Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: μπαταρια αυτοκινητου 12volt 55ah

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    διονυσης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή μπαταρια αυτοκινητου 12volt 55ah

    Γειά σας παιδειά.Αντιμετωπίζω ενα προβλημα.Έχω μια μπαταρία αυτοκινητου 12v 55 ah την οποία την εχω για εξωτερικη χρήση συγκεκριμενα για να αναβει 2 λαμπες συνολικης ισχύς 40 watt. Εδώ θα σας κάνω την πρώτη ερώτηση. Πόσο μπορεί κρατήσει η μπαταρία αυτη τις λάμπες αναμένες ? και δεύτερον την φορτίζω με ενα απλο φορτιστή 7 ah max που δινει 12.8 με 12.9 volt.εδω ερχεται η δεύτερη ερώτηση πότε θα καταλάβω πότε η μπαταρία ειναι φορτισμένη? εχω Πολύμετρο και όταν την βάζω στη φόρτιση όταν φτασει στα 14 volt η ταση βγάζω τον φορτιστή το κανω καλα? βέβαια μόλις βγαζω τον φορτιστη η ταση παει στα 13 volt me 12.7. σας ευχαριστώ προκαταλαβολικα και δεδομενου οτι ειμαι καινούργιος στο forum δειξτε κατανόηση
    υγ εχω διαβάζει τις συζητησεις που εχουν γινει στο foroum για αυτο το θέμα αλλα δεν βγάζω ακρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδειά.Αντιμετωπίζω ενα προβλημα.Έχω μια μπαταρία αυτοκινητου 12v 55 ah την οποία την εχω για εξωτερικη χρήση συγκεκριμενα για να αναβει 2 λαμπες συνολικης ισχύς 40 watt. Εδώ θα σας κάνω την πρώτη ερώτηση. Πόσο μπορεί κρατήσει η μπαταρία αυτη τις λάμπες αναμένες ? και δεύτερον την φορτίζω με ενα απλο φορτιστή 7 ah max που δινει 12.8 με 12.9 volt.εδω ερχεται η δεύτερη ερώτηση πότε θα καταλάβω πότε η μπαταρία ειναι φορτισμένη? εχω Πολύμετρο και όταν την βάζω στη φόρτιση όταν φτασει στα 14 volt η ταση βγάζω τον φορτιστή το κανω καλα? βέβαια μόλις βγαζω τον φορτιστη η ταση παει στα 13 volt me 12.7. σας ευχαριστώ προκαταλαβολικα και δεδομενου οτι ειμαι καινούργιος στο forum δειξτε κατανόηση
    υγ εχω διαβάζει τις συζητησεις που εχουν γινει στο foroum για αυτο το θέμα αλλα δεν βγάζω ακρη
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.

    Μια μπαταρία μολύβδου αυτοκινήτου (εκκίνησης) μπορεί να αποφορτιστεί μέχρι το 20% της συνολικής χωρητικότητας της (55ah) συνεχόμενα και το ποσοστό αυτό είναι οριακό. Διότι οι μπαταρίες αυτοκινήτου έχουν σχεδιαστεί μόνο για στιγμιαίες εκφορτίσεις πολλών αμπέρ (μίζα αυτοκινήτου). Η μπαταρία αν θα σου αντέξει στο χρόνο που θέλεις να κρατάς αναμμένες τις λάμπες συνολικής ισχύος 40 watt (αν είναι 12v απευθείας) τότε έχουμε 3,3 Aμπέρ κατανάλωση περίπου. Αν θέλεις την άποψη μου μην ξεπεράσεις τις 2 ώρες και φρόντιζε να την φορτίζεις καλά μέτα απο κάθε αποφόρτιση.

    Ο φορτιστής που αναφέρεις βάση των χαρακτηριστικών είναι πολύ μικρός για την μπαταρία που έχεις. Θες έναν που να μπορεί να δίνει τουλάχιστον 2 με 3 αμπέρ το λιγότερο για να φορτίσεις μια τέτοια μπαταρία. Πάρε έναν αυτόματο φορτιστή 3 σταδίων ή ένα φωτοβολταικό ανάλογης ισχύος με τον ρυθμιστή του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    διονυσης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.



    Ο φορτιστής που αναφέρεις βάση των χαρακτηριστικών είναι πολύ μικρός για την μπαταρία που έχεις. Θες έναν που να μπορεί να δίνει τουλάχιστον 2 με 3 αμπέρ το λιγότερο για να φορτίσεις μια τέτοια μπαταρία. Πάρε έναν αυτόματο φορτιστή 3 σταδίων ή ένα φωτοβολταικό ανάλογης ισχύος με τον ρυθμιστή του.
    ο φορτιστης δινει 7 αμπέρ την ώρα.
    όταν πήρα την μπαταρία έκανα ένα πείραμα ως καλό παιδί. είχα τις λάμπες 8 ώρες αναμμένες και η ταση της έπεσε στα 11.99 volt μετά τις ώρες αυτες καθώς την μετρούσα με το πολυμετρο. αλλά όταν εβγαζα τις λάμπες η τάση ήταν 12.3 βολτ.

    υγ. έχω ένα φορτιστ 3 σταδίων ενω η λάμπες άναβαν για 8 ώρες ο φορτιστής σταματούσε να φορτίζει αυτόματα μετα απο 2 λεπτά λέγοντας οτι η μπαταρια ηταν πληρως φορτισμέμη και υποθέτω ότι έχει πρόβλημα . ο φορτιστής ειναι για μπαταρίες μέχρι 120 αμπέρ με 12 αμπερ την ώρα φόρτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diodim : 27-10-13 στις 10:22

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φορτιστης δινει 7 αμπέρ την ώρα.
    όταν πήρα την μπαταρία έκανα ένα πείραμα ως καλό παιδί. είχα τις λάμπες 8 ώρες αναμμένες και η ταση της έπεσε στα 11.99 volt μετά τις ώρες αυτες καθώς την μετρούσα με το πολυμετρο. αλλά όταν εβγαζα τις λάμπες η τάση ήταν 12.3 βολτ.

    υγ. έχω ένα φορτιστ 3 σταδίων ενω η λάμπες άναβαν για 8 ώρες ο φορτιστής σταματούσε να φορτίζει αυτόματα μετα απο 2 λεπτά λέγοντας οτι η μπαταρια ηταν πληρως φορτισμέμη και υποθέτω ότι έχει πρόβλημα . ο φορτιστής ειναι για μπαταρίες μέχρι 120 αμπέρ με 12 αμπερ την ώρα φόρτιση.
    Αν μέτρησες 11.99v τάση υπό φορτίο έπειτα από 8 ώρες αποφόρτισης συνεχόμενα (λάμπες) αυτό δεν είναι θετικό για την μπαταρία αυτοκινήτου. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και βλέποντας τα αποτελέσματα στην πράξη, η μπαταρία αυτοκινήτου όταν την αποφορτίζεις συνεχόμενα πάνω από το 20% της ονομαστικής χωρητικοτητάς της, την πας για ανακύκλωση.

    Θα το πω απλά, η μπαταρία αυτοκινήτου δεν είναι κατάλληλη για την χρήση που θέλεις. Χρειάζεσαι μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης 80%, τουλάχιστον 60 ah χωρητικότητας για να έχεις ανοχή και αντοχή στο χρόνο (κύκλοι φόρτισης - αποφόρτισης).

    Εάν είναι εφικτό δείξε μου τον φορτιστή 3 σταδίων που έχεις. Προφανώς εννοείς ότι έχει την δυνατότητα να φορτίσει αυτοματοποιημένα μια μπαταρία χωρητικότητας 120Ah και ρεύμα φόρτισης μέχρι 12 αμπέρ Για να μην μπερδευόμαστε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    διονυσης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ο φορτιστής ειναι einhell bt-bc 12 d-se . τώρα για την χρήση που της κάνω δεν θα ειναι κάθε μέρα αλλα 2 με 3 φορές την εβδομάδα για 2 με 3 ώρες . και αυτό όχι όλο τον χρόνοα αλλα για 3 μήνες μετα η μπαταρία δεν θα την χρησιμοποιώ.ψαρεύω καλαμάρια για αυτό τα θέλω τα φώτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    προτεινω να μειωσεις την καταναλωση με λαμπες led 12v 5w κοστος 4.34ε εκαστη. υπαρχουν και σε 9W
    βαση Ε14 για μικρα βιδωτα ντουι

    http://www.ebay.com/itm/New-AC-DC-12...#ht_2182wt_928

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φορτιστής ειναι einhell bt-bc 12 d-se . τώρα για την χρήση που της κάνω δεν θα ειναι κάθε μέρα αλλα 2 με 3 φορές την εβδομάδα για 2 με 3 ώρες . και αυτό όχι όλο τον χρόνοα αλλα για 3 μήνες μετα η μπαταρία δεν θα την χρησιμοποιώ.ψαρεύω καλαμάρια για αυτό τα θέλω τα φώτα.
    Ο φορτιστής που λες καλός είναι για την μπαταρία σου, είδα τα χαρακτηριστικά του από e shop. Με τα δεδομένα που αναφέρεις για 2 με 3 ώρες μέγιστο και πάντα στην φόρτιση/συντήρηση μετά από κάθε αποφόρτιση! Αν είναι ανοιχτού τύπου υγρού ηλεκτρολύτη φροντίζεις πάντα να συμπληρώνεις απιονισμένο ή απεσταγμένο νερό.

    Η λύση που προτείνει ο Magneto για μείωση της κατανάλωσης με χρήση φωτισμού led είναι κάτι που οπωσδήποτε θα κοιτούσα στη θέση σου Από τα 40w στα 10w είναι καλό πλεονέκτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-23, 05:21
  2. οθονη 12volt για 6- 8 καμερες 12volt
    By aktibistis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 09:01
  3. μπαταρια αυτοκινητου
    By Panοs in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 20:06
  4. μπαταρια αυτοκινητου και αναζωογονηση
    By stauros772000 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 23:05
  5. Μπαταρια αυτοκινητου
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-14, 18:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας