Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: συνδεση σποτ : σειρα και παραλληλα (ερωτηση)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή συνδεση σποτ : σειρα και παραλληλα (ερωτηση)

    καλησπερα σε ολους κυριοι.
    αν και εχω ψαξει ολο το ιντερντετ,αν και εχω διαβασει αλλα 4-5 παρομοια θεματα εδω στο φορουμ...παρολα αυτα ειμαι εντελως χαιβανος και δε μπορω να καταλαβω...
    τον τροπο συνδεσης σποτ ειτε σε σειρα ειτε σε παραλληλο.
    την ουσιαστικη διαφορα την καταλαβαινω οτι με το ενα και να μας καει καποιο σποτ δε σβηνουν τα αλλα.οκ.
    αλλα δεν εχω καταλαβει την συνδεσμολογια.
    γιατι μου φαινονται το ιδιο ενω ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο...; δε μπορω να το βγαλω απ το μυαλο μου...
    εχω την αναμονη στον τοιχο. απο κει θα τραβηξω ενα καλωδιο. πηρα 3χ1,5 καλως η κακως...η γειωση αχρηστη μου ειναι...
    απο κει και περα μπερδευομαι με την συνδεσμολογια... δηλαδη εδω γινεται κολαση στο μυαλο μου αλλα ξερω οτι ειναι πολυ ευκολο απλα εχω κολλησει τρελλα. αν καποιος μπορει να με βοηθησει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    σε σειρα ειναι θετικο αρνητικο εναλλαξ ενα θετικο κ ενα αρνητικο ξεχωριστα στο ρευμα, παραλληλα ειναι οταν ολα τα θετικα ειναι συνδεδεμενα μαζι τους και μετα τα συνδεεις στο ρευμα το ιδιο για αρνητικα γενικα αυτο ισχυει οχι μονο σε σποτ το ρευμα που θα τραβας στα σποτ εξαρταται απο πως θα τα συνδεσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Εσύ κατα πάσα πιθανότητα θες παράλληλα. 220V είναι οι λάμπες; Αν ναι τότε πας παράλληλα. Βέβαια και σε μετασχηματιστή να πας αν οι λαμπες και ο μ/σ είναι 12βολτα τοτε κι εκει παραλληλα πας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    εχω και 220 να συνδεσω αλλα εχω και 12βολτα. ναι για παραλληλα θελω κι εγω να παω...αλλα δε ξερω τον δρομο...
    απ οσο μου κοβει...συμφωνα με το σχεδιαγραμμα σου Νικο... και ο ουδετερος και η φαση θα φευγουν ξεχωριστα απο το κεντρικο καλωδιο που θα συνδεσω (ειτε στην αναμονη για 220 ειτε στον μετασχηματιστη για 12)και θα καταληγουν σε καθε σποτακι;
    θα κανω και δικο μου σχεδιαγραμμα να σου δειξω τι καταλαβα εγω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Λογικά το ίδιο λέμε, από την παροχή σου θα δινεις στο καθε σποτακι και φαση και ουδετερο. Το καθε σποτακι δηλαδη θα παιρνει απο το κεντρικο σου καλωδιο. (για τα 220)

    Για τον μετασχηματιστη θα του δωσεις φαση ουδετερο και παλι απο την εξοδο του πας στο καθε σποτακι και το + και το -. Αυτο φυσικα αν ο μετασχηματιστης σου ειναι 12βολτος γιατι αν λεω εγω τωρα ειναι 24βολτος και τα σποτακια σου 12βολτα πρεπει να κανεις αλλη συνδεσμολογια (σκέφτομαι εγω τωρα γιατι το εχω δει κι αυτο)


    ΥΓ: Έχε υπόψην ότι και αυτό ειναι παράλληλη συνδεση (γιατι μπορει να σε διευκολύνει στο πως θα περασεις τα καλώδια.)
    Untitled.jpg
    απλά δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να το προτιμήσεις. Ας επιβεβαιώσει κάποιος άλλος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση πυκνοτων σε σειρα
    By Panοs in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 21:42
  2. συνδεση παραλληλα και σε σειρα
    By hatman in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-12, 23:49
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 17:10
  4. συνδεση 2 τροφοδοτικων σε σειρα
    By dj kostas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 01:06
  5. Απορια για συνδεση πηγων παραλληλα
    By Maz00nga in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-10, 01:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας