Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: σύστημα αέρα σε εργαστήριο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή σύστημα αέρα σε εργαστήριο

    γεια σας παιδια , αν και νομιζω θα το καταφερω ειπα να παρω ακομα καποια γνωμη , θελω να εγκαταστήσω ενα συτημα αέρα για φύσημα κυρίως στο κατάστημα μου , τ εχω σκεφτεί ... θα πάρω ενα απλό κομπρεσερακι μονομπλοκ 24 λίτρα , σωληνάκι αέρος πολυαιθυλενίου 6 προς 8 , τς ανάλογες συνδεσεις δυκτιου αερος , και ολα αυτα θα περάσουν μεσα στα καναλια , το κομπρεσέρ θα ειναι στον πανω όροφο εγκατεστημένο και απο κει θα ξεκινανε ολα , τα τερματικά πιστόλια - φυσητήρα θα ειναι 4 , 3 μεσα στο μαγαζι και ενα εξω , θα μπει φυσικά και υδατοπαγιδα στην αρχη γιατι θα φυσούνε ηλεκτρονικές πλακέτες , αν και με την διαδρομή που θα κάνει ο αέρας δεν νομίζω να μένει κάτι ... υπολογίζω να εχω αρκετή πιεση στην εξαγωγή αέρος οσο και ενα σπρει , στην εξωτερική βάνα ομως θελω κατι παραπάνω , πχ να φουσκώσω και ενα λάστιχο , για πείτε τ θα κανατε τ ξερετε συμβουλές και κλπ ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    κομπρεσσερ για αερα χρειαζεσαι. το μεγεθος της μπουκαλας ομως ειναι ενα θεμα. το ποσο μεγαλη θα ειναι και σε τι πιεση θα φτανει μονο εσυ το ξερεις. ρολο παιζει η συχνοτητα που το χρησιμοποιεις, ποσες ταυτοχρονα παροχες θελεις να χρησιμοποιεις και το τι ακριβως θα κανεις. υδατοπαγιδα θα βαλεις κοντα στο τελικο σημειο ειδικα αν η αποσταση κομπρεσσερ - παροχης ειναι μεγαλη. σε καθε περιπτωση θα προνοησεις και για εξαγωγη του τυχον νερου απο την μπουκαλα. αν εχεις τροπο να το φτανεις ευκολα μπορεις να βαλεις και ενα απλο δοχειακι απο κατω του. αν ειναι δυσκολη η προσβαση στον αεροσυμπιεστη θα πρεπει να βαλεις σωληνακι στην εξαγωγη και στο τελος βανα και να το αδειαζεις απο εκει. το παχος της σωληνας της κυριας παροχης θα πρεπει να ειναι πανω απο 6 χιλ. για μικρες αποστασεις. αν μιλαμε για 15-20 μετρα και παραπανω θα πρεπει να εχεις μεγαλυτερη διαμετρο για να μην πεφτει ευκολα η πιεση.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimnet (18-11-13)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη medtech
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    24λιτρα για 3 πιστόλια ίσος είναι λίγα ανάλογα με το πόσες συσκευές καθαρίσεις ταυτόχρονα ... Τώρα όσο μεγαλώνει η απόσταση από το αεροφυλακιο τόσο περισσότερη υγρασία έχεις . Το φιλτρο η νεροπαγιδα κοντά στην έξοδο . Αν το κομπρεσερ το έχεις στο πατάρι τότε θα κατεβασεις κάτωτην σωλήνα εκεί που εργάζεστε και θα κανείς χαμηλά κάτω από τον πάγκο σου ένα Ανάποδο Π με βάνα για να αφαιρέσεις την υγρασία που θα αποκτά όλη η σωλήνα . Ελπίζω κάτι να έκανα !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον medtech για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimnet (18-11-13)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    24 λιτρα τι?
    η παροχη της κεφαλης η το φυλακιο?

    γενικοτερα ειναι μικρο

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φυσικα αν εχεις την δυνατοτητα να βαλεις παγιδα νερου και στην εξοδο του κομπρεσσερ και κοντα στο σημειο που θα εχεις τα πιστολια σου η την καταναλωση σου τοτε αυτο ειναι το προτιμοτερο. απλα ειναι εξαρτηματα που ειναι ακριβα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    παιδια σας ευχαριστώ πολυ πολυ για τ απαντήσεις και γνώμες σας ... τώρα να σας πω με την σειρά ....
    το μεγεθος της μπουκαλας ομως ειναι ενα θεμα. το ποσο μεγαλη θα ειναι και σε τι πιεση θα φτανει μονο εσυ το ξερεις. ρολο παιζει
    σωατα , ειπα θα πάρω ενα μικρό κομπρεσερακι 24 λίτρα
    η συχνοτητα που το χρησιμοποιεις
    μόνο εγω σε ολα τα τερματικά σημεία .. απλά θα χρησιμοποιώ το ποιο κοντινό
    υδατοπαγιδα θα βαλεις κοντα στο τελικο σημειο ειδικα αν η αποσταση κομπρεσσερ - παροχης ειναι μεγαλη
    αυτο πραγματικα δεν το ήξερα ... νόμιζα οτι μπαίνει μια υδατοπαγιδα στην αρχή και οχι στα τερματικά , ετσι το ειδα σε ξυλουργείο για βάψιμο , μόνο που εκει ειχαν εμβολοφόρο κομπρεσερ
    θα προνοησεις και για εξαγωγη του τυχον νερου απο την μπουκαλα
    νομίζω οτι και το ποιο άχριστο θα το έχει ... πάντως θα το κοιτάξω πριν το πάρω
    ειπα πιο πανω ο σωλήνας θα είναι 6 προς 8 , περνώντας μεσα απ τα καναλια θα ειναι καπου 10-15 μέτρα , ολες οι παροχες - τερματικα δεν θα λειτουργούν ταυτόχρονα
    - 24 λιτρα τι?
    η παροχη της κεφαλης η το φυλακιο?
    δεν σε καταλαβαίνω Μιχάλη , αν θελεις το εξηγείς λιγο καλύτερα , ... 24 λιτρα να ειναι το φυλάκιο , δηλαδή όπως λες μπορεί να δώσει και η παροχή κεφαλής 24 λίτρα στους σωλήνες κατευθύναν ?? !!! θα χρησιμοποιηθεί ενα απλο κοπμρεσερακι 24 λιτρα οχι εμβολοφόρο μιας και ειναι ακριβά αλλά και νομίζω οτι θα μου ειναι υπερβολή να βάλω ενα τέτοιο , τα εξαρτήματα σωλήνες , βαλβίδες διέλευσης , βανες θα είναι όλα τς airblock , ειναι εδω κοντα ο αντιπρόσωπος , το κομπρεσέρ και τα πιστόλια και υδατοπαγιδες θα ειναι απο αλλού μιας που αν τα πάρω και αυτά airblock ειναι πανάκριβα , το κυρίως δίκτυο θα γινει ομς απο αυτην την μαρκα , ]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimnet : 18-11-13 στις 19:15

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα χρησιμοποιηθεί ενα απλο κοπμρεσερακι 24 λιτρα οχι εμβολοφόρο μιας και ειναι ακριβά αλλά και νομίζω οτι θα μου ειναι υπερβολή να βάλω ενα τέτοιο ]
    τωρα θα κανω εγω ετσι!!!
    και τα μονομπλοκ εμβολοφορα ειναι , δηλ βρηκες κοχλιωτο που ειναι φθηνοτερο?

    τεσπα ....περα απο την πλακα,
    τα σωληνακια αυστηρα να ειναι 12αρια ,εφοσον θα τα εχεις κεντρικη γραμμη (για μπιστολια).
    απο εκει και περα στα μπιστολια μπορεις να βαλεις 6-8.

    οποιοδηποτε κομπρεσερ εχει πρεσοστατη το λιγοτερο απο 7,5 bar εως 10 bar max (εξαιρουνται αυτα που πρεσαρουν στοκο που πανε στα 16-22bar προσοχη μην ειναι τετοιο!!!)
    αρα θα σου φουσκωσει οποιοδηποτε λαστιχο ζητας . ακομη και......νταλικας!!!!.

    παμε στο φυλακιο . 24 λιτρα ...σε κοβω να μπιστολας περι τα 15 sec ,μετα θα κρεμασει!!
    τωρα ποσο θα κρεμασει !... τι παροχη δινει η κεφαλη?

    αν δεν ξερεις τα λιτρα παραγωγης της κεφαλης , τα βρισκεις βασει του τυπου lit*bar/450=HP
    παραδειγμα!
    1) αν ειναι 100 λιτ το λεπτο στα 9 bar θα εχει 2 ΗΡ κινητηρα
    2) αν δινει 50 λιτ το λεπτο στα 9 bar θα εχει 1 ΗΡ κινητηρα .....(στα δειχνω με τους ΗΡ για να βγαλεις την παροχη της κεφαλης)
    αρα βλεποντας τον κινητηρα ξερεις τα λιτρα παραγωγης!!!

    παμε τωρα στις αναγκες παροχης που μπορει να εχεις
    με 50 λιτρα καζανι στα 9 bar ,και κεφαλη 2ΗΡ,= 100lit το λεπτο εχουμε...
    αν το μπιστολι εχει οπη 3,5-4 mm
    με το που πατησεις το μπιστολι η πιεση αρχιζει να πεφτει απο τα 9 bar (που εχει κοψει ο πρεσοστατης, γιατι ηταν γεματο το καζανι) εως τα 7bar που θα παρει μπροστα το μοτερ για να συμληρωσει τον αερα που φευγει
    παρ ολα αυτα η απομεινουσα πιεση θα εχει πεσει στα 2 bar στο 1 λεπτο!!!!!
    αρα θα χρειαστει ενα μπιστολι με οπη 2 mm για να μεγαλωσεις τον χρονο και να διπλασιαστει η απομεινουσα πιεση στα 4 περιπου bar!

    αυτα στα λεω ως παραδειγμα για να υπολογισεις τι ακριβως σου χρειαζεται !!

    ελπιζω να μη σε μπερδεψα!

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mihalas2 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimnet (22-11-13)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    .

    ΦΤΗΝΟΣ αφυγραντήρας με ενσωματωμένο ρυθμιστή πίεσης απο ebay.
    Εχω βρει την υγειά μου με αυτόν. Εκτός των άλλων, έχει ΠΟΛΥ καλή ρύθμιση πίεσης για μπιστόλια βαφής.

    http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sa...c&LH_PrefLoc=2


    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    ΦΤΗΝΟΣ αφυγραντήρας με ενσωματωμένο ρυθμιστή πίεσης απο ebay.
    Εχω βρει την υγειά μου με αυτόν. Εκτός των άλλων, έχει ΠΟΛΥ καλή ρύθμιση πίεσης για μπιστόλια βαφής.

    http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sa...c&LH_PrefLoc=2


    .
    γεια σου ρε σωτηρη !!!!

    καλος ειναι αυτου του τυπου αλλα ειναι για τα χοντρα νερα.
    αν φυσαει πλακετες που εχουν smd, μ/ε , κλπ ισως χρειαστει κατι απο τα κατω πιο εξειδικευμενο
    πχ ξηραντηρα ,μεταφιλτρο κλπ

    θελει αρκετο ψαξιμο.
    εκτος αν δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια ο στεγνος αερας για αυτες τις δουλειες .
    δεν κατεχω καλα το αθλημα που θα κανει .....οποτε ειναι στην κριση του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    τωρα θα κανω εγω ετσι!!!
    και τα μονομπλοκ εμβολοφορα ειναι ,
    εεεε που να ξέρω , σαματις ξερω ... απ το ιντερνετ και οτι εχω δει απο κοντά , πιθανόν και να τα μπέρδεψα λιγο ... τα χέρια μου πιάνουν ομως
    [δηλ βρηκες κοχλιωτο που ειναι φθηνοτερο?
    ε κοιτα δεν ξερω ... 4-5 που ειδα ειχαν κουτι απο πάνω και δεν φαινόταν απο κατω , μολις πάρω κάποιο θα το ξεβιδώσω να δούμε τ έχει απο κάτω ...
    [τα σωληνακια αυστηρα να ειναι 12αρια ,εφοσον θα τα εχεις κεντρικη γραμμη (για μπιστολια).
    απο εκει και περα στα μπιστολια μπορεις να βαλεις 6-8.

    οποιοδηποτε κομπρεσερ εχει πρεσοστατη το λιγοτερο απο 7,5 bar εως 10 bar max (εξαιρουνται αυτα που πρεσαρουν στοκο που πανε στα 16-22bar προσοχη μην ειναι τετοιο!!!)
    αρα θα σου φουσκωσει οποιοδηποτε λαστιχο ζητας . ακομη και......νταλικας!!!!.
    αυτο για το σωλινα θα το βαλω εξω απ το μαγαζι , καταρχήν θα μπει για να φυσήξω κάτι εξω .. και ενίοτε κάνα λαστιχο για μενα κανενος φιλου κλπ ...
    [παμε στο φυλακιο . 24 λιτρα ...σε κοβω να μπιστολας περι τα 15 sec ,μετα θα κρεμασει!!
    τωρα ποσο θα κρεμασει !... τι παροχη δινει η κεφαλη?
    καταρχήν και ενα σπρει πεπιεσμένου αερα αν το πατας για 15 δευτερόλεπτα συνέχεια κρεμαει και ας εχει μεσα ακομα υγρό
    αν δεν ξερεις τα λιτρα παραγωγης της κεφαλης , τα βρισκεις βασει του τυπου lit*bar/450=HP
    παραδειγμα!
    1) αν ειναι 100 λιτ το λεπτο στα 9 bar θα εχει 2 ΗΡ κινητηρα
    2) αν δινει 50 λιτ το λεπτο στα 9 bar θα εχει 1 ΗΡ κινητηρα .....(στα δειχνω με τους ΗΡ για να βγαλεις την παροχη της κεφαλης)
    αρα βλεποντας τον κινητηρα ξερεις τα λιτρα παραγωγης!!!
    σε ευχαριστώ πολυ για το παράδειγμα και την επιβεβαίωση μιας και περίπου μου είπανε το ιδιο ...
    [αρα θα χρειαστει ενα μπιστολι με οπη 2 mm για να μεγαλωσεις τον χρονο και να διπλασιαστει η απομεινουσα πιεση στα 4 περιπου bar!
    ναι πιστόλια με την μικρότερη οπη θα πάρω ( μαλλον σαν και αυτη που ειπες στα 2μμ ) θα το δω μιας και μπορώ να δανειστώ απο καποιους για δοκιμη ...
    [αν φυσαει πλακετες που εχουν smd, μ/ε , κλπ ισως χρειαστει κατι απο τα κατω πιο εξειδικευμενο
    πχ ξηραντηρα ,μεταφιλτρο κλπ
    ναι θα φυσήξω και πλακετες με smd και γενικα ηλεκτρονικες πλακετες , και εδω ρωταω , ο ξηραντήρας τ ειναι ? μπαινει και αυτος κοντα στο πιστόλι ? το μεταφιλτρο ? δώστε μου λινκ ... αν είναι αυτα θα τα βαλω σε ενα μονο πιστολι απ τα υπολοιπα ... για τα υπολοιπα νομίζω οτι ειναι υπερβολή , αντε μια υδατοπαγιδα , υπαρχει κόσμος που φυσαει την κεντρική μοναδα του υπολογιστή του στο ... βενζιναδικο της γειτονιας !! και οχι δεν ασχολούμαι με pc κατα κυριο λογο απλα που και που , εγω ο ιδιος εχω φυσήξει παρα πολλα kai pc kai laptop σε .. . κομπρεσερ ξυλουργείου χωρις προβλημα ... παλαιοτερα ολα αυτα ..εν παη περίπτωση ... μπρω να μετρήσω την έξοδο της υγρασίας στο πιστολι , ειχα παρει κάποτε μια παρομια μλκια που τελικά και τζαμπα την πήρα και δεν την χρησιμοποίησα εκει που ηθελα , νομιζω ηρθε η ωρα καπου να χρησιμοποιηθεί ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το εργαστήριο σας
    By SSJ5 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 775
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-20, 00:26
  2. Επιλογές για εργαστήριο!
    By bbm4n in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 08:07
  3. Εργαστήριο βαλίτσα
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 12:11
  4. Εργαστήριο με σταθμό αποκόλλησης
    By nsc in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-12, 15:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας