Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ηλεκτροπόντα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή Ηλεκτροπόντα

    Μιας και βλέπω μια έξαρση στις ηλερτκροπόντες το τελευταίο καιρό είπα να ανεβάσω και εγω τη δική μου την οποία είχα φτιάξει λίγους μήνες πριν

    είναι αυτή εδω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0550custom.jpg Εμφανίσεις:  1720 Μέγεθος:  47,5 KB

    Ξεκινάμε απο τι άλλο ,απο το μετασχηματιστή ενός φούρνου μικροκυμάτων

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0496custom.jpg Εμφανίσεις:  1048 Μέγεθος:  40,8 KB


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0493custom.jpg Εμφανίσεις:  964 Μέγεθος:  46,8 KB


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0494custom.jpg Εμφανίσεις:  850 Μέγεθος:  44,8 KB

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον alfadex για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (30-10-13), ikaros1978 (30-10-13), tomhat (02-11-13), usa (02-11-13)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Συνεχίζουμε, καθαρίζοντας προσεχτικά το δευτερέυων του μετασχηματιστή .Εγω κατάφερα να το βγάλω με πένσες,κοφτάκια,κατσαβίδια και διάφορά άλλα, η προτιμότερη μέθοδος όμως τελικά αποδείχθηκε κοβοντας τα με ένα σιδεροπρίονο.Πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη προσοχή στο πρωτεύων που βρίσκεται απο κάτω, για να μη το τραυματίσουμε καταλάθος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0497customp.jpg Εμφανίσεις:  751 Μέγεθος:  57,0 KB

    το αποτέλεσμα θα είναι αυτό εδω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0498custom.jpg Εμφανίσεις:  1282 Μέγεθος:  40,1 KB

    Μέσα απο το κενό που δημιούργηκε στο δευτερεύων περνάμε ενα χοντό χάλκινο αγωγό ,κάνοντας τουλάχτιστων δυο περιελίξεις. Έχεται υποψην σας οτι όσο πιο χοντρός είναι ο αγωγός τόσο περισσότερο ρεύμα θα μπορέσει να περάσει στην έξοδο. Το συγκεκριμένο αγωγό το πήρα απο κατάστημα ηλεκτρολογικού, υλικου 7 ευρω, είναι αρκετά τσιμπιμένη η τιμή του, έχει μήκος ένα μέτρο.Είναι καλώδιο παροχής


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20120324200556custom.jpg Εμφανίσεις:  817 Μέγεθος:  41,9 KB

    Τα βάζουμε σε μια βάση και σε ένα μεταλικό κουτί παλιού τροφοδοτικού υπολογιστή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0532custom.jpg Εμφανίσεις:  882 Μέγεθος:  54,3 KB

    Συνδέουμε τον υπάρχων διακόπτη του τροφοδοτικού στο πρωτεύων του μετασχηματιστή φυσικά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0533custom.jpg Εμφανίσεις:  822 Μέγεθος:  52,7 KB

    Φτιάχνουμε μια βάση που θα κρατάει τη πάνω ακίδα και πρεσάρουμε ενα χαλκοσωλήνα για να τηνκρατάει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0540custom.jpg Εμφανίσεις:  806 Μέγεθος:  49,7 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0539custom.jpg Εμφανίσεις:  594 Μέγεθος:  43,4 KB

    Παρομοίως και για τη κάτω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0543custom.jpg Εμφανίσεις:  496 Μέγεθος:  54,4 KB

    Τωρα οι ακιδες μας,εγω έχω τοποθετήσει δυο πυράκια απο ορείχαλκο τροχισμένα στις άκρες, οι επιλογές και οι απόψεις για το υλικό που μπορούμε να χρησιμοποιησουμε ποικίλουν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0535custom.jpg Εμφανίσεις:  1026 Μέγεθος:  41,8 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0536custom.jpg Εμφανίσεις:  890 Μέγεθος:  47,8 KB


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0538custom.jpg Εμφανίσεις:  638 Μέγεθος:  40,2 KB
    Η ηλεκτροπόντα μας έιναι έτοιμη για κολλήματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0548custom.jpg Εμφανίσεις:  1114 Μέγεθος:  49,9 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img0549custom.jpg Εμφανίσεις:  613 Μέγεθος:  43,8 KB

    http://www.youtube.com/watch?v=qTHGgKTVl7k

    Θα ηθελα να προσθέσω οτι σε καμια περίπτωση η ηλεκτροπόντα είτε αυτή είτε με καλώδια μικρότερης διατομής δε κάνει για κόλημα επαναφορτισζόμενων μπαταριών. Υπάρχουν κυκλώμα αποκλειστικά για κόλημα μπαταριών,τα οποία βασίζονται στην αποφόρτιση μεγάλων πυκνωτών . Η ηλεκτροπόντα είναι για κολημα μικρών λαμαρινων μεταξύ τους

    5 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    μπραβο και παλι μπραβο. και αψογο αποτελεσμα και απλη σαφης και κατατοπιστικοτατη παρουσιαση

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Φίλε Παντελή συγχαρητήρια. Έκανες καλή δουλειά και φαίνεται από το αποτέλεσμα. Καλά κολλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία,μπράβο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    MANΘΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Μπράβο Παντελή πολύ ωραία κατασκευή.Πρόσφατα βρήκα έναν Μ/Σ από φούρνο μικροκυμάτων και θα φτιάξω και εγώ μια ηλεκτροπόντα προσεχώς.Να σε ρωτήσω γιατί αυτή η ηλεκτροπόντα δεν κάνει για μπαταρίες?Πρέπει να γίνει κάποια μετατροποποίηση,γιατί εγώ βασικά για να κολλάω μπαταρίες την θέλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Μια χαρα τα καταφερες παντελη,μπραβο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manthos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Παντελή πολύ ωραία κατασκευή.Πρόσφατα βρήκα έναν Μ/Σ από φούρνο μικροκυμάτων και θα φτιάξω και εγώ μια ηλεκτροπόντα προσεχώς.Να σε ρωτήσω γιατί αυτή η ηλεκτροπόντα δεν κάνει για μπαταρίες?Πρέπει να γίνει κάποια μετατροποποίηση,γιατί εγώ βασικά για να κολλάω μπαταρίες την θέλω.

    Και βέβαια κάνει,το θέμα είναι να φτιάξεις τις ακίδες με μικρή απόσταση (max 5mm)-(όσο ο θετικός πόλος μπαταρίας και λίγο πιο μικρή απόσταση).
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72667

    Και εγώ μόνο για αυτό τον λόγο την έφτιαξα.
    (παρεπιπτόντως λαμάκι-συνδετήρα μπαταριών, προτίμησε όσο το δυνατόν λεπτότερο).
    Σου κάνουν σχεδόν όλα τα μέταλλα-ρετάλια από μηχανουργείο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροπόντα
    By apilot in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-22, 15:39
  2. Χρονοδιακόπτης για ηλεκτροπόντα!
    By midakos in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 16:11
  3. Ηλεκτροπόντα χειροποίητη (2)
    By lepouras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-13, 21:14
  4. Ηλεκτροπόντα χειροποίητη, (μέρος Duo).
    By mariosinsuex in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 18:52
  5. Ηλεκτροπόντα χειροποίητη.
    By mariosinsuex in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 04:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας