Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Κομπρεσερ αερα(Lidl) απο 12V σε 220V

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή Κομπρεσερ αερα(Lidl) απο 12V σε 220V

    Πηρα ενα κομπρεσερ αερα που ειχε στο Lidl.
    Το θεμα μου ειναι οτι εχει υποδοχη για αναπτηρα αυτοκινητου και δε ξερω κατα ποσο θα μπορει να δωσει τα 14Α που ζηταει
    Και επειδη στις περισσοτερες περιπτωσεις θα χρησιμοποιειται καπου οπου θα υπαρχει πριζα για να μπει,σκεφτομαι να φτιαξω μετασχηματιστη για να μπαινει στη πριζα.
    Τι θα χρειαστω και απο θεμα κοστους αξιζει η θα μου βγει παραπανω απο το κομπρεσερ?
    Απο την αλλη μπορω απλα να κοψω τα καλωδια και να το συνδεω κατευθειαν στη μπαταρια,αλλα ηθελα κατι πιο πρακτικο...
    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται από το αυτοκίνητο, κάποια έχουν ασφάλεια 20A στην γραμμή του αναπτήρα οπότε θα άντεχαν το φορτίο.

    Για να είσαι σίγουρος συμβουλέψου το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου ή δες πόσα Ampere είναι η συγκεκριμένη ασφάλεια στην ασφαλειοθήκη.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Τσεκαρα το βιβλιαρακι και λεει οτι εχει τον αναπτηρα και τη πριζα 12V 30Α.
    Αρα υποθετω οτι δε θα εχω καποιο θεμα...?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μια χαρά τότε, μη το φοβάσαι!

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    ΠΡΟΣΕΧΕ όμως μη το χρησιμοποιήσεις σε ΚΑΜΙΑ άλλη υποδοχή εκτός από την κεντρική κονσόλα που έχει 30Α. Επειδή αρκετά αμάξια βγάζουν κ τέτοιες υποδοχές στο πορτ-μπαγκάζ που συνήθως είναι για πολύ μικρότερα φορτία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim Anderson
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από 'μένα. Είμαι καινούριος εδώ πέρα και πριν κάνω εγγραφή διάβασα πολλά threads του forum και πρέπει να ομολογήσω ότι έμεινα έκπληκτος τόσο από τη θεματολογία όσο και από τις γνώσεις των μελών του. Και μετά τον πρόλογο () να αναφέρω τι με απασχολεί. Πριν 2 με 3 εβδομάδες αγόρασα από τα Lidl το κομπρεσέρ αέρος αυτοκινήτου. Στο αυτοκίνητο δουλεύει μια χαρά. Εγώ θέλω να το χρησιμοποιώ και στο σπίτι και έτσι αγόρασα ένα τροφοδοτικό υπολογιστή, συγκεκριμένα το Force 450W PSU (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.700161) καθώς και μια υποδοχή αναπτήρα αυτοκινήτου, δηλαδή φις 12V. Το κομπρεσέρ έχει ονομαστική κατανάλωση ρεύματος 7Α και μέγιστη 14Α. Το τροφοδοτικό δίνει στα +3,3V 22A, στα +5V 15A, στα +12V1 14A, στα +12V2 16A, στα -12V 0.3A και στα +5VSB 2.5A. Στο αυτοκίνητο το κομπρεσεράκι δουλεύει μια χαρά. Πήγα το τροφοδοτικό σε ένα γνωστό μου και σύνδεσε το φις 12V στο +12V2 που δίνει 16Α και έβαλε και έναν διακόπτη αλλά όταν σύνδεσα το κομπρεσέρ το τροφοδοτικό γονάτισε και σταμάτησε να δουλεύει. Μου μαύρισε λιγάκι και την πλακέτα. Το ξαναπήγα στο γνωστό μου και σύνδεσε και το +12V1 και το +12V2 στο φις αλλά πάλι τίποτα. Μου είπε ότι το κομπρεσέρ τραβάει πολλά Ampere στην εκκίνηση. Στο βιβλίο του αυτοκινήτου όμως είδα ότι η υποδοχή του αναπτήρα έχει ασφάλεια 15Α ενώ το +12V2 δίνει 16Α οπότε μάλλον κάτι άλλο θα συμβαίνει. Εγώ είμαι παντελώς άσχετος από ηλεκτρολογικά αλλά χθες ψάχνοντας στο διαδύκτιο σε ελληνικούς και ξένους ιστότοπους καθώς και στο You Tube είδα ότι μάλλον πρέπει να μπούνε αντιστάσεις στο +3,3V και στο +5V γιατί κάτι γίνεται με το φορτίο (είπαμε είμαι άσχετος με αυτά).
    Επειδή βλέπω ότι άπλωσα σεντόνι σταματάω εδώ. Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός. Το θέμα είναι πως μπορώ να κάνω το τροφοδοτικό να δουλέψει και να σηκώσει το κομπρεσεράκι. Για ακριβές λύσεις δεν είμαι (δηλαδή να δώσω κάποιες εκατοντάδες ευρώ για ειδικούς μετασχηματιστές κλπ.) γιατί τους τελευταίους 80 μήνες δούλεψα συνολικά τους 12 η ανεργία με έχει χτυπήσει για τα καλά. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Αν χρειαζόταν φορτίο στα 5βολτ δεν θα δούλευε καθόλου το τροφοδοτικό..
    Αυτό που σου είπε είναι με το ρεύμα εκίνησης.. Πιθανότατα η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν είναι ταχείας τήξεως, και δεν καίγεται..

    Δοκίμασε να φτιάξεις κάποιο κύκλωμα safe start για να περιορίσεις το ρεύμα, ή να ενσωματώσεις κάποιον μεγάλο ηλεκτρολυτικό στο τροφοδοτικό..

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    και με τον υλεκτρολυτικο το ιδιο θα γινετε..
    για να φορτίσει ο πυκνωτης τραβαει στιγμιαία πολυ ρευμα ετσι και παλι θα κλίνει το τροφοδοτικο...
    με soft start θα κανεις δουλεια..

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim Anderson
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με τον υλεκτρολυτικο το ιδιο θα γινετε..
    για να φορτίσει ο πυκνωτης τραβαει στιγμιαία πολυ ρευμα ετσι και παλι θα κλίνει το τροφοδοτικο...
    με soft start θα κανεις δουλεια..
    Τι είναι safe start και τι είναι soft start? Είμαι άσχετος... Συγνώμη που σας πρίζω... Είναι ακριβή διαδικασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    soft start...
    οχι δεν ειναι ακριβή διαδικασία..
    δοκίμασε να βαλεις σε σειρα με το κομπρεσερ μια λαμπα γυρω στα 50watt και μολις ξεκινήσει να γυρνάει γεφυρώνεις την λαμπα και δουλευει κανονικα..

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AΠΡΟΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ LIDL.
    By RNR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-18, 12:02
  2. τηλεκοντρολ σιλβερ κρεστ απο Lidl
    By σεατ 2 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 01:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 08:41
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 03:02
  5. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ...
    By stavros414 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας