Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: 5V εξοδος του arduino εκκινεί παλαγκο;Πώς;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή 5V εξοδος του arduino εκκινεί παλαγκο;Πώς;

    Δεν εχω ηλεκτρολογικες γνωσεις και εχω προβλημα.

    Θελω μεσω ιντερνετ να μπορω να ελεγχω συσκευες οπως παλαγκο , φωτα , πλυντήριο , καμερα κτλ.

    Πως θα το κάνω αυτο;;

    Με arduino + ethernet shield;
    Με 8 Relay Remote Control ;
    Με raspberry pi ;

    Γνωριζω απο προγραμματισμο και ειμαι πιο "ζεστος" για arduino ομως ποιο απο τα παραπανω θα κανει αξιοπιστα την δουλεια μου;

    Ειναι δυνατον απο εξοδο των 5V που δίνει το arduino να οπλισω ενα ρελε ωστε να λειτουγησει το παλαγκο για παραδειγμα;Μηπως θα χρειαστει καποιο κυκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παρης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Αν θες μια απλη on-off λειτουργια μπορεις να οδηγησεις ενα ρελε με 5 βολτο πηνιο απλα θα πρεπει να προσεξεις το ρευμα του πηνιου να μην ξεπερνα το μεγιστο του ατμελ. Το καλυτερο ειναι να μπει module με ρελε γιατι εχει ενσωματομενο τρανζιστορ για την οδηγηση του ρελε και μπορεις να δουλεψεις ρελε ισχυος που τα πηνια τους τραβανε αρκετο ρευμα στην οπληση.
    Για να εχεις ελενχο μεσω ιντερνετ θελεις οπωσδηποτε η ethernet, η wifi, η gprs module με καρτα sim και φυσικα γνωση και πολυ ορεξη για τον προγραμματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Μηπως μπορεις να μου το εξηγησεις καλυτερα;

    Το καλυτερο ειναι να μπει module με ρελε γιατι εχει ενσωματομενο τρανζιστορ για την οδηγηση του ρελε και μπορεις να δουλεψεις ρελε ισχυος που τα πηνια τους τραβανε αρκετο ρευμα στην οπληση.
    και αν μπορεις να μου προτεινεις καποιο ρελε για αγορα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παρης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Αν ψονιζεις απο εξωτερικο δες αυτο http://www.ebay.com/itm/New-5V-8-Cha...item2a2be3d5a9
    Απο ελλαδα δεν νωριζω πιος μπορει να εχει, αλλα θα βοηθησει καποιος αν γνωριζει, κανε υπομονη.

    Με το συγκεκριμενο module μπορεις να οδηγησεις σχεδον ολες τις μικροσυσκευες ενος σπιτιου, με εξαιρεσεις βεβαια ηλεκτρικες κουζινες, θερμοσιφωνα, και αλλες συσκευες ανω των 8-10Α που ειναι το μεγιστο της επαφης του ρελε. Βεβαια μπορεις να οδηγησεις με αυτα τα ρελε του module καποιο μεγαλυτερο ικανοτητας ρελε για να μπορεσεις να τροφοδοτησεις οποιοδηποτε φορτιο θελεις μετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Δηλαδη τα 5 Volt της εξοδου του arduino μπορουν να οπλισουν τα ρελεδακια που μου προτεινες.Ωραια μεχρι εδω ομως ποιο στοιχειο του ρελε πρεπει να δω για να ξερω οτι μπορει να οπλισει απο τα 5Volt και να "εξυπηρετησει" το θερμοσίφωνο για παραδειγμα.(μπορει να σου φανει ηλιθια η ερωτηση αλλα δεν ξερω)

    Επισης κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι αν ειναι απαραιτητο να παρω ετοιμη πλακετα (καθως βλεπω οτι εχει επιπλεον μπιχλιμπιδια εκτος απο τα ρελε) η αρκει μονο ενα ρελε σαν αυτο που τυχαινει να εχω στην αποθηκη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Ετσι απο απλη περιεργεια.
    Γνωσεις οπως λες δεν εχεις.Σεβαστο.
    Να ξεκινησεις το διαβασμα ωστε οσες αποριες σχηματισεις και να ρωτησεις ωστε να σου λυθουν και αυτο σεβαστο.
    Αλλα χωρις να εχεις ορεξη για διαβασμαχωρις να εχεις γνωσεις τι πας να κανεις????
    Ασε που αυτο που θες να κανεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο για εναν ειδικο, ποσο μαλλον για σενα.
    Σε ευτη την κατασκευη μπλεκουν ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα-προγραμματισμος και δεν εχεις γνωσεις για τιποτα απο ολα αυτα.Ετσι δεν ξεκινας να κανεις τιποτα πιστεψε με.
    ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.


    Δεν το λεω με σκοπο να σε προσβαλω.Το λεω γιατι οπως το ξεκινας δεν θα το προχωρησεις(για να το τελειωσεις καν δεν το αναφερω) ποτε.Αρχικα κατσε διαβασε,τι ειναι ρελε τι ειναι Α
    παρε το αρντουινο παιξε με αυτο ,προγραμματισε.Δες και plc ειναι πιο ευκολα υλοποιησιμο.
    Δεν ξερω τι αλλο να πω.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    καταλαβαινω πως το λες.Ομως ηδη ψαχνω να αγορασω ενα starter kit του arduino για αγορα.Επισης ρωταω και ξαναρωταω ΜΗΠΩΣ και δεν μπορεσει το arduino να κανει τελικα αυτο που θελω και εκτος απο τον κοπο του διαβασματος κτλ πανε χαμενα και τα χρήματα που θα δωσω.Βλεπω πως υπαρχουν και διαφορα Motor shields τα οποια ομως συνδεονται με το ethernet shield ;Ειναι συμβατα με το arduino uno;Σε αυτο το σταδιο βρισκομαι και μην βιαζεσε να βγαλεις συμπερασματα οχι μονο για το δικο μου Post.Βρισκομαι στο σταδιο της αναζητησης ακομα.

    Υ.Γ με αυτη σου την υπογραφη μονο εσυ θα μπορουσες να δωσεις μια τετοια απαντηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Με arduino έχεις πολλά στάδια να μπλέξεις (ψάξεις/μάθεις/προγραμματίσεις). Θα πρέπει να ασχοληθείς και με προγραμματισμό και με ηλεκτρονικά και με ηλεκτρολογικά. Το arduino δεν είναι σαν τα lego, συναρμολογείς και τελείωσες, πρέπει να παντρέψεις με προσωπική δουλειά τα διάφορα κομμάτια και κάποια από αυτά ίσως χρειαστούν αρκετή ενασχόληση.
    Φυσικά και μπορεί να γίνει και με arduino και με rasp. Κανένας μας όμως δεν μπορεί να σου πει αν εσύ μπορείς να το κάνεις.

    Και εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το έτοιμο με τα 8 ρελέ.

    Βέβαια ο Καβάφης είχε πει "Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να' ναι μακρύς ο δρόμος...", οπότε εσύ θα αποφασίσεις πως θα συνεχίσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.953

    Προεπιλογή

    Για χειρισμο μεσω net δεν κανει το arduino γιατι ειναι ψοφιμι και δεν μπορει να τρεξει κανονικο λειτουργικο συστημα με full tcp/ip stack.
    Πρεπει να πας σε κατι δυνατοτερο οπως για παραδειγμα το rasp pi..
    Τα ρελεδακια παρε τα ειναι σε τιμη τζαμπα ..
    Αμα εχεις γνωσεις βασικου προγραμματισμου και linux δεν θα εχεις προβλημα ειναι σχετικα πολυ απλο αυτο που θες να κανεις .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 15-11-13 στις 17:48

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Ποιο starter kιt να επιλεξω;Εχετε εμπειρια σε αγορες απο κινα;θα ειναι ενταξει το arduino η παιζει να ειναι μουφα;

    αυτο;

    αυτο;

    ή αυτο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμη εξοδου του MAXIM DS32kHz
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-15, 10:37
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-15, 20:52
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 00:01
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 10:35
  5. Μη σταθερη ταση εξοδου του atmega8515L
    By lucky13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 14:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας