Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μέτρηση τάσης 2χ12 μπαταριών

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή Μέτρηση τάσης 2χ12 μπαταριών

    Πειραματίζομαι με αναλογικές εισόδους ενός PLC και προσπαθώ να μετρήσω την τάση 2x12V (24V) μπαταριών συνδεδεμένων σε σειρά.
    Η αναλογική είσοδος του PLC είναι 0-5V οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να φτιάξω ένα διαιρέτη τάσης.
    Με R1=1k και R2=220V και τάση φουλ φορτισμένης μπαταρίας (~27V) θα έχω Vout περίπου 4,87V και με πλήρως αποφορτισμένες (~23V) τις μπαταρίες θα έχω Vout περίπου 4,15V.
    Το εύρος το 0,72V είναι αρκετό για μια αναλογική (0-5V) 10bit για τον υπολογισμό του επιπέδου φόρτισης.
    Το ερώτημα τι κύκλωμα θα χρειάζονταν να προσθέσω στον διαιρέτη για να διευρίνω το εύρος από 0 έως 5V και εκμεταλλευτώ την πλήρη ανάλυση της αναλογικής.
    Θα μπορούσα να πολώνω με την Vout κάποιο τρανζίστορ και να παίρνω μεγαλύτερος εύρος τάσης στο συλλέκτη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω φίλε ότι χρειάζεται να το παιδέψεις παραπάνω. Εαν σε συγκριτές του εμπορίου (LM 301, 324, 393, 358 κλπ ) η απόκριση είναι της τάξης του 0,000004 V , τα 0,720000 V για ένα plc νομίζω ότι είναι υπέρ του δέοντος αρκετά !!! Σου έγραψα όλα αυτά τα μηδενικά για να αντιληφθείς την διαφορά του μεγέθους που συζητάς !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, ΜάστροΤζεπέτο.
    Είμαι σίγουρος ότι πρακτικά παραπάνω από αρκετή καθώς δεν νομίζω να χρειαστώ παραπάνω από 10 στάθμες μεταξύ πλήρους φόρτισης και πλήρους αποφόρτισης.
    Απλά θα ήθελα να ξέρω μερικούς τρόπους με τους οποίους θα μπορούσα να κάνω το 4,15V έως 4,87V σε 0-5V.
    Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Γίνεται. Ζητάς η περιοχή τάσεων 4.87V ... 4.15V να μεταφραστεί σε 5V ... 0V. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι μια ενίσχυση: 5 / (4.87 - 4.15) = 5 / 0.72 = 6.944 φορές. Στη συνέχεια θα χρειαστείς και μια μετατόπιση προς τα κάτω κατά 4.15 / 6.944 = 597.6mV (πριν την ενίσχυση). Με 1 - 2 τελεστικούς και μερικές αντιστάσεις γίνεται αυτό που θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση τριφασικής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 10:32
  2. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 14:27
  3. Μέτρηση μπαταριών AA και AAA
    By udroxoos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 20:07
  4. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 07:14
  5. Μέτρηση τάσης με Arduino
    By kolokythas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-10, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας