Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Θυροτηλεοραση και αυλοπορτα με μοτερ για ασυρματο ανοιγμα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή Θυροτηλεοραση και αυλοπορτα με μοτερ για ασυρματο ανοιγμα

    Καλησπερα σας,

    Λογω οτι ειμαι ασχετος ζηταω τα φωτα σας.

    Σε περιφραγμενο οικοπεδο 6 στρεματων και σε 2 μονοκατοικιες θελουμε να εγκαταστησουμε συστημα θυροτηλεορασης το οποιο να συνεργαζεται με την εξωτερικη αυλοπορτα του οικοπεδου , που στην οποια θελουμε να εγκαταστησουμε και συστημα με μοτερ για ασυρματο ανοιγμα με τηλεκοντρολ ιδικα για τα αυτοκινητα. Δηλαδη οταν θελουμε να μπουμε η να βγουμε στο οικοπεδο με το αμαξι να μην χρειαζετε να κατεβενουμε και να ανοιγουμε με το χερι και μετα να ξανα κατεβενουμε για να κλειδωνουμε .

    Να πω οτι η αποσταση απο τα σπιτια μεχρι την εισοδο του οικοπεδου ειναι 70 μετρα. Και την θυροτηλεοραση δεν την θελουμε για να ανοιγουμε την εξοπορτα του σπιτιου αλλα την εξωτερικη αυλοπορτα του οικοπεδου.

    Ο μιχανικος μου ειπε οτι οπως θα μας σκαψει το αυλακι με την μπορντοζα απο την εισοδο του οικοπεδου μεχρι τα σπιτια για να περασει τους σωληνες με τα καλωδια για ρευμα και το τηλεφωνο, οτι θα βαλει αλλον εναν σοληνα Φ100 ωστε να περασουμε τα απαρετητα καλωδια για την θυροτηλεοραση, τα οποια πρεπει να τα επιλεξω και να τα αγορασω εγω επειδη αυτος δεν ξερει , και να του τα δωσω απλα για να τα περασει.

    1. Για μοντελο θηροτηλεορασης ειδαμε αυτο http://www.electrohoros.gr/more_deta...p?id_prod=7228 , πιστευετε οτι θα εχω καποιο προβλημα? Τι καλοδια θα χρειαστει να προμηθευτω για το συγκεκριμενο?

    2. μπορει αυτο το μοντελο να συνεργαστει με μεγαλη εξωτερικη αυλοπορτα (συρομενη η ανοιγομενη) ?

    3. τελος για την αυλοπορτα με το μοτερ για το ασυρματο ανοιγμα και σε αυτο ειμαι ασχετος , υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου συστησετε?

    Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Καλή τύχη με αυτό το μοντέλο που διαλέγεις.

    Όλα τα μοντέλα με συρόμενες πόρτες (ασύρματες) απαιτούν ένα απλό διακόπτη (ρελε) για να ανοίξει να σταματήσει και να κλείσει .
    Τι βγάζει αυτό που διάλεξες .......

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα ειδικα στο "καλη τυχη"

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    δεν διαλεξα μοντελο ακομα, απλα το ειδα πολυ οικονομικο και ειπα να σας ρωτησω. Γιαυτο και ρωταω πριν κανω καποια αγορα...

    πιο πολυ την θυροτηλεοραση αυτη την θελω για την καμερα για να μπορω απο το σπιτι μεσα να βλεπω στα 70 μετρα εξω απο το οικοπεδο ποιος θελει να μπει. Αν εχετε καποιο αλλο μοντελο να μου προτεινετε να παρω πειτε μου.

    Ο διακοπτης ρελε που λετε οτι θελουν οι συρομενες πορτες , υπαρχει ενσοματομενος σε αλλα θυροτηλεφωνα? η αγοραζεται και εγκαθιστατε ξεχωριστα?

    παντως το παραπανω το μονο που γραφειθ ειναι

    ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ,
    ΚΑΛΩΔΙΟ (ΕΩΣ 100Μ) 6Χ100MM2.
    - See more at: http://www.electrohoros.gr/more_deta....r3WusnDc.dpuf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    γιατι δεν ψαχνεις να βρεις καποιον που να μπορει να εγκαταστησει/υποστηριξει ενα συστημα θυροτηλεορασης (οποιας μαρκας και αν ειναι αυτο) αντι να παιζεις το λαχειο "φταιει το συστημα" που θα λεει αυτος που θα εγκαταστησει της δικης σου προμηθειας θυροτηλεοραση και το "φταιει ο εγκαταστατης" που θα λεει το μαγαζι που την αγορασες. ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    ηθελα λιγο πολυ να εχω μια ιδεα πριν παω σε καποιον να ρωτησω. ποιο πολυ με ενδιαφερει να μαθω αν ο μιχανισμος που θα ανοιηει την συρομενη αυλοπορτα ειναι ανεξαρτητος απο την θυροτηλεοραση , αν με καταλαβενετε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    ναι πανο μη μπερδευεσε! ο μηχανισμοs του συρομενου ειναι ανεξαρτητοs απο την εικονα! παραδειγμα, οταν εσυ εισαι μεσα σπιτι και εγω σου κανω μια κλιση απ εξω εσυ θα με δειs στο μονιτορ και απο το υπαρχων μπουτον που εχει το μονιτορ θα μου ανοιξειs σωστα? το ιδιο θα γινεται και απο το δευτερο σπιτι, απλοs χρειαζεσε θυρ/ση για 2 χρηστεs.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Με τη συγκεκριμένη θυροτηλεόραση καλή τύχη και από μένα.
    Για το μηχανισμό της αυλόπορτας όπως λένε και τα παιδιά είναι ανεξάρτητος από τη θυροτηλεόραση ( απλά αντικαθιστάς το κυπρί που έχεις στο σχέδιο, με ένα relle για να δώσει εντολή στην πόρτα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    οποτε την συγκεκριμενη θυροτηλεοραση την ξεχναω , μπορειτε να μου πειτε κανα αλλο μοντελο πιο επονυμο να το ψαξω και να κανω την δουλεια μου?

    για τον μηχανισμο του μοτερ και ασυρματο ανοιγμα πορτας με τηλεκοντρολ που να απευθυνθω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    καταρχάς κανε ένα πρόχειρο σχέδιο του χώρου (που βρίσκονται τα κτίρια , αποστάσεις πόρτας από αυτά , που σκευτεσε να βάλεις το τροφοδοτικό κτλ).
    υπάρχουν αρκετές δυνατότητες όπως να εχεις 2 συσκευές σε κάθε σπίτι , να εχεις και ακόμα από μια είσοδο σε κάθε σπίτι (σύνολο 3 δηλαδή) με δυνατότητα μικτή δηλαδή όπου δεν θες οθόνη να εχεις θυροτηλέφωνο στην είσοδο την εσωτερική να εχεις μόνον ομιλία κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συρομενη αυλοπορτα
    By giannaras13 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 21:04
  2. Καλωδιωση 4+Ν και θυροτηλεοραση
    By ababapanos in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-14, 20:31
  3. Ασυρματο θυροτηλεφωνο και πορτα
    By pinacolada in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 23:57
  4. ανοιγμα pc και κλεισιμο
    By xristosira in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 23:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας