Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ερώτηση ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΥΠΟΥ Toggle

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Question Ερώτηση ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΥΠΟΥ Toggle

    Καλημέρα,
    ως αρχάριος, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω διακόπτη τύπου toggle (πχ. σαν αυτόν http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=693 )
    ως διακόπτη (ενδιάμεσος νομίζω λέγεται (?)) για ένα φωτιστικό επιδαπέδιο (πχ. σαλονιού) το οποίο θέλω να κατασκευάσω ο ίδιος.


    Ευχαριστώ!

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Προσδιορισε λιγο το "εαν μπορω να χρησιμοποιησω" τον συγκεκριμενο διακοπτη.
    Αντοχη στο ρευμα εχει σχετικη. Τι φωτιστικο θα ειναι? 3.000W??
    Το σημαντικο ειναι να γινουν σωστα και με ασφαλεια οι συνδεσεις του (να μονωθουν γιατι ειναι εκτεθειμενες) και η στηριξη του.
    Καλα κανεις και αναφερεις πως εισαι αρχαριος, για να σε βοηθησουμε αναλογως.
    Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τονισουμε την αναγκη απεριοριστης προσοχης οταν δουλευεις με κυκλωματα 220V
    Κανε πιο συγκεκριμενη την ερωτηση σου και εδω ειμαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αυτός ο διακόπτης έχει 3 θέσεις, με το OFF στη μέση. Εσύ μάλλον θα θες διακόπτη με 2 θέσεις (ON - OFF) ο οποίος δεν χρειάζεται να έχει 6 άκρα όπως αυτός που δείχνεις, αλλά αρκεί να έχει 2 (αν έχει 3, 4 ή 6 θα αφήσεις τα υπόλοιπα αχρησιμοποίητα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    λοιπόν θα προσπαθήσω να σας δώσω όλες τις λεπτομέριες μιας και σαν αρχάριος προέχει ακόμα περισσότερο η ασφάλεια...

    Θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό δαπέδου που θα αποτελείται από μια βάση (στύλος, 1,20m) ξύλινη και στην oποία θα τοποθετήσω το παρακάτω φωτιστικό:
    https://www.dropbox.com/s/sdki84pi4xxmuxk/image1.jpg
    και πάνω στο οποίο υπάρχει ένα αυτοκόλλητο με τις εξής ενδείξεις : 230V, 50Hz MAX.50W Gu10

    ο λαμπτήρας (led, 5W, 220 - 240V) που έχω αγοράσει για τώρα είναι αυτός :
    https://www.dropbox.com/s/lz6t63n3hhqpl83/image2.jpg
    https://www.dropbox.com/s/i0t5rybvdnuwlpa/image3.jpg

    , θα ήθελα να δοκιμάσω και βιδωτούς λαμπτηρες, μιας και μου έχουν πεί ότι υπάρχει αντάπτορας για αυτού του τύπου ντουί ο οποίος
    τον μετατρέπει σε παρόμοιο με αυτό που έχουμε σε όλα τα φωτιστικά οροφής συνήθως στα σπίτια.

    Τέλος και σχετικά με την αρχική μου ερώτηση για τον διακόπτη, επειδή περνούσα σήμερα από το μαγαζί του Κατουμά στο κέντρο, μου
    έδωσε ένα toggle διακόπτη με 2 θέσεις (ON - OFF) και στον οποίο αναγράφεται το εξής (6Α125VAC / 3A250VAC):
    https://www.dropbox.com/s/ci3rz1zx2q8jj99/image4.jpg
    όπως με συμβούλεψε και ο φίλος FILMAN, μου είπε ότι με αυτόν
    κάνω την δουλειά μου, απλά θα πρέπει να μονώσω προσεκτικά τις επαφές μιας και θα χρησιμοποιώ 220V (= δηλαδή σύνδεση του φωτιστικού απευθείας στη πρίζα του τοίχου, σωστά?),
    είτε με μονωτική ταινία είτε με σιλικόνη (τον δεύτερο τρόπο δεν τον γνωρίζω... ). Τον διακόπτη έχω σκοπό να τον τοποθετήσω χωνευτό μέσα στον ξύλινο στύλο (βάση φωτιστικού) από το κέντρο
    του οποίου θα περνάει (εσωτερικά) και η καλωδίωση του φωτιστικού. Το φωτιστικό όπως το αγόρασα έχει καλώδιο τριπλό (φάση, ουδέτερο και γείωση) μέσα σε προστατευτικό περίβλημα.

    Εύχομαι να μην κούρασα, αλλά προέχει η ασφάλεια και επίσης να μάθω κάποια βασικά σαν αρχάριος.

    Ευχαριστώ,

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ωραία, στο σημείο που θα βάλεις τον διακόπτη, θα απογυμνώσεις προσεκτικά το καλώδιο, και θα κόψεις μόνο τον καφέ αγωγό. Τα δυο άκρα που θα δημιουργηθούν μετά από αυτό το κόψιμο, θα τα συνδέσεις στους δυο πόλους του διακόπτη με όποια σειρά σε βολεύει. Στη συνέχεια, θα πρέπει να καλύψεις τον διακόπτη με τέτοιον τρόπο, ώστε να μην μπορεί κανείς να ακουμπήσει τους ακροδέκτες του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Εφόσον το κουτί σου είναι ξύλινο και ο διακόπτης είναι μεταλλικός, προτείνω να γειώσεις το διακόπτη.
    Εκεί που βιδώνει ο διακόπτης στο πλαίσιο σου, να βάλεις έναν ακροδέκτη κως για να συνδέσεις τη γείωση σου (κίτρινο/πράσινο καλώδιο).
    Με τον τρόπο αυτό, αν φτάσει να περάσει ρεύμα στο μεταλλικό μέρος του διακόπτη που έρχεται σε επαφή με τον άνθρωπο, θα πέσει η ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον το κουτί σου είναι ξύλινο και ο διακόπτης είναι μεταλλικός, προτείνω να γειώσεις το διακόπτη.
    Εκεί που βιδώνει ο διακόπτης στο πλαίσιο σου, να βάλεις έναν ακροδέκτη κως για να συνδέσεις τη γείωση σου (κίτρινο/πράσινο καλώδιο).
    Με τον τρόπο αυτό, αν φτάσει να περάσει ρεύμα στο μεταλλικό μέρος του διακόπτη που έρχεται σε επαφή με τον άνθρωπο, θα πέσει η ασφάλεια.

    για να είμαι σίγουρος...., το "κως" θα το περάσω γύρο από το βιδωτό κομμάτι του διακόπτη όπως ειναι περασμένη και η πλακέτα με την ON-OFF ένδειξη, σωστα?

    επίσης η γείωση θα συνεχίζει μέχρι και την πρίζα ? (απορία αρχαρίου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coltrane Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να είμαι σίγουρος...., το "κως" θα το περάσω γύρο από το βιδωτό κομμάτι του διακόπτη όπως ειναι περασμένη και η πλακέτα με την ON-OFF ένδειξη, σωστα?

    επίσης η γείωση θα συνεχίζει μέχρι και την πρίζα ? (απορία αρχαρίου)
    Από την πρίζα θα φέρεις με φις σουκο, 3 καλώδια (συνήθως καφε,μπλέ,κιτρινο-πράσινο).
    Το κιτρινο-πράσινο είναι η γείωση και θα πρέπει να είναι βιδωμένη με όλα τα μεταλλικά μέρη που νπορεί να έρθει ο άνθρωπος σε επαφή.

    Το κως θα το βάλεις σαν ροδέλα στη βίδα που στηρίζει το διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-11-13)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ok ευχαριστώ!

    νομίζω οτι θα τα καταφέρω, σας ευχαριστώ για τις συμβουλες και τις οδηγίες σας

    Καλό απόγευμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. τυπος τρανσίτορ
    By coschrispan in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 15:18
  2. Δελτιο Τυπου
    By sakis in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 20:43
  3. Βοήθεια για κατρασκευή multi toggle switch με PIC.
    By elektronio in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 10:26
  4. Toggle switch 4013
    By balantis20 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 13:06
  5. 555 σε toggle
    By katmadas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 03:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας