Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Ενισχυτης ιστου και τροφοδοτικο !

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Γενικα ρωταω Αρη ! εμπλουτισμος γνωσεων !! Ευχαριστω γιωργο ησουν κατανοητος !! ειναι λαθος να χρησιμοποιησουμε τον ενισχυτη γραμμης σαν ενισχυτη κεντρικης εαν δεν θελω να στειλω σημα σε πολλες πριζες TV ; Γενικα χρησιμοποιειται ο ενισχυτης γραμμης στη θεση του κεντρικου ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Έχει να κάνει με την εγκατάσταση, ο γραμμής είναι αυτό που λέει μεσολαβεί στην γραμμή του rf σήματος και ενισχύει το σήμα.
    Αλλά η ενίσχυση του όπως και η ευαισθησία του είναι "συνήθως" σχετικά μικρότερα από έναν ιστού


    Τώρα αν θα τον χρησιμοποιήσεις σαν ενισχυτή κεντρικής (που φυσικά γίνεται), έχει να κάνει με το αν σου φτάνει η ενίσχυσή του όπως και αν είναι κατάλληλο το σήμα στην είσοδο του (κεραία, καλώδια, περιοχή).

    υγ.
    όπως πρέπει να έχει προαναφερθεί και από τους άλλους συμφορουμίτες,
    ο ιστού έχει την καλύτερη απόδοση διότι η εξασθένηση (λόγω των καλωδίων) είναι η μικρότερη δυνατή, μετά πάει ο κεντρικής που πρέπει να είναι σχετικά κοντά στην κεραία ή να χρησιμοποιηθεί και προενισχυτής (ή ιστού σαν προενισχυτής αν είναι αρκετά μακριά)

    και τέλος ο γραμμής που είναι για να επιλύει προβλήματα εγκατάστασης ή βελτιώσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    δηλαδη εαν δεν ειναι δυνατον να τοποθετηθει ο κεντρικος κοντα στην κεραια , καλο ειναι να βαζουμε τον ενισχυτη ιστου πρωτα και μετα στην εξοδο του τροφοδοτικου του ενισχυτη ιστου να συνδεουμε τον κεντρικο σωστα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Να πώ και εγώ ένα "μυστικό" για τους ενυσχητές ιστού, μιας και έχω αντιμετοπίσει ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με αυτούς.

    Ο ενυσχητής ιστού πρέπει να είναι ΠΟΛΥ -ΤΟ ΕΝΝΟΟ ΠΟΛΥ- ΚΑΛΗΣ ποιότητας -αρα ακριβότερος του κεντρικού- γιατι ο ενυσχητής γραμμής είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητος στις ραδιοπαρεμβολές. Για την ακρίβεια, αν υπάρχει κοντά σας ραδιοερασιτέχνης, σε απόσταση τετραγώνου η και περισσότερο, είναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα χοροπηδάει η εικόνα στην τηλεόραση σας καθε φορά που θα πατάει το PTT για να μιλήσει. Εχω δεχτεί πάρα πολλά παράπονα απο γείτωνες που έχουν εναν μέτριας ποιοτητας ενυσχητη ιστού, που τους τον εγκατέστησε κάποιος ηλεκτρονικάρας κεραιάς και έχουν προβλήματα με τηνν εκπομπή μου. Φυσικά τα μηχανήματα μου είναι εργοστασιακά και μετρημένα να εκπέμπουν ΜΟΝΟ στις προβλεπόμενες συχνότητες.
    Και βέβαια, απο την στιγμή που είμαι ΝΟΜΙΜΟΣ ραδιοερασιτέχνης, όλες οι απειλές απο τους γείτονες πέφτουν στο κενό.
    Είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ προβλημα που έβαλαν τον φτηνό ενυσχητη, επωμένος ΕΚΕΙΝΟΙ πρέπει να ξαναπληρώσουν για να λύσουν το προβλημα τους.


    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και ο Σωτήρης ο ιστού φυσικά είναι ποιο ευαίσθητος στις παρεμβολές γιαυτό πρέπει να είναι σχετικά καλής ποιότητας.

    Χρήστο όπως σου είπα και ποιο πάνω έχει να κάνει με τις ανάγκες της κάθε εγκατάστασης,
    πχ. οι ιστού έχουν ποιο καλή ευαισθησία αλλά έχουν μικρότερη ισχύ εξόδου, οι κεντρικής έχουν μεγαλύτερη ισχύ εξόδου αλλά έχουν την ίδια ή και μικρότερη ενίσχυση από τους ιστού.

    Παράδειγμα:
    ενισχυτής ιστού με έξοδο 110dbuV και ενίσχυση 40db στα uhf, για να δώσει την μέγιστη έξοδό του θέλει είσοδο 110-40=70dbuV
    ενισχυτής κεντρικής με έξοδο 130dbuV και ενίσχυση 35db στα uhf, για να δώσει τα μέγιστα του θέλει είσοδο 130-35=95dbuV

    από τα παραπάνω μάλλον θα κατάλαβες πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική
    και έχει να κάνει με την εγκατάσταση και την περιοχή, αυτό που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι πως σε κάθε πρίζα θα πρέπει να έχει το λιγότερο 55db και το μεγαλύτερο 85db (συνυπολογίζοντας απώλειες διέλευσης, καλωδίων, διακλαδώσεων κτλ.)


    υγ.
    Αν θα βάλεις ιστού για προενισχυτή πρέπει να έχει ρυθμιζόμενο gain

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    παιδια με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ιστου της mistral http://postimg.org/image/iktr5mr2l/ τι αλλο τροφοδοτικο μπορω να χρησιμοποιησω εκτος απο το αντιστοιχο της mistral ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    γινεται στην ιδια κεραια με εναν απλο διακλαδωτη http://www.emimikos.gr/3020/ να συνδεσω εξωτερικα δύο ενισχυτες ιστου ; ( ο καθε ενισχυτης με το δικο του τροφοδοτικο για ξεχωριστη tv )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη spinalgr1990
    Όνομα
    JONNIE
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christakosxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ιστου της mistral http://postimg.org/image/iktr5mr2l/ τι αλλο τροφοδοτικο μπορω να χρησιμοποιησω εκτος απο το αντιστοιχο της mistral ;
    Εχω και εγω την ιδια απορια. Μου ειναι καμμενο μονο το τροφοδοτικο ενω ο ενισχυτης δεν εχει προβλημα. Μπορω να παρω τροφοδοτικο αλλης μαρκας και να δουλεψει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spinalgr1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω και εγω την ιδια απορια. Μου ειναι καμμενο μονο το τροφοδοτικο ενω ο ενισχυτης δεν εχει προβλημα. Μπορω να παρω τροφοδοτικο αλλης μαρκας και να δουλεψει;
    -Ναί μπορείς αρκεί να ταιριάζει η τάση εξόδου και βέβαια να είναι καλής ποιότητας να έχει καλά φίλτρα αποκοπής της ραδιοσυχνότητας (RF) απο την βαθμίδα συνεχούς τάσης (DC) άλλωστε το ίδιο συμβαίνει με τους ενισχυτές κεντρικής, η είσοδος που έχουν με παροχή συνεχούς τάσης συνήθως 24ν. τροφοδοτεί οποιαδήποτε κεραία με ενεργό δίπολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΙΣΤΟΥ
    By atolis in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-14, 11:49
  2. ΥΑΜΑΗΑ ενισχυτης-τροφοδοτικο
    By NickGreek in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 10:58
  3. ερωτηση για ενισχυτη ιστου MISTRAL
    By spiroshouse in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-12, 23:02
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 01:54
  5. καλωδιο καθοδου και ιστος
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-05, 12:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας