Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: PLL 25watt FM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις να μεταφέρεις τον ήχο εντος σπιτιου πχ από ενα δορυφορικό δέκτη ή μια τηλεόραση με τέλεια ποιότητα ή ενδεχομένως να κάνεις διάλεξη press conference ακόμα και να το χρησιμοποιήσεις εντός αυτοκινήτου χωρίς τα γνωστά προβλήματα με το κινέζικα που αν πέσουν πάνω σε ισχυρό σταθμό δεν ακούς τίποτα θα πρότεινα http://www.aspisys.com/fmpll.htm. Εδώ μιλάμε για ελληνική κατασκευή και όχι κινέζικη και ο κατασκευαστής το προσαρμόζει στις απαιτήσεις σου και η ισχύς χαμηλώνει στο ελάχιστο δηλαδή κατανάλωση τίποτα.
    Δυστυχώς η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει την εκπομπή με τον τρόπο που θα ήθελες.Αν θέλεις αγόρασε ένα τεχνητό φορτίο dummy load και κάνε τις δοκιμές σου.


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 29-10-13 στις 11:36
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    απλα κανε μια αναζητηση στον γκουκλη και θα βρεις -αν θες να αγορασεις- τα παντα ολα....
    pll 25 watt με ενα καλο κεραιακι -διπολο η groundplane (απο 40 ε) θα σκοτωνει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREG Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα κανε μια αναζητηση στον γκουκλη και θα βρεις -αν θες να αγορασεις- τα παντα ολα....
    pll 25 watt με ενα καλο κεραιακι -διπολο η groundplane (απο 40 ε) θα σκοτωνει....
    Ξέχασες να του δώσεις και το τηλέφωνο της ΕΕΤΤ για να πάρει απάντηση σίγουρη για την απόσταση. Ξέρουν εκείνοι.
    Κάνε και έναν κόπο να διαβάσεις 4-5 φορές αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/modcp/index.php Για να μην αναρωτιέστε "γιατί δεν μπορώ να γράψω" αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες να του δώσεις και το τηλέφωνο της ΕΕΤΤ για να πάρει απάντηση σίγουρη για την απόσταση. Ξέρουν εκείνοι.
    Κάνε και έναν κόπο να διαβάσεις 4-5 φορές αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/modcp/index.php Για να μην αναρωτιέστε "γιατί δεν μπορώ να γράψω" αργότερα.
    Πες τας Κωνσταντίνε...!!!




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 29-10-13 στις 16:41
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FOTIS 1525 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δώσει ονοματεπώνυμο, έχεις δώσει τόπο κατοικίας, λες τι θέλεις να φτιάξεις.....γιατί δεν δίνεις και τον αριθμό ταυτότητάς σου ώστε να ετοιμαστεί σωστά και κυρίως γρήγορα το ένταλμα σύλληψης όταν πατήσεις το κουμπί εκπομπής;;;;
    Πρώτον δεν εχω ταυτοτητα γιατι ειμαι μολις 13 χρονων και δευτερων ειναι πολυ δυσκολο να παρω μαι αδεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΧΑΡΗΣ ΤΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον δεν εχω ταυτοτητα γιατι ειμαι μολις 13 χρονων και δευτερων ειναι πολυ δυσκολο να παρω μαι αδεια?
    Χάρη...
    Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάρεις μιά άδεια για αυτό που περιέγραψες! Με το ισχύον νομικό πλαίσιο!
    Επίσης ΑΝ υποθετικά κάποιος ήθελε να κάνει "ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ" για ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, σε κάτι τέτοιο... λόγο της ανυπαρξίας νομικού πλαισίου που να τον βοηθάει να είναι σύννομος, θα αναγκαστεί να τα κάνει τελικά "παραβατικά" !!! Σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο είναι να μην έχεις ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥΡΗ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΡΙ όλα τα στοιχεία σου! Γιατί ταυτότητα μπορεί να μην έχεις ως ανήλικος... άλλα ήδη είσαι ταυτοποιημένος με όσα έδωσες!!!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να μεταφέρεις τον ήχο εντος σπιτιου πχ από ενα δορυφορικό δέκτη ή μια τηλεόραση με τέλεια ποιότητα ή ενδεχομένως να κάνεις διάλεξη press conference ακόμα και να το χρησιμοποιήσεις εντός αυτοκινήτου χωρίς τα γνωστά προβλήματα με το κινέζικα που αν πέσουν πάνω σε ισχυρό σταθμό δεν ακούς τίποτα θα πρότεινα http://www.aspisys.com/fmpll.htm. Εδώ μιλάμε για ελληνική κατασκευή και όχι κινέζικη και ο κατασκευαστής το προσαρμόζει στις απαιτήσεις σου και η ισχύς χαμηλώνει στο ελάχιστο δηλαδή κατανάλωση τίποτα.
    Δυστυχώς η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει την εκπομπή με τον τρόπο που θα ήθελες.Αν θέλεις αγόρασε ένα τεχνητό φορτίο dummy load και κάνε τις δοκιμές σου.

    Επεσε ατα χερια μου (τελειος ''τυχαια'') το προηγουμενο απο αυτο που λες https://docs.google.com/viewer?url=h...ll2_manual.pdf ,που ειναι(ηταν) 1 W,για ελληνικο ειναι παρα πολυ καλο,δεν εχω οργανα για να το δω,αλλα απο πρακτικη δοκιμη ειναι αριστο σε επιδοση/διαμορφωση κλπ .Λογικα αυτο θα ειναι ακομα καλητερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ποιος να το φτιάξε άραγε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Χάρη μην τα λες έτσι χύμα και τσουβαλάτα . Αυτά ή που θα τα είδες σε κάνα video στο youtube περί νόμου 19 της FCC [που δεν ισχύει στην Ελλάδα (κακώς κατά την άποψη μου) ] ή που θα θέλεις όπως προαναφέρθηκε να είσαι πρώτη μούρη στο καβούρι.(Αχ Ρε Κούλα Αυτός ο Κυριάκος)

    Λοιπών και όσο για προτάσεις του στυλ groundplane , προτιμώ της 5/8λ vertical και λ/4 radial.

    Λοιπών αυτά από εμένα. ΑΑΑΑ και για να μην πεις ότι οι παλαιοί με αποθαρρύνουν εγώ είμαι 15 χρονών.

    Και για τις απόψεις περί κεραίας όλες οι δοκιμές και οι εμπειρίες που έχω είναι στα 2 μετρά (145ΜhZ) ως ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ και όχι από πειρα(μα)τικός δοκιμές.


    Υγ.: Ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς ελεύθερα για αυτό είναι εδώ το φόρουμ εφόσον πληρούν τους όρους που δέχτηκες κατά την εγγραφή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος να το φτιάξε άραγε
    Αληθεια,ποιος ?? ? ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευή Ολοκληρωμένου Ενισχυτή 2Χ25watt...
    By RNR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-14, 10:34
  2. 100W FM PLL EXCITER DIGITAL απο pll.gr ?
    By seek-fm in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-09, 23:16
  3. PLL Pira CZ - BW Broadcast PLL
    By JOUN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-09, 20:34
  4. τιμές πυκνωτών από linear fm 25watt
    By patentas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-05, 18:48
  5. Kεραία για πομπό FM 25Watt
    By YpER in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 04:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας