Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή Αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο

    Σε πολυκατοικία έχει μπει φυσικό αέριο, απλά επειδή κανεις δεν πληρώνει, μια γνωστη μου θέλει να έχει αυτόνομη θέρμανση. Οποτε φαντάζομαι η μονη λύση είναι να πάμε σε ατομικό λέβητα. Υπάρχει καμια πρόταση για εταιρία/τεχνολογία αλλα και οικονομική/ποιοτική/δοκιμασμένη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Inverter καλής μάρκας. Όλα τα άλλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολυκατοικία έχει μπει φυσικό αέριο, απλά επειδή κανεις δεν πληρώνει, μια γνωστη μου θέλει να έχει αυτόνομη θέρμανση. Οποτε φαντάζομαι η μονη λύση είναι να πάμε σε ατομικό λέβητα. Υπάρχει καμια πρόταση για εταιρία/τεχνολογία αλλα και οικονομική/ποιοτική/δοκιμασμένη?
    τι εταιρια? φυσικου αεριου?
    ΔΕΦΑ.
    Καταρχην φανταζομαι μιλας για μονοσωληνιο συστημα που της δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησει σωληνωσεις και σωματα του διαμερισματος.
    χρειαζεται το 50%+1 ψηφους ωστε να αποφυγει τυχον χρεωσεις της κοινοχρηστης θερμανσης.
    Επισης κατα προτιμηση διαλεγει λεβητα συμπηκνωματων οπου εχει μεγαλυτερη αποδοση.Απο εκει και περα υπαρχουν πολλες μαρκες να επιλεξει ,γνωστες κατα προτιμηση και σιγουρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και Βασίλης το μηχάνημα είναι το λιγότερο.
    Το θέμα είναι η απεξάρτηση από τα κοινόχρηστα που αφορούν τη θέρμανση,
    Η δυνατότητα της μετατροπής γιατί μπορεί οι σωλήνες να χρειαστεί να διασχίσουν όλο το διαμέρισμα για να πάνε στο κολεκτερ, και να είναι σύμφωνοι όλοι για το σημείο από το οποίο θα ανέβουν οι σωλήνες στο διαμέρισμα της. Αν λυθούν αυτά η επιλογή μηχανήματος δεν είναι και δύσκολη 2 – 3 πράγματα είναι όλα κι όλα σε σχέση με την τιμή αποφασίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Αν ξεπερασθούν όλα τα άλλα με τα κοινόχρηστα και την εγκατάσταση, σχετικά με τον λέβητα συμπηκνωμάτων να βάλω ένα αστερίσκο.
    Πριν τρία χρόνια που έκανα την ίδια διαδικασία το είχα δει λίγο και δέν θα το συνιστούσα για μικρές σχετικά καταναλώσεις και μάλιστα υψηλών θερμοκρασιών.

    Αν έχουμε ενδοδαπέδια (μεγαλύτερος βαθμός απόδοσης λέβητα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες) και μεγάλη κατανάλωση τότε μπορεί και να συμφέρει, αλλά για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση με 500κυβικά κατανάλωση τον χρόνο είχα υπολογίσει αν θυμάμαι καλά απόσβεση στην διαφορά κόστους στα 15-20 χρόνια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξεπερασθούν όλα τα άλλα με τα κοινόχρηστα και την εγκατάσταση, σχετικά με τον λέβητα συμπηκνωμάτων να βάλω ένα αστερίσκο.
    Πριν τρία χρόνια που έκανα την ίδια διαδικασία το είχα δει λίγο και δέν θα το συνιστούσα για μικρές σχετικά καταναλώσεις και μάλιστα υψηλών θερμοκρασιών.

    Αν έχουμε ενδοδαπέδια (μεγαλύτερος βαθμός απόδοσης λέβητα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες) και μεγάλη κατανάλωση τότε μπορεί και να συμφέρει, αλλά για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση με 500κυβικά κατανάλωση τον χρόνο είχα υπολογίσει αν θυμάμαι καλά απόσβεση στην διαφορά κόστους στα 15-20 χρόνια...
    Χρηστο με μπερδεψες τωρα.
    Καταρχην ο ανθρωπος δεν εχει θερμανση οποτε δεν μιλαμε για αποσβεση αλλα αναγκη.
    Οταν λες να συμφερει σε συγκριση με τι? καλη η ενδοδαπεδια αλλα το κοστος σε ετοιμο σπιτι απαγορευτικο.Επισης φτανουν σε 95% αποδοση.Ποσο παραπανω να παει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αν δεν είμουν σαφής. Εννοώ ότι σε δεδομένη, μικρή σχετικά εγκατάσταση με τα κλασσικά σώματα, αν βάλουμε ένα λέβητα αερίου συμπηκνωμάτων σε σχέση με ένα κλασσικό ίδιας μαρκας κτλκτλ τότε για να κάνουμε απόσβεση την διαφορά τιμής του λέβητα συμπηκνωμάτων σε σχέση με των απλό θέλουμε πάρα πολλά χρόνια.

    Ένας λέβηταςε συμπηκνωμάτων, τουλάχιστον σε σχέση με τα data των εταιριών ταιριάζει καλύτερα σε ενδοδαπέδιες που εκεί θα αποδώσει τα μέγιστα. Και πάλι η διαφορά όμως δεν είναι τρομέρη. Για εμένα κάποιος συμνφέρει να βάλει λέβητα συμπηκνωμάτων μόνο σε ενδοδαπέδια και μεγάλο σπίτι-κατανάλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τωρα καταλαβα.νομιζω το επιπλεον κοστος ειναι 200-300€ αν δεν κανω λαθος.
    Δεν αξιζει να επενδυσει με δεδομενη την καλυτερη αποδοση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Με έβαλες να ξαναψάχνω τώρα

    Συμπύκνωσης Ariston Genus Premium Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----97.3%
    http://www.ariston.com/gr/GENUS_PREMIUM_EVO
    Συμβατικός Ariston Genus Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----93.8%
    http://www.ariston.com/gr/GENUS_EVO
    Διαφορά απόδοσης σύμφωνα με την εταιρία 3.5%

    Σημερινές τιμές μέσω skroutz από το ίδιο κατάστημα 1325 και 946ευρώ αντίστοιχα.
    Διαφορά 379ευρώ

    1m3 αερίου περίπου ίσο μ3 11.3kWh, δλδ 500m3=5650kWh/έτος (δική μου περίπτωση)
    κόστος kWh=0.06ευρώ Χ1.13(+ΦΠΑ)=0.0678ευρώ τελική τιμή (έχει αρκετές φορές και λιγότερο κόστος)

    Άρα στο χρόνο εγώ έχω 0.0678x5650=383ευρώ κόστος αερίου τελική τιμή με τον συμβατικό που έχω.
    Αν είχα συμπήκνωσης θα είχα θεωρητικά στο χρόνο 383x0.965=370
    Άρα κέρδος στο χρόνο 383-370=13ευρώ!

    379/13=29 χρόνια απόσβεση!!! (με σημερινά δεδομένα)

    θα λειτουργεί ακόμη ο δικός μου τότε? θα έχει βγει κάτι καλύτερο? θα ζω εγώ τότε? χαχαχαχχαχα
    Για αυτό παιδιά να αφήσουμε τους πωλητές και ας κάνουμε όταν μπορούμε μερικές προσθαφαιρέσεις.

    Τα 379ευρώ μου μένουν μπροστά στο χέρι (αν τα έχω) και τα τρώω και σουβλάκια!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 04-11-13 στις 19:51

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έβαλες να ξαναψάχνω τώρα

    Συμπύκνωσης Ariston Genus Premium Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----97.3%
    http://www.ariston.com/gr/GENUS_PREMIUM_EVO
    Συμβατικός Ariston Genus Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----93.8%
    http://www.ariston.com/gr/GENUS_EVO
    Διαφορά απόδοσης σύμφωνα με την εταιρία 3.5%

    Σημερινές τιμές μέσω skroutz από το ίδιο κατάστημα 1325 και 946ευρώ αντίστοιχα.
    Διαφορά 379ευρώ

    1m3 αερίου περίπου ίσο μ3 11.3kWh, δλδ 500m3=5650kWh/έτος (δική μου περίπτωση)
    κόστος kWh=0.06ευρώ Χ1.13(+ΦΠΑ)=0.0678ευρώ τελική τιμή (έχει αρκετές φορές και λιγότερο κόστος)

    Άρα στο χρόνο εγώ έχω 0.0678x5650=383ευρώ κόστος αερίου τελική τιμή με τον συμβατικό που έχω.
    Αν είχα συμπήκνωσης θα είχα θεωρητικά στο χρόνο 383x0.965=370
    Άρα κέρδος στο χρόνο 383-370=13ευρώ!

    379/13=29 χρόνια απόσβεση!!! (με σημερινά δεδομένα)

    θα λειτουργεί ακόμη ο δικός μου τότε? θα έχει βγει κάτι καλύτερο? θα ζω εγώ τότε? χαχαχαχχαχα
    Για αυτό παιδιά να αφήσουμε τους πωλητές και ας κάνουμε όταν μπορούμε μερικές προσθαφαιρέσεις.

    Τα 379ευρώ μου μένουν μπροστά στο χέρι (αν τα έχω) και τα τρώω και σουβλάκια!
    Στα μαθηματικα καλα τα λες... Ισως να εχεις και δικιο δεν ξερω.
    Στο θεμα πωλητων..τι σχεση εχει???
    πωλητης δεν ειμαι .Μαλλον κατασκευαστων θες να πεις.Αραγε γιατι τους φτιαχνουν?? για να μην κανεις αποσβεση ποτε?κατι θα υπολογιζεις λαθος.
    Τεσπα, http://www.michanikos.gr/topic/30629...E%CF%89/page-2

    (συγνωμη για το συγκεκριμενο ) εδω οι πιο ειδικοι αναφερουν ως και 20% μειον στην καταναλωση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 14:10
  2. Σύγκριση κατανάλωσης: πετρέλαιο, ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο
    By johnge in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 00:19
  3. Ερ: Πώς λειτουργεί ο θερμιδομετρητής στην αυτόνομη θέρμανση;
    By antonis_p in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 08:59
  4. Φωτοβολταικά vs Φυσικό αέριο
    By Panoss in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-10, 09:46
  5. Η τηλεφωνία αύριο..
    By Radiometer in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 18:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας