Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: ECU Tuning Software

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή ECU Tuning Software

    Ποια ειναι τα πιο γνωστά προγράμματα για να αλλάξεις παραμέτρους στην ecu?
    το θέλω για πολύ παλιό αμάξι κλιο του 92, λέτε να υπάρχει κάτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Ναι υπάρχει για αυτό το ecm titanium, το θέμα είναι πως να τραβήξεις το αρχείο από την ECU, και φυσικά γνώσεις προγραμματισμού εγκεφάλου τα οποία δεν κατέχω, για το άλλο π.μ. Αλήθεια έχει κάποιος τις γνώσεις να παραμετροποιεί χάρτες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εντάξει θα το βρώ το πρόγραμμα ξέρω ένα ρώσικο σιτε που εχει τα παντα ολα.
    Εχω ένα φίλο μαστοχαλαστή που φτιάχνει αυτοκίνητα απο χόμπι, εχει εναν εγκέφαλο με 1 αισθητήρα το κλιό και θέλει να παίξει, οπότε δύσκολα να πάθει ζημιά,όπως και να χει τον ενημέρωσα .
    Αφού θα δω τον controller θα δω και το ολοκληρωμένο, θα αγοράσω ένα δεύτερο και θα βάλω μία θήκη OLD SCHOOL,
    τα καινούρια έχουν αναμονές στην ODB θύρα.
    Χτες λίγο που το έψαξα , καπου πρότειναν 2 βιβλία απο το amazon, μάλιστα το ένα ήταν αυτής της γνωστής έκδοσης με τα repair manual που βγάζει,
    ήταν παλιά αλλά έλεγαν για αρχή είναι μια χαρά.
    Τώρα τα καινούρια αυτοκίνητα έχουν και πόσους αισθητήρες είναι αρκετά δύσκολο φαντάζομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Τα καινούρια έχουν πολλούς αισθητήρες αυτό το μόνο σίγουρο. Από ότι κατάλαβα θα αναγνώσετε/ εγγράψετε το κεντρικό chip της ECU, και θα μπει μια βάση ας τη βαφτίζουμε ''Universal' για να μπαινοβγαίνει το Chip. Μάλιστα, οπότε θα χρειαστεί και ένα πρόγραμμα το Ktag, που ανήκει αν θυμάμαι καλά στην ολοκληρωμένη σουϊτα της Allientech και έχει δικό του hardware. Το γνήσιο KESS interface που μπαίνει να αναγνώσει στις θύρες OBD, OBDII, της ίδιας εταιρείας κάνει για σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα της αγοράς και το κόστος όλων των παρελκόμενων για το συνεργείο/προγραμματιστή γύρω στα 35.000 € , υπάρχουν όμως και κλώνοι και άλλοι φθηνότεροι τρόποι επέμβασης στην ECU σαν αυτόν που αναφέρεις, βέβαια εδώ που τα λέμε μερικές Ecu θέλουν και λίγο παραμετροποίηση για να μην κλειδώσει το immobilizer και μια αρχικοποίηση στα μπεκ κατά το πείραγμα έτσι έχω ακούσει.
    Για κράτησε μας ενήμερους για τον τρόπο τραβήγματος του αρχείου από την ECU θα ήθελα να μάθω ένα τρόπο που να γίνεται ανάγνωση από την ECU... το πρόγραμμα που πειράζουμε τη χαρτογράφηση αν δε το βρεις στείλε μου ένα που-μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    πάναγιώτη δεν ξέρω με τι ασχωλείσαι , πάντως τα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με μΕ, ξέρω ότι ο τρόπος διαβάσματος/εγγραφής είναι σχετικά απλός και το μονο που χρειάζεσαι είναι ένας προγραμματιστής που βγάζει η κάθε εταιρεία που φτιάχνει το ολοκληρωμένο.
    (μερικές φορές σε παλιούς μΕ μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου)
    Οταν κοίταγα για το πως θα αλλάξω τα χιλιόμετρα για παράδειγμα σε ένα αμάξι που είχε motorola μΕ,
    έπρεπε να συνδέσεις στη φίσα ένα καλώδιο-προγραμματιστής της τάξης των 20ε, στα παλιά αυτοκίνητα δεν έβγαζαν στη φίσα τα ποδαράκια του μΕ , άρα πρέπει να το βγάλεις και να το γράψεις.
    Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα να μην μπορείς να το διαβάσεις ή να το γράψεις αν είναι κλειδωμένος , εδώ αλλάζουν τα πράγματα, αλλά στα σημερινά αυτοκίνητα που βγαίνουν αναβαθμίσεις για τις ECU λογικά δεν τα κλειδώνουν.
    Απο αυτοκίνητα δεν έχω εμπειρία μπορεί κάτι να μου διαφεύγει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Δεν ασχολούμαι κατ΄ επάγγελμα, έχω παλιότερα φτιάξει ένα programmer του site, που ποτέ δεν δούλεψε αυτόν _1_133.jpg
    αλλά βέβαια με βοήθησε κάποιος φίλος να προγραμματισω ένα ολοκληρωμενο τότε (κάπου το '05)

    Το 2007 κατάφερα να κάνω επιτυχώς jtag σε νεκρό δορυφορικό δέκτη προγραμματίζοντας απ ευθείας το κεντρικό chip και έφτιαξα ένα οδηγό τότε θυμάμαι... και μετά απο ξέθαμα θα ήθελα να ρίξεις μια ματιά, τον ανέβασα σήμερα εδώ: http://www.fileswap.com/dl/les9Ta380h/ απο τότε έχω να ασχοληθώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με την ECU.
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-17, 23:15
  2. ecu εγκέφαλος αυτοκινήτου βελτίωση............
    By thanos mi in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-11, 18:27
  3. Εγκέφαλος (ECU) αυτοκινητου
    By peris1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-10, 22:05
  4. PLL - Digital Tuning με πομπό smart kit
    By glegolas in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-06, 00:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας