Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

    Καλησπέρα παιδιά
    ξέρει κανείς αν χρειάζομαι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ?(Πτυχιο ηλεκτρονικου μηχανικου τ.ε απο τει) ή απλα εφοσον εχω το πτυχιο εξασκώ το επάγγελμα?
    και αν χρειάζομαι απο που παίρνω την άδεια ?

    Κάτι άλλο επειδη διαβασα κατι παλιά θέματα,
    ραδιοτεχνιτης, ραδιοηλεκτρολογος Β,Α κλπ τι ειναι αυτα ?μπορώ να πάρω αδεια ασκήσεως επαγγέλματος απο ολα αυτα ??

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Ενα τηλεφωνο στη Νομαρχια που ανηκεις να κανεις γιατι αλλαζουν τα δικαιολογητικα απο περιοχη σε περιοχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Ãéþñãïò
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Sweden
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, από ότι ξέρω απο την εποχή μου εφόσον είσαι απο ΤΕΙ πας στο υπουργείο μεταφορών της περιοχής σου κάνεις αίτηση και παίρνεις την άδεια του Ραδιοηλεκτρολόγου Β χωρίς εξετάσεις, ναι χρειάζεσαι την άδεια, αν θες να κάνεις δικιά σου δουλειά απαραίτητα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geor1ge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, από ότι ξέρω απο την εποχή μου εφόσον είσαι απο ΤΕΙ πας στο υπουργείο μεταφορών της περιοχής σου κάνεις αίτηση και παίρνεις την άδεια του Ραδιοηλεκτρολόγου Β χωρίς εξετάσεις, ναι χρειάζεσαι την άδεια, αν θες να κάνεις δικιά σου δουλειά απαραίτητα.
    υπουργειο της περιοχης μου ή της πολης μου? δεν νομιζω η καθε περιοχη να εχει υπουργειο μεταφορων. Την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο που την βγαζω ? εψαξα και στο site του υπουργειου μεταφορων αλλα ειναι τελείως ακαταλλαβήστικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι διαθέσιμες άδειες είναι για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και ραδιοηλεκτρολόγου. Πριν τον Καλλικράτη η πρώτη δινόταν από την Δνση Βιομηχανίας της Νομαρχίας, οπότε τώρα πρέπει λογικά να δίνεται από την Περιφερειακή Ενότητα της Περιφέρειας ή όπως αλλοιώς λέγεται. Η άδεια ραδιοηλεκτρολόγου αντίστοιχα από την Δνση Μεταφορών.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsakaritas Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπουργειο της περιοχης μου ή της πολης μου? δεν νομιζω η καθε περιοχη να εχει υπουργειο μεταφορων. Την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο που την βγαζω ? εψαξα και στο site του υπουργειου μεταφορων αλλα ειναι τελείως ακαταλλαβήστικα
    Στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της περιοχής σου θα πας. Νομίζω πως τώρα έχει αλλάξει όνομα και τη λένε Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών. Έχει σε διάφορες περιοχές, για παράδειγμα για το κέντρο κλπ της Αθήνας είναι στο Χολαργό στο Υπουργείο Μεταφορών ή πως το λένε τώρα, για τις νότιες περιοχές στη Θεομήτορος στον Αγ. Δημήτριο κλπ.
    Νομίζω πως με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις χωρίς εξετάσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
    Θα σου τα πούνε εκεί.

    edit
    Εδώ οι διευθύνσεις και τα τηλέφωνα:
    http://www.yme.gov.gr/index.php?tid=549

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι διαθέσιμες άδειες είναι για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και ραδιοηλεκτρολόγου. Πριν τον Καλλικράτη η πρώτη δινόταν από την Δνση Βιομηχανίας της Νομαρχίας, οπότε τώρα πρέπει λογικά να δίνεται από την Περιφερειακή Ενότητα της Περιφέρειας ή όπως αλλοιώς λέγεται. Η άδεια ραδιοηλεκτρολόγου αντίστοιχα από την Δνση Μεταφορών.
    Μπορεί ο αποφοιτος ηλεκτρονικης να πάρει αδεια για ηλεκτρικες εγκαταστάσεις ή μονο ο ηλεκτρολογος ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της περιοχής σου θα πας. Νομίζω πως τώρα έχει αλλάξει όνομα και τη λένε Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών. Έχει σε διάφορες περιοχές, για παράδειγμα για το κέντρο κλπ της Αθήνας είναι στο Χολαργό στο Υπουργείο Μεταφορών ή πως το λένε τώρα, για τις νότιες περιοχές στη Θεομήτορος στον Αγ. Δημήτριο κλπ.
    Νομίζω πως με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις χωρίς εξετάσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
    Θα σου τα πούνε εκεί.

    edit
    Εδώ οι διευθύνσεις και τα τηλέφωνα:
    http://www.yme.gov.gr/index.php?tid=549
    Μπορώ να πάρω και όλες τις άδειες ασκήσεως επαγγελματος που υπάρχουν για το επαγγελμά μου ή μονο μια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Με μια επίσκεψη θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
    Έχουν αλλάξει τα πάντα τα τελευταία χρόνια και κανείς που δεν το έχει κάνει πρόσφατα δεν μπορεί να σου απαντήσει.
    Πες τους τι πτυχίο έχεις και θα σου πουν τι θα πάρεις με ή χωρίς εξετάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GIGAS
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εμείς πάντως που είμασταν από τις πάλαι ποτέ ιδιωτικές τεχνικές επαγγελματικές σχολές ( σημερινές ΙΙΕΚ) δώσαμε κανονικά εξετάσεις στον χολαργό ( γραπτές και προφορικές,2 μέρες).
    Βέβαια μιλάμε για μέση εκπαίδευση.
    Τότε μάλιστα ο υπάλληλος της Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών μου είχε πει ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ αλλά και ΙΙΕΚ δεν δίνουν πια εξέτασεις.
    Κατόπιν έμαθα ότι τα επαγγέλματα αυτά απελευθέρωνονται λόγω Τρόικας ,αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω γιατί είχα ήδη βγάλει τα μάτια μου στο διάβασμα και είχα πάρει την άδεια ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΤΗ-ΡΑΔΙΟΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ Α'.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Οκ τοτε Δευτερα θα κανω το πρωτο βημα να μαθω τι παιζει και θα ενημερωσω να ξερετε ολοι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 00:39
  2. Άδεια άσκησης επαγγέλματος??
    By cyclone in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 21:55
  3. Αδεία ασκήσεως επαγγέλματος
    By button in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 17:39
  4. Άδεια άσκησης επαγγέλματος
    By τομ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 17:10
  5. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
    By coyote in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 18:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας