρι πριν ενα μηνα οπου ζοριζοταν λιγο να παρει μπροστα.
Το αφησα ετσι γιατι υπεθεσα οτι θα ηταν λογω του οτι δε κανω και ιδιαιτερα μεγαλες αποστασεις,οποτε δε θα προλαβαινει να φορτισει και πολυ.
Πριν 4-5 μερες δυσκολευτηκε αρκετα να παρει μπροστα οποτε και μετρησα τη μπαταρια στα 12,7 και την εβαλα να φορτισει λιγο μεχρι τα 13,1.
Κατι εγινε αλλα μετα απο 2-3 μερες παλι τα ιδια μεχρι σημερα που το πρωι δε πηρε μπροστα.
Το εβαλα σκαστο και γυρισα μεχρι σπιτι οπου τη μετρησα και ειχα 13,2.
Επισης το μετρησα με τη μηχανη αναμμενη για να δω ποσο δινει και στο ρελαντι ειναι στα 14,5
και με γκαζι μεχρι τις 7000 στροφες,σχεδον το ιδιο δινει
Μετρησα ποσο ρευμα τραβαει ο συναγερμος και οπλισμενος αλλα και σε αναμονη τραβαει κατι λιγοτερο απο 3mA
τον αποσυνδεσα και θα παω το βραδυ μια μακρινη βολτιτσα μεχρι τη Ραφηνα για να ανοιξω και λιγο γκαζι να φορτισει κιολας και μετα θα το αφησω καμια βδομαδα ετσι να δω εαν οντως φταιει ο συναγερμος.
Καμια αλλη ιδεα υπαρχει για το τι να κανω η τι μπορει να οφειλεται?
Εαν οντως ειναι ο συναγερμος,πως στα καλα καθουμενα το εκανε αυτο δεδομενου οτι 1 χρονο,στη μπαταρια δεν εχει πειραχτει τιποτα.
Ο συναγερμος συνδεεται με τη μπαταρια με τους πολους και εχει αλλη μια γειωση την οποια εχω συνδεσει εκει που ειναι και η γειωση της μηχανης με το σασι
Ευχαριστω!