Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Μετατροπή Ηλεκτροσυγκόλληση AC σε DC

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=50

    Ποιος είναι ο ρόλος της πολικότητας στη συγκόλληση με επικαλυμμένο ηλεκτρόδιο;
    Στη μέθοδο αυτή, περίπου το 30 % της θερμότητας του τόξου παράγεται στον αρνητικό πόλο, ενώ το υπόλοιπο 70 % της θερμότητας του τόξου παράγεται στο θετικό πόλο. Έτσι, τοποθετώντας το θετικό πόλο στην τσιμπίδα προκαλείται η δημιουργία ενός ρηχού και πλατιού κορδονιού, ενώ τοποθετώντας τον αρνητικό πόλο στην τσιμπίδα προκαλείται η δημιουργία ενός στενού κορδονιού με μεγάλη διείσδυση.

    Θεωρία dc ac Σελίδα 9 http://oximaton.drwx.eu/files/texn_s...4_matzinos.pdf


    Θεωρία εκπαίδευση: http://handiworkteam.blogspot.gr/201...g-post_18.html

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JIM_6146B για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    draco1 (17-12-13), Gaou (24-12-17)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=50

    Ποιος είναι ο ρόλος της πολικότητας στη συγκόλληση με επικαλυμμένο ηλεκτρόδιο;
    Στη μέθοδο αυτή, περίπου το 30 % της θερμότητας του τόξου παράγεται στον αρνητικό πόλο, ενώ το υπόλοιπο 70 % της θερμότητας του τόξου παράγεται στο θετικό πόλο. Έτσι, τοποθετώντας το θετικό πόλο στην τσιμπίδα προκαλείται η δημιουργία ενός ρηχού και πλατιού κορδονιού, ενώ τοποθετώντας τον αρνητικό πόλο στην τσιμπίδα προκαλείται η δημιουργία ενός στενού κορδονιού με μεγάλη διείσδυση.

    Θεωρία dc ac Σελίδα 9 http://oximaton.drwx.eu/files/texn_s...4_matzinos.pdf


    Θεωρία εκπαίδευση: http://handiworkteam.blogspot.gr/201...g-post_18.html
    Σε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κύθηρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    ΓΡιά σου Jim .

    ΣυγχαρητΞ�ρια Ξ³ΞΉΞ± την κατασκΡυΞ� αλλά ΞΊΞ±ΞΉ τη δημοσίΡυση !

    ΞžΞ΅ΞΊΞ―Ξ½Ξ·ΟƒΞ± ΞΊΞ±ΞΉ Ργώ Ξ±Ο…Ο„Ξ� τη μΡτατροπΞ� ΞΌΞ΅ τις ίδιΡς Ξ³Ξ*φυρΡς (5010) , σΡ 165Ξ‘ Ξ·Ξ»Ξ΅ΞΊΟ„ΟΞΏΞΊΟŒΞ»Ξ»Ξ·ΟƒΞ· (Ρίμαι ακόμη στο στάδιο τοποθΞ*τησης των Ξ³Ξ΅Ο†Ο…ΟΟŽΞ½ στην ΟˆΟΞΊΟ„ΟΞ±) ΞΊΞ±ΞΉ Ρίπα Ξ½Ξ± το ΟˆΞ¬ΞΎΟ‰ λίγο , ΞΊΞ±ΞΉ σΡ βρΞ�ΞΊΞ± ...
    Θα Ξ�θΡλα Ξ½Ξ± σΡ ρωτΞ�σω κάποια πράγματα αφού Ξ*χουν πΡράσΡι μΡρικά Ο‡ΟΟŒΞ½ΞΉΞ± ΞΊΞ±ΞΉ σίγουρα ΞΈΞ± Ξ*χΡις βγάλΡι κάποια συμπΡράσματα :

    1) Είσαι ΡυχαριστημΞ*Ξ½ΞΏΟ‚ Ξ±Ο€ΟŒ τη μΡτατροπΞ� - πατΞ*ντα ?
    2) Αξί΢Ρι Ξ½Ξ± το κάνω ΞΊΞ±ΞΉ Ργώ ?
    3) ΔουλΡύΡι ακόμη ?
    4) ΧρΡιά΢Ρται κάποια βΡλτίωση ?
    5) ΞŒΟ„Ξ±Ξ½ Ξ»Ξ*Ο‚ ΟŒΟ„ΞΉ τα καλώδια Ρίναι Ξ¦25mm ΡννοΡίς ΟŒΟ„ΞΉ Ρίναι καρΞ* 25, δηλαδΞ� διατομΞ�Ο‚ 25 Ο„Ξ΅Ο„ΟΞ±Ξ³Ο‰Ξ½ΞΉΞΊΟŽΞ½ Ο‡ΞΉΞ»ΞΉΞΏΟƒΟ„ΟŽΞ½ ?
    6) ΀ους πυκνωτΞ*Ο‚ τους ΞΊΞ±Ο„Ξ�ργησΡς οριστικά ?
    7) ΀η Ξ΄ΞΏΟΞ»Ξ΅ΟˆΞ΅Ο‚ ΞΊΞ±ΞΉ χωρίς πηνίο στην Ξ*ξοδο Ξ³ΞΉΞ± Ξ½Ξ± Ξ΄ΞΉΞ±Ο€ΞΉΟƒΟ„ΟŽΟƒΞ΅ΞΉΟ‚ ΟŒΟ„ΞΉ Ξ· κατασκΡυΞ�-τοποθΞ*τησΞ� του αξί΢Ρι τον ΞΊΟŒΟ€ΞΏ ?
    ΔΡ ΞΌΞ±Ο‚ Ξ»Ξ*Ο‚ τίποτα Ξ³ΞΉΞ± το Ο„ΟΞΏΟ†ΞΏΞ΄ΞΏΟ„ΞΉΞΊΟŒ των 12V Ξ³ΞΉΞ± τους ανΡμιστΞ�ρΡς !

    Αυτά τα "λίγα" Ξ±Ο€ΟŒ ΞΌΞ*Ξ½Ξ±
    Ξ•Ο…Ο‡Ξ±ΟΞΉΟƒΟ„ΟŽ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Συνονόματε, το κείμενο σου για κάποιο λόγο, δεν φαίνεται σωστά, χρειάζεται αποκωδικοποίηση:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΤακηςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Jim .

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή αλλά και τη δημοσίευση !

    Ξεκίνησα και εγώ αυτή τη μετατροπή με τις ίδιες γέφυρες (5010) , σε 165Α ηλεκτροκόλληση (είμαι ακόμη στο στάδιο τοποθέτησης των γεφυρών στην ψύκτρα) και είπα να το ψάξω λίγο , και σε βρήκα ...
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αφού έχουν περάσει μερικά χρόνια και σίγουρα θα έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα :

    1) Είσαι ευχαριστημένος από τη μετατροπή - πατέντα ?
    2) Αξίζει να το κάνω και εγώ ?
    3) Δουλεύει ακόμη ?
    4) Χρειάζεται κάποια βελτίωση ?
    5) Όταν λές ότι τα καλώδια είναι Φ25mm εννοείς ότι είναι καρέ 25, δηλαδή διατομής 25 τετραγωνικών χιλιοστών ?
    6) Τους πυκνωτές τους κατήργησες οριστικά ?
    7) Τη δούλεψες και χωρίς πηνίο στην έξοδο για να διαπιστώσεις ότι η κατασκευή-τοποθέτησή του αξίζει τον κόπο ?
    Δε μας λές τίποτα για το τροφοδοτικό των 12V για τους ανεμιστήρες !

    Αυτά τα "λίγα" από μένα
    Ευχαριστώ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 24-12-17 στις 18:53
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησα και εγώ αυτή τη μετατροπή με τις ίδιες γέφυρες (5010) , σε 165Α ηλεκτροκόλληση (είμαι ακόμη στο στάδιο τοποθέτησης των γεφυρών στην ψύκτρα) και είπα να το ψάξω λίγο...
    άσχημα έκανες οι γέφυρες 5010 καιγονται για πλάκα ειναι κακή επιλογή.
    υπάρχουν γέφυρες με ενσωματωμένη ψύκτρα στα 100Α, ειναι πιο ακριβές αλλα αξίζουν,
    100A Amp 1000V 3 Phase Diode Metal Case Bridge Rectifier

    εχω τέτοια και ειμαι ευχαριστημένος, εκτός απο 3 φάσεις λειτουργεί και με μια φάση.

    https://www.ebay.com/itm/SQL-100A-Am...wAAOSwIaFZFFHg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΤακηςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Jim .

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή αλλά και τη δημοσίευση !

    Ξεκίνησα και εγώ αυτή τη μετατροπή με τις ίδιες γέφυρες (5010) , σε 165Α ηλεκτροκόλληση (είμαι ακόμη στο στάδιο τοποθέτησης των γεφυρών στην ψύκτρα) και είπα να το ψάξω λίγο , και σε βρήκα ...
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αφού έχουν περάσει μερικά χρόνια και σίγουρα θα έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα :

    1) Είσαι ευχαριστημένος από τη μετατροπή - πατέντα ? ( εγώ Ναί . Καταρχάς κολλάς και με DC ηλεκτρόδιο )
    2) Αξίζει να το κάνω και εγώ ? ( Την κάνω χρήση με ηλεκτρόδιο 2mm και σε λεπτά ελάσματα - κάγκελα κούφια κ.λ.π. )
    3) Δουλεύει ακόμη ? ( Ναι )
    4) Χρειάζεται κάποια βελτίωση ? ( Οχι )
    5) Όταν λές ότι τα καλώδια είναι Φ25mm εννοείς ότι είναι καρέ 25, δηλαδή διατομής 25 τετραγωνικών χιλιοστών ? ( ΝΑΙ )
    6) Τους πυκνωτές τους κατήργησες οριστικά ? ( Ναι κάνουν άχαρο βραχυκύκλωμα δεν λέει )
    7) Τη δούλεψες και χωρίς πηνίο στην έξοδο για να διαπιστώσεις ότι η κατασκευή-τοποθέτησή του αξίζει τον κόπο ? ( Βοηθάει στο arg και στην διατήρηση - επίσης στην έναρξη-βραχυκύκλωμα εκτονώνεται η ένταση και δεν τινάζεις τις γέφυρες )
    Δε μας λές τίποτα για το τροφοδοτικό των 12V για τους ανεμιστήρες ! ( Απλά 2 ανεμιστήρες απο PC και υπάρχει εξωτερικός μετασχηματιστής )

    (με συνεχείς λειτουργία γαζί - ηλεκτρόδιο 2 mm - οι ψύκτρες δεν ζεσταίνονται είναι χλιαρές το ίδιο είδα και με 2.5mm αλλά περισσότερο το χρησιμοποιώ με 2mm )


    ( Είναι ογκώδεις , δεν μπορώ να την μετακινώ , έχω μακρυά καλώδια φ25 και την έχω σταθερά σε ένα σημείο . Οταν θέλω DC την ενεργοποιώ αλλά μόνο εκεί .

    Αν δεν έχεις τα υλικά και είναι να τα αγοράσεις μία inverter είναι καλύτερη , ελαφρότερη κ.λ.π. εγώ είχα τα υλικά κ.λ.π)

    Προσωπικά δεν επενδύω σε inverter των 200 Ε . Το 2017 αγόρασα και μία 200Α χαλκού ... Τις κάνεις ότι θές και δεν χαλάνε με τίποτα - θέλει εμπειρία αλλα μετά απο ώρες-μέρες την αποκτάς ..

    Αυτά τα "λίγα" από μένα
    Ευχαριστώ

    Ευχαρστώ τον Panoss για την μετάφραση .

    Καλές γιορτές - Καλά Χριστούγεννα με υγεία και δημιουργικότητα σε όλους .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 25-12-17 στις 09:38

  8. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κύθηρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνονόματε, το κείμενο σου για κάποιο λόγο, δεν φαίνεται σωστά, χρειάζεται αποκωδικοποίηση:
    Ευχαριστώ συνονόματε !
    ("Έχασα" 2 φορές το κειμενάκι αυτό και στο τέλος το "παράτησα" όπως ήταν, ελπίζοντας ότι κάποιο "τζιμάνι" θα μπορέσει να κάνει τη μετατροπή που εγώ δεν μπόρεσα, και να που βρέθηκες εσύ ! )
    Αν μπορεί κάποιος ας σβήσει τα "κινέζικα" που έγραψα (γιατί εγώ δε βλέπω να έχω αυτή τη δυνατότητα).

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΤακηςΠ : 28-12-17 στις 00:20

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κύθηρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    άσχημα έκανες οι γέφυρες 5010 καιγονται για πλάκα ειναι κακή επιλογή.
    υπάρχουν γέφυρες με ενσωματωμένη ψύκτρα στα 100Α, ειναι πιο ακριβές αλλα αξίζουν,
    100A Amp 1000V 3 Phase Diode Metal Case Bridge Rectifier

    εχω τέτοια και ειμαι ευχαριστημένος, εκτός απο 3 φάσεις λειτουργεί και με μια φάση.

    https://www.ebay.com/itm/SQL-100A-Am...wAAOSwIaFZFFHg
    Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και το Link .
    Bλέπω να το λένε και άλλοι αυτό , αλλά τα υλικά τα έχω πάρει από καιρό και λέω να προχωρήσω με αυτά
    (κόστος 10 γέφυρες 5010 και ψύκτρα 30 εκ μήκους : 30€ περίπου από την Ελληνική αγορά) ,
    τα υπόλοιπα θα τα βολέψω (θέλω να πιστεύω)χωρίς κόστος ...
    Εξάλου ο φίλος Jim το έκανε, και δουλεύει ...
    Εσύ χρησιμοποίησες τις γέφυρες αυτές στην ίδια "πατέντα" ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΤακηςΠ : 28-12-17 στις 00:18

  10. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κύθηρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαρστώ τον Panoss για την μετάφραση .

    Καλές γιορτές - Καλά Χριστούγεννα με υγεία και δημιουργικότητα σε όλους .

    1) Είσαι ευχαριστημένος από τη μετατροπή - πατέντα ? ( εγώ Ναί . Καταρχάς κολλάς και με DC ηλεκτρόδιο )
    2) Αξίζει να το κάνω και εγώ ? ( Την κάνω χρήση με ηλεκτρόδιο 2mm και σε λεπτά ελάσματα - κάγκελα κούφια κ.λ.π. )
    3) Δουλεύει ακόμη ? ( Ναι )
    4) Χρειάζεται κάποια βελτίωση ? ( Οχι )
    5) Όταν λές ότι τα καλώδια είναι Φ25mm εννοείς ότι είναι καρέ 25, δηλαδή διατομής 25 τετραγωνικών χιλιοστών ? ( ΝΑΙ )
    6) Τους πυκνωτές τους κατήργησες οριστικά ? ( Ναι κάνουν άχαρο βραχυκύκλωμα δεν λέει )
    7) Τη δούλεψες και χωρίς πηνίο στην έξοδο για να διαπιστώσεις ότι η κατασκευή-τοποθέτησή του αξίζει τον κόπο ? ( Βοηθάει στο arg και στην διατήρηση - επίσης στην έναρξη-βραχυκύκλωμα εκτονώνεται η ένταση και δεν τινάζεις τις γέφυρες )
    Δε μας λές τίποτα για το τροφοδοτικό των 12V για τους ανεμιστήρες ! ( Απλά 2 ανεμιστήρες απο PC και υπάρχει εξωτερικός μετασχηματιστής )

    (με συνεχείς λειτουργία γαζί - ηλεκτρόδιο 2 mm - οι ψύκτρες δεν ζεσταίνονται είναι χλιαρές το ίδιο είδα και με 2.5mm αλλά περισσότερο το χρησιμοποιώ με 2mm )


    ( Είναι ογκώδεις , δεν μπορώ να την μετακινώ , έχω μακρυά καλώδια φ25 και την έχω σταθερά σε ένα σημείο . Οταν θέλω DC την ενεργοποιώ αλλά μόνο εκεί .

    Αν δεν έχεις τα υλικά και είναι να τα αγοράσεις μία inverter είναι καλύτερη , ελαφρότερη κ.λ.π. εγώ είχα τα υλικά κ.λ.π)

    Προσωπικά δεν επενδύω σε inverter των 200 Ε . Το 2017 αγόρασα και μία 200Α χαλκού ... Τις κάνεις ότι θές και δεν χαλάνε με τίποτα - θέλει εμπειρία αλλα μετά απο ώρες-μέρες την αποκτάς ..



    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση και ανταποδίδω τις ευχές για καλή πρωτοχρονιά (πλέον) και καλή χρονιά σε όλους !
    Το γνωρίζω ότι το έτοιμο εργαλείο είναι σχεδόν πάντα καλύτερο από τις πατέντες , αλλά έχω δεί και πολλές ακριβές ινβέρτερ καμμένες και είπα να δοκιμάσω (να ρισκάρω κανα 50άρι €) !
    Μέχρι τώρα (10 γέφυρες 5010 και μια ψύκτρα 30 εκ μήκος σειράς LM) είμαι στα 30 € .
    Εξάλου μια πατέντα που έχεις κάνει μόνος σου , και δουλεύει , δεν συγκρίνεται με καμία έτοιμη συσκευή !!!
    Κάνω καλό γαζί με την AC , αλλά για μαγγανίου - βασικό - αλουμινίου , δεν...
    οπότε έβαλα μπροστά για διπλή ανόρθωση (γέφυρα) αφού θεωρητικά γίνεται ...
    Πίστευα βέβαια ότι οι πυκνωτές εξομαλυνσης (αφού θα ανέβαζαν λίγο την τάση) θα βοηθούσαν στο γαζί ή τουλάχιστον στην εκκίνηση , αλλά εσύ μου λές το αντίθετο, οπότε ... φθηνότερα = καλύτερα ...
    Έλεγα να μήν κάνω κουτί στην πατέντα , αλλά τώρα με το "reactor" μου τη "χάλασες" ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΤακηςΠ : 28-12-17 στις 00:31

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροσυγκόλληση AC με 2 Μ.Ο.Τ. (Μετασχηματιστές Φούρνου Μικροκυμάτων)
    By fivosv in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 18:35
  2. Βλάβη σε ηλεκτροσυγκόλληση TIG inverter welding
    By Γιάννης FM17 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 16:45
  3. Ηλεκρονική ηλεκτροσυγκόλληση
    By karion in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 02:16
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 23:29
  5. διακόπτης κούνιας για ηλεκτροσυγκόλληση
    By thomasg24 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 19:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας