Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μεταφορά θερμοστάτη καλοριφέρ, τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Question Μεταφορά θερμοστάτη καλοριφέρ, τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω;

    Γεια σας,
    αντιμετωπίζω το εξής προβληματάκι. Ο θερμοστάτης που έχουμε συνήθως στον τοίχο για τα καλοριφέρ έχει τοποθετηθεί (παλαιότερα πολύ παλαιότερα - παλιά εγκτάσταση) σε σημείο εξωτερικού τοίχου και συγκεκριμένα ανάμεσα σε μια μπαλκονόπορτα και σε ένα σώμα.
    Θεωρώ πως είναι εντελώς λανθασμένα τοποθετημένος εκεί και θέλω απλά να τον μεταφέρω σε άλλο σημείο του σπιτιού (εσωτερικό τοίχο - είσοδο καθιστικού).
    Σκέφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω κάποιους ασύρματους αλλά μετά και από συζητήσεις με φίλους, αποφάσισα να το πάω με καλώδιο γωνία-γωνία, ακμή-ακμή. Κυρίως λόγω της απαίτησεις μπαταριών και αν αυτές αποφορτιστούν κλπ. κλπ. καλύτερα με καλώδιο.

    Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής. Ποιό είναι το κατάλληλο καλώδιο για να μεταφέρω τον θερμοστάτη;

    Επίσης μου είπε φίλος (με περίσσεια σιγουριά και πειθώ ομολογώ) να χρησιμοποιήσω το γνωστό καλώδιο UTP που χρησιμοποιούμε ευρέως για ethernet στη δομημένη καλωδίαση. (FTP ή SFTP, κλπ.). Τυγχάνει να έχω τέτοιο καλώδιο και όντως να μου περισεύει. Οπότε η ερώτηση είναι: Μπορώ πράγματι να χρησιμοποιήσω ethernet καλωδιο για αυτό το σκοπό;

    Σημ. α) η απόσταση είναι περίπου 6-7 μέτρα. β) ο θερμοστάτης είναι ένας κλασικός με ροδέλα πάνω δεξιά για την ρύθμιση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Όσοι θερμοστάτες έχω δει, φέρουν την τάση του δικτύου ηλεκτροδότησης (230V)
    Εγώ θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω ένα ηλεκτρολογικό καλώδιο και όχι κάποιο συνεστραμμένου ζεύγους που είναι για διαφορετικές εφαρμογές και με μικρότερη μόνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    αν ο θερμοστατης εχει και λαμπακι , τοτε θα χρειαστεις 3χ0,50 . αν οχι ..τοτε το 2χ0,50 ειναι super!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anmits2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ο θερμοστατης εχει και λαμπακι , τοτε θα χρειαστεις 3χ0,50 . αν οχι ..τοτε το 2χ0,50 ειναι super!!!
    τι ακριβώς εννοείς; τι είναι το 0,50;
    Υπάρχει κάποια "κωδική ονομασία" για το καλώδιο για να το ζητήσω από κατάστημα με ηλεκτρολογικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    εγω θα ελεγα αν δεν γνωριζεις πολλα απο ηλεκτρολογικα να το αφησεις σε καποιον αλλο πιο εμπειρο. κυριως λογω της υπαρξης τασης 220v. ενα αλλο σημειο που θελει προσοχη ειναι να μην μπερδεψεις τα χρωματα των καλωδιων πανω στην πλακετα. χρησιμοποιησε φωτογραφικη μηχανη η ενα σημειωματαριο για την σωστη απεικονιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    αντιμετωπίζω το εξής προβληματάκι. Ο θερμοστάτης που έχουμε συνήθως στον τοίχο για τα καλοριφέρ έχει τοποθετηθεί (παλαιότερα πολύ παλαιότερα - παλιά εγκτάσταση) σε σημείο εξωτερικού τοίχου και συγκεκριμένα ανάμεσα σε μια μπαλκονόπορτα και σε ένα σώμα.
    Θεωρώ πως είναι εντελώς λανθασμένα τοποθετημένος εκεί και θέλω απλά να τον μεταφέρω σε άλλο σημείο του σπιτιού (εσωτερικό τοίχο - είσοδο καθιστικού).
    Σκέφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω κάποιους ασύρματους αλλά μετά και από συζητήσεις με φίλους, αποφάσισα να το πάω με καλώδιο γωνία-γωνία, ακμή-ακμή. Κυρίως λόγω της απαίτησεις μπαταριών και αν αυτές αποφορτιστούν κλπ. κλπ. καλύτερα με καλώδιο.

    Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής. Ποιό είναι το κατάλληλο καλώδιο για να μεταφέρω τον θερμοστάτη;

    Επίσης μου είπε φίλος (με περίσσεια σιγουριά και πειθώ ομολογώ) να χρησιμοποιήσω το γνωστό καλώδιο UTP που χρησιμοποιούμε ευρέως για ethernet στη δομημένη καλωδίαση. (FTP ή SFTP, κλπ.). Τυγχάνει να έχω τέτοιο καλώδιο και όντως να μου περισεύει. Οπότε η ερώτηση είναι: Μπορώ πράγματι να χρησιμοποιήσω ethernet καλωδιο για αυτό το σκοπό;

    Σημ. α) η απόσταση είναι περίπου 6-7 μέτρα. β) ο θερμοστάτης είναι ένας κλασικός με ροδέλα πάνω δεξιά για την ρύθμιση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

    αν ο θερμοστατης σου τροφοφοτειται με χαμηλη ταση τοτε μπορεις. αν τροφοδοτειται με 220v τοτε οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αν ο θερμοστάτης σου λειτουργεί κατευθείαν στα 220V δεν επιτρέπεται να τον συνδέσεις με καλώδιο UTP. Τα καλώδια των 0.5mm2 που λέει ο Ανέστης έχουν ψιλοεκλείψει, και το λεπτότερο ηλεκτρολογικό καλώδιο που βρίσκεις πια εύκολα είναι των 0.75mm2. Τέτοιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Τώρα, επειδή στα τρίκλωνα καλώδια το ένα είναι (σχεδόν) πάντα κιτρινοπράσινο και προορίζεται για γείωση, δεν είναι καλό να το χρησιμοποιήσεις για άλλη δουλειά. Έτσι, θα χρειαστείς τελικά καλώδιο 4 Χ 0.75mm2, όπου το κιτρινοπράσινο θα το χρησιμοποιήσεις ως γείωση (αν βέβαια δέχεται γείωση ο θερμοστάτης και αν επίσης υπάρχει αγωγός γείωσης στην παλιά θέση του θερμοστάτη), αλλιώς θα το αφήσεις αχρησιμοποίητο. Το γκρι (ή μπλε ανάλογα με την ...παλαιότητα του καλωδίου) θα το χρησιμοποιήσεις ως ουδέτερο για το λαμπάκι του θερμοστάτη, και τα άλλα δυο (που πιθανότατα θα είναι μαύρο και καφέ), θα τα χρησιμοποιήσεις για την επαφή.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. -Μεταφορά εικόνας HDMI με καλώδιο δικτύου.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 09:15
  2. Τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω;
    By Λαμπάτος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 20:39
  3. Μεταφορά σήματος HDMI με καλώδιο δικτύου σε μεγάλη απόσταση σε πάνω 2 σημεία.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-14, 00:56
  4. Μεταφορά RF από καλώδιο UTP
    By makis.civ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 00:49
  5. Μπορώ να χρησιμοποιήσω?
    By akisbach in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-05, 01:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας