Νομίζω υπάρχει και ένα "τεχνικό" πρόβλημα βλέποντας τον στάτη του #5 . ότι επειδή την περιέλιξη την έκανε προφανώς με το χέρι και σε κάθε πόλο ξεχωριστά ... μου φαίνεται ότι βρήκε εμπόδιο στο να "γεμίσει " τα κανάλια πλήρως με περισσότερο σύρμα . Ενώ αν το κάνει σε στυλ ζιγκ ζαγκ θα τα γεμίσει καλύτερα και ποιο περιποιημένα. (όπως το βλέπω στην φωτογραφία το γέμισε περίπου μόνο στο 1/3 από όσο χωρούσε το κάθε κανάλι) ... ΥΓ βέβαια δεν πάει έτσι το "γεμίζω" με το μάτι το σύρμα .. καθώς αυτά χρειάζονται δοκιμές και υπολογισμούς ... από την στιγμή που δεν μας διαφωτίζει κανείς .. ελπίζουμε κατά 99% στην κωλοφαρδία !. με το περισσότερο σύρμα θα κερδίσεις κάποια ενίσχυση στην τάση αλλά και αμπέρ.

Έτσι όπως το βλέπω το συγκεκριμένο μοτέρ με το "μάτι" , το 0,30 σύρμα είναι υπερβολικό για πολύ τάση αλλά μου μυρίζει αποτυχία στα αμπέρ ... θα προτιμούσα όπως το βλέπω 0,50 σύρμα. και 3 φασικό με τους ανάλογους μαγνήτες (περίπου 8 μαγνήτες)

μετρα με ενα βολτομετρο την ταση και εαν σε ικανοποιει τοτε ασε το συρμα 0.7
Ναι αλλά με την προϋπόθεση να υπολογίσει την τάση σύμφωνα και με συνδεδεμένο φορτίο πάνω του (π.χ. κάποια αξιόλογη λάμπα) ... (και να μην ενθουσιαστεί με μέτρηση ανοικτού κυκλώματος) . γιατί με το φορτίο φαίνεται η "πραγματικότητα" αφού εκεί θα δει και την μετρήσιμη πτώση τάσης , στην συγκεκριμένη ταχύτητα που θα το γυρίζει , αλλά και την συγκεκριμένη "κόντρα" στην παραγωγή ρεύματος στο πόσο καλά μπορεί να "ρολλάρει" για συνθήκες αέρα.